Мурсалски чай

Това са растенията, с които сме свикнали. Появяват се нови сортове и форми, а понякога отглеждането им може да бъде трудно ...
Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения
Регистриран: 29 май 2014, 00:14
Place: гр.Карлово
Altitude (m): 530
USDA zone: 8a/8b
Absolute minimum (°C): -16
Last winter's low (°C): -10
Favorite plant: Палми
Favorite fruit: смокиня
Favorite climate: умерен с 4 сезона
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Мурсалски чай

Непрочетено мнение от reimbrant » 29 юни 2014, 17:30

gos написа:Да ,първата година не дава реколта.Много рано си го обрал,бере се след 15-ти юли ,ако искаш да изкараш семе се бере август месец.
п.с.
Коренчетата си ги взел миналата година,следователно е нормално да имаш цвят тази година,става въпрос,че ако засееш семето пролетта през лятото макар и вече станало голямо растението няма да ти цъфне <cheers2> .

Прав си,исках да кажа че на есен засадих бебчета ,а на пролет за нула време набъбнаха в възрасни растения и направо за реколта,а иначе мен не ме интересуват семена и увеличаване ,това ми е напълно достатъчно да го имам като вид и да си бочкам по малко в чая.Радвам се че има ентусиасти като теб и мен и всички от сайта ,приятно ми е че се запознахме <curtsey> <cheers> <cheers>

https://www.youtube.com/watch?v=Vy4CQOyQ-0k

Потребителски аватар
Desss
Любител на южните растения
Регистриран: 04 апр 2014, 11:33
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от Desss » 07 юли 2014, 11:07

Аз си отглеждам мурсалски чай от 3 години, но досега не съм го брала, само му се радвам. Насадила съм си го в алпинеума най-отгоре, защото ми казаха, че за листата е важно да не са по земята, че изгниват, и така той се стеле по камъните. Расте бързо, не го поливам и торя, пече го малко сутрин и това е. Към края на този месец съм решила да го бера, за първи път, и ще го опитам.
Иначе говорих с доста хора и те се оплакват, че е много труден, че не се захваща... аз си го купих от един разсадник в Негован, от който си купувам всякакви тревки, и не съм имала проблеми, веднага тръгна и запълзя.

Във всеки от нас дреме по един гений.... за сметка на това, идиотът никога не спи...:-)

Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения

Непрочетено мнение от reimbrant » 07 юли 2015, 22:49

ИзображениеУвеличих бройките на мурсалският чай с 5 нови растения,не че и трите корена дават малко реколта,но си викам,за да го пазят някога по комунистическо с автомати войници за да не се бере от всеки на двете му места до с.Триград в и на Пирин,и да го пращат на космонавтите в станция Мир,да си правят чайчета горе,пък и бащата /на 86 години ми се похвали че след като го обрахме и е почнал да си прави редовно чай от него и се чуствал коренно променен.Та затова увеличих бройката ,като този път го насях на шарена сянка под асмата предпазен от яките летни жеги.

Потребителски аватар
reimbrant

Непрочетено мнение от reimbrant » 29 апр 2016, 23:01

ИзображениеМладите бебчета от предният пост ,засяти есента,се разрастнаха доста и се отчитат с някоя бройка цвят.Лъки какво става с твоите как се държат.

Потребителски аватар
gos
Регистриран: 19 авг 2013, 20:41
Place: Варна
Altitude (m): 78
Last winter's low (°C): -15°C
Favorite plant: Цитруси , Маслини...
Has thanked: 4 times

Непрочетено мнение от gos » 30 апр 2016, 12:56

Моят мурсалски чай също се кани да оформя цвят ,но е назад от този на Райчо. Между другото тази година ,за първи път ще ми остане чай до ,а и след новата реколкта все още ще имам от стария,като се има в предвид ,че всеки ден пия от този уникален чай. <coffee> <thumbsup>
Изображение

Изображение

"Четете и знайте, за да не бивате подигравани и укорявани от други племена и народи..." П. Хилендарски

Потребителски аватар
Васил
Маниак на тема Батати (Сладки картофи)
Регистриран: 26 дек 2014, 16:25
Place: гр. Стамболийски
Altitude (m): 188
USDA zone: 7a

Непрочетено мнение от Васил » 02 май 2016, 21:48

Мурсалски чай.JPG
За първи път от много години непрестанни опити, успях да отгледам няколко корена Мурсалски чай. То не бе разсад, дори около 10гр. семена специално от местността Мурсалица и все неще та неще. Сега обаче питам, че вече ме хвана и повтенката - кога мога да си набера и да си направя едно чайче ей така с кеф и да си го пийна?

От всеки дефект - ефект!

Потребителски аватар
gos

Непрочетено мнение от gos » 03 май 2016, 10:30

Цъфти през юни , ако искаш да му събереш семената малко го изчакваш ,после го обираш и оставяш да засъхне и след това го мяташ. <coffee>

"Четете и знайте, за да не бивате подигравани и укорявани от други племена и народи..." П. Хилендарски

Потребителски аватар
gos

Непрочетено мнение от gos » 03 юли 2016, 22:44

Преди две седмици обрах реколтата,тази година е най-много и имайки в предвид ,че още пия от миналата година съм супер доволен <thumbsup>. На снимката е една трета от реколтата .
Изображение

Потребителски аватар
Васил
Маниак на тема Батати (Сладки картофи)
Регистриран: 26 дек 2014, 16:25
Place: гр. Стамболийски
Altitude (m): 188
USDA zone: 7a

Непрочетено мнение от Васил » 04 юли 2016, 06:48

<bravo2> Изглежда много добре. Докато разглеждах пощата тази сутрин дори пиех Мурсалски чай. А, опита ли да събереш семена или го размножаваш чрез разсаждане рано на пролет? Това с присаждането ми се вижда по-успешно от семената. Тъкмо снощи събрах колкото една супена лъжица с идеята да пробвам отново на пролет.

От всеки дефект - ефект!

Потребителски аватар
gos

Непрочетено мнение от gos » 04 юли 2016, 09:41

Размножавам го със семена, една част от семената засаждам направо в земята и така се печели една година, а от другата правя разсад пролетта.

Отговори

Върни се в “Растения от умерения климат (Temperate climate plants)”