Рододендрон, Зеленика, Rhododendron ponticum

Това са растенията, с които сме свикнали. Появяват се нови сортове и форми, а понякога отглеждането им може да бъде трудно ...
Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 54 times
Been thanked: 93 times

Рододендрон, Зеленика, Rhododendron ponticum

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 26 дек 2013, 10:28

dobis написа:Бе те такава гора си нямате ...

ИзображениеИзображение

Доби, да не би Rhododendron ponticum да е започнал да цъфти в средата на декември по вашия край? Че от тези твои снимки, човек може да остане с такова впечатление. <he-he>

Между другото, странно е как при нас това уникално, ценно, рядко и защитено растение оцелява само в Странджа.

Иначе в Европа се среща на отделни места още само в Испания и Португалия, а в Азия го има в Турция, Ливан, Грузия, руското черноморско крайбрежие на Кавказ, в някои райони от Хималаите, в Афганистан, северен Пакистан и Таджикистан. Среща се и в северна Индия.

И отново - на местата, където се среща естествено, Rhododendron ponticum е нормално и податливо растение. А на много места по света (Англия, Западна Европа, Нова Зеландия), където е изкуствено разпространен от хората, това растение се е превърнало в агресивен и завземащ вид, който постепенно измества местната флора. Във Великобритания дори са разработили методи за унищожаването му чрез хербициди. Затова винаги трябва с особено внимание и голяма отговорност да интродуцираме нови видове в природата, където и да е по света!

Rhododendron ponticum по принцип обича полу-сенчести места с висока въздушна и почвена влажност. Също има изисквания, почвеното pH+ да е под 6. Затова е интересно, че в Испания на места се среща в общи месторастения с Nerium oleander.

Медът, получен от паша на Rhododendron ponticum, може да бъде доста отровен, ако се консумира в по-големи количества.

Използвал съм статия в Уикипедия от този линк: http://en.wikipedia.org/wiki/Rhododendron_ponticum

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
Бобсъна
Специалист с много опит
Регистриран: 19 фев 2011, 12:21
Район:
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Рододендрон, Зеленика, Rhododendron ponticum

Непрочетено мнение от Бобсъна » 28 дек 2013, 08:01

Ето я и моята Зеленика(както се казва по нашенски R.Ponticum):

Изображение

Направила е цветни пъпки и чака стоплянето за да цъфне(като камелията)...

Зелениката се среща изключително в буковите гори в Страндажа,обича полусянката ,буковата лиственица и високата влажност!!

Междудругото ,в България расте още един Рододендрон-Миртолистния(Кочиев Рододендрон):

http://e-ecodb.bas.bg/rdb/bg/vol1/Rhomyrti.html

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
Garabadouble
Любител на южните растения
Регистриран: 27 дек 2010, 13:04
Район: м-ст. Боровец - юг
Надморска височина (m): 138
Минимум последна зима (°C): -12с.
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от Garabadouble » 28 дек 2013, 14:44

Мисля че расте и още един жълт,листопаден,но не мога да се сетя името му.

Потребителски аватар
иван
Експериментатор и последовател на Мичурин
Регистриран: 03 мар 2012, 00:03
Район: botanical-garden-margarita-botanicheska-grad
Надморска височина (m): 35
Абсолютна минимална t° (°C): -17 (2012г.)
Минимум последна зима (°C): -16,1
Любимо растение: средиземноморски маквиси
Любим плод: смокиня
Любим климат: субекваториален
Been thanked: 8 times

Непрочетено мнение от иван » 30 дек 2013, 10:18

Този Българския така и не го захванах никога, що резници съм пробвал. И са ми носили от Малко Търново, но все не ми са получава, по разсадниците има ли го и как въобще да го разбера, че е той. Ако някой има от него, бих разменил с друго растение може и с плащане. Има 3-4 вида но ниски форми, тази есен купих един, уж по висок ставал но да видим

бъди човек, а не човече гори, но никога не тлей!

Потребителски аватар
Garabadouble
Регистриран: 27 дек 2010, 13:04
Район: м-ст. Боровец - юг
Надморска височина (m): 138
Минимум последна зима (°C): -12с.
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от Garabadouble » 30 дек 2013, 13:21

Мисля ,че този също го има в България.http://en.wikipedia.org/wiki/Rhododendron_luteum

Потребителски аватар
Бобсъна
Специалист с много опит
Район:

Непрочетено мнение от Бобсъна » 30 дек 2013, 15:39

Мисля че го няма у нас...Иначе има много красиви листопадни рододендрони.... <cheers2> <cheers2> <cheers2>

Изображение

Потребителски аватар
dobis
Специалист по Clivia
Регистриран: 24 сеп 2013, 19:28
Район:
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от dobis » 23 яну 2014, 11:16

Яаааа...ама вие сте ми краднали любимото храстче...

Това е най-изродското нещо , с което съм се сблъсквала досега ... не иска да слиза от гората. Навремето опитвах какви ли не маймунджулъци , само и само да го прилъжа и да го пренеса долу... не иска ...и накрая се отказах. По едно време при един случаен поход по никое време , посред лято , при много специфични условия , пак опитах ...знаейки че няма да се получи ...но то пък взе че стана магията. Две саксии , станаха големи , цъфтят...но бяха в по една шепа пръст, както ги бяха набучила навремето. Правя пак акция , напълних чувалите с неговата си почва , но от друго място...напълних си кофата и много внимателно , без каквото и да е разбутване , единия го трапосах отгоре. Като каза ще жълтея , ще мра ...изядох се от яд ...ама някак му дойде акъла и се оправи. За втория вече си имах една на ум , не го пипнах , ами му насипах догоре почва .. да се оправя. И той малко жлътна , но много по-леко премина бурята. Опъпчени са , напролет ще ги снимам като нацъфтят. Но след толкова години, не съм спокойна ... това не му е кефнало , не се е скефнало.

Шефе , цъфти по правило към 15 май . Ако зимата е зла и пролетта калпава , може да цъфне в края на май. При топла зима , като сега , на 1 май е готова . На едно място в гората няколко години засичах цвят през есента , като люляка , времето я подлъгва и нея. Тия в къщи са часовници , не се делят от ония в гората за цвета

Бобсъна не знам как успя , късмета на новака , хвана му се клона , но аз и на него му казах ...да не е спокоен. Винаги може да очаква изненада.

А съм виждала в киткарник , иноземски внос ...добре изглежда в контейнера, но не са българчета , нашите са инати . Големи капризи, като са я харесали тая Странджа , то и аз я харесвам много , ама чак пък толкоз.

http://dobis.snimka.bg/mountain/strandj ... 3.32179258
http://dobis.snimka.bg/mountain/strandj ... 3.32179260
това са мойте , жълтеят още , но се оправиха, личат им следите от новата почва. Не са като в гората мазни и едри листата, но цвета им е много добър. Поне 6-7 години са при мене , бяха съвсем малки когато ги прилъгах.

Стискай зъби и се смей ! Чакай и се надявай !
-----------------------------
Дограмата ми хлопа , дограмата ми хлопааааа....
--------------------------------
http://dobis.snimka.bg/?profile,albums

Потребителски аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините
Регистриран: 16 апр 2010, 09:34
Район: Храбрино
Абсолютна минимална t° (°C): -15 (2012)
Минимум последна зима (°C): - 6
Любим климат: +5/+35
Been thanked: 5 times

Непрочетено мнение от plamen » 23 яну 2014, 11:47

М-да,колко са относителни нещата.В Англия е обявен за инвазивен вид,тук не можем да го развъдим... <he-he>
Софиянци сигурно знаят,че го има на входа на Болница Лозенец(бивша Правителсвена болница),ама отдавна не съм ходил там.
Още по времето на тоталитаризма ги бяха пренесли от Странджа,вероятно да радват окото на болните "другарчета"....

Потребителски аватар
Бобсъна
Специалист с много опит
Район:

Непрочетено мнение от Бобсъна » 23 яну 2014, 12:37

Моя е на южна тераса без пряко слънце през лятото...пострада малко от яките жеги в края на април(поопърли няколко нови листа)...Един-2 пъти е леко торен..малко зелен камИк за цвет и тва е...Сега си го пече всеки ден слънцето защото е ниско(ама то и под буките сега го пече)... <cheers2> <cheers2> <cheers2>

Изображение

Потребителски аватар
dobis
Специалист по Clivia
Район:

Непрочетено мнение от dobis » 23 яну 2014, 13:10

В гората е не инванзивен , ами направо кошмарен вид... Да не нагазваш в зелениката , като диво свинье ставаш , няма изръгване. Така е оплетено и омесено, че благославяш всикчите му роднини докато се измъкнеш. В къпина поне няма да нагазиш , а това така те подлъгва...случвало ми се е в началото , вече тази грешка не я правя <thumbsup> Няма никакви проблеми с оплитането , пълзи навсякъде , размножава се както му е кеф и както то го умее - но в гората. Декари и декари лилава гора. По деретата стига до 7-8 м на места , по високото е значително по-ниско ...но навсякъде е оплетено, жилаво , няма преминаване.
Не иска да живее при нас ...само това му е кусура ..или пък чара ...знам ли. Опитваха не знам колко пъти горските да го захванат в двора на Горското , не иска и при тях. Ако местен човек те види да си изкопал ... само ще ти каже няма да ти се хване и ще те подмине.

Мисията не е съвсем обречена и невъзможна , доказах си го сама , но е мнооооого трудна .

lucky288
Регистриран: 02 апр 2013, 13:56
Район: Созопол
Любимо растение: хортензия, лагерстремия, олеандър
Любим климат: черноморски

Непрочетено мнение от lucky288 » 12 фев 2014, 15:00

Как са ви рододендроните?
При мен някои от цветните пъпки изглеждат като кухи, но няма да ги махам за сега, току виж цъфнали наред с останалите.
Миналата пролет, когато ги получих цветните пъпки бяха много по-големи, поне два пъти по-едри. Как трябва да им бая сега за да станат такива?
Изображение

Изображение

skype lucky288288
Изображение

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 54 times
Been thanked: 93 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 12 фев 2014, 16:19

Вчера ми се обади Миро от София. Той единствен в България се занимава с Рододендрони от 30 години. Ще издава много хубаво и луксозно издание за тях до няколко месеца. По неговите думи, в книгата "и майчиното мляко си е изпял". Очаквам, че тази книга ще е нещо много ценно, неиздавано досега, при това не само в България.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

lucky288
Регистриран: 02 апр 2013, 13:56
Район: Созопол
Любимо растение: хортензия, лагерстремия, олеандър
Любим климат: черноморски

Непрочетено мнение от lucky288 » 12 фев 2014, 16:23

когато имаш инфо за нея, пиши, моля.

skype lucky288288
Изображение

Потребителски аватар
dobis
Специалист по Clivia
Район:

Непрочетено мнение от dobis » 13 фев 2014, 20:23

Оооооо, знаем го ... с разкошните родита...шапки долу пред него . Ама разбира ли им ...а в градината му каква красота неземна е ...оххх...

Потребителски аватар
ентусиаст
Регистриран: 09 фев 2012, 19:59
Район: Храбрино, 368,4 м н.в.

Непрочетено мнение от ентусиаст » 20 фев 2014, 23:03

И аз се сдобих с родендрон, розов, прилича на първата снимка на Lucky. На етикета има знак за полусянка и не я откривам на моя обект. Вашите къде са посадени- сянка, полусянка, открито, открито до стена? Ще сбъркам ли, ако го посадя между два маркуча от капковото или да избегна поне единия? И изискването за кисела почва ме притеснява малко. Събрах там едни иглички... С какво торите вашите?

@Lucky
Как се казва вариегатния вид на втората снимка, името под което го купи? Благодаря.

" Never argue with a fool, onlookers might not be able to tell the difference."
M. T.

sent from my PRAVETZ

Отговори

Върни се в “Растения от умерения климат (Temperate climate plants)”