Posts toplist

Rating posts

Автор
    Rating
  • Мнение Re: Бамбук
    Maria-Joanna » 20 май 2018, 20:50

Внимавайте с поливането. Все пак, бамбукът не е тръстика. При често обилно поливане съществува опасност от загниване, особено при по-малки растения. Имайте пред вид, че бамбукът е трева, а не дърво. Цикълът му на растеж е през пролетта, някъде до средата на юни месец. Тогава растат издънките (какват...
    1
    Maria-Joanna
    16.67%
  • Мнение Резитба на цитрусовите растения
    Kiril Donov » 03 мар 2013, 23:11

Първоначално формиране Най-общо, формирането е както при другите малки дървета. Растението се оставя да израсне до желаната височина, след което се отрязва под пъпка. Тази височина може да е различна. За растения, които растат на открито при субтропичен климат, височината на стъблото обикновено е 0...
    1
    Kiril Donov
    16.67%
  • 1
    слав
    16.67%
  • Мнение Re: Поръчки от Палм Център - общи въпроси
    емиава » 21 май 2018, 18:27

Благодаря на дамата, която обработи днес поръчката ни от Палм Център! Невероятна бързина и съобразителност! <bananas>
    Изображение
    Прекрасна! Благодаря!
    1
    емиава
    16.67%
  • Мнение Re: Кирил Донов - forum Admin
    zack » 26 май 2018, 09:20

Поздравления, Киро. Голяма част от заслугата е и ваша, на теб и на съпругата ти <cheers2>
    1
    zack
    16.67%
  • Мнение Да не бъркаме туризма с емиграцията!
    Kiril Donov » 29 май 2018, 04:38

Един нашенец умрял и се качил на Портите Горе. Посреща го един и пита: - Сега къде искаш да отидеш - в рая или в ада? - А къде е по-хубаво? - И на двете места им харесва на хората. Замислил се нашият и попитал: - А може ли да ида до ада за няколко дни, за да видя как е там и после да реша? - Защо да...
    1
    Kiril Donov
    16.67%
  • Мнение Палмите във Франкфурт
    zack » 31 май 2018, 19:16

Бях до Франкфурт тия дни, в една от най-големите немски компании на разни срещи, та ме разходиха из офисите им, да разгледам <crying> Луда работа. Малка част от градините в едната им сграда, ама не направих много снимки с телефона, че ми беше малко неудобно <he-he> Имаше и огромни вашингтонии, трахи...
    1
    zack
    16.67%
  • Мнение Re: Дългосрочни прогнози, Иво Некитов
    ivo_nekitov » 31 май 2018, 10:21

Очакваното сезонно обобщение:

CODE: Избери всички

https://vremeto.dir.bg/novini/prognoza-goreshto-lyato
    1
    ivo_nekitov
    16.67%
  • Мнение Re: Айлантус (Ailanthus altissima)
    емиава » 30 юни 2014, 17:08

На вилата на баща ми имахме голям проблем с тази напаст. Всичко започна с едно дръвче, самозасяло се близо до къщата, преди около 12 години. В резултат на което преди 7 години сменяхме покрив . Борбата с него и издънките му (завзеха около 800 кв. м. ) продължи 5 години, погълна около 6 литра раундъп...
    1
    емиава
    16.67%
  • Мнение Re: Болести и неприятели по смокините
    plamen » 02 юни 2018, 08:46

За мен това е FMV (fig mosaic virus).Нещо като вируса на обикновения херпес,който всички носим ,но се проявява при отслабване на организма.След като укрепне,растението ще го "израсте".Нищо притеснително,като цяло.
    Можеш да отрежеш "болния" ствол,ако те дразни.
    1
    plamen
    16.67%
    Kiril Donov » 02 юни 2018, 14:46

От тези снимки, вече и аз клоня към мозайчен вирус. Но дали има и друго освен него, времето ще покаже. Ако новите листа се развият нормално, значи е само вирусът. Ако пак вземат да се мачкат, ще търсим и трипсове. За да се облекчат симптомите на вирусното заболяване, трябва да се спре внасянето на а...
    1
    Kiril Donov
    16.67%
    Kiril Donov » 03 юни 2018, 04:56

Аз не виждам проблеми с тази смокиня. Hardy Yellow понякога не дава реколта, дори моето старо дърво в някои години губи всичко. Затова и не бях сигурен, дали не иска опрашване, но вече е ясно, че плододава без наличие на осички. Относно изнервянето, надявам се да не стигате до крайни решения. Въобще...
    1
    Kiril Donov
    16.67%
  • Мнение Re: Смокини в Софийско
    tisho » 25 май 2018, 14:03

Дойде края на май и вече може да се направи добра равносметка за това как точно са презимували смокините и с какви поражения излизат от зимата. Фаворита за студоустойчивост Мичуринска 10 е изсъхнала почти до земята, избива съвсем отдолу по дънера, където е била затрупана със сняг. Другото интересно ...
    1
    tisho
    16.67%
  • Мнение Re: Как се прави бяло вино
    ivo_nekitov » 04 окт 2018, 12:06

Бялото ми вино тая година, 90 на сто памид, малък процент Гъмза и Рикат, е най-доброто бяло, което съм правил. Уточнявам, че правя такова от няколко години, за разлика от червеното, с което имам 20-годишен опит :) Разбира се, виното е точно на един месец и още не се е избистрило идеално, но става за...
    1
    ivo_nekitov
    16.67%
  • Мнение Re: Смокини - обща
    tisho » 04 май 2018, 08:41

Посетих смокиновите насаждения край Черноморец. Растенията са изоставени, обрасли като храсти, но пък самия нов прираст е в много добро състояние. Ако имаше кой да се грижи за тях щеше да бъде чудесна смокинова градина. На снимките са каприфиги, всички са мъжки в тази част на масива. В зимната рекол...
    1
    tisho
    16.67%
  • Мнение Re: Нар (Punica granatum)
    Kiril Donov » 07 юни 2018, 15:26

През първите години, нарът често цъфти, но не връзва плодове. Независимо от сорта.
    1
    Kiril Donov
    16.67%
  • Мнение Re: Отглеждане и опити с Trachycarpus 'Bulgaria'
    popov.dinko » 07 юни 2018, 20:06

Трахикарпус България, расте много бързо и наистина е много по-красив сорт от гръцкия, чието фото постнах в отдел Трахикарпуси-обща

Изображение
    1
    popov.dinko
    16.67%
  • 1
    sky_guitar
    16.67%
  • Мнение Re: Книги за палми и южни растения
    penoff » 09 май 2018, 11:36

Аз също гласувах за вариант „отделни книги за всяка група растения“. Водещото ми съображение – всеки читател ще предпочете книжката, посветена на интересуващата го тематика. Голямото и обобщено издание би могло да дистанцира читателя не само с обема, към част от който той няма да се проявява интерес...
    1
    penoff
    16.67%
  • Мнение Re: Butia capitata
    achovd » 10 юни 2018, 00:51

Ето я и моята Бутия от Гепата. Признавам си, че чак вчера пръсках за пръв път листата, но иначе редовно торя със зелен какъм и универсален тор според инструкциите на Киро, шишенцето за сравнение е 330 мл:

Изображение
    1
    achovd
    16.67%
  • Мнение Re: Чилийска винена палма, Юбея, Jubaea chilensis
    Kiril Donov » 10 юни 2018, 04:09

Аз мислех да спасявам тези умиращи палми в моята градина, но както се развиха нещата с преместването ми във Флорида, при мен май нито една нямаше да получи достатъчно грижи и да оцелее. Радвам се, че всички се справихте и добавихте още няколко Юбеи към малкото бройки в България.
    1
    Kiril Donov
    16.67%
    sylay » 11 юни 2018, 01:53

ГОТОВО! Извърших покупката. До последно си мислех да взема сортове: "Wonderful" и "Rosso Gigante", но в последния момент на място реших, че след толкова положителни отзиви за "сорт 1" ще си купя точно него. Така, че в момента съм със: " СОРТ 1 " и " ROSSO GIGANTE ". Сорт 1 има доста дебела пъпка. На...
    1
    sylay
    16.67%
  • Мнение Re: Вашингтония филифера, Washingtonia filifera - отглеждане
    Kiril Donov » 11 юни 2018, 06:40

Твоята е по-голяма.
    Албицията отзад също е великолепна!
    1
    Kiril Donov
    16.67%
  • Мнение Олеандър сорт Рубис, Nerium oleander 'Rubis'
    dido_90 » 20 юни 2018, 19:05

Рубис, закупен от Палм Център 2017г.

Изображение Изображение Изображение
    1
    dido_90
    16.67%
  • Мнение Re: Как да качите снимки във форума?
    Kiril Donov » 15 юни 2018, 15:58

Форумът по принцип вече сам си оразмерява снимките над 1200 пиксела ширина. Тази стойност съм я задал аз и може да се променя. Снимките, качени в Postimage също се намаляват автоматично. Ето за пример снимка, която сега качих неоразмерена от синьото бутонче на Postimage долу вляво. Оригиналният разм...
    1
    Kiril Donov
    16.67%
    Kiril Donov » 16 юни 2018, 04:14

Да, така е, но ако не измръзне много. А дори и да се възстанови добре, отново ще направи буен вегетативен растеж и късно или нулево плододаване. А другата зима - отново същото, докато не влезе в нормален плододаващ цикъл и клонките започнат да узряват добре. Ако я засади напролет, вероятно ще има до...
    1
    Kiril Donov
    16.67%
  • Мнение Re: Книги / Филми за растения
    Бобсъна » 16 юни 2018, 13:41

Н.Арендт-"Сорта Инжира"-1972г.

1
    Бобсъна
    16.67%
    Kiril Donov » 18 юни 2018, 17:02

При завивани растения, нещата стоят по-различно и играят и други фактори. Когато говорим за студоустойчивост, говорим за растения без завиване.
    1
    Kiril Donov
    16.67%
  • Мнение Re: Actinidia deliciosa, Киви ( Kiwi )
    Kiril Donov » 23 май 2018, 21:24

С английската сол не би трябвало да има проблеми, но тя ще действа до поливка или до първия дъжд. А и не знам, дали може да ги убие или само играе ролята на бариера.
    1
    Kiril Donov
    16.67%
  • Мнение Re: Nerium oleander 'Papa Gambetta'
    sylay » 20 юни 2018, 11:54

Не мога да опиша задоволството си от покупката на "Papa Gambetta". Горещо го препоръчвам на всички любители на олеандри/зокуми. По-скъп е от другите, НО си заслужава всяка стотинка. Наистина цъфти от началото на сезона. Просто съм възхитена от пищността на цветовете. Аз не обичам много олеандри. Има...
    1
    sylay
    16.67%
  • Мнение Re: Олеандър, Зокум - Nerium oleander
    petar » 24 юни 2018, 23:26

Ето го и моя Рубис ! Първия му цвят беше малко по светъл и с малко бяло в него,но сега вече ми харесва,няма бели нишки и е доста по тъмен.А ако беше и една идея по кичест...Но и така е просто перфектен ! Сашко,имай търпение,малко по бавно се развиват при него нещата , но цвета му трае много по дълго...
    1
    petar
    16.67%
  • Мнение Re: Дюля
    ivo_nekitov » 30 май 2018, 10:02

Оффф...това е гъбно заболяване. Преди десетина години всички дюли на село бяха болни от това. Повяхват клонките с новия прираст, понякога 100 процента. След 1-2 години пак имаше опит, но моята я спасих с навременно пръскане с фунгицид. Вземете 1-2 листа и идете в някоя агроаптека. Гледайте консултан...
    1
    ivo_nekitov
    16.67%
  • Мнение Re: В търсене на студоустойчивия ядлив Цитрус от семена
    Krisito23 » 22 юни 2018, 10:56

Продължавате ли с опитите? Аз тази година също ще
    се включа и съм убеден,че след 2-3 години ще направя цитрус ядлив, който ще вирее без проблеми в южна България. Въпреки че съм на 16!!!!!
    1
    Krisito23
    16.67%
  • Мнение Re: В търсене на студоустойчивия ядлив Цитрус от семена
    perperikon » 22 юни 2018, 13:10

2-3 години няма да са ти достатъчни от семка да стигнеш до плододаващ цитрус, камо ли да селектираш ядлив, че и студоустойчив. Ако и работиш с ентусиазма, с който сега говориш през следващите 50 год., току виж нещата се получили! В младите ни е надеждата, ние нямаме толкова време пред себе си!
    1
    perperikon
    16.67%
  • Мнение Re: Брахея Армата/ Brahea armata
    sky_guitar » 21 мар 2016, 18:53

Тази "синьо-сива перла в градината" започва сезона в добра кондиция!Всъщност тя си беше в този вид и през лятото!
    Изображение
    1
    sky_guitar
    16.67%
  • Мнение Re: Бамбук
    Kiril Donov » 28 юни 2018, 22:39

Обожавам провисналите листа и клонки на жълтия бамбук, Phyllostachys viridis f. Aureocaulis. Всеки, който дойде вкъщи, веднага се влюбва в него. Заради дъждовете и очакваните градушки тези дни, покрихме колата с одеяла, а единственото последствие от валежите се оказаха огънатите крайни пръчки, натеж...
    1
    Kiril Donov
    16.67%
  • Мнение Re: Опрашване и самоопрашване при маслините
    Kiril Donov » 29 юни 2018, 15:42

Това са си готови маслини, няма причина да не ги задържи. Дребните кръгли неща, също може да останат до края и дори да наедреят още мъничко, но от тях маслини няма да станат.
    1
    Kiril Donov
    16.67%
  • Мнение Re: Табернемонтана (Tabernaemontana)
    vinil » 30 юни 2018, 14:24

Ами и аз това правя- чакам си там, откъдето искам да получа- т.е., от тук. Затова, ако пропусна нещо- свиркай! Тези ултиматуми "Ще дам, ако ме включите за поръчка, ама само ако има Мусаенда" не са ми по вкуса и подобни евтини и хитри селски номерца просто не ги отразявам. <dude> Мдааа, надявам се на...
    1
    vinil
    16.67%
  • Мнение Re: Праскови и Нектарини
    sylay » 19 юни 2018, 15:07

Помощ! Помагайте с идеи, моля! Тази пролет си купих 1 праскова "ХАЛЕ" и 1 нектарина "ФАНТАЗИЯ". Нектарината е самофертилна т.е. самоопрашваща се, НО за прасковата чак сега прочетох, че и трябвали опрашители т.е. друг вид праскови като Елберта, Редхевън, Глоухевън, Файет. Дали нектарината, която също...
    1
    sylay
    16.67%
    traiko » 03 юли 2018, 15:53

Това е на Принцовите острови.
    1
    traiko
    16.67%
  • Мнение Re: Какво е това растение?
    Kiril Donov » 04 юли 2018, 07:09

Иво, това е нещо тиквово - тиква, краставица, кратунка или тиквичка. След още няколко листа, ще можем да го определим със сигурност.
    1
    Kiril Donov
    16.67%
  • Мнение Re: Трахикарпус, Trachycarpus fortunei
    Kiril Donov » 08 юли 2018, 16:14

... измерването само на 1 сегмент ще ни даде истинската картинка, накъде вървят нещата с палмата - прогрес или регрес, за който трябва да вземем мерки. Не виждам никакъв смисъл в това занимание, дори и ако теоретизираш с цел дисертация. Размерът на листата при възрастни растения има леки колебания ...
    1
    Kiril Donov
    16.67%
  • Мнение Re: Необичайно студени зими
    ivo_nekitov » 08 яну 2018, 10:58

Знаете, че 2012 рано или късно ще се повтори. Въпросът е да се повтаря възможно най-рядко, а ако може - в следващите поне десетина години да не го прави :) Последното няма как да знаем дали ще се случи, но шансът все пак това да стане тази зима вече е много малък. Едва ли е над 2-3 на сто. Искам да ...
    1
    ivo_nekitov
    16.67%
  • Мнение Re: Коментари за времето в България през 2018 г.
    zack » 09 юли 2018, 10:41

Чак пък да се изнежат от дъждовете сега? И да не могат да се "изпекат", каквото и да значи това <hmmm> Според мен това са напълно излизшни писания. Нищо им няма на палмите. Има хора, които лятото поливат супер интензивно. Вярно, валя доста, ама чак пък да предвещаваме, че ще загинат, че и да се спир...
    1
    zack
    16.67%
  • Мнение Re: Cycas revoluta, Кралски Цикас
    ivo_nekitov » 07 юли 2018, 23:14

Точно 20 нови листа изкара този сезон моят цикас в ОГ. Четири зими навън) Харди ветеран.
    Изображение
    1
    ivo_nekitov
    16.67%
    Kiril Donov » 10 юли 2018, 17:22

Знаете ли какво са акари? Може ли снимка в едър план от двете страни на жълтия лист?
    Колко листа е отворила палмата през миналото лято?
    1
    Kiril Donov
    16.67%
  • Мнение Nerium oleander 'Plumeria Red'
    Valechka_ 75 » 12 юли 2018, 18:23

Здравейте г-н Донов!

Не мога да се нарадвам на това съкровище Plumeria Red, което цъфти от 10 дни. Благодаря за невероятната красота!

Изображение
    1
    Valechka_ 75
    16.67%
  • Мнение Re: Градината на Райчо
    reimbrant » 12 юли 2018, 18:52

Малко от градината ми в града. <wine>
    1
    reimbrant
    16.67%
    reimbrant » 01 юли 2018, 10:50

https://s15.postimg.cc/5lix4c223/IMG_20180611_124327.jpg https://s15.postimg.cc/v6v542udn/IMG_20180621_180252.jpg https://s15.postimg.cc/5bbekxpzv/IMG_20180621_180327.jpg https://s15.postimg.cc/60u6xab3r/IMG_20180621_180302.jpg https://s15.postimg.cc/fldtk6nl3/IMG_20180621_180316.jpg https://s15.po...
    1
    reimbrant
    16.67%
  • Мнение Re: Палмите в Софийска област
    achovd » 06 окт 2018, 19:56

За целта ми пишете
    Според мен в центъра на града е възможно, обаче никой не се навива да пробва. Няма ли някой във форума, който да живее в поне широкия център?
    Вече за крайните квартали и близките ниски села не съм особен оптимист, но нищо не пречи да се пробва :)
    1
    achovd
    16.67%
    Kiril Donov » 10 юли 2018, 22:34

Ако не е преторявана, възможностите са три: 1. Бум на акарите скоро след засаждането, затова е и рязкото пожълтяване на листата. 2. Поливане само на повърхностния почвен слой и засушаване на зоната на корените в дълбочина. 3. Някакъв вредител да изяжда корените. Все пак има два нови листа, което по-...
    1
    Kiril Donov
    16.67%
    Kiril Donov » 13 юли 2018, 04:12

Най-добре я извадете веднага, огледайте внимателно корените за вредители и снимайте! Важно е да проверите, дали има някакви нови корени извън старата коренова бала, с която сте я засадили. Направете снимките и я върнете в саксия. Да стои така, докато се възстанови. Иначе няма да преживее следващата ...
    1
    Kiril Donov
    16.67%
    Kiril Donov » 15 юли 2018, 05:49

Сложете я на сянка, разбира се! Иначе може да умре за нула време. Почвата при вас задържа ли много вода или е пропусклива? По принцип глинестите почви и смолниците не са проблем за палмите, но има някаква причина, за да не растат корените, а от там - и надземната част. А да не би да е била засадена ...
    1
    Kiril Donov
    16.67%
    perperikon » 15 юли 2018, 12:22

Почвата при вас задържа ли много вода или е пропусклива? По принцип глинестите почви и смолниците не са проблем за палмите, но има някаква причина, за да не растат корените, а от там - и надземната част. А да не би да е била засадена прекалено дълбоко? И аз да споделя опит с почвени субстрати и вко...
    1
    perperikon
    16.67%
  • Мнение Re: Албиция, Albizia julibrissin
    ivo_nekitov » 16 юли 2018, 13:44

От самото начало не ми харесва особено това дърво, но това е мое мнение. Екзотика е за тук, но в момента вече навсякъде има дървета със самосев, а при тъста на мой близък приятел, на 200 метра от Дунава има едно гигантско дърво с десетки малки под него - самонасяти семеначета. В негова полза, на вид...
    1
    ivo_nekitov
    16.67%
  • Мнение Re: Цитруси - общи
    ivo_nekitov » 16 юли 2018, 13:25

Само не прекалявай, че растението е още малко. За мен този вид е много любим. Със съвсем нежно побутване при резитбите, растението се превръща в красиво дръвче, доста по-различно от 90 на сто от другите цитруси. Напомня на нещо подобно на върба с тия продълговати и дребни листенца, има едно "архитек...
    1
    ivo_nekitov
    16.67%
  • Мнение Re: Юбея, Jubaea chilensis в Ивайловград
    zack » 16 юли 2018, 15:33

Малката Юбея, която зимата е в блатото до кладенеца незнайно защо расте по-добре от голямата <hmmm> Тия растения в наводнената зона явно взе да им харесва <he-he>

Изображение
    1
    zack
    16.67%
    plamen » 17 юли 2018, 14:45

За съжаление,това не е точна наука.
    За някои сортове Райска ябълка се искат 6 и повече години.
    Дори Смокинята иска поне 2 години ( общо казано).
    Важно е и какво точно иска човек.
    Но като цяло,ВСЯКО плодно дръвче има нужда от време.
    1
    plamen
    16.67%
  • Мнение Re: Сливи
    Kiril Donov » 17 юли 2018, 07:36

По принцип с нищо. Ако има конкретен патоген, който е наличен в насаждението и знаем, че прониква през отворени рани, тогава може да се намажат отрезите със замазка. Но тя трябва да съдържа много восък и да не е само като боя, за да запечати раната. Това е само в случай на конкретна опасност. Иначе ...
    1
    Kiril Donov
    16.67%
    reimbrant » 17 юли 2018, 21:48

Welcome To The Jungle-Добре дошли в джунглата. <wine>
    1
    reimbrant
    16.67%
  • Мнение Re: Трахикарпус Вагнерианус, Trachycarpus wagnerianus
    zack » 20 юли 2018, 12:32

Един ивайловградски, т.е. свираченски Трахикарпус Вагнерианус с около 50 см. стъбло. Листата са доста компактни все още <explain>

Изображение
    Trachycarpus wagnerianus
    1
    zack
    16.67%
  • Мнение Re: Домашна тропическа оранжерия с мин. ср. темп. +20°С
    perperikon » 05 яну 2019, 10:03

То цял социален строй беше изоставен заради липса на икономическа логика в него, та една тропическа оранжерия ли!? Не е въпрос само на пари, а и на вложени труд, мислене и време. Докато парите в живота ни могат и да се увеличават(дай боже), то времето ни за смислен и резултативен труд необратимо нам...
    1
    perperikon
    16.67%
  • Мнение Re: Коментари за времето - 2019 год.
    Gepata » 05 яну 2019, 09:37

-6.6 минимална показва метеостанцията ми на обекта. АМС до селото показва -7.7 минимална само че станцията е в полето. Варна с минимална от -4.7.

Изображение
    1
    Gepata
    16.67%
  • Мнение Re: Палмите в Софийска област
    achovd » 05 окт 2018, 17:55

Искаш ли да ти пратя няколко семеначета от музейните палми (пловдивските) и да ги засадиш по двойки, за да им сравниш студоустойчивостта? Отговорът е лесен - ако смокините при теб не мръзнат до земята, значи има шанс :)
    1
    achovd
    16.67%
  • 1
    Бобсъна
    16.67%
  • Мнение Re: Японски клен (Acer palmatum)
    Лия » 26 юли 2018, 14:39

Мисля ,че моят ацер се възстанови напълно , след като всичките му листа изсъхнаха.Останаха върху него , като залепени и започнаха да изсъхват клончета от горе надолу . Сега мога да разредя поливките с топсин ,но няма да престана докато не видя нормален листопад на есен . Яд ме е само , че заради нев...
    1
    Лия
    16.67%
  • Мнение Re: Райска ябълка (Diospyros kaki)
    reimbrant » 30 юли 2018, 08:02

Изчакваш да си хванат дебелина ,добра за присаждане и облагородяваш.Малко по трудничко се хващат от другите дървета,но стават нещата.
    1
    reimbrant
    16.67%
  • Мнение Re: Плумерия (Франджипани), Plumeria rubra (Frangipani)
    vladi » 30 юли 2018, 22:50

Плумерия acutifolia, не спира да ме изненадва с огромите си листа. <tropical>

Изображение

Изображение

Красавицата и ще цъфти! <shark>

Изображение
    1
    vladi
    16.67%
  • Мнение Re: Палмите в Стара Загора
    perperikon » 01 авг 2018, 13:34

Браво!!дано има повеке таквиз заралии... <cheers2> Засега е достатъчен един човек за да потръгне палмеризацията на града, .... след няколко години. Все някой от някъде трябва да започне - колкото по-рано, по-добре. Ето една поучителна източна притча в диалог: -Кога е най-доброто време да се посади ...
    1
    perperikon
    16.67%
  • Мнение Re: Странностите на природата!
    kukuruzius » 05 авг 2018, 06:45

Бях ги виждал само по National Gegraphic досега...Тази седмица ги снимах в градинката пред блока на едно авокадо и на албицията. Това не е клон, а гъсеница, която удивително прилича на клонка. https://s8.postimg.cc/mvuq56fqt/20180803_070913.jpg https://s8.postimg.cc/7n4srfwd1/IMG-43ada17e850facf633c...
    1
    kukuruzius
    16.67%
  • Мнение Re: Градината на Иван
    иван » 08 авг 2018, 03:53

Най-накрая успях да се добера и до форума! Набързо кратка информация относно състоянията при някои интересни растения, изчаках доста за да се уверя и да дам някои по-точни данни. Поради бруталният минимум на 1 март, които измрази всички плодни пъпки на кайсиите и прасковите, очакваните ми поражения ...
    1
    иван
    16.67%
  • Мнение Re: Относно палмите в Бургас
    perperikon » 10 авг 2018, 00:08

В Несебър е пълно с палми, банани и кипариси. :) Кипарисите не бих ги нарекъл южни - растат почти навсякъде из България. Бананите са си сезонна украса за 5-6 месеца, от Видин до Сандански, предполагам и в Полша. Смятам, че в Бургас може да се пробват Jubaea chilensis, Washingtonia filifera, Brahea ...
    1
    perperikon
    16.67%
    reimbrant » 12 авг 2018, 14:27

Най вероятно не,но по важното е да оцелее тази зима която идва,и догодина ще има реколта,за което единственно ти и природата ще сте главният фактор за оцеляването.Успех ти пожелавам младо и готино момче.
    1
    reimbrant
    16.67%
  • Мнение Re: Албиция, Albizia julibrissin
    Kiril Donov » 16 юли 2018, 17:53

... Безспорен чар на албицията за мен е само свиването на листенцата вечер и отварянето им по изгрев. УНИКАЛНО!) За мен най-ценното качество на Албицията е чадъровидната корона, характерна за много от дърветата в тропиците. Ако намеря място в моята градина за Албиция, то ще е заради короната. Цвето...
    1
    Kiril Donov
    16.67%
    zack » 11 авг 2018, 14:14

Ами като дърво олеандрите са по-красиви, пък кой каквото ще да казва <thumbsup>

Изображение
    1
    zack
    16.67%
  • 1
    vladi
    16.67%
  • Мнение Re: Дългосрочни прогнози, Иво Некитов
    ivo_nekitov » 15 авг 2018, 13:34

CODE: Избери всички

https://vremeto.dir.bg/novini/kakva-zima-da-ochakvame
    1
    ivo_nekitov
    16.67%
    swot » 15 авг 2018, 22:32

Моите три вида смокини в началото бяха на същия хал, но не съмсън им правил абсолютно нищо и нито са себили изтощили нито нещо друго. Аз лично бих му прещипал върховете на клонките, за дада се вдървесинят по-добре за зимата и толкова. Поради невъзможността да си намеря Адриатика-Разград от друго мя...
    1
    swot
    16.67%
  • Мнение Re: Каква гад може да е това
    Бобсъна » 16 авг 2018, 22:25

Карате,Нуриле,Би,може и с Децис,Шерпа....
    1
    Бобсъна
    16.67%
  • Мнение Re: Чилийска винена палма, Юбея, Jubaea chilensis
    perperikon » 17 авг 2018, 09:50

Долната снимка наистина малко "лъже". На горната снимка се вижда, че същото(листото отзад) е по-голямо. Вероятно ще продължи да расте и ще достигне размера на старите листа. Тук се замислям за разликите в начина на растеж на листата на перестите и длановидните палми, които не сме коментирали. При дл...
    1
    perperikon
    16.67%
    reimbrant » 25 юли 2018, 23:24

https://s15.postimg.cc/hmus2vqsb/IMG_20180709_092138.jpg https://s15.postimg.cc/v3rqlsbej/IMG_20180709_092144.jpg Това е една от сирийските ми рози сорт Арденс от Палм център/ кичеста с невероятен цвят. Общо 5 разновидности съм събрал и всичките ще цъфтят тази година, така че ще ги покажа за напред...
    1
    reimbrant
    16.67%
  • Мнение Re: Листно торене при Цитрусите
    Kiril Donov » 17 авг 2018, 16:53

Благодаря за труда! <curtsey>
    Статията е полезна и интересна.

... [censored] <make face>
    1
    Kiril Donov
    16.67%
  • Мнение Листно торене при Цитрусите
    lufata » 17 авг 2018, 09:48

Направих си труда да преведа една статия на Института по хранителни и замеделски науки към Университета във Флорида. Мен лично ме заинтригува: Листното приложение на тор определено не е нова концепция в цитрусовата промишленост. Листното торене при цитруси се препоръчва за осигуряването на цинк, ман...
    1
    lufata
    16.67%
  • Мнение Re: Човекът като част от хранителната верига на комарите
    ivo_nekitov » 20 авг 2018, 09:51

Още преди двадесетинА години в едно пловдивско заведение станах свидетел как 200-300 квадрата се защитават ИДЕАЛНО от 3 инсектицидни лампи. Само през секунда се чува "цссс, цсссс" от изпаряващите се комари! Но следва да се има предвид, че ултравиолетовите лампи трябва да се сменят всяка година, инак...
    1
    ivo_nekitov
    16.67%
    rembi » 20 авг 2018, 20:35

Тези тигровите и аз ги видях онзи ден убих три от тях на кракът си.Относно защитата от старите хора знам че миризмата на лавандула ги отблъсквала,а ако се намажеш с лавандулов спирт спирали да те жилят(последното съм го пробвал веднъж и имаше ефект)
    1
    rembi
    16.67%
    ivo_nekitov » 20 авг 2018, 15:58

За един ден комарите убиват толкова хора, колкото акулите - за сто години :)

Изображение
    1
    ivo_nekitov
    16.67%
  • Мнение Кокосова палма - сплитане на палмови листа
    Kiril Donov » 11 фев 2015, 21:50

Днес реших да отрежа един жълт лист от една от Кокосовите ми палми. Преди да го изхвърля се сетих, че мога да покажа как се сплитат палмови рогозки. Някой път ще приготвя по-голям лист и ще изплета по-голяма рогозка.

Изображение
    1
    Kiril Donov
    16.67%
    reimbrant » 12 авг 2018, 14:00

<r><FACEBOOK id="2294406730588080" type="video" url="https://www.facebook.com/raycho.enchev.7/videos/pcb.2294435857251834/2294406730588080/?type=3&theater"><URL ogp="{"title":"\u041e\u0431\u043d\u043e\u0432\u0435\u0442\u0435 \u0431\u0440\u0430\u0443\u0437\u044a\u0440\u0430 \u0441\...
    1
    reimbrant
    16.67%
  • Мнение Re: Брахея Армата от семе (Brahea armata from seed)
    perperikon » 22 авг 2018, 14:31

Армата ще са! След цели 8 месеца избиха първите 4-5 връхчета от ~50семена засяти на гъсто в правоъгълен контейнер(40х15см.). Още на първото листо си личи восъчния налеп и сребристия оттенък. Очаквам за 2-3 месеца кълняемостта да доближи 100%, семената бяха много пресни. През зимата с какви ли не вла...
    1
    perperikon
    16.67%
  • Мнение Re: Мичуринска 10 - уникален български сорт, Michurinska-10
    Spoko » 22 авг 2018, 14:35

Аз лично бих отстранил част от плодовете, за да узрее поне нещичко. Иначе време има достатъчно - поне още месец...
    1
    Spoko
    16.67%
  • Мнение Re: Сортове маслини - Елит-1
    forumolubec 1978 » 26 авг 2018, 00:54

Следя форума от 2015 година и съм впечатлен от характеристиките на сорта.Когато ми се отвори път към Ивайловград, винаги наблюдавам обществените маслини в центъра. Тези Елит-1, които zack засади, ги имам за историята в две кратки клипчета: 2016г.: https://www.youtube.com/v/6TR6DqI1uGQ 2018г.: https:...
    1
    forumolubec 1978
    16.67%
  • Мнение Re: Washingtonia robusta, Mexican Fan Palm
    tisho » 24 авг 2018, 08:06

Това е царицата на всички растения в двора ми :) С пълно право Робустите са наречени - "Красива Вашингтония"!

Изображение
    1
    tisho
    16.67%
  • Мнение Re: Кафяви отвътре и ферментирали смокинови плодове
    Kiril Donov » 28 авг 2018, 20:43

Аз споменах начин за профилактика на проблема, но междувременно направих експеримент. Преди два дни реших да обера смокините преди очаквания дъжд. В последните десетина дни не ми оставаше време да бера смокини от голямото насаждение и заварих огромно количество изгнили плодове, висящи по клоните. Ст...
    1
    Kiril Donov
    16.67%
  • Мнение Re: Препоръчвам този филм ...
    chicholyubo » 08 фев 2015, 10:56

И една класика от мен . Невероятният филм : БЯЛОТО СЛЪНЦЕ НА ПУСТИНЯТА
    1
    chicholyubo
    16.67%
  • Мнение Re: Ficus carica - Сортове смокини (Fig varieties)
    Kiril Donov » 29 авг 2018, 21:46

Искам да покажа малко смокини от беритбата вчера. През зимата ще имаме нужда от такива снимки, за да помним, че лятото се случва не само по филмите и наистина го има. Най-горе е Вердино, лилавите под тях са Вердоне и Турка (много си приличат, като двете си приличат и с Ноар де Каром). Долу вляво са ...
    1
    Kiril Donov
    16.67%
  • Мнение Re: Райска ябълка (Diospyros kaki)
    Kiril Donov » 29 авг 2018, 22:25

Дали ще оцелее? Никой не може да каже. Дали да се защитава през зимата? Ако дойде жесток студ, може да се окаже добра идея. Иначе няма смисъл.
    1
    Kiril Donov
    16.67%
  • Мнение Re: Yucca recurvifolia, Юка рекурвифолия
    maniak » 04 юни 2015, 14:28

Ето юката вчера До върха на цвета е около 2.20м. висока! Сега е на сенчесто, защото асмата отгоре пречи на високото слънце, иначе пролетно време я напича добре. На първата снимка съм сложил бутилка 2л. до нея за да се види размера й. Самия цвят е към метър. http://media.snimka.bg/s1/4632/035508448-b...
    1
    maniak
    16.67%
    maniak » 02 сеп 2018, 02:32

Я, да пусна една-две общи приказки... Ако има тук във форума смокинари от Русе, дали някой знае какъв сорт е смокинята в градината на ресторант "Къщата". Останах слисан от това голямо дърво! А Русе не е Резово. Колега, аз знам няколко по големи смокини в Русе и не съм учуден, защото там рядко пада ...
    1
    maniak
    16.67%
  • Мнение Re: Торове и препарати за третиране на растения
    Kiril Donov » 05 сеп 2018, 21:01

Ако е бил затворен и не е стоял на слънце - нищо му няма!
    1
    Kiril Donov
    16.67%
  • Мнение Re: Сортове маслини - Елит-1
    h2o Тишо » 06 сеп 2018, 20:28

И ква стана тя ? Кътам аз моята Елит 1 и не върви и не върви.И зимата трудно изкарва с доста измръзвания и се чудя що така уж Елит1 ,най-коравата,а тя била Петроеля . Купена е от Е-магазина . Ако знам ,че със сигурност не е Елит1 ще я махна ,по-добре Халкидики да засадя.Киро как мислиш или да чакам ...
    1
    h2o Тишо
    16.67%