Сортове маслини - Olive varieties

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 58 times
Been thanked: 97 times

Сортове маслини - Olive varieties

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 18 яну 2013, 15:22

Снощи отидохме с жена ми до Кауфланд, да си купим Личи. За съжаление беше много мухлясало, та едва избрах около 15 плодчета, 4-5 от които също се оказаха развалени. Не знам как не ги е срам, да продават напълно негодни за ядене плодове!
После се отбихме до щанда с маслините. Тъкмо харесах един Каламон за жена ми, а тя ми каза да се вгледам по-добре. Оказа се, че са целите в мухъл ...

Както и да е, като гледах различните маслини на щанда и се сетих, че нямаме тема за различните сортове маслини. Споменаваме тук и там, но нищо конкретно и синтезирано. Затова е тази тема. Аз познавам доста сортове, но няма смисъл да описвам всеки сорт. Сега ще започна с някои чудесни и любими на мен, гръцки сортове. Всеки, който желае, може да се включи с описание на някой сорт, който познава.

Сега за по-бързо слагам снимки от Гугъл, но по-нататък ще добавям и лично мои.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

alexander
Любител на южните растения
Регистриран: 11 яну 2011, 14:59
Район:
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Сортове маслини - Olive varieties

Непрочетено мнение от alexander » 18 яну 2013, 15:49

Отлична идея, мерси на админ-а!

Бтв, Кире, ако можеш и да споменеш нещо за сорта маслини "Донов-елит", не да назоваваш името, ест., ами просто да опишеш плода, вкуса, размера, и т.н., ако си опитвал плодове от него, ест.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 18 яну 2013, 16:25

Може би най-разпространените маслинови сортове в Гърция са Каламон (Каламата) и Коронейки.

Каламон произхожда от селището Каламата в южна Гърция (п-в Пелопонес). От много отдавна се отглежда из цяла Гърция, включително и навсякъде по островите.
Изображение
Каламон е сорт, който се използва почти изключително за салатни цели. Едва ли има някой, който не го е опитвал. За мен това са най-добрите салатни маслини, без да омаловажавам и други сортове, защото по принцип обичам салатните маслини.

Изображение

Маслините Каламон лесно се разпознават по вкуса, по плътното месо на плода, по заострената костилка. Месото лесно се отделя от костилката. Плодовете са средно едри, тъмно сини до черни, когато са узрели.

Ето така изглеждат плодовете на дървото.

Изображение

Дърветата са с нормални размери. Стъблото не развива овули в такава степен, като повечето други сортове. Дори бих казал, че Каламон има едно от най-невзрачните маслинови стъбла. Кората не е гладка, а се напуква и повече прилича на върба, отколкото на маслина. Всъщност, забелязал съм, че много сортове с по-южен произход имат подобно стъбло и кора.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________

Коронейки е вероятно най-разпространеният гръцки сорт за масло. Произхожда от островите в южното Адриатическо море (Закинтос), където и до днес е основен сорт. В момента се отглежда навсякъде в Гърция. Разпознава се лесно по характерните заострени листа и по красивото стъбло.

Това е легендарен сорт. В плодовете му се съдържа изключително качествено масло, в голямо количество. Тъй като плодовете са дребни, не се използва за салатни цели. Но както при всички дребноплодни сортове, при Коронейки клоните също се отрупват обилно с малки маслинки.

Изображение

Плодовете в по-едър план:
Изображение

Масло от Коронейки има в състава на всеки качествен гръцки зехтин. Вкусът на чистия зехтин от Коронейки е малко особен, но се твърди, че той е най-качественият и полезен за здравето зехтин на света.

И двата сорта, Каламон и Коронейки са много разпространени в Гърция и няма грък, който да не ги познава. За съжаление, също всеки грък знае, че те са с твърде слаба студоустойчивост. Отглеждат се почти до с. Промахон на българската граница, но в по-ниското - около Серес, мръзнат редовно и почти не се срещат. Но дори и на по-високите места, към Сидирокастро, това бяха сортовете, които най-масово измръзнаха през 2001 г. Аз видях с очите си измръзнали вековни дървета и от двата сорта в района на Атина през 2001 г., след минимуми около -10 градуса за кратко. Толкова бяха измръзнали, че се въстановиха от приземни издънки на следващото лято.

И двата сорта са ми любими и съм ги изпитвал нееднократно в моето опитно поле в Асеновград. За съжаление, резултатите са плачевни - пълно измръзване след всяка зима. Сега съм засадил един Каламон на изключително защитено място, където оцелява с частични повреди вече трета зима.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 10 фев 2013, 20:46

Няма отзиви, няма коментари. Чудя се, да пиша ли за още сортове или няма интерес?

Потребителски аватар
zack
Южняк-родолюбец, маниак на тема маслини
Регистриран: 08 сеп 2010, 12:45
Район: Ивайловград/София
Местоположение: Обект 1 - Ивайловград 168м н.в. Обект 2 - с. Свирачи 262м н.в.
Надморска височина (m): 260
Абсолютна минимална t° (°C): -19 since 1926
Минимум последна зима (°C): -8.5
Любимо растение: Маслина
Любим плод: Маслина :P
Любим климат: Колкото по-топло, толкова по-добре!
Метеостанция: http://ivailovgrad.com/meteo/
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Непрочетено мнение от zack » 10 фев 2013, 20:52

Пиши <thumbsup> Но лично аз имам най-голям интерес към студоустойчивите маслини,
пък ако дават и плод, това ще ми е бонус <he-he> Маслините супер много ме кефят като дърво <cheers>
Иначе сигурно няма ден, в който да не хапвам маслинки, но все пак при нас в България
повечето вкусни сортове нямат големи шансове да плододават, затова засега искам
да си имам маслинови дръвчета, които да ми стоплят душата зимата <cheers> <wine> <wine>

Поздрав най-сърдечен! Твой приятел вечен, Весел Патиланчо!

ivo_nekitov
Метеорологът на форума
Регистриран: 15 сеп 2010, 11:58
Район: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 45 times

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 10 фев 2013, 20:54

Аз не, за да съм на всяка манджа мерудия, но без да казваш конкретния сорт, тези, които продавате с какъв размер на плода са...? Чисто любопитство. Аз бих бил щастлив каквато и да е, стига само да успява и оцелява при мен(когато трябва -със защита).
А за мен информацията е много интересна, но си трая, защото няма какво да кажа по тема, в която не съм в час(първата фраза в мнението ми в наалото). <he-he>
След две-три години да се надяваме, че вече ще има какво да кажа и бъди сигурен, че няма да си мълча. <cheers>

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 10 фев 2013, 20:56

Маслините супер много ме кефят като дърво

+1 за казаното от колегата. За мен би било напълно достатъчно тая масленозелена красота пред/около къщата ми, дори по някаква причина да няма плод. <thumbsup>

Потребителски аватар
washington
Регистриран: 15 яну 2012, 12:50
Район:

Непрочетено мнение от washington » 10 фев 2013, 20:58

От Чанакале до Кушадъсъ от пътя се виждат само маслини. Кажете нещо за тях.
Успях да си извадя десетина малки маслинови дръвчета с корените, и се надявам 3-4 да се прихванат.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 10 фев 2013, 21:26

Всъщност, грешно се изразих. Очаквах въпроси, не толкова коментари. Но ви благодаря, щом ви интересува, ще пусна инфо и за още сортове.

Между другото, сортът, който вече май всички имате, дава плодове с отлично качество - едри, черни, с добро съдържание на масло. За ценните ни сортове обаче нямам данни, защото все са събирани от разни забутани места. Не са масови сортове и нямам публикувани данни за процентното съдържание на масло, количество плод от едно дърво и т.н.

Имам още три много студоустойчиви сорта. От тях за съжаление плод още не съм видял. Единият е от Кавказ и ми го дадоха за дребноплоден сорт, за масло. Името няма да напиша, то е ясно.

Другият сорт е планинска маслина от Близкия изток. Дадоха ми я за едра, но плод още не съм видял. Беше много засенчена от една палма, вероятно заради това. Но палмата вече израстна много на височина, затова се надявам вече всичко да е наред.
Маслините от този регион имат добър потенциал. Особено в Сирия, там маслините са няколкостотин сорта.

Третият сорт е от семеначе, получено в моето опитно поле. Тъй като при мен са цъфтяли само много студоустойчиви сортове, предположих, че от семките на маслините ще излезе интересна кръстоска. Получиха се около 20 растения, повечето от които умряха в първите 3 години. Досега оживя само едно, което стана дърво и никога не се е повреждало по никакъв начин. За плода - естествено нямам никаква представа, все още. Сега ще го размножа, за да видя дали поколението ще е също толкова студоустойчиво. Дървото е на 12 години.

Общо 4 сорта. От тази година ще се опитаме да предложим и първите два. Само семенното растение ще изчака още, за да мине тестовия период.

Всички маслини при мен се изпитват по един и същи начин - садя ги и ако оживеят, започвам да ги наблюдавам повече. Някои умират при мека зима, други при сурова зима. Някои избиват отдолу, други повече никога нищо не покарват. За мен представляват интерес само сортовете, които си живеят блажено и не страдат. Всичките най-студоустойчиви сортове са засадени между 1998 и 2004 г. Достатъчно дълъг срок от тогава, за правилни изводи.

Washington, по пътя е пълно с разсадници за маслини, защо ти е да вадиш? Още повече, почти сигурно е, че тези сортове не представляват никакъв интерес за теб. Е, в последните години и в Турция, както и в Гърция, започнаха масово да засаждат популярни италиански и испански сортове.

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 10 фев 2013, 21:37

Благодаря за информацията, Киро!)
Ще се правят туршийки, то с е е видяло!))
Разбира се, няма начин да се преборя с импулса си да засаждам по някое семеначе с експериментална цел. :))

popov.dinko
Специалист овощар
Регистриран: 07 яну 2011, 22:39
Район:
Been thanked: 2 times

Непрочетено мнение от popov.dinko » 10 фев 2013, 21:55

Ооо, има интерес, има. Слагай повече снимки, че каквито са хубави и хубаво се запомня сорта. Толкова сортове съм гледал в Гърция, брал съм, рязал съм и наистина Каламон са най-добрите и най-запомнящите се. А и маслината с право си е за коментари по всяко време на денонощието. Култура възпята още от римско време и експериментирана в сегашно българско време... <thumbsup> <thumbsup> <thumbsup>

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 25 фев 2013, 16:30

Ето най-голямото ми маслиново дърво от сорта, който в момента продаваме в разсадника и който повечето от вас също имат. Дървото още не е рязано тази година. Никога досега не е имало каквито и да било повреди от студа. Расте на открито място, както се вижда, а и някои членове на форума са го виждали на живо. Засадено е през 2004 г., ако правилно си спомням.
Всъщност ако приемем, че това е повреда от студа, след най-студените зими, не цъфти и няма плод. Досега се е случвало 2-3 пъти за 8 години.

Изображение

И стъблото в едър план. Пак напомням, че дървото още не е рязано тази година. Освен това, то се подрязва малко по-различно, защото ползвам всичкия наличен материал от него за размножаване.
Изображение

Потребителски аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините
Регистриран: 16 апр 2010, 09:34
Район: Храбрино
Абсолютна минимална t° (°C): -15 (2012)
Минимум последна зима (°C): - 6
Любим климат: +5/+35
Been thanked: 5 times

Непрочетено мнение от plamen » 25 фев 2013, 22:44

Бравос <bravo2> и се радвам,че имам от тази маслина.След като прекара година и половина в обширна саксия,тази пролет отива в земята.

Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Район: Свети Влас
Любимо растение: Цитруси+Манго
Любим климат: Черноморски с миниуми до -8 max.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times

Непрочетено мнение от traiko » 26 фев 2013, 00:02

Готино дръвче <bravo2> утре ще снимам моята по по голямата маслина,за да си кажете мнението как съм я подрязал.

Shagrath
Регистриран: 19 апр 2010, 10:48
Район: с. Дряново, обл. Хасково, северозападен Сакар
Местоположение: 42° 4'52.98"N ; 25°56'0.70"E ; 140м. надморска височина ; зона 7б; северозападен Сакар
Надморска височина (m): 159

Непрочетено мнение от Shagrath » 26 фев 2013, 12:23

<hat off>

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Руски сортове маслини (Russian olive varieties)
    от traiko » 25 фев 2017, 17:42 » в Olea europaea (Маслини, Olives)
    42 Отговори
    6610 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    02 окт 2018, 23:43
  • New post Сортове маслини - Елит-3 (Dwarf olive variety Elit-3)
    от Kiril Donov » 07 фев 2016, 00:48 » в Сортове маслини (Olive varieties)
    0 Отговори
    849 Преглеждания
    07 фев 2016, 00:48
  • New post Сортове смокини без опрашване (Common fig varieties)
    от Kiril Donov » 07 окт 2017, 02:19 » в Сортове смокини (Fig varieties)
    7 Отговори
    1754 Преглеждания
    Последно мнение от plamen
    28 яну 2018, 10:36
  • New post Сортове смокини с 1 опрашване (San Pedro fig varieties)
    от Kiril Donov » 07 окт 2017, 02:28 » в Сортове смокини (Fig varieties)
    1 Отговори
    845 Преглеждания
    06 дек 2017, 03:56
  • New post Ficus carica - Сортове смокини (Fig varieties)
    от Kiril Donov » 19 мар 2012, 08:34 » в Ficus carica (Смокини, Figs)
    114 Отговори
    32205 Преглеждания
    29 авг 2018, 21:46
  • New post Сортове маслини - Елит-1
    от plamen » 17 окт 2014, 17:43 » в Сортове маслини (Olive varieties)
    89 Отговори
    15662 Преглеждания
    07 ное 2018, 08:18

Върни се в “Сортове маслини (Olive varieties)”