Чадъровидна миризлива върба (Elaeagnus umbellata)

Това са растенията, с които сме свикнали. Появяват се нови сортове и форми, а понякога отглеждането им може да бъде трудно ...
Потребителски аватар
Бобсъна
Ветеран във форума с много опит
Регистриран: 19 фев 2011, 12:21
Район:
Has thanked: 9 times
Been thanked: 62 times

Чадъровидна миризлива върба (Elaeagnus umbellata)

Непрочетено мнение от Бобсъна » 24 мар 2015, 17:58

Вид от сем. : Elaeagnaceae...4-8 зона с произход Япония/Китай,листопаден,еднодомен ,с малка, чадъровидна корона с височина 3м и ядливи плодове ,използвани също за сладка и джемове:

Изображение

Изображение

Прилича доста на Гуми (Elaeagnus multiflora) селектирано и разпространено из СССР преди време...

Моето растение е само 50 см,но вече има и листенца и зачатъци на плодни пъпки на снопчета...

Stay tuned!!
<cheers2> <cheers2>

Изображение

forumolubec 1978
Любител на южните растения
Регистриран: 20 авг 2018, 19:27
Район: Бургас
USDA zone: 7b
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Чадъровидна миризлива върба (Elaeagnus umbellata)

Непрочетено мнение от forumolubec 1978 » 07 юни 2019, 00:41

И аз вече мога да се похваля, че моето е половин метър, но 4 години след твоето. Харесвам плодовете му от дете. Намерих какво правят с него на запад. Би трябвало да имаш необходимото количество за подобно начинание както в следващия клип...

Пропуснах да спомена, че с моето растение се сдобих от това място:
https://www.google.com/maps/@42.5136661 ... 312!8i6656
These users thanked the author forumolubec 1978 for the post:
Slavyanski (08 юни 2019, 00:57)
Rating: 9.09%

Потребителски аватар
Slavyanski
Регистриран: 18 дек 2017, 01:26
Район: Централен Балкан
Надморска височина (m): 485
USDA zone: 6b
Абсолютна минимална t° (°C): -21°C
Минимум последна зима (°C): -16°C
Любимо растение: не мога да посоча едно, многогодишни растения
Любим плод: райска ябълка, грозде, диня...
Любим климат: нашият си
Has thanked: 41 times
Been thanked: 24 times

Непрочетено мнение от Slavyanski » 07 юни 2019, 09:51

Плодовете сигурно не са лоши, но особено в Източните Щати autumn olive e станал инвазивен вид. По тая и причина аз се отказах да го отглеждам, както и другия вид миризлива върба - eleagnus angustifolia - който се води noxious weed и подлежи на изтребление в Западните Щати. Не знам как се държат на нашите условия и дали излизат извън контрол? Какви са вашите наблюдения? Аз от тези червеничките не съм виждал, но по моя идентификация има две дървета от другия вид на спирката на трамвая при гара Север в София.

Added in 2 minutes 32 seconds:
Бобсъна написа:
24 мар 2015, 17:58
Stay tuned!!
Е, това ли е? Веднъж на 4 години!

forumolubec 1978

Непрочетено мнение от forumolubec 1978 » 07 юни 2019, 10:21

Slavyanski написа:
07 юни 2019, 09:54
Не знам как се държат на нашите условия и дали излизат извън контрол? Какви са вашите наблюдения?

Знам тези растения от дете, буквално от първи клас, когато ни водеха в парка да бягаме 800 метра. Пиша за годините на късния социализъм 1984, 85 година. Паркът "Света Троица" е известен като "стария парк" - просто там са били старите бургаски гробища. Тези храстовидни дръвчета са 4-5 "огнища" с по 6-7 стари растения,които трябва да са на поне 40 години, но не бих казал, че са кой знае какъв инвазивен вид. Не са се разпространили за тези повече от 30 години от засаждането им- годините, в които аз ги помня. Моето растение е от самосев, но под самите дръвчета.

Потребителски аватар
Slavyanski
Регистриран: 18 дек 2017, 01:26
Район: Централен Балкан
Надморска височина (m): 485
USDA zone: 6b
Абсолютна минимална t° (°C): -21°C
Минимум последна зима (°C): -16°C
Любимо растение: не мога да посоча едно, многогодишни растения
Любим плод: райска ябълка, грозде, диня...
Любим климат: нашият си
Has thanked: 41 times
Been thanked: 24 times

Непрочетено мнение от Slavyanski » 07 юни 2019, 12:16

Това не е лошо. Аз не съм ги виждал. Но миризливите върби при гара Север в София също са големи дървета. Открих ги миналото лято, но така и не съм ги опитвал. Оглеждах наоколо дали няма самопосяли се храсталаци, но никъде не забелязах (а там си е бая диво в района около гарата и булеварда, по който върви трамвая). Следва да отбележа, че в САЩ са го сели за бариера против вятъра навремето и това са милиони дървета, държавно финансиране. Говоря за ангустифолия. Ако за толкова години тези не са станали като айлантусите в района на парка в Бургас, то това никак не е лошо. А вкуса как ще коментирате?

Аз си купих една фиданка от миризливата върба преди година и половина, обаче в крайна сметка се отказах да я сея - рекох си, "Каква полза ако след 30 или 50 години стане плевел?" Но все си мисля, че в планината ще ѝ е по-трудно да се установи. В крайна сметка я сложих на една ливада над селото, но ми е на 4 км оттук и още не съм ходил тази година да я видя дали още е жива, щото миналата година беше страшна суша от края на юли и есента и не е поливана.

И още един въпрос: при толкова много дръвчета/растения в парка, какво количество плодове може да се добие от едно развито дърво? Щото там вече са минали тия 40 години, а вие тепърва ще го чакате...

forumolubec 1978

Непрочетено мнение от forumolubec 1978 » 07 юни 2019, 20:48

Slavyanski написа:
07 юни 2019, 12:16
И още един въпрос: при толкова много дръвчета/растения в парка, какво количество плодове може да се добие от едно развито дърво? Щото там вече са минали тия 40 години, а вие тепърва ще го чакате...
Slavyanski, ето специално за теб заснето днес видео!

На клипа ще видиш, че са доста засенчени като подлес се явяват. От едно такова дърво със сигурност над 10- 15 килограма в добри години. Растат бързо и плододават обилно.Вкусът е сладникаво-кисел. По моите стандарти е приятен. Не помня да са пропускали година и да нямат плод. Моето тази година цъфна и върза, имам 10-12 плодчета.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Миризлива Върба /Elaeagnus angustifolia/
    34 Отговори
    9945 Преглеждания
    Последно мнение от Slavyanski
    14 май 2018, 12:09
  • New post Върба
    17 Отговори