Чемшир, Чимшир - Buxus sp.

Това са растенията, с които сме свикнали. Появяват се нови сортове и форми, а понякога отглеждането им може да бъде трудно ...
Потребителски аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините
Регистриран: 16 апр 2010, 09:34
Район: Храбрино
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15 (2012)
Минимум последна зима (°C): - 6
Любим климат: +5/+35
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Re: Чемшир, Чимшир - Buxus sp.

Непрочетено мнение от plamen » 03 сеп 2015, 16:04

Барем 100 броя гъсеници смачках с кеф ... Утре сутрин ще ги черпавам с Нуреле Д.
Жената в аптеката каза,че всички са пропищяли от тази гадина.

pinokio
Bonsai Master
Регистриран: 17 мар 2013, 17:08
Район:
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от pinokio » 03 сеп 2015, 17:18

Съмнявам се,че Нуреле-то ще помогне.Прочетох още преди,когато Емиава писа за нея,че гъсеницата/ларвата/ на това добиче има 4000 мускула и едва два неврона на няколко стотици мускула.Нуреле е фосфорорганична отрова и действа чрез блокиране на нервно мускулния синапс.Т.е. прекъсва импулсите от нервната система към мускулите,гъсеницата спира да се храни и умира.Да,ЪмЪ тук почти няма неврони-няма върху какво да въздействаш и ларвите си живеят.
Да викаме неволята на помощ.Гъсеницата има 4000 мускула и постоянно променящо се кръвно налягане с богато кръвоснабдяване на мускулите.Всяко живо същество може да бъде убита като нарушиш един от двата цикъла-дишане или кръвоснабдяване.Sintrom 4 mg.таблетки/20 таблетки около 3-4 лева/ще доведе до кървене в мускулите,стомаха и кръвоносните съдове на гъсеницата.В комбинация с една чаена лъжичка калиев сапун/шампоан/ще полепне по листата на растението и ще блокира частично и дишането.Дозата ще ти стигне за около 5 пръскания с пулверизатора.Пръскай през две седмици,вечер за да не засегнеш пчелите.Безвредно за растенията.
<read> <cheers2>

Потребителски аватар
Kolibar
Гларус, с градина край морето ...
Регистриран: 04 окт 2013, 00:52
Район: Варна
Has thanked: 4 times

Непрочетено мнение от Kolibar » 03 сеп 2015, 17:29

емиава написа:+1 Съгласна съм с Влади. Подрязването е в краен случай. Едните чимшири,които бяха почти без листа, се възстановяват сравнително бързо без външна намеса. Вече си зеленеят тук-там. <cheers2>

За жалост веднага след като избият гъсеницата ги грабва отново. Във Варна чемширът е почти на изчезване... Дървовидният е по-слабо засегнат, но храстовидния в огромна част от града е вече само спомен.
Сега същите гъсеници са се прехвърлили на маслодайните ми рози. Борбата както казват е епична....

Дуйни ми льохни бел ветре, разтопи бели снегове, разлюляй гора зелена...

Потребителски аватар
plamen

Непрочетено мнение от plamen » 03 сеп 2015, 17:42

Pin,интересни разсъждения.
С инжекция Клексан ще стане ли?

Потребителски аватар
plamen

Непрочетено мнение от plamen » 04 сеп 2015, 11:58

Напръсках добре с Нуреле,надлежно опакован,с маска,ръкавици.Вонята е отвратителна,ръцете ми се вмирисаха през ръкавиците ... Не мисля да повтарям тази операция през 10 дена.Даже изобщо не мисля да я повтарям.
Не съм оптимист.Ако не се оправят нещата ... Няма чемшир -няма проблем. <head in the wall>

Пп Принуден съм да пробвам рецептата на доктор ПИН.Макар,че се съмнявам да проработи,все пак трудно е да се каже,че тези гъсеници имат кръвоносна система ... пълни са само със зелена маса.

Потребителски аватар
dragodream
Любител на южните растения
Регистриран: 22 окт 2014, 15:06
Район: Карлово
Надморска височина (m): 480
Любим климат: колкото може по-топло
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Непрочетено мнение от dragodream » 04 сеп 2015, 13:41

При мен се появи същия проблем с гъсениците. Изтрепах ги до крак с коктейл от Нуриле, Би 58 и Бандит, като концетрацията е висока. Само с Нуриле при мен не станаха нещата.

Потребителски аватар
achovd
Запален любител на палмите с опити в различни части на страната
Регистриран: 15 сеп 2013, 18:35
Район: Видин
USDA zone: 6b/7a
Любимо растение: Трахикарпус принцепс и "Пловдив", Сабал минор
Has thanked: 11 times
Been thanked: 4 times

Непрочетено мнение от achovd » 04 сеп 2015, 14:55

Разрових се да видя с какво съм пръскал, но чимшира, който беше наяден сега е добре. Или е било нуреле, което сте ми препоръчали, или нещо универсално.Май и с разтвор на течен сапун е пръскано или нещо такова.Да не кажа,че гадините от първия път изчезнаха.Спомням си, че купих нещо за около 5 лв и неочаквано за мен то проработи.За нещастие,никаква идея какво е то.За нещастие тая гад е плъзнала навсякъде и много стопани не и обръщат внимание.Забелязах, че е проникнало по-дълбоко към крайните квартали на Пловдив, миналата година беше само в центъра.

емиава
Специалист с много опит
Регистриран: 16 фев 2014, 20:09
Район: София
Местоположение: обект 1 София,кв.Киноцентър,870м.н.в. обект 2 гара Бов 430м.н. в.
Been thanked: 9 times

Непрочетено мнение от емиава » 04 сеп 2015, 23:26

plamen написа:
Пп Принуден съм да пробвам рецептата на доктор ПИН.Макар,че се съмнявам да проработи,все пак трудно е да се каже,че тези гъсеници имат кръвоносна система ... пълни са само със зелена маса.

Пламен, да използваш антикоагулант за създание с хемолимфа вместо кръв - не съм оптимист.

Битката с тази гъсеница явно е много трудна, но ми се струва, че не е невъзможна. По-нагоре в темата съм дала линк към статия на Руския институт за декоративна растителност. В коментарите под статията може да се проследи опита в борбата с нея. Като всеки вредител си има цикъл на развитие и особености, с които ако се съобразиш може да се спестят усилия и излишно тровене с препарати. Има и някой постове от места, където след първоначалната инвазия чимширеният молец е намалял, защото са се появили болести по него и хищни насекоми са започнали да го нападат.

По информация пак от там, има две до три поколения годишно. Младите гъсеници са по-податливи на препарати от възрастните. Ако се хванат навреме, вероятността с едно пръскане да се приключи с гъсениците от това поколение е голяма.
Много неприятно е това, че лесно добиват резистентност към препарати. Заради тази им особеност всяко следващо пръскане е хубаво да бъде с препарат от различна група, за да има максимален ефект. Ако първото третиране е с Нуреле (органофосфорен препарат), следващото няма смисъл да бъде пак с него или с някой от същата група, като например Би-58.

Имат и добри резултати с биологични средства за растителна защита - бактериални препарати от Bacillus thuringiensis. Би трябвало да ги има и на нашият пазар като препаратите Дипел, Лепидоцид или Форей.
Другото нетоксично средство, което може да се използва е дифлубензурон (Димилин като препарат) - счита се за напълно безвреден за хора, животни, водни организми.
При тези по-меки средства за растителна защита ефекта е по-бавен, но понякога е значително по-дълготраен.
При мен Нуреле подейства на 100%. Малко бавно, но ефективно.

емиава
Специалист с много опит
Местоположение: обект 1 София,кв.Киноцентър,870м.н.в. обект 2 гара Бов 430м.н. в.

Непрочетено мнение от емиава » 12 ное 2015, 21:09

plamen написа:
Не съм оптимист.Ако не се оправят нещата ... Няма чемшир -няма проблем. <head in the wall>

Пламен, как са чимширите?
Около нас тези, които бяха защитавани вече се възстановяват донякъде. Следващо поколение гъсеници не се появи. Но тези, на които гъсениците бяха оставени да се вихрят, са вече без листа. <head in the wall>

Потребителски аватар
plamen

Непрочетено мнение от plamen » 13 ное 2015, 00:39

След пръскането, гъсениците измряха.
Само че,каквото бяха оглозгали не се възстанови.Растенията не изглеждат никак добре.Премахнах едно растение,което нямаше нито едно листо .
Мисълта,че ще трябва да повтарям това упражнение всяка година,нещо не ми хареса ... <hmmm>

Потребителски аватар
Kolibar
Гларус, с градина край морето ...
Регистриран: 04 окт 2013, 00:52
Район: Варна

Непрочетено мнение от Kolibar » 13 ное 2015, 01:58

Не е трябвало да го премахваш. Възстановяват се, макар и бавно- т.е. на следващата година.

Дуйни ми льохни бел ветре, разтопи бели снегове, разлюляй гора зелена...

Потребителски аватар
plamen

Непрочетено мнение от plamen » 13 ное 2015, 12:29

Kolibar,животът е кратък - вредителите са вечни.Те си хапнаха( и си получиха заслуженото),а аз засадих един олеандър "Харди ред" на мястото на проскубания чемшир.И така всички са щастливи .... <bananas>

емиава
Специалист с много опит

Непрочетено мнение от емиава » 21 ное 2015, 22:50

Kolibar написа:
Сега същите гъсеници са се прехвърлили на маслодайните ми рози. Борбата както казват е епична....

Kolibar, за случайни гризвания на прегладнели гъсеници ли става въпрос или нападат и Розите ти със същия унищожителен апетит както Чимширите?

Потребителски аватар
Tsonny Naydenov
Ценен специалист по бананите ... и още нещо ...
Регистриран: 15 юли 2012, 00:02
Район: Североизточна България
USDA zone: 7a
Абсолютна минимална t° (°C): -
Любимо растение: Банан
Любим климат: Тропичен
Has thanked: 1 time

Непрочетено мнение от Tsonny Naydenov » 22 ное 2015, 14:17

На няколко места в нашия парк също забелязах нападение от Cydalima perspectalis.
Храстчетата не са много възрастни, не че има някакво значение.
Ако се сетя следващия път ще ги снимам. Имам намерението да ги излекувам всичките, понеже не са много.
Само трябва да ми остане малко време.
Следващия път като отида, ако се сетя ще снимам, хем ще събера малко живи гъсеници за да пробвам нещо.

"By similar things disease is produced, and by similar things administered to the sick they are healed of their diseases." — Hippocrates

емиава
Специалист с много опит

Непрочетено мнение от емиава » 23 ное 2015, 14:39

При нас вече няма живи гъсеници, дори и на най-нападнатите чимшири. Или последното застудяване е свършило работа, или са приключили с цикъла си на развитие за тази година - не знам.
Докато ровех за начини за справяне с тази гад, разбрах че не напада само Чимшира. В родината си се храни и с листата на Чашкодрян - японски и крилат (Еuonymus japonicus и Е. alatus) и Джел (Ilex). Попаднах и на съобщения за нападнати Рускус (Ruscus) и Махония (Mahonia). Но доколко е опасна за тях не можах да разбера. Може да се окаже, че не е проблем само за Чимшира.

Отговори

Върни се в “Растения от умерения климат (Temperate climate plants)”