Търсенето намери 18 резултата за

Return

от Сиор
03 яну 2019, 10:10
Jump to forum
Jump to topic

Re: Прогнози и коментари към тях за 2018 г.

Привет, Марков, благодаря, обаче в метеорологията съм само любител - трябва нещата да са като нарисувани, за да ги видя -такива бяха през 2017-та с атлантическия блокаж, звездообразния полярен вихър в сп и трайно блокирания антициклон тук поради ранния сибирски сняг, примерно, което ни гарантираше с...
от Сиор
06 яну 2019, 14:01
Jump to forum
Jump to topic

Re: Прогнози и коментари към тях - 2019 год.

Вече ясно се очертава, че януари ще бъде поднормен. Най-странното е, че се сбъдна най-първата прогноза на Сиор, от която и той самият после се отрече. Донов, втора прогноза аз не съм поствал - само първа, тая 20-ти миналата година Втората нарочно я спестих да не ви развалям настроението и да не ме ...
от Сиор
10 яну 2019, 09:53
Jump to forum
Jump to topic

Re: Има ли средиземноморски климат в България?

Никакъв спор за горното и разликата винаги ще бъде в полза на Гърция, неизбежно - гърця няма да се премести на север от България, тя ще си остане на юг от нас. Целта на малкото ми проучване беше да установя - и споделя - колко точно е по-топъл януари в северна гърция от януари в царево. Постнах темп...
от Сиор
29 дек 2018, 23:06
Jump to forum
Jump to topic

Нищо страшно... засега, но май ще се наложи да си сменям минимума за тази зима в профила. Всъщност, Северна България и западните райони са по-ощетени от зимата тази година и там наистина трябва да имате едно наум. Очакват се снеговалежи, но не особено обилни и това ще ни спаси. Ако обаче нещо се об...
от Сиор
30 дек 2018, 10:36
Jump to forum
Jump to topic

Трайко, тая, нашата зона (от Св. Влас до Бургас), ми се вижда най-континенталната от цялата ни черноморска зона - Св. Влас заради ридовете на Стара Планина, които вместо да пазят от студ спускат на юг охладения през нощта въздух при тях, Бургас заради това, че е обграден от 3/4 суша, както никое дру...
от Сиор
01 яну 2019, 18:30
Jump to forum
Jump to topic

Re: USDA Plant Hardiness Zone Map Of Bulgaria

Гепа, страхотна работа. Карта от тоя тип не е правена с десетилетия в България. Не мога да помогна с много, книгите ми по климатология не са подръка, а и данните ще са стари. От тъста си - бивш шеф на опитна станция съм чувал, че някога са правили нещо подобно, само че малко наопаки. Засаждат праско...
от Сиор
09 яну 2019, 20:01
Jump to forum
Jump to topic

Покрай многопосочния постинг на Зак дали наистина по средиземноморието има веднъж на 15 години мразове като ежегодните южночерноморски. Ами, фактите. Извадих станция в солун, защото по-на юг е наистина безсмислено; но в района на солун....цифрите и всеки сам да си прави изводите. Последните 4 годин...
от Сиор
10 яну 2019, 20:06
Jump to forum
Jump to topic

Не знам защо сме се напънали да сравняваме температурните разлики през годините на нашето южно черноморие със средиземноморските страни. Както и да "претендираме", че нашето южно черноморие си е направо субтропическо или субсредиземноморско. Далече сме още от това! Привет, динко, да ти кажа, до дне...
от Сиор
11 яну 2019, 09:16
Jump to forum
Jump to topic

Да бе зак, ето ти я на пъпа на селото, защо не, да продължим да си играем: маслининовата плантация е в дъното на снимката. https://www.google.com/maps/@40.7527703,23.0685181,3a,75y,180h,90t/data=!3m6!1e1!3m4!1srTmpIgRmdydnQ4xnIpY-Hw!2e0!7i13312!8i6656 а ето ти една на два километра на северозапад от...
от Сиор
11 яну 2019, 07:44
Jump to forum
Jump to topic

Да, няма насаждения. Има няколко маслини, но част от тях са измръзвали. Също така са доста закътани. Там маслинови насаждения нямат шанс. Да не кажа голяма дума, ама в това село маслините са по-малко от тези в Сандански :D Ъ? Няма, ама има. И защо да го пиша тогава, ако няма? За да те заблудя? Това...
от Сиор
30 дек 2018, 11:11
Jump to forum
Jump to topic

Re: Има ли субтропичен климат в България?

Субтропичната карта на К. Донов ми прилича на ето тази - зоните на естествено разпространение на дивата маслина, смокинята и дивата лоза: https://www.researchgate.net/profile/Bernhard_Weninger/publication/314174233/figure/fig7/AS:668718715658245@1536446374465/Northern-border-of-the-natural-spread-of...
от Сиор
30 яну 2019, 20:07
Jump to forum
Jump to topic

Re: Коментари за времето - 2019 год.

Само за да няма изненадани се обаждам - гфс посказва *възможен* блокаж над гренландия около средата на февруари. Вариантите при блокаж са два - единия е нахлуване на студени маси от север в западна и централна европа, а ние минаваме метър https://d279m997dpfwgl.cloudfront.net/wp/2018/02/negative-nao...
от Сиор
05 фев 2019, 10:48
Jump to forum
Jump to topic

Като гледам, в Северна Америка май ще имат още студ, а при нас поне засега не се забелязва. Дано да не идва към нас <wine> Няма и да дойде. Студено нахлуване в Б-я около 15-ти няма да има. Вместо това ще има *затопляне*. Без североизточни нахлувания през февруари тук. Следва бавен спад на температу...
от Сиор
19 фев 2019, 08:47
Jump to forum
Jump to topic

Източниците ми тоя път предлагат крайно ексцентричен сценарий. Не ми се пускат графики, та за това с думи -сибирското ядро не удря нас, а минава над черно море и удря анатолия, където ще са най-ниските температури. по-голямата част от Б-я остава в сивата зона между наднормено на запад от БГ и поднор...
от Сиор
13 фев 2019, 07:05
Jump to forum
Jump to topic

Re: Сортове маслини - Olive varieties

Не знам за саксийните, но тези в земята са предимно гръцки. Ако говориш за тези в саксиите пред кафенето в началото на стария град - те са десетина - всичките умряха през...2016-та, при -5 и за мой шок на следващото лято "възкръснаха", но това може и да са им подложките. Иначе най-старата маслина в ...