Прогнози и коментари към тях за 2017 г.

Потребителски аватар
zack
Южняк-родолюбец, маниак на тема маслини
Регистриран: 08 сеп 2010, 12:45
Район: Ивайловград/София
Надморска височина (m): 260
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -19 since 1926
Минимум последна зима (°C): -7.4 на 06.01.2019
Метеостанция: http://ivailovgrad.com/meteo/
Has thanked: 209 times
Been thanked: 286 times

Re: Прогнози и коментари към тях за 2017 г.

Мнение от zack » 05 яну 2017, 08:42

Само не разбирам, защо някой ще чака сняг, или друга подобна гнус да му пази малките трахикарпуси, или каквото и да било друго подобно,
а не им сложи по нещо отгоре за няколко дни? Не знам дали ме разбираш, ама да се надяваш на снега, който я го има, я го няма, и който е съпроводен с лед и т.н., нещо не ми се връзва <wine>

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.1 (9-Feb 2020)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 268 times
Been thanked: 808 times

Мнение от Kiril Donov » 05 яну 2017, 09:34

Снегът е отличен изолатор и разликата над него и под него може да е много повече от 5 градуса. Често се случва, при големи студове и много сняг, земята отдолу дори да не замръзне.

Потребителски аватар
zack

Мнение от zack » 05 яну 2017, 10:29

Да, ама ако не падне очакваното количество, ако падне малко по формата на мокър сняг, после като дойде ония от Карско море ли беше, от де е, какво ще стане? <wine>
Туй да се разчита на случайността, освен ако не е с опитни цели, не го одобрявам. Затова написах, че не ни трябва сняг! Който има нещо, което се съмнява, че ще оцелее - да го защити!
Всичко останало е ТОТО... <he-he>

ivo_nekitov
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Мнение от ivo_nekitov » 05 яну 2017, 14:18

Тоя предлагам да го издигнем за президент, ако успее. какъв президент, направо за цар!

Код: Избери всички

http://znews.bg/novini-ot-bulgaria/225567-mazh-ot-sofiya-tvardi-che-mozhe-da-vliyae-na-vremeto-vmesto-stud-tazi-sedmitza-shtyal-da-dokara-toplo-vreme

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Мнение от Kiril Donov » 07 яну 2017, 18:05

Виждам луната, облачност вече почти липсва. Нямах късмет да светне слънчице през деня, а сега изчисти небето. Явно тази вечер ще става весело.

Всъщност, веселбата няма шансове да приключи скоро. Както подозирах, ще духаме супата и в четвъртък, а евентуалното затопляне след това, около Пловдив просто няма да се усети. Ще започнат мъглите, а инверсиите ще продължават да ни сковават подобаващо. Е, в местата, податливи на южни нахлувания, затоплянето ще се усети и снегът бавно и полека ще се запъти към историята. Стига това затопляне в опашките наистина да се реализира.

Тази зима няма нищо общо с 2012 г. освен по това, че и преди двете застудявания, аз все се приготвях за пролет. Иначе и тази зима със сигурност ще подобри доста отрицателни температурни постижения, но очаквам по-малко поразии по растенията, защото досега си беше чиста зима и всичко е в пълен покой. Снегът също е много по-малко.
Просто тази зима има собствен характер и посвоему се очертава запомняща се. Жалко, че така с гръм и трясък провали прогнозите на всички световни централи за мека зима.

Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Район: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Has thanked: 67 times
Been thanked: 82 times

Мнение от traiko » 07 яну 2017, 18:13

При нас спасението е,че още си вали сняг и ще остане облачно,но докога ще е така не знам.
Предпочитах да е само облачно без сняг <453>

ivo_nekitov

Мнение от ivo_nekitov » 07 яну 2017, 19:09

Киро, както винаги силно любиш и мразиш))
Все в двете крайности.
Стискай палци на УКМО, защото особено в тия срокове са едни от най-добрите.
Градиентите на ГФС за сряда-чт наистина са супермизерни и дори при мен няма да може да духне при земя. Това, обаче. е друга работа:
Изображение

Само трябва да изчакаме и мнението на ЕС. Това на север р супер циклонален монстър и ще разнищи и разкара студеният остатък за часове.
Да не говорим, че после ще задуха ор югозапад,а при такава динамика при мен може да спре и замъгли, но при теб в Тракия може да си хванеш И тоя поток.
Не казвам, че ще стане така, санмо че този сценарий е пресен и много радващ окото. А бидейки на УКМЕТ е и доста вероятен. Да речем 40-50 на сто. Вземе ли го и ЕС, дис ис ит. 60=70 на сто, а четвъртък е реален срок, не са опашки.
Ако стане и задържи, утре пускам една жизнерадостна прогноза.
Стискай палци.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 07 яну 2017, 19:40

Иво, аз наистина по отношение на зимата съм все в крайности, но да ти издам една тайна - ти пък си винаги като една гладна акула. Само да пусна стръвта във водата и ... веднага кълвеш... <shark>
Това, разбира се е шега!
Просто като ми е криво заради студа, написвам нещо гадно за времето и ти веднага идваш да напишеш нещо ободрително. Това вече не е шега. <wine>

Сиор
Любител на южните растения
Регистриран: 16 яну 2016, 13:36
Район: Бургас
Been thanked: 49 times

Мнение от Сиор » 07 яну 2017, 20:04

Kiril Donov написа:... Жалко, че така с гръм и трясък провали прогнозите на всички световни централи за мека зима.

Привет, Кирил, тука ще си позволя да не се съглася напълно. Мнозина от най-добрите експерти предупреждаваха, че зимата ще е сурова, още през октомври. Поствам ти една таблица, за да се ориентираш от тази година нататък по-лесно за характера на идващите зими още от предхождащите ги есени; таблицата е подготвена от климатични експерти и изследователи от МИТ. Същите предупреждаваха, че тази зима ще бъде сурова и мнозина ги чуха овреме. Други - не. По-късно, ако искаш, ще ти кажа и къде и защо сбъркаха грешните прогнози.
Таблицата:Изображение
Една чудесна прогноза за зимата от климатолозите от масачузетския технологичен институт:

Код: Избери всички

https://www.aer.com/science-research/climate-weather/arctic-oscillation

Когато имам време, ако нямаш нищо против, ще ти напиша в тази тема няколко изречения за модела от таблицата.

ivo_nekitov

Мнение от ivo_nekitov » 07 яну 2017, 21:03

Абе, Киро, аз пък примирам от кеф, че в момента само вятърът ме пази от границата 7/6 зона <thumbsup>
Тъпо ми е за югозапада тая вечер, щото нас на север вълците ни яли, но ако се провали минимумът при мен в сряда, което е вероятно за най-екстремната му вариация, над Кресна ще останат с по-нисък минимум от мен. Е - в момента е между минус 12 и 13, но под 14 няма да падне със сигурност. Вятър.
А и много гръцки Робусти ще умрат.
<dying>

alexander
Любител на южните растения
Регистриран: 11 яну 2011, 14:59
Район: Сандански
Надморска височина (m): 243
Минимум последна зима (°C): -11
Has thanked: 130 times
Been thanked: 39 times

Мнение от alexander » 07 яну 2017, 22:15

Иво, като стана въпрос за югозапада, се сетих да те питам: при онзи полу-армагедон през 2012, когато страната беше скована от 2-седмичен клинч, абс. минимална за Сандански беше -10 кръгло. На какво се дължи този нечуван за Пиринска Македония (от Кресна надолу) мраз в момента, и може ли да се каже, че е изключение от правилото, или е по-скоро математическа закономерност през 2/3/5/10 години за този край?

Благодаря.

Потребителски аватар
zack

Мнение от zack » 07 яну 2017, 22:23

Аз, бе да разбирам каквото и да било, ще ти кажа - тия минимуми са напълно нормални и се случват през няколко години.
На село вече съм мерил два пъти по -12.5 и отделно 2010-та е имало поне толкова. Тия дни сигурно пак ще ги измеря, но това е напълно нормално <wine>

За последните 5-6 години примерно в Александруполис е имало поне 2 пъти с по -10 градуса. И те така. Зима е все пак <cold>

alexander написа:...На какво се дължи този нечуван за Пиринска Македония (от Кресна надолу) мраз в момента...

Това последното като го прочете човек, ще каже, че от Кресна надолу е от Солун надолу!?!?!?! <he-he>
Последна промяна от zack на 07 яну 2017, 22:26, променено общо 1 път.

ivo_nekitov

Мнение от ivo_nekitov » 07 яну 2017, 22:26

Александър, математическа закономерност няма. Има сефтета, редувани с напомняния за отминала зимна слава: НИКОГА през последните 100 години не е имало 4 последователни меки зими, аз и за 3 не съм убеден, но няма как да съм сигурен.
Тази, доколко ще е студена, ще видим на 1 март. Да, определено ще е по-студена от миналата, която все пак е сребърен медалист след Легендата 6/7.
За другото - не знам, то май в последния срок Сандански вече беше минус 10.1. т.е - "честито"
<no>
За това как е станало, писах днес сутринта за натъпкването, кавички, на студа от север-северозапад над западната половина на страната, но не помня точно в коя тема, прегледай.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 07 яну 2017, 22:27

Югозапада последно го отнесе яко през декември 2001 г. Нещо подобно може би се случва и сега. Защо и как - нека по-компетентните разяснят. Аз не мога.

ivo_nekitov

Мнение от ivo_nekitov » 07 яну 2017, 22:31

Писах го днес, Киро. Накратко, Югозападът е най-резистентен на 98 на сто от нахлуванията на студ - североизточните и източни. Има две противотанкови укрития срещу студените орди.
Но при тоя тип север-северозападно клъвване с финт(което на много места на запад си е почти чисто западно), е безпомощен.
Освен това, градиентите бяха страшни, чак понеделник-вторник вятърът реално ще спре(в опашката на процеса).

Отговори