Джел, Илекс (Ilex aquifolium)

Това са растенията, с които сме свикнали. Появяват се нови сортове и форми, а понякога отглеждането им може да бъде трудно ...

Джел, Илекс (Ilex aquifolium)

UNREAD_POSTот maniak » 18 Апр 2013, 22:11

Интересно вечнозелено растение е илекса. Малко информация:

Илексът, познат у нас като бодлив джел и самодивски чемшир, е едно от най-отглежданите и продавани растения по Коледа в много европейски страни. Причината е, че по това време растението се отрупва с узрели червени плодове, които са много ефектни за направата на коледни украси, венчетата за стени или за празничната трапеза. У нас вече няколко години в цветарските магазини могат да се намерят млади дръвчета в саксии, които с успех могат да заменят отрязаната елха.
Продават се и букети, чиито клончета можете да използвате за размножаване. Когато празниците отминат, ако в помещението е достатъчно топло, сложете клонките в почва, където те бързо ще се вкоренят. През пролетта засадете младите растения на постоянното им място.

Сортово разнообразие
Градинските сортове се различават от основния вид по баграта на листата и плодовете. Изборът на вида зависи от ролята му в градината . Ако искате единичен екземпляр, който да ражда плодове, изберете самооплождащ се вид като I.altaciarensis "J.C.vanTol" или колоновидния I.aquifolium "Pyramidalis". Ако сте решили да отглеждате цяла група, изборът, ви е по-голям. За зелен и златист ефект изберете , неподходящо наречения мъжки сорт I. aquifolium "Golden Queen" или също така неподходящо кръстения женски сорт I.altaciarensis "Golden King". I. aquifolium "Argentea Marginata" има листа със сребристи краища. От илекса става чудесен жив плет - I. aquifolium "Madame Briot" е сорт с остри бодли. По-необичайни сортове са I. aquifolium "Ferox" (бодли по листата), I. aquifolium "Bacciflava" (жълти плодове) и I.crenata "Mariesii" (джудже, дребни овални листа и черни плодове).
При какви условия се отглежда
Джелът не е капризен към почвата, но добавете торф при засаждането. Расте на слънце и на сянка. Добре е да се подрязва напролет, ако е засаден като жив плет, но ако имате само единични храсти - резитбата се прави през лятото. При необходимост можете да приложите и една по-драстична резитба, която няма да му навреди. Отстранете изцяло зелените клонки на пъстро-листните сортове.
Размножаване
Растението се вкоренява доста бавно. За размножаване използвайте отводки или заложете зелени резници с дължина около 6-7 см в сандъче през есента.
Съвет
Купете си малко растение, защото по- големите трудно понасят пресаждането и рядко се прихващат успешно. Освен това трябва да знаете, че почти всички илекси са мъжки или женски, затова засадете няколко заедно, за да имате плодове.
Илексът може да се отглежда и в саксии, защото расте много бавно. Освен това спокойно можете да го оставите да зимува на открито, където няма да измръзне.
източник: BOTANIX
maniak
Последовател на Мичурин

Re: Илекс (джел), лат. Ilex

UNREAD_POSTот maniak » 18 Апр 2013, 22:17

Скоро се сдобих с 3 малки илексчета благодарение на Киро! <cheers2> <curtsey>
Мъча се да разбера какви точно видове са <explain>
На първата снимка мисля, че е Ilex aquifolium "Nellie R. Stevens"
http://maniacc.snimka.bg/nature/prolet- ... 205417.big
Изображение

На втората в ляво с жълтото мисля, че е Ilex aquifolium "Golden Queen", но в дясно немога да разбера какъв е точно? Моля и Киро да каже, че ми е интересно, ако греша някъде за другите 2 вида ме поправете <hat off> <coffee>
http://maniacc.snimka.bg/nature/prolet- ... 205419.big
Изображение
maniak
Последовател на Мичурин

UNREAD_POSTот maniak » 15 Май 2013, 19:36

Илекса от първата снимка на предишният ми пост е неузнаваем! Расте яко, а другите 2 почти не са мръднали.
Изображение
maniak
Последовател на Мичурин

UNREAD_POSTот ентусиаст » 17 Май 2013, 19:45

Maniac, а имаше ли при Киро от тъмно зелените с червени плодове? Помниш ли размери/ цени? Точно този го садят по църковни дворове. Прочетох ти статия внимателно и ми направи впечатление, че съветват да се садят по няколко. Масово ги гледам по градинки единични и си имат червените плодчета през зимата. Казват му разговорно Крисмас Холи.

Ще следя инфо за растежа на твоите. Много искам такова, но поне да е метър високо, че да не го чакам до пенсия, докат' се понадигне. Ама чета по-горе, че не били удачни много за присаждане като са поотраснали. Някой да знае нещо от първа ръка?

Благодаря.
" Never argue with a fool, onlookers might not be able to tell the difference."
M. T.

sent from my PRAVETZ
Аватар
ентусиаст
Градинар (Gardener)

Mясто: Храбрино, 368,4 м н.в.
USDA zone: 7b/8a

UNREAD_POSTот maniak » 17 Май 2013, 21:37

Ентусиаст, незнам какво точно е имало при Киро. Той ми изпрати 3 вида, които съм снимал в темата. <cheers2>
maniak
Последовател на Мичурин

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 20 Май 2013, 08:52

Това е, което имаме. Цените са им по 7 лева, но в саксиите страдат растенията. Явно твърде много им идва варовика при нас.
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -10.5 (8 Jan 2017)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

UNREAD_POSTот maniak » 02 Юни 2013, 23:54

И едно от другите 2 илексчета пусна някакви цветчета. http://maniacc.snimka.bg/nature/ekzotic ... 650821.big <coffee>
Изображение
maniak
Последовател на Мичурин

UNREAD_POSTот maniak » 25 Ное 2013, 12:49

Най-хубаво развиващият ми се илекс пак започна да цъфти. <he-he> Сега е с тъмнозелени листа и лятото порасна доста, като беше на доста сенчесто място. Другите два вида, които Киро ми прати единия загина, макар че и него гледах по същия начин, а другия който се вижда на горния ми пост също нещо не се чувстваше добре, но оцеля, макар и да не порасна почти. Наливах им "зелен камък" с поливките от време на време. Този, които качвам сега изглежда много добре, жалко че не го снимах целия да ви го покажа. Пролетта беше със светло зелени листа, а сега са много по-тъмни и свежи. Може "зеления камък" да е помогнал?
Изображение <cheers>
maniak
Последовател на Мичурин

UNREAD_POSTот marmozana » 25 Ное 2013, 13:20

Абе и вашите илекси ли растат с такава охлювска скорост, или пак аз съм оцелила "екземпляра"? Не се сещам за по-бавно растящ вид. Имам чувството, че не е мръднал за две години <head in the wall>
"Всички знаем, че светлината се движи по-бързо от звука. Затова някои хора изглеждат блестящи, докато не заговорят" A. Aйнщайн
Торове, препарати - онлайн магазинът се премести на нов адрес -> в синьото търкалце под аватара ми
Аватар
marmozana
Специалист с много опит

Mясто: София

UNREAD_POSTот maniak » 25 Ное 2013, 13:37

Този специално при мен порасна доста и стана два пъти по-голям през това лято, хем го садих пролетта. Другите два вида, обаче единия умря, а третия едвам пусна малко листа нови, ама е рехав.
maniak
Последовател на Мичурин

UNREAD_POSTот Kolibar » 25 Ное 2013, 14:14

marmozana написа:Абе и вашите илекси ли растат с такава охлювска скорост, или пак аз съм оцелила "екземпляра"? Не се сещам за по-бавно растящ вид. Имам чувството, че не е мръднал за две години <head in the wall>

Моя расте като изоглавен и цъфти като ненормален, обаче цък- проблемче. То трябвало и мъжко растение за да върже плодчета. Е да ама такова няма и съответно не връзва и лееееееееееекичко ме дразни....
Дуйни ми льохни бел ветре, разтопи бели снегове, разлюляй гора зелена...
Аватар
Kolibar
Гларус, с градина край морето ...

Mясто: Варна
Надморска височина (m): 6

UNREAD_POSTот marmozana » 25 Ное 2013, 14:25

Явно пак съм изтеглила късата клечка <head in the wall> 20 см го засадих, 20 см си е и сега, две години по-късно.
"Всички знаем, че светлината се движи по-бързо от звука. Затова някои хора изглеждат блестящи, докато не заговорят" A. Aйнщайн
Торове, препарати - онлайн магазинът се премести на нов адрес -> в синьото търкалце под аватара ми
Аватар
marmozana
Специалист с много опит

Mясто: София

UNREAD_POSTот maniak » 26 Ное 2013, 13:44

Ей ги илексите ми, които оцеляха.
Изображение
Втория страда от нещо, ама незнам от какво? <explain>
Изображение
maniak
Последовател на Мичурин

Илекс, Джел (Ilex)

UNREAD_POSTот purplesun » 05 Фев 2014, 00:48

Ilex Nellie Stevens
Изображение
Ilex aquifolium Alaska
Изображение
purplesun
Експериментира с различни видове Евкалипти в България

Mясто: Крапец
Надморска височина (m): 10
USDA zone: 8a
Абсолютна минимална темп.(°C): -18.8
Любимо растение: Бамбук, евкалипт, палми, банани, араукария, иглолистни
Любим плод: Райска ябълка
Любим климат: Средиземноморски

UNREAD_POSTот purplesun » 05 Фев 2014, 01:58

Ilex x altaclerensis Golden King
Изображение
purplesun
Експериментира с различни видове Евкалипти в България

Mясто: Крапец
Надморска височина (m): 10
USDA zone: 8a
Абсолютна минимална темп.(°C): -18.8
Любимо растение: Бамбук, евкалипт, палми, банани, араукария, иглолистни
Любим плод: Райска ябълка
Любим климат: Средиземноморски

Следваща

Назад към Растения от умерения климат (Temperate climate plants)