Липа ( Tilia L., Сем. Tiliaceae )

Това са растенията, с които сме свикнали. Появяват се нови сортове и форми, а понякога отглеждането им може да бъде трудно ...
maniak
Експериментатор и последовател на Мичурин
Регистриран: 01 апр 2011, 17:15
Район:
Has thanked: 0
Been thanked: 8 times

Липа ( Tilia L., Сем. Tiliaceae )

Непрочетено мнение от maniak » 03 апр 2013, 19:15

Едно много ароматно дърво от което става много хубав чай <yes> Макар някой хора да са алергични към прашеца му, според мен е редно да му отделим внимание.

Липа
TILIA L. /Сем. TILIACEAE /

Към този род спадат няколко вида дървета, едни от които се срещат като диворастящи видове, а други се отглеждат като декоративни растения. Всички представляват високи дървета със силно развити и дълбоки корони. Те имат сърцевидни и слабо назъбени листа. Цветовете са дребни събрани по много в съцветие, чиято дръжка е сраснала с един прилистник. Цветовете са много миризливи и се посещават масово от пчелите. Затова липата минава за едно от най-медоносните растения. Цветовете се появяват според вида през юни, юли и август.
Липата вирее добре на дълбоки, свежи и умерено влажни почви. Много зле и се отразява почвената, а особено и атмосферната суша. Поради това липата не вирее добре в по-сухи области с горещо и безводно лято. В такъв случай листата и окапват преждевременно. Липата расте добре и на сянка. Тя по-трудно понася пресаждането.
Размножава се чрез семена, издънки и присаждане. Чрез семена се развъждат обикновено ботаническите видове, като T. cordata, T. heterophylla, T. platyphyllos и др. Семето обикновено никне на втората година от посяването. Ако е събрано преди пълната му зрелост може да поникне по-рано. Най-добре е да се стратифицира една година и да се посее чак на втората пролет. По-редките видове и вариетети се размножават чрез присаждане. Силно растящите видове, като T. tomentosa, T. amerikana и др., се присаждат върху T. platyphyllos, а слабо растящите като, T. euchlora, - върху T. cordata. Самото присаждане се извършва на будна или спяща пъпка през май и юли, странично под кора през юли, август и на копулация през април. Липата дава лесно издънки и затова често се размножава с такива. Тя мъчно образува прави стъбла и за да се получат такива стъбла, се постъпва така: Засаждат се издънки които 2-3 години се режат ниско до земята, за да се засили коренът и даде на третата година силен и здрав летораст.
Липата се реже умерено.
Използва се за отлично медоносно растение, за бране на липов цвят, за единично и групово засаждане в парка и най-вече като великолепно алейно дърво за улици и площади.
Известни са повече от 20 вида липа по-важните от които са следните.
T. americana L. Отечество – Северна Америка. Представлява високо 40 м дърво с широко закръглена корона. Листата са широко овални, 10-20 см дълги, жилави, тъмнозелени отгоре и по-светли отдолу. Цветовете са много миризливи и се явяват през юли. Има буен растеж и се подава на резитба. Издържа повече на топлина и суша.
T. cordata Mill. Дребнолистна липа . Отечество Европа. Достига до 25 м височина, като развива право и дебело стебло, завършващо с много разклонена гъста и топчеста корона. Листата са дребни, 3-6 см дълги, закръглено яйцевидни, тъмнозелени, отдолу синьозелени. Цъфти през юни с много миризливи цветове. Издържа на студ и засенчване.
T. euchlora K. Koch. Кримска липа. Отечество – Южна Европа. Представлява бастард между T. cordata и T. dasystyla. Достига до 20 м височина и образува закръглено овална корона. Листата са големи до 10 см, яйцевидни, лъскаво тъмнозелени, отдолу светлозелени. Цъфти през юни. Листата на тази липа се запазват до късно, като не се повреждат от праха, сушата и топлината. Размножава се чрез присаждане. Използва се като отлично алейно дърво.
T. platyphyllos Scop. Едролистна липа. Отечество – Европа. Представлява дърво до 40 м високо, с широко пирамидална корона. Листата са закръглено сърцевидни. 12 см дълги, ярко зелени, отдолу по-светли, беловлакнести. Цъфти през юни. Представлява красиво парково, но лошо алейно дърво, понеже е чувствително към сушата и често още през август, листата пожълтяват. T. pl. var.aurea. Едногодишните леторасли стават през зимата ярко зеленожълти. T. pl. var.rubra. През зимата клоните добиват ярко кафявочервен цвят.
T. tomentosa Mnch. Сребролистна липа. Отечество – Южна и Източна Европа. Отличава се от другите липи по пирамидалната си и по-гъста корона. Достига до 30 м височина и има изправени клони. Листата са до 10 см дълги, закръглено сърцевидни, тъмнозелени, отдолу сребристобели. На есен те стават златожълти. Цъфти най-късно от всички липи. Тази е най-хубавата и често срещана у нас липа. Понася повече от всички други по-голямата слънчева топлина. Размножава се главно чрез присаждане.

Източник: http://www.zeleno.bg

maniak
Район:

Re: Липа (TILIA L. /Сем. TILIACEAE /)

Непрочетено мнение от maniak » 03 апр 2013, 19:25

Междувременно липите тук се събуждат <explain> <coffee>
Изображение

NikiStoianov
Любител на южните растения
Регистриран: 06 ное 2012, 19:08
Район: Варна
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от NikiStoianov » 03 апр 2013, 20:17

Друго си е да ти замирише на липа <that's it>

А чаят е най-доброто лекарство за кашлица. Като ученик в техникума бях пипнал бронхит дето ме влачи близо месец. Смених 4 антибиотика, накрая ги захвърлих, изпих 4 литра липов чай и се оправих буквално за 3 дни.

От тогава антибиотик не съм пил. Вече 15 години. Усетя ли че болестта слиза към дробовете, почвам ударно липов чай. На втория литър съм го пресякал, на четвъртия вече отхрачвам.
Инхалациите също помагат. <that's it>

maniak
Район:

Непрочетено мнение от maniak » 03 апр 2013, 20:24

Това не го знаех, че има чак такъв ефект! В момента и аз имам кашлица и трябва да пробвам. <cheers2>

Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Район: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Любимо растение: Цитруси+Манго
Любим климат: Черноморски с миниуми до -8 max.
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от traiko » 03 апр 2013, 20:58

Може и да е така,но скоро ходих на лекар.Дъщеря ми беше болна,и останах изумен когато
Доктора ми каза да пие всякакъв чай, но не и липов.Не знам защо,но не го попитах,а аз винаги съм си мислил,че по хубав чай от липовият няма.

NikiStoianov

Непрочетено мнение от NikiStoianov » 03 апр 2013, 22:18

Сигурно, за да си продава лекарствата.
Те на докторите сега дай им хапчета да изписват. Хората се превърнаха в подвижни аптеки.

Чаят и въобще билките, не са точна наука и на различните хора им влияят различно. Между другото съм чел тук и там, че прекомерна употреба на липов чай при някой хора може да доведе до сърдечни проблеми. При мен не е така и много не го вярвам.

Потребителски аватар
oceans0104
Регистриран: 05 авг 2011, 11:10
Район:

Re: Липа ( Tilia L., Сем. Tiliaceae )

Непрочетено мнение от oceans0104 » 03 апр 2013, 23:02

И аз знам за липовия чай ,че не помага при настинки . Той по-скоро е ароматен чай който да си пийваш за кеф <coffee>

Изображение

NikiStoianov

Непрочетено мнение от NikiStoianov » 04 апр 2013, 22:17

Цък
Чаят, приготвен от цвят на липа, спомага при възпаление на горните дихателни пътища (ларингит, бронхит, пневмония, ангина) и при повишена температура.

Цък
Отварата и чаят от липов цвят се използват като помощно средство при възпаления на горните дихателни пътища – ларингити, фарингити, трахеобронхити и ангина, действа благоприятно при бронхит, пневмония, плеврит. Чаят от цветовете действа добре при гърлобол, хрема, простуда, кашлица, пресипнал глас, при грип и температура.

Цък
Чаят, приготвен от цвят на липа, спомага при възпаление на горните дихателни пътища (ларингит, бронхит, пневмония, ангина) и при повишена температура

Цък
Липовият цвят притежава потогонно, леко дезинфекционно (противомикробно), противоспастично, противовъзпалително и диуретично действие.От цветовете на липата се прави чай, който помага при температура и възпаления на горните дихателни пътища (ларингити, фарингити, трахеобронхити).

Цък
Успешно липовия чай се прилага при остри катари на горните дихателни пътища. Добри резултати се постига и при ларингити, бронхити. Освен при настинка и грип използването на чай от липа се препоръчва и за хора имащи проблем с пикочните пътища, защото липовия чай има лек диуретичен ефект.

Цък
Чаят от липов цвят се употребява за изпотяване против всякаква настинка, придружена с кашлица.

Повярвайте ми помага много. Но трябва да си го наберете от дървото. Това дето го продават в пакетчета си е пълен.....

maniak
Район:

Непрочетено мнение от maniak » 23 апр 2013, 21:14

Ето малко млади липови дървета по центъра. Вече всички имат листенца.
Изображение

maniak
Район:

Непрочетено мнение от maniak » 28 май 2013, 21:29

Днес видях цъфнала липа тук, което е много ранна дата <rock>

Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Район: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Любимо растение: Цитруси+Манго
Любим климат: Черноморски с миниуми до -8 max.
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от traiko » 28 май 2013, 22:10

Какви листенца,тук скоро гледах една която вече прецъфтява.Липите които са в гората винаги цъфтят по късно.
Не казвам,че тези ти които показваш са в гората,но си спомням като деца ходихме да събираме и винаги цъфтяха по късно,
от тези които са садени в населените места. <cheers2>

maniak
Район:

Непрочетено мнение от maniak » 29 май 2013, 00:32

Незнам за какво говориш трайко, ама явно четеш между редовете, защото в последнитя си пост не показвам нищо, а само споменах, че видях цъфнала липа днес. <explain>

maniak
Район:

Непрочетено мнение от maniak » 17 юни 2013, 01:06

Малко снимки от неделя на липи и посетители по цветчетата им. Някой имат десетки хиляди цветчета! <bow> <rock>
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите
Регистриран: 19 ное 2011, 22:20
Район: София\Горни Лозен
USDA zone: 7a
Абсолютна минимална t° (°C): - 19.1 на 24 Яну 2016,08:45
Минимум последна зима (°C): -16.2° на 01 Март 2018г.
Любимо растение: Кокосова палма
Любим плод: Цитруси
Любим климат: Субтропичен
Метеостанция: http://exotic.bg/Lyubo/weather/
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Непрочетено мнение от chicholyubo » 17 юни 2013, 09:57

Страхотен цъфтеж на липа и по нашият край, ще изкарам много добър мед <thumbsup>

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".
LZ1LPK

Потребителски аватар
washington
Регистриран: 15 яну 2012, 12:50
Район:

Непрочетено мнение от washington » 02 май 2014, 10:07

Една грамадна липа!

Изображение