Лофант (Lophanthus anisatus)

Това са растенията, с които сме свикнали. Появяват се нови сортове и форми, а понякога отглеждането им може да бъде трудно ...
Отговори
Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Район: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Has thanked: 69 times
Been thanked: 100 times

Лофант (Lophanthus anisatus)

Мнение от traiko » 08 апр 2018, 21:13

Един съсед ми даде няколко семена от Лофант,миналата пролет.
След като направих разсад,поради липса на място засадих в една саксия едно две стръкчета,останалият разсад раздадох.Цяла зима си правих чай,страхотен аромат.
Зимата прибрах саксията в гаража на тъмно,но сега започна с пълна сила да расте.
Специално аз бях бях малко скептичен,поради това,че не бях чувал за него.
За тези като мен които не са чували малко информация.
Лофантът е многогодишно, силно студоустойчиво, сухоустойчиво, непретенциозно към почва и отглеждане растение, слънцелюбиво, декоративно, силно ароматно и притежаващо уникални медоносни и лечебни свойства биле. Медът от лофант притежава изключително ценни лечебни свойства.Много има какво да се чете за
него в интернет.
Изображение

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.1 (9-Feb 2020)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 302 times
Been thanked: 863 times

Re: Лофант (Lophanthus anisatus)

Мнение от Kiril Donov » 09 апр 2018, 05:23

Това е напълно студоустойчив вид за нашия климат. Естествената му среда е в централните щати на САЩ и някои части от Канада.

А относно лечебните свойства - хората от хилядолетия търсят магическата лечебна билка, която може да ни дари едва ли не - с вечен живот. Аз до сега не съм открил убедителни доказателства за съществуването ѝ, въпреки хилядите статии за всякакви растения.

Ще се радвам да се включат с коментари някои от столетниците във форума, защото вероятно само те могат да ни споделят тайните си за здраве и дълголетие. Всички други сме просто наивни аматьори, които се надяват на малко повече биологично време.

Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения
Регистриран: 29 май 2014, 00:14
Район: гр.Карлово
Надморска височина (m): 530
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -16
Минимум последна зима (°C): -10
Has thanked: 10 times
Been thanked: 135 times

Re: Лофант (Lophanthus anisatus)

Мнение от reimbrant » 09 апр 2018, 05:49

Аз не съм от столетниците,но от няколко години си отглеждам Лофант и го ползвам за чай,до скоро имах 2 вида,анасонов/който изкорених цъфтяш в розово/и ментов ,от който си поддържам и цъфти в бяло.Вторият много ми харесва и не смятам да се отказвам от него,макар че е по капризен и насмалко да го загубя.Другото му име е Агастче.

Отговори