Прогнози и коментари към тях за 2017 г.

popov.dinko
Специалист овощар
Регистриран: 07 яну 2011, 22:39
Район:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 21 times

Re: Прогнози и коментари към тях за 2017 г.

Мнение от popov.dinko » 08 яну 2017, 12:07

perperikon написа:Много рев ще се изреве напролет във форума за загубени растения в лютата зима. Ама трябва! Това ще е ценен принос в селектирането и индентифицирането на подходящите видове растения и начините на отглеждането им в България. Като гледам как днес сутринта в Сандански е било -15, определянето на райони, като субтропични оазиси олеква значително. Всички се печем на един огън. Като чета из форума, си давам сметка, че еуфорията от т.нар. "глобално затопляне" е позамъглило здравия разум у много иначе интелигентни( и топлолюбиви :-)) индивиди. Включвам и себе си към подведените и незадължително към интелигентните. Човек предполага, а господ разполага. Единственото, с което ние разполагаме е да завием(и отоплим) достатъчно растенията си, защото оптимистична температурна статистика палма не топли, а недозащитена палма убива. С интерес очаквам да развия моите и Вие вашите бижута през Февруари, че да коментираме.

Мъдро, колега...От...до...
Няма какво да се лъжем, тези сибирски бръсначи от време на време ни слагат на мястото, ама и ние упорити, ще забиваме палми, където не трябва и така...с инат..
Наистина веселбата със студовете е голяма...дано да не започва едва сега!

Сиор
Любител на южните растения
Регистриран: 16 яну 2016, 13:36
Район: Бургас
Been thanked: 49 times

Мнение от Сиор » 10 яну 2017, 11:58

Taka, да си припомним отново ролята на стратосферния вортекс в събитията през зимите на северното полукълбо:
Weather Extremes Related to
Stratospheric Variability

• Severe cold weather at high latitudes is more common during
weak vortex events.

• Winter weather extremes (low temperatures, snow, etc.) are
much more common during weak vortex events.

• Atlantic blocking occurs almost exclusively during weak vortex
events.

• Strong winds and ocean wave events are much more common
during strong vortex events. (от изследването на Baldwin and Dunkerton, публикувано в Science през 2001)

Причините за продължителната зима в евразия са в отслабения полярен вортекс от есента на 2016-та; при силен вортекс атлантикът е активен, има силни западни ветрове и мека зима на балканите;
при слаб вортекс обаче атлантикът "блокира от голяма и дълбока зона с високо атмосфено налягане, която се забива дълбоко в ледовития океан с две следствия - западните ветрове в евразия са слаби, а топлият атлантически въздух избутва тропосферни маси на щг от арктика - т.е. в европа и на балканите, като на самия полюс всъщност е топло. Блокираният атлантик не позволява на атлантическите циклони да навлязат в европа, особено в източна, и *поради тази причина* дори черноморските циклони изглеждат силни - няма западен пренос да ги спре и както видяхме, могат да донесат сняг чак до софия; тоест, генерално, блокираният атлантик води до пренос на маси от изток и север на балканите и в средиземноморието. Изведнъж черноморските циклони се виждат освободени да тръгнат на изток, никой не ги спира - и тръгват.
-арктическите нахлувания стават дълбоки - първо защото вортексът се е превърнал в елипса и едното крило на елипсата попада периодично над европа, второ, защото ги няма западните ветрове да го избутат обратно в сибир. Респективно, много сняг, много студ и ниски температури - вкл. по средиземноморието, защото атлантическия двигател на циклони и топъл въздух не работи.
Обикновено в средата на януари вортексът се стабилизира от ниските температури и се ю'прибира" - ефектът се усеща в последната четвърт на януари и по правило се изразява във затопляне на средните и високите ширини в европа; това се случва и сега, но за съжаление атлантикът е все така слаб - поради което, парадоксално, господари на евопа продължават да са нахлуванията от изток поне до 24 януари - а може и повече. Ако на изток от нас е топло, ще стане топло и тук; ако е студено - и тука ще е студено. Докога - не знам, но, в общи линии, докато се отпуши атлантика. В момента има топла зона в скандинавието, студена зона в щжна европа и между двете в коридор нахлува източен въздух - дълбоко, чак до англия и испания, които също ще го отнесат - студовете се местят на запад от нас, което е пълен абсурд, но след източното средиземноморие сега ще пострада западното с все палмите и маслините си.
Нас изглежда ни чака поднормено време почти всеки ден през януари, а може би и слабо под средните през по-голямата част от февруари; но ако пасивността на атлантика - който е блокиран от топъл антициклон по вектора флорида - чак до исландия, + все още абнормално топлите карско и баренцово море на полюсите означават, че, опасявам се, зимата още не е свършила и ще си има нахлувания от арктика и през февруари. Искрено се надявам да греша за последното, защото ми писна абсолютно и напълно от студи сняг в бургаския тропически рай.

Един оф топик. Много ви моля да не ме разбирате погрешно - изобщо не мисля, че ще се случи през следващите 100 години, но си представете един блокиран атлантик не за една, както беше сега, а за примерно десет поредни зими + слаба слънчева активност, както е в момента, + суперлуна, това рядко астрономическо събитие, при което луната се доближава максимално до земята и е в редица със слънцето, което умножава приливните сили неестествено и ги прави да трошат ледовете и разкъсва атмосферата - в атмосферата също има приливи, и то по-големи от морските - (такава суперлуна се случи, мисля, през ноември, но най силната суперлуна идва чак през 2320-та) - просто си помислете какво би станало с евразия след 10-тина такива зими и може би ще се досетим какво и как е ставало в атмосферата при началото на ледниковата епоха. Отново - не ме разбирайте погрешно, не ми сля че ще се случи през следващите 100 години, ако изобщо, така че, не ни касае.
Хубав ден и искрени пожелания за хубаво време, което, надявам се, ще дойде през февруари. Всичко хубаво.

Потребителски аватар
achovd
Запален любител на палмите с опити в различни части на страната
Регистриран: 15 сеп 2013, 18:35
Район: Видин
USDA zone: 6b/7a
Has thanked: 150 times
Been thanked: 22 times

Мнение от achovd » 10 яну 2017, 14:03

Като видях как Иво удари -20 закръглено снощи (-19,5) при кратко изясняване, очаквам утре през нощта (11-ти срещу 12-ти и на 12-ти сутринта) да има такива "хубави" температури на доста места над страната, защото го дават че ще се изясни освен в крайните източни райони. <freeze>

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.1 (9-Feb 2020)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 268 times
Been thanked: 808 times

Мнение от Kiril Donov » 11 яну 2017, 08:34

Нищо хубаво не се вижда в прогнозите за моя район в следващите две седмици, поне. Не съм изненадан, по дяволите. В това време е достатъчно да си песимист, за да познаеш прогнозата. Е, няма да имаме някакви твърде страшни минимуми, но ще имаме по-гадното - много време със сняг и студ. Мен ако питат, да става една седмица -20 и да се свършва с тази проклетия. Ама никой не ме пита...

Сиор

Мнение от Сиор » 11 яну 2017, 09:02

Kiril Donov написа:В това време е достатъчно да си песимист, за да познаеш прогнозата.

Нима? Толкова ли било лесно? Интересно какъв друг да съм, освен песимист, с тоя блокиран за месец и половина атлантик и топла арктика точно над западна евразия. Какво точно трябваше да бъда? Фен съм на работата ти от много години, поради което се опитах да те предупредя какво се задава тази зима още през октомври, макар да ми беше ясно, че ще е напразно. Не бях изненадан от реакциите, защото характера на "прогнозите" в тоя форум ми е известен отдавна. Жив и здрав и много успехи ти желая.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Мнение от Kiril Donov » 11 яну 2017, 09:13

Аз имах предивд себе си като песимист, изобщо не съм визирал теб. <he-he> До момента излизаш прав, за съжаление.

Сиор

Мнение от Сиор » 11 яну 2017, 14:18

Още само седмица и "топлото идва", поне за 10-тина дни. Но тогава ще е ред на западното средиземноморие да страда и само гледай какво ще им стане с палмите и маслините.
Сега, интересното е, че в момента центърът на "вихъра" (по Пламен, е изместен над гренландия и северна канада, тоест, като се върти, тая елипса не може да достигне добре източна европа - защото центърът и се измести на запад, което на теория значи, че балканите ще са извън обсега на най-големия студ поне 2 седмици, но пък англия и зап. средиземноморие - както и източните щати - ще го отнесат. не знам дали ще излезе вярна теорията, но ей такова прогнозирано разположение на вихъра беше в основата на грешните прогнози на големите метеоцентрове за зимата на балканите - очакваха център на вихъра някъде запад - северозапад от гренландия и респективно да не може да достига балканите с най-студените си части при въртенето си, но на всеки 10-тина дни да помита англия и зап. европа. Това се случва, да, но не в началото на декември, както се очакваше, а едва сега, т.е. от около 15-ти нататък ще важи прогнозата, която големите метеоцентрове дадоха за...декември :) в дългосрочните си прогнози. Но "злото", така да се каже, е сторено, и при ново местене на вихъра - този път по посока източното полукълбо, през февруари ще има неприятни изненади и за нас. Но, както и да е, от 17-ти -18-ти нататък при нас ще стане топло, наистина топло, почти пролетно (само дето...няма де е пролетно, защото зимата няма да свърши тогава). Дотогава - под нормата.

Сиор

Мнение от Сиор » 11 яну 2017, 16:27

Самокоригирам се. Уникална и опасна ситуация в северното полукълбо. Снегът в северна америка е стигнал на единични локации чак до 30-тия паралел (Изображение....и продължава да вали на места - например, над източна гренландия не спира и не спира, а това означава, че този сняг ще удебели ледената покривка, която в момента бездруго е... рекордно дебела (440 гигатона). Уникално охлаждане на цялото северно полукълбо и единственото, което държи жива....ами надеждата, е топлият гълфстрийм Изображение.
На запад от гълфстрийма обаче се е оформила огромна, аномално студена маса с вода
Изображение
. На юг - също.
Слънцето беше без нито едно петно 27 поредни дни - т.е. намалена слънчева активност.
При толкова рязко падане на глобалната температура на северното полукълбо (около 1 под нормата глобално) за 5 дни и такова охлаждане, дългосрочните месечни прогнози са базсмислени. Ситуацията в месечен план е непредсказуема поради странността си и никакви прогнози не важат. Най-добре ще е пролетта да идва и да се нормализира климатичната ситуация. Бързо. :)

Потребителски аватар
иван
Експериментатор и последовател на Мичурин
Регистриран: 03 мар 2012, 00:03
Район: Ботаническа градина "Маргарита"
Надморска височина (m): 35
Абсолютна минимална t° (°C): -17,9 (01.03.2018г.)
Минимум последна зима (°C): -11,1 (01.12.2018г)
Been thanked: 40 times

Мнение от иван » 11 яну 2017, 18:21

[quote="Сиор"]Самокоригирам се. Уникална и опасна ситуация в северното полукълбо. Снегът в северна америка е стигнал на единични локации чак до 30-тия паралел
Колега къде го гледаш тоя сняг бре <smile134> . Снегът който валя преди два-три дни и вече го няма беше само в северните щати Масачузетц, Вермонт, Мейн. По на юг нищо, дори в щата Ню Йорк няма нищо, освен по планините. В момента се намирам в Провидънс и путувам за Бостън при температура от +15 градуса и топъл югоизточен вятър.

Потребителски аватар
иван
Експериментатор и последовател на Мичурин
Регистриран: 03 мар 2012, 00:03
Район: Ботаническа градина "Маргарита"
Надморска височина (m): 35
Абсолютна минимална t° (°C): -17,9 (01.03.2018г.)
Минимум последна зима (°C): -11,1 (01.12.2018г)
Been thanked: 40 times

Мнение от иван » 11 яну 2017, 18:38

Колеги, според местното население където обикалям в източните щати( скоро ще бъда и в Невада и Калофорния), в момента изживяват една от най толите си незапомнени зими! За това толерирам да се дава само вярна точно и сигурна информация. Всичко друго е оронване авторитета на форума. А и още нещо преди два дни видях напъпили магнолии готови за цъфтеж.

ivo_nekitov
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Мнение от ivo_nekitov » 11 яну 2017, 18:39

БТВ, сега загледах, само след няколко дни над Америка ще се създаде наистина УНИКАЛНА обстановка: над 95 на сто от североамериканския континент няма да има арктичен въздух, в средата на зимата. Субтропични въздушни маси ще покриват целите САЩ и половин Канада:
Изображение

ivo_nekitov

Мнение от ivo_nekitov » 11 яну 2017, 18:48

И още едно сравнение. Вземам случайна година по това време. В момента над Сибир реално НЯМА студен въздух. Отделни малки области с минус 20 във височина е просто резил, това не е студ по тамошните стандарти. Просто сравнете горната картинка с ТАЗИ:
Изображение

Това е. Много шаманистки приказки - на пазара.
Ама защо при нас е студено. Щото след 4 топли зими, теглим късата клечка. Не на Кортекса или пещеристото тяло, а на циркулацията.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 11 яну 2017, 21:41

Сиор написа:Самокоригирам се. ...

Добре. Но какъв беше смисълът от две диаметрално противоположни прогнози в рамките на два часа? Ако ще тълкуваме всяко обновление на опашките в прогнозите, то няма много смисъл, както знаем. А и си имаме специална тема за целта.

Кой каквото ще да си прогнозира. Аз съм убеден, че още поне десетина дни или повече, при мен ще се задържат зимни условия и сняг. Нямало да бъде много студено? Ще видим. Ще бъде поне достатъчно студено, за да не стопи снега, а и за да трупа още.
Няма да пускам карти и графики в подкрепа на твърденията ми. Просто аз така синтезирам различните прогнози и модели, които чета.
Времето ще покаже.

ivo_nekitov

Мнение от ivo_nekitov » 12 яну 2017, 15:37

Прогнозата за Пловдив според последния рън на ГФС е доста добра.
Пускам я тук, защото към момента храня сериозни съмнения, че възвратната топлина във височина ще е толкова яка и ще стигне толкова на запад(при тия т-ри в Пловдив, ще вали дъжд почти до Траянови Врата.
Не би било лошо и стискам палци да стане така, но...
Прогнозата от линка е активна в тоя си вид още няколко часа, после отива на следващото обновление

Код: Избери всички

http://freemeteo.bg/weather/plovdiv/7-days/meteogram/?gid=728193&language=bulgarian&country=bulgaria

Потребителски аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините
Регистриран: 16 апр 2010, 09:34
Район: Храбрино
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15 (2012)
Минимум последна зима (°C): - 8
Has thanked: 106 times
Been thanked: 116 times

Мнение от plamen » 14 яну 2017, 15:09

Към днешна дата,моделите не предвещават простотии подобни на отминалата седмица, до края на месеца.
Късата клечка ще се падне на централна западна европа.
Лека-полека,към Трифон-Валентин <wine>

Отговори