Чемшир, Чимшир - Buxus sp.

Това са растенията, с които сме свикнали. Появяват се нови сортове и форми, а понякога отглеждането им може да бъде трудно ...
Потребителски аватар
Бобсъна
Специалист с много опит
Регистриран: 19 фев 2011, 12:21
Район:
Has thanked: 0
Been thanked: 9 times

Re: Чемшир, Чимшир - Buxus sp.

Непрочетено мнение от Бобсъна » 22 фев 2015, 19:15

Не пипайте залиста друзя!!!! <moderator> <closed> <closed> особенно подезичния!! <bash>

Изображение

Потребителски аватар
kolo
Регистриран: 10 яну 2014, 14:00
Район:
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от kolo » 23 фев 2015, 11:07

Reimbrant, ако имаш проблеми с венците или трудно зарастващи рани, отвара от корените на дивия чемшир е насреща.

емиава
Специалист с много опит
Регистриран: 16 фев 2014, 20:09
Район: София
Местоположение: обект 1 София,кв.Киноцентър,870м.н.в. обект 2 гара Бов 430м.н. в.
Has thanked: 4 times

Непрочетено мнение от емиава » 23 фев 2015, 20:02

<off topic> Дивият чимшир (Ruscus aculeatus) е бавнорастящо и вече рядко на някои места в България растение. В по-старата литература е даден като разпространен във всички флористични области в България до 1000м н.в., а напоследък вече не е така. Последните години рускусът се е запътил много сериозно към списъка на застрашените от изчезване растения у нас. Неговият близък роднина подезичният залист (Ruscus Hypoglossum) вече го постигна тази съдба.
За лечебни цели се използва коренището и се унищожава цялото растение. Има много други честосрещащи се и лесни за отглеждане билки, които могат да се използват вместо него. Както има и много други растения, които са подходящи за декорация.
Радвайте се на това растение, като го срещате някъде, но не го унищожавайте!!!

емиава
Специалист с много опит
Местоположение: обект 1 София,кв.Киноцентър,870м.н.в. обект 2 гара Бов 430м.н. в.

Непрочетено мнение от емиава » 20 май 2015, 19:11

Чимширите на една съседна къща са целите налазени от някакви животинки:
Изображение
Изображение
Понеже не мога да направя по-добри снимки:
Самите насекоми са зелени, най-близкото нещо на което приличат е едра листна въшка. Отзад има нещо като много крив пашкул (не знам как да го опиша по друг начин), като от бяла лепкава паяжина. Бързи са. Не съм виждала подобно животинче, но са в огромни количества там, а и по нашите чимшири намерих няколко.
Не обичам да пръскам, но предполагам че ще е разумно да ги почерпя с "Нуреле"?
Някой виждал ли е нещо подобно и знае ли дали вредят на растенията?

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 53 times
Been thanked: 82 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 20 май 2015, 23:54

Опасни са, но с Нуреле ще ги отрезвиш бързо.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

zet
Любител на южните растения
Регистриран: 05 апр 2015, 23:03
Район: Приморска Добруджа

Непрочетено мнение от zet » 17 юли 2015, 20:19

Най-хубавите дървовидни чимшири(оформени като дървета) съм виждал в двора на къщата-музей на Йордан Йовков в Добрич, но мисля, че ги отсякоха като я ремонтираха(не съм сигурен). Колегата от областния град сигурно знае повече.

За мен дървовиден чимшир е този с големите, кръгли листа, а на снимката от палм центъра ми изглеждат като на кълбовиден. Има и други форми ли, които растът бързо и стават дървовидни?

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 22 юли 2015, 04:02

Има различни форми, но нашият дървовиден чимшир е точно този, с едри и кръгли листа.

емиава
Специалист с много опит

Непрочетено мнение от емиава » 09 авг 2015, 00:12

Много опасен вредител по чимшира се е появил у нас. Миналата година съфорумци са забелязали повредени растения във Варна и Пловдив:
viewtopic.php?f=71&t=157&start=30
Днес видяхме растения с почти напълно унищожени листа и в София:
Изображение
Като се прибрахме, направихме оглед на двора. На пръв поглед растенията изглеждаха непокътнати, но във вътрешността вече лакомите гадинки бяха започнали опустошителната си дейност.
Пораженията по листата нанасят гъсениците на Cydalima perspectalis Walker. Пеперудата е нощна, произхожда от Азия и доскоро не е била разпространена в Европа. Нападението може да започне много скрито - от вътрешната част на храста и да бъде забелязано чак когато е късно.
Информацията е от сайта на Всеросийския научно-изследователски институт за цветя и субтропически култури. Повече подробности, снимки на вредителя и начините на борба с него може да се намери там:

Код: Избери всички

http://www.vniisubtrop.ru/novosti/343-novyj-opasnyj-vreditel-samshita-na-chernomorskom-poberezhe-rossii.html

емиава
Специалист с много опит

Непрочетено мнение от емиава » 09 авг 2015, 23:06

Това се оказа голяма гад!
Снощи по здрач напръсках обилно с пиретроид -делтаметрин (Децис). Сутринта огледах по-подробно. Открих 11 гъсеници. От тях загинали бяха 2, една трудноподвижна, всички останали изглеждаха в перфектно здраве!
Реших, че в тъмното не съм напръскала добре и пробвах директно препарат върху две гъсеници. За учудване обичайният бърз ефект така и не настъпи.
Останалите живи гъсеници сложих в чашка, поставих вътре малко масло от ниим с клечка и затворих с фолио. В интерес на истината две загинаха в късният следобед. Останалите са жизнени и може би само леко изнервени. Само за сравнение - кърлеж, поставен при същите условия спира да мърда горе-долу между 7 и 20 минути.
Следобед свалих още два доста жизнени екземпляра. Напръсках ги с органофосфорен препарат - хлорпирифос (Нуреле). Едната е във вечните чимширени полета. Другата продължава да се влачи кисело около ръба на чашката.
Ако след ден-два има още живи гъсеници, не знам с какъв вид препарат остана да пробвам.

Така изглежда вътрешността на иначе зеленият отгоре чимшир:
Изображение
Стари и нови поражения по листата:
Изображение
И виновника за това:
Изображение

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 09 авг 2015, 23:33

Много интересен репортаж ... жалко, че е от личен опит.

Потребителски аватар
Kolibar
Гларус, с градина край морето ...
Регистриран: 04 окт 2013, 00:52
Район: Варна

Непрочетено мнение от Kolibar » 10 авг 2015, 00:51

Във Варна този вредител унищожи почти всички чемшири. Където и да погледнеш навсякъде можеш да видиш сухите чемшири. Ужасно е...

Дуйни ми льохни бел ветре, разтопи бели снегове, разлюляй гора зелена...

емиава
Специалист с много опит

Непрочетено мнение от емиава » 15 авг 2015, 00:40

Kolibar, това е много тъжно. Във Варна съм виждала едни от най-красивите чемшири, за които се сещам.
Имам молба към всеки, който се е сблъсквал с този вредител, да сподели опита си.

При нас за момента "Нуреле" в завишени дози свърши работа. Няма никакви нови следи от гъсеници. По информация от сайта на института, следващо поколение може да очакваме след 2-3 седмици. Дано пак да действа този препарат - доколкото разбрах, гъсениците бързо привикват към инсектицидите.

Всъщност, оказа се че нашият двор е съвсем слабо засегнат в сравнение с други в района. На едно-две места си има направо развъдници на тази напаст - чимшири с напълно унищожени листа и хиляди гъсеници по тях. Почти същото видях и в някои части на Бояна и Драгалевци. Както и в южните квартали на София. Предполагам, че и на други места е така...

Потребителски аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините
Регистриран: 16 апр 2010, 09:34
Район: Храбрино
Абсолютна минимална t° (°C): -15 (2012)
Минимум последна зима (°C): - 6
Любим климат: +5/+35
Been thanked: 5 times

Непрочетено мнение от plamen » 02 сеп 2015, 20:32

Нямаше ме 10 дена на обекта и заварих единият чемшир почти оглозган.Захванала е и други два ,гадината мръсна.Направо се чува в тишината как рупа.Утре ще отделя специално време за да ги смачкам собственоръчно.Мисля после да взема леко с ножицата чемширите и да ги напръскам.
Не знам дали ще се оправят,изглеждат доста зле.

Потребителски аватар
vladi
Любител на южните растения
Регистриран: 07 юни 2014, 16:57
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Непрочетено мнение от vladi » 02 сеп 2015, 20:45

plamen написа:Нямаше ме 10 дена на обекта и заварих единият чемшир почти оглозган.Захванала е и други два ,гадината мръсна.Направо се чува в тишината как рупа.Утре ще отделя специално време за да ги смачкам собственоръчно.Мисля после да взема леко с ножицата чемширите и да ги напръскам.
Не знам дали ще се оправят,изглеждат доста зле.

Нуруле Д, и не пипай ножицата(това е крайна мярка, не и в твоят случай)! <cheers2>

емиава
Специалист с много опит

Непрочетено мнение от емиава » 03 сеп 2015, 00:28

+1 Съгласна съм с Влади. Подрязването е в краен случай. Едните чимшири,които бяха почти без листа, се възстановяват сравнително бързо без външна намеса. Вече си зеленеят тук-там. <cheers2>

Отговори

Върни се в “Растения от умерения климат (Temperate climate plants)”