иглолистни

Това са растенията, с които сме свикнали. Появяват се нови сортове и форми, а понякога отглеждането им може да бъде трудно ...
dikam
Бананов рекордьор за 2013 г.
Регистриран: 30 мар 2013, 19:59
Район: Айтос
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: иглолистни

Непрочетено мнение от dikam » 12 юни 2014, 12:13

Киро,от известно време наблюдавам пожълтяване, а в последствие и изсъхване на малки клонки на единия juniperus.Помислих,че съм го засушил и увеличих поливките.Това ли е вероятната причина според тебе?
Изображение

Да правиш това, което харесваш е свобода.Да харесваш това, което правиш е щастие.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 54 times
Been thanked: 93 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 12 юни 2014, 13:17

Ако е добре вкоренен, никаква суша не би го притеснила! Изсъхването не само на иглички, но и на клонки, говори за проблем.
Разгледай го внимателно!
В последните години, подобно на страните от субтропичния пояс и при нас масово се появиха болести и вредители, които преди се срещаха основно при оранжерийни условия. Огледай, дали има бели налепи по игличките и малките клонки! Въобще, огледай внимателно за всичко, което може да е съмнително. Дори и акари!

Понякога има ларви, които изгризват клонките или дори цели стъбла. Външно няма признаци, възможно е само частично прежълтяване. А в един хубав ветровит ден стъблото или клонът се пречупват и истината лъсва. Така ми се унищожиха няколко маслини напоследък, но съм срещал същия проблем и при иглолистни.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

ivo_nekitov
Метеорологът на форума
Регистриран: 15 сеп 2010, 11:58
Район: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm
Has thanked: 12 times
Been thanked: 38 times

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 30 окт 2014, 08:32

Добре, че Трайко е пуснал навремето тази тема, тъкмо мислех да пусна със същото име.

Искам да споделя едни свои наблюдения върху един иглолистен вид, който расте в големи количества по южните склонове на Балкана около пътя за Петрохан.
Понеже не знам дали става дума за вид бор или смърч, пиша в общия раздел иглолистни.
За какво става дума? Накратко: растенията умират.
Още миналата година ми направи впечатление, че те имат много изнурен вид, новият растеж е видимо малък, а клоните са оголени на 80-90 на сто, освен в най-младите сич асти. Не говоря за отделни растения, а за почти всички иглолистни до 1000-1200 метра нмв.
Обяснявах си го с поредицата горещи лета. Тази го дина си викам: "е, това лято ще им даде малко въздух" - да, ама не.
В момента забелязвам, че 90 на сто от зелените им иглички вече не са зелени и жълтеят, остават зелени може би само тазгодишния нов прираст.
Понеже пътувам от над 20 години оттам, имам някакви емпирични наблюдения, но мислех, че може и да греша.
Сега, обаче видях, че в някои масиви вече има мъртви дървета, при това не единични, а по няколко бройки, достигащи 5-10 на сто.
С една дума, тези гори са вече умиращи и по скромната ми преценка едва ли имат шанс да оцелеят на тая височина, този вид.
Но...следва най-тягостното: В горичката-паркче между Кошарите(Хладилника) и метростанция Дж. Баучър има(ше) много дървета от този или близък родствен вид - във всеки случай за мен изглеждат съвсем еднакви с Петроханските - ще им направя снимка някой от следващите пътувания.
90 на сто от тях са мъртви - изцяло изсъхнали.
Нямам представа дали е само от промяната в климата или се касае за вредител, само споделям наблюденията си.

Потребителски аватар
Kolibar
Гларус, с градина край морето ...
Регистриран: 04 окт 2013, 00:52
Район: Варна
Has thanked: 4 times

Непрочетено мнение от Kolibar » 30 окт 2014, 12:46

Имам сходни наблюдения върху смърча по Еленския Балкан. Първо преди няколко десетки години са изчезнали елите, които са дали името ан града (Еляна, трансформирано в Елена). В гората над моето село имаше реликтни съобщества от от по 10-15 дървета смърч, които живееха под нормалната граница на вида, в буковите гори. Преди няколко години смърчовете започнаха да умират бавно но сигурно. Към момента са живи само отделни дървета. Интересното, е че отделните дървета бреза, които растат също из буковите гори не са засегнати, но брезата е друга бира. След това в по-ниското спря да се възпрозвежда бука. Просто спряха да дават букови жълъди, и ако се изсече участък от букова гора се самозасажда габър и бял дъб. Всичко това аз лично отдавам на промяната в климата, поради която и изчезна балканската пъстърва в реката. Определено не се дължи на замърсяване, тъй като преди селото реката не минава през други населени места, а излиза директно от вековните гори на Темна гора, още повече, че другата риба си е там. А и сега водата в реката е осезаемо по-топла през летните месеци отколкото беше преди няколко години.
Отделно от това от пет години започнаха да измират липите във Варна. Съхнат за едно лято, но само тези които са разполоьени в близост до сгради или много бетон и асфалт. Тези в зелените площи макар и разположени само на метри от другите не са засегнати. Очевидно по-топлите летни нощи дължащи се на нагретите асфалт и бетон не понасят на липите...

Дуйни ми льохни бел ветре, разтопи бели снегове, разлюляй гора зелена...

Смрика
Любител на южните растения
Регистриран: 21 яну 2014, 11:38
Район:

Непрочетено мнение от Смрика » 04 ное 2014, 03:26

plamen написа:Червените мъжки цветове се срещат както при Смърча(Picea) ,така и при Елата(Abies).
Трудно ми е да кажа какво е това дърво,но по-скоро Ела,според хабитуса....Abies cephalonica?

Белите ивици по игличките са характерни за елите, така че, да, по-скоро е ела.

Invader99
Регистриран: 25 дек 2014, 17:36
Район: Видин
USDA zone: 6b/7a
Любим климат: Средиземноморски

Непрочетено мнение от Invader99 » 03 мар 2015, 12:19

На някого да му се е случвало това преди? Оказва се, че туята може да бъде плевел:

Изображение
Всичко на снимките е саморасляк от дърветата наблизо.

Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения
Регистриран: 29 май 2014, 00:14
Район: гр.Карлово
Надморска височина (m): 530
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -16
Минимум последна зима (°C): -10
Любимо растение: Палми
Любим плод: смокиня
Любим климат: умерен с 4 сезона
Been thanked: 14 times

Непрочетено мнение от reimbrant » 03 мар 2015, 20:48

С тези едрогабаритни снимки нищо не може да се разбере, или по точно ситуацията е като,,Бой на негри в тъмна нощ,, <453>

https://www.youtube.com/watch?v=Vy4CQOyQ-0k

Invader99
Регистриран: 25 дек 2014, 17:36

Непрочетено мнение от Invader99 » 03 мар 2015, 22:27

И какво не им се разбира? <explain>
Ще гледам да качвам по-малки друг път, ако е заради големината.

Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения
Регистриран: 29 май 2014, 00:14
Район: гр.Карлово
Надморска височина (m): 530
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -16
Минимум последна зима (°C): -10
Любимо растение: Палми
Любим климат: умерен с 4 сезона
Been thanked: 14 times

Непрочетено мнение от reimbrant » 09 апр 2015, 22:02

ИзображениеИзображениеИзображениеЧервена хвойна,чел съм някъде че е рядко срещан вид в БГ.При нас над Карлово в Стара планина го имаме в изобилие,да не кажа че на всеки 10 метра има растение.+Забелязал съм че на десетина хвойни една е отрупана с плод,а на другите и зрънце няма,сигурно са мъжки и женски.Даже съм чел рецепта за лекуване на сърце в някаква литература/алтернативна медицина/десет дена си хапваш прогресивно плодчета първия 1 ,врорият 2 и така до десет и после обратно до едно.аз съм го правил това,плодчетата са с приятен вкус /хвойново смолист/Споделете има ли го този вид иглолистно по местата където живеете ,красиви растения,и силно бодливи,не им пука от зимите.При нас започват от 700 метра надморско равнище до около 1000 м.На снимката плодчетата са кафеви в момента и не са узрели още,иначе после стават много червени.

https://www.youtube.com/watch?v=Vy4CQOyQ-0k

popov.dinko
Специалист овощар
Регистриран: 07 яну 2011, 22:39
Район:
Been thanked: 2 times

Непрочетено мнение от popov.dinko » 09 апр 2015, 22:58

Интересно, това за червени плодчета на хвойната не го знаех. Тук в нашия край, в Родопите я има в изобилие, но само с черни плодчета. Ароматът на хвойната е уникален, толкова дъхаво растение май няма...И полезно на всичкото отгоре.

Потребителски аватар
Gepata
Крайморски експериментатор с палми и юка
Регистриран: 09 юли 2013, 19:02
Район: Варна,Тополи
USDA zone: 8a
Абсолютна минимална t° (°C): -17.8
Минимум последна зима (°C): -14.8
Любимо растение: юка
Любим климат: средиземноморски
Метеостанция: https://www.wunderground.com/personal-w ... d?ID=I1885
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

Непрочетено мнение от Gepata » 22 апр 2015, 22:17

един от лимоновите ми кипариси
Изображение
Изображение

Гледай на живота през предното стъкло, а не през огледалото за задно виждане.

Потребителски аватар
achovd
Запален любител на палмите с опити в различни части на страната
Регистриран: 15 сеп 2013, 18:35
Любимо растение: Трахикарпус принцепс и "Пловдив", Сабал минор
Has thanked: 17 times
Been thanked: 7 times

Непрочетено мнение от achovd » 18 юли 2015, 13:31

Понеже въобще нямам представа какъв вид са тези ги пускам тук.Иначе на живо изглеждат много добре, но печеше ужасно и това затрудни снимката.Намират се във Видин.

Изображение

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 54 times
Been thanked: 93 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 22 юли 2015, 04:17

Черен бор, Pinus nigra.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Смрика
Регистриран: 21 яну 2014, 11:38
Район:

Непрочетено мнение от Смрика » 25 дек 2015, 10:05

reimbrant написа:Червена хвойна,чел съм някъде че е рядко срещан вид в БГ.При нас над Карлово в Стара планина го имаме в изобилие,да не кажа че на всеки 10 метра има растение.+Забелязал съм че на десетина хвойни една е отрупана с плод,а на другите и зрънце няма,сигурно са мъжки и женски.Даже съм чел рецепта за лекуване на сърце в някаква литература/алтернативна медицина/десет дена си хапваш прогресивно плодчета първия 1 ,врорият 2 и така до десет и после обратно до едно.аз съм го правил това,плодчетата са с приятен вкус /хвойново смолист/Споделете има ли го този вид иглолистно по местата където живеете ,красиви растения,и силно бодливи,не им пука от зимите.При нас започват от 700 метра надморско равнище до около 1000 м.На снимката плодчетата са кафеви в момента и не са узрели още,иначе после стават много червени.

И аз съм чел, че е рядък вид, но на места в Земенската планина я има в изобилие. Плодовете са невероятно вкусни и ароматни, не можах да спра да го дъвча едно плодче и замислих дали има начин да се произвежда сладко от тях. Друго, което ми е направило впечатление, е че стволът става доста по-дебел отколкото на обикновената хвойна и въобще е по-голямо растение.

purplesun
Експериментира с различни видове Евкалипти в България
Регистриран: 03 фев 2014, 14:38
Район: https://www.facebook.com/hortus.australis/
Надморска височина (m): 10
USDA zone: 8a
Абсолютна минимална t° (°C): -18.8
Минимум последна зима (°C): -13
Любимо растение: Бамбук, евкалипт, палми, банани, араукария, иглолистни
Любим плод: Райска ябълка