Пролетна Циклама, Източно Ботурче (Cyclamen coum)

Това са растенията, с които сме свикнали. Появяват се нови сортове и форми, а понякога отглеждането им може да бъде трудно ...

Пролетна Циклама, Източно Ботурче (Cyclamen coum)

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 14 Фев 2016, 16:17

Това прекрасно цвете е рядък и защитен вид, включен в Червената книга на България и попадащ под защитата на редица международни конвенции, вкл. CITES.
В България се среща в Странджа, Източна Стара планина, някои части на Родопите и по Черноморието. У нас цъфти рано напролет, често още в средата на февруари.
Видът е изключително уязвим заради безконтролното бране за букети и събирането за билки. Ако някъде знаете негово находище, посещавайте го по време на цъфтеж и му се наслаждавайте, но не ги берете и не ги изкоренявайте! Само така ще запазим тази нежна красота и за следващите поколения.

Пролетната Циклама се среща на някои места в Родопската Яка. Виждал съм находище в Храбрино, в непосредствена близост до къщите. Среща се и тук-там над Асеновград, включително и където живея аз. Ето едно растение, което снимах с телефона вчера в двора на съседа:

Изображение
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -10.5 (8 Jan 2017)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

Re: Пролетна Циклама, Източно Ботурче (Cyclamen coum)

UNREAD_POSTот лаик » 07 Мар 2016, 13:29

красота!такава съм виждал(пролетна)по северните склонове на байрите на Малешевска планина
Есенната я има почти в цялата страна
мързела не мори, а мъчи
Аватар
лаик
Градинар (Gardener)

Mясто: между ловеч и плевен
Надморска височина (m): 250

Re: Пролетна Циклама, Източно Ботурче (Cyclamen coum)

UNREAD_POSTот reimbrant » 21 Авг 2016, 14:37

ИзображениеНе зная тази цикламка дали е пролетна,защото сега цъфна в градинката ми.Приятел ми беше извадил около двадесетина грудки от Средна гора,но пролетта беше доста дъждовна и почти всички изгниха.Тези които ми ги беше дал бяха с различни по форма листенца/кръгли,продълговати/ и ми каза че са с два цвята,бели и розови,но тези които сега ми цъфнаха /само 3 броя оцелели/ са с розов цвят.Аз се радвам и на 3 броя,пак е някакво раздвижване в балканската градинка.Иначе като гледам цветът се различава от цикламата на Кирчо от по горната снимка.
https://www.youtube.com/watch?v=Vy4CQOyQ-0k
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения

Mясто: гр.Карлово
Надморска височина (m): 530
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална темп.(°C): -16
Минимум в посл. зима (°C): -5
Любимо растение: Палми
Любим плод: смокиня
Любим климат: умерен с 4 сезона

Назад към Растения от умерения климат (Temperate climate plants)