Застрашени от изчезване растения

Това са растенията, с които сме свикнали. Появяват се нови сортове и форми, а понякога отглеждането им може да бъде трудно ...
dikam
Бананов рекордьор за 2013 г.
Регистриран: 30 мар 2013, 19:59
Район: Айтос
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Застрашени от изчезване растения

Непрочетено мнение от dikam » 01 мар 2014, 21:35

Причината да публикувам тази тема е материал в един бургаски всекидневник,който прочетох преди дни.Отначало смятах да я пусна в чата,но мисля,че растенията,застрашени от изчезване /в не редки случаи вина за което имаме и ние / заслужават да си имат отделна тема.

Внимание-критично застрашен вид

Изображение

Генгер - Astracantha aitosensis

Генгера е малко, бодливо храстче, което се среща само в покрайнините на Айтос
и никъде другаде по света.
Преди години имаше разни съобщения, че го има в Казахстан и Суадитска арабия,
но последните изследвания показват, че чуждите имат съществени различия от нашия генгер.

Храстчето е застрашен вид.
Гори много лесно и случаен пожар унищожава популацията.
Расте само върху андезити, зеления айтоски камък.

Всеки опит за отглеждане на друго място е провал.
Затова няма смисъл да се правят опити.
То си расте само край Айтос и това е.

Да правиш това, което харесваш е свобода.Да харесваш това, което правиш е щастие.

Потребителски аватар
Kolibar
Гларус, с градина край морето ...
Регистриран: 04 окт 2013, 00:52
Район: Варна
Has thanked: 4 times

Re: Застрашени от изчезване растения

Непрочетено мнение от Kolibar » 01 мар 2014, 22:04

Много интересна информация и много красиво растение. Дано да съумеем да го запазим.

Дуйни ми льохни бел ветре, разтопи бели снегове, разлюляй гора зелена...

dikam

Непрочетено мнение от dikam » 01 мар 2014, 22:05

А ето я и статията от бургаския всекидневник

"gengerЕдинственото находище на растителния вид генгер край Айтос е почти унищожено. Причината била безразборното му изсичане по Сирни Заговезни за палене на огньове, пише Бургасутре. Уникалният растителен вид се среща само в този район, а организации алармират вече няколко пъти за опасността от изчезването му.

Сега в района ще бъдат поставени обозначителни табели, които ще предупреждават за солени глоби, ако бъде заловен някой, който да изсича уникалния световен вид. Генгерът расте по възвишенията около Айтос. Ще бъде направена фотоизложба в града, която да популяризира генгера като уникален за света вид и представянето му сред широката общественост."
Това е публикацията от бургаския всекидневник.

Ако взема да коментирам тази статия само ще се ядосам.Искам само да попитам този,който я е написал присъствал ли е някога на тези огньове по Сирни Заговезни за да пише такива глупости ? Причината не е ли тази,че ареала на Генгера се намира в съседство с циганската махала ,че зимата е студена,че много по- лесно е да отсечеш тези храстчета,отколкото да ходиш в гората да крадеш дърва. И другата глупост:кой ще е този ,който ще глобява,ако "Бъде заловен някой,който да изсича уникалния световен вид".?
Последна промяна от dikam на 02 мар 2014, 10:18, променено общо 1 път.

Да правиш това, което харесваш е свобода.Да харесваш това, което правиш е щастие.

dikam

Непрочетено мнение от dikam » 01 мар 2014, 22:11

Колибар,вярваш ли ???

Потребителски аватар
Kolibar

Непрочетено мнение от Kolibar » 01 мар 2014, 22:19

dikam написа:Колибар,вярваш ли ???

Да, вярвам. Първата крачка можеш да направиш и ти. Вземи почва от мястото и няколко растения. Макар и не до там законно, така може да се окаже че ще спасиш види.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 58 times
Been thanked: 97 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 02 мар 2014, 01:02

Всеки опит за отглеждане на друго място е обречен на провал! Не бива да се унищожават още няколко екземпляра в безполезни опити!

Аз обаче не съм оптимист. След като прочетох за циганите наблизо, вече не съм оптимист.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините
Регистриран: 16 апр 2010, 09:34
Район: Храбрино
Абсолютна минимална t° (°C): -15 (2012)
Минимум последна зима (°C): - 6
Любим климат: +5/+35
Been thanked: 5 times

Непрочетено мнение от plamen » 02 мар 2014, 01:52

Освен това на снимката се вижда как има опасност да бъде превзет от Айланта,който се размножава като за световно...

dikam

Непрочетено мнение от dikam » 02 мар 2014, 10:44

Пламене, това не е айлант. Генгера расте на слънчеви и скалисти места,където друг дървесен вид едва ли може да вирее./явно си се заблудил от снимката,но като се оправи времето и аз ще снимам / Както писах по–горе най – голямата опасност за генгера идва от циганската махала.

pinokio
Bonsai Master
Регистриран: 17 мар 2013, 17:08
Район:

Непрочетено мнение от pinokio » 02 мар 2014, 10:54

Още през 2008 г. е обявено за защитен вид.Добис знае-коментирала го е в един друг форум.Невъзможността да вирее на друго място го обясняват с това,че расте върху един рядък вид камък-андезит,който се среща само там.Значи има решение на проблема.Или трябва да смесиш субстрата с този камък или пък да ползваш....зеолит.Като се има в предвид,че и микоризата ще бъде специфична-трябва да има и поне 25% състав на субстрата от собствения около корените.Принадлежи към семейство бобови-прехвърлянето трябва да стане в период извън вегетацията.Владееш ли корените-владееш всичко!Дикам сега вече ясно ли е как да го направиш и спасиш някой екземпляр?Аз бих рискувал.
А,иначе е прекрасно. <yes>

Потребителски аватар
achovd
Запален любител на палмите с опити в различни части на страната
Регистриран: 15 сеп 2013, 18:35
Район: Видин
USDA zone: 6b/7a
Любимо растение: Трахикарпус принцепс и "Пловдив", Сабал минор
Has thanked: 17 times
Been thanked: 7 times

Непрочетено мнение от achovd » 02 мар 2014, 14:27

Я кажете как се размножава това растение.Защото вместо да се изскубват растения с корените, може да се вземат резници и да се размножат, така вече може да се спаси вида :) Май най-добрия начин е да се направи някаква медийна кампания, да се повдигне въпроса и мястото да стане резерват.Иначе бай мангал ще се погрижи :( Някой ако може да сръчка общинарите да се вземат в ръце.За нещастие като знам нашите управници какви са, ще трябва стабилен обществен натиск, а като знам че всеки у нас е способен да протестира само за нещо, което го бие директно в джоба, не съм оптимист :(

dikam

Непрочетено мнение от dikam » 02 мар 2014, 18:43

pinokio,благодаря ти много за информацията.Съветвате ме да се опитам да "спася "няколко растения .Добре,ще се опитам. Но с това ще се реши ли проблема за опазване на растението ? И не живеем ли в такава държава,в която глобения със "солена глоба" /както пише в статията/ ,може да се окажа аз ,след като
отглеждам в двора си защитено растение ?
achovd, ще опитам и с резници в "собствения му субстрат ".Мога да опитам и повече пъти през годината,не е проблем,но това също няма да доведе до решаване на проблема.

Потребителски аватар
Kolibar

Непрочетено мнение от Kolibar » 02 мар 2014, 18:53

Dikam, вървял си един човек по плажа след буря. По плажа имало хиляди изхвърлени морски звезди, които били още живи, но скоро щели да умрат. Видял обаче едно малко дете, което се навеждало, вземало морска звезда и я хвърляло в морето и така в продължение на няколко минути Отишъл при него и го попитал какво прави. То казало, че спасява морските звезди. Човекът казал, че няма смисъл и че това не решава проблема, тъй като те са десетки хиляди и детето никога няма да може да върне всичките обратно в морето, преди да загинат. Тогава детето го погледнало и казало- Напротив, за всяка една морска звезда, която върна в морето има смисъл и решава нейния проблем ;) и продължило да хвърля морски звезди в морето.
Така че дерзай брат

mygardenflower
Любител на южните растения
Регистриран: 30 яну 2014, 10:32
Район: Русе
Has thanked: 2 times

Непрочетено мнение от mygardenflower » 02 мар 2014, 19:39

Kolibar написа:Dikam, вървял си един човек по плажа след буря. По плажа имало хиляди изхвърлени морски звезди, които били още живи, но скоро щели да умрат. Видял обаче едно малко дете, което се навеждало, вземало морска звезда и я хвърляло в морето и така в продължение на няколко минути Отишъл при него и го попитал какво прави. То казало, че спасява морските звезди. Човекът казал, че няма смисъл и че това не решава проблема, тъй като те са десетки хиляди и детето никога няма да може да върне всичките обратно в морето, преди да загинат. Тогава детето го погледнало и казало- Напротив, за всяка една морска звезда, която върна в морето има смисъл и решава нейния проблем ;) и продължило да хвърля морски звезди в морето.
Така че дерзай брат

<bravo2>

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 58 times
Been thanked: 97 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 02 мар 2014, 19:58

Не знам за резници, но може би със семена има смисъл да се пробва.

Dikam, трябва много да внимаваш, защото ако те хванат, може да отнесеш наистина огромна глоба или дори и затвор! Ако циганите изрежат всички храсти за огрев, общината ще си мълчи. Но ако те хванат теб да вадиш растения, няма да пропуснат да си направат Пи-Ар на твой гръб и да стоварят върху теб цялата строгост на закона.

Ако все пак решиш да вадиш, по-добре открий малки растения. И започни само с едно. Ако го прихванеш и видиш добър растеж за поне една година, тогава пробвай с още няколко, за да ги размножаваш. За начало аз бих ползвал 100% местна почва и скална фракция.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
Kolibar

Непрочетено мнение от Kolibar » 02 мар 2014, 21:55

Kiril Donov написа:Не знам за резници, но може би със семена има смисъл да се пробва.

Dikam, трябва много да внимаваш, защото ако те хванат, може да отнесеш наистина огромна глоба или дори и затвор! Ако циганите изрежат всички храсти за огрев, общината ще си мълчи. Но ако те хванат теб да вадиш растения, няма да пропуснат да си направат Пи-Ар на твой гръб и да стоварят върху теб цялата строгост на закона.

Ако все пак решиш да вадиш, по-добре открий малки растения. И започни само с едно. Ако го прихванеш и видиш добър растеж за поне една година, тогава пробвай с още няколко, за да ги размножаваш. За начало аз бих ползвал 100% местна почва и скална фракция.

Затвор няма да отнесе с абсолютна сигурност. Глоба едва ли, ако му я наложат все пак ще обжалваме. Така че действай брат!

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post растения от маквисите
    от иван » 05 сеп 2013, 19:01 » в Листно-декоративни видове
    8 Отговори
    2131 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    05 окт 2013, 08:35
  • New post 10. Иглолистни растения
    0 Отговори
    1037 Преглеждания
    13 фев 2013, 02:25
  • New post 6. Плододаващи растения
    0 Отговори
    1096 Преглеждания
    13 фев 2013, 02:20
  • New post Инвазивни растения
    16 Отговори
    3850 Преглеждания
    Последно мнение от zet
    17 юли 2015, 20:55
  • New post Ако не сте доволни от нашите растения ...
    18 Отговори
    3436 Преглеждания
    Последно мнение от Tsonny Naydenov
    16 май 2014, 12:02
  • New post За или против Холандските растения?
    от Монов » 29 авг 2014, 19:54 » в Палми (Palms)
    3 Отговори
    1390 Преглеждания
    Последно мнение от Монов
    01 сеп 2014, 15:46

Върни се в “Растения от умерения климат (Temperate climate plants)”