Търсенето намери 15 резултата за

Return

от perperikon
22 юни 2018, 13:10
Jump to forum
Jump to topic

Re: В търсене на студоустойчивия ядлив Цитрус от семена

2-3 години няма да са ти достатъчни от семка да стигнеш до плододаващ цитрус, камо ли да селектираш ядлив, че и студоустойчив. Ако и работиш с ентусиазма, с който сега говориш през следващите 50 год., току виж нещата се получили! В младите ни е надеждата, ние нямаме толкова време пред себе си!
от perperikon
06 юли 2018, 08:59
Jump to forum
Jump to topic

Re: Actinidia deliciosa, Киви ( Kiwi )

Няма да изсъхне малко киви, ако се полива обилно веднъж седмично, просто ще има по слаб прираст,.. но по-дълбоки корени. Напразно губите времето на растението. Това е като да държите бебе в кошара и в детска количка и да очаквате да проходи стабилно. Малко мулчиране също ще помогне да се запазва вла...
от perperikon
12 юли 2018, 21:06
Jump to forum
Jump to topic

Палмите в Стара Загора

Дойде време да се отвори и тази тема. Получих съгласие от шефа на "Озеленяване" към Община Стара Загора да им подаря няколко палми, които да засадим в Централната градска градина(до Общината). За да повярва, че могат да растат палми в Стара Загора се наложи да покажа на госпожата всички мои палми и ...
от perperikon
15 юли 2018, 13:19
Jump to forum
Jump to topic

Re: Коментари за времето в България през 2018 г.

Ако след зимата без ексцесии(без 1 ден), сега и лятото се развие в тази посока, никак кяма да е зле за начало.Имам в предвид нормално лято като това - без суша и непоносими жеги. А после да се затвърди като норма!
Ех, мечти, мечти! :-))
от perperikon
15 юли 2018, 12:22
Jump to forum
Jump to topic

Re: Трахикарпус, Trachycarpus fortunei

Почвата при вас задържа ли много вода или е пропусклива? По принцип глинестите почви и смолниците не са проблем за палмите, но има някаква причина, за да не растат корените, а от там - и надземната част. А да не би да е била засадена прекалено дълбоко? И аз да споделя опит с почвени субстрати и вко...
от perperikon
31 юли 2018, 20:59
Jump to forum
Jump to topic

Re: Палмите в Стара Загора

Палмеризацията на Стара Загора продължава. Жертвах един ден от отпуската и се изгърбих, но лично посадих един Трахикарпус БГ в централната градска градина. Крайния визуален резултат си заслужаваше трите часа изкопаване и двата часа закопаване. От Озеленяване имаха желание да помогнат при закопаванет...
от perperikon
01 авг 2018, 13:34
Jump to forum
Jump to topic

Браво!!дано има повеке таквиз заралии... <cheers2> Засега е достатъчен един човек за да потръгне палмеризацията на града, .... след няколко години. Все някой от някъде трябва да започне - колкото по-рано, по-добре. Ето една поучителна източна притча в диалог: -Кога е най-доброто време да се посади ...
от perperikon
10 авг 2018, 00:08
Jump to forum
Jump to topic

Re: Относно палмите в Бургас

В Несебър е пълно с палми, банани и кипариси. :) Кипарисите не бих ги нарекъл южни - растат почти навсякъде из България. Бананите са си сезонна украса за 5-6 месеца, от Видин до Сандански, предполагам и в Полша. Смятам, че в Бургас може да се пробват Jubaea chilensis, Washingtonia filifera, Brahea ...
от perperikon
17 авг 2018, 09:50
Jump to forum
Jump to topic

Re: Чилийска винена палма, Юбея, Jubaea chilensis

Долната снимка наистина малко "лъже". На горната снимка се вижда, че същото(листото отзад) е по-голямо. Вероятно ще продължи да расте и ще достигне размера на старите листа. Тук се замислям за разликите в начина на растеж на листата на перестите и длановидните палми, които не сме коментирали. При дл...
от perperikon
22 авг 2018, 14:31
Jump to forum
Jump to topic

Re: Брахея Армата от семе (Brahea armata from seed)

Армата ще са! След цели 8 месеца избиха първите 4-5 връхчета от ~50семена засяти на гъсто в правоъгълен контейнер(40х15см.). Още на първото листо си личи восъчния налеп и сребристия оттенък. Очаквам за 2-3 месеца кълняемостта да доближи 100%, семената бяха много пресни. През зимата с какви ли не вла...
от perperikon
21 юли 2018, 23:50
Jump to forum
Jump to topic

Re: Чат през 2018 г.

ivo_nekitov написа:
21 юли 2018, 21:27
Нуреле Д. Фрас и край. НО! Идеята със ситната мрежа е много по -екологична и, според мен работеща(това с Нурелето е проверено и го прилагам почти ежегодно - работи. Но ако може без химия е още по-добре!
Колко е минималната доза на 200 л. варел. Няколко капки би трябвало да са достатъчни?
от perperikon
01 сеп 2018, 09:10
Jump to forum
Jump to topic

Re: Руски сортове маслини (Russian olive varieties)

Не знам какви сортове са тези руски маслини, предполагам от всички техни селекции, но никак не изглеждат добре. Няма едно дърво със ствол. Всички са 5-10-15 годишни приземни издънки от измръзналия някога ствол. Когато кореновата система е мощна бързо растат издънките. Маслиновата горичка е със 100 г...
от perperikon
03 сеп 2018, 00:50
Jump to forum
Jump to topic

Re: Руски сортове маслини (Russian olive varieties)

Аз си си оставам на моето мнение - климатично южното Черноморие е по-добро за маслини от Кримското. В други клипове за Артек се казва, че тази маслинова "гора" е садена преди 100 години. Аз 100 годишна маслина в това насаждение не видях. Виждам издънки на 1 педя една от друга, т.е. по периферията на...
от perperikon
14 сеп 2018, 20:19
Jump to forum
Jump to topic

Палмите в централната градска градина са на мястото си и се развиват добре под мой надзор и грижи. Пускат нови копия и листа, което говори за напредващо вкореняване.
Нови снимки ще кача през пролетта, когато са ясни резултатите от презимуването.
от perperikon
20 сеп 2018, 19:44
Jump to forum
Jump to topic

Re: Чат през 2018 г.

Поздравления за изумителната глупост. :-)). В този дух, аз съм "избирателен фито-толераст с фито-садистични наклонности" - постоянно изкоренявам растения, които харесвам, защото ми пречат на растенията, които още повече харесвам. Тази пролет изкопах 10-годишен нар, заради една голяма бутия, сега е р...