Райска ябълка (Diospyros kaki)

Потребителски аватар
jare
Любител на южните растения
Регистриран: 01 апр 2016, 21:29
Район: Srbija
USDA zone: 7a
Абсолютна минимална t° (°C): -27
Минимум последна зима (°C): -18
Любимо растение: kaki
Любим плод: kivi
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Райска ябълка (Diospyros kaki)

Непрочетено мнение от jare » 27 дек 2017, 20:55

h2o написа:От две години имам "Vanilia" и "Briliant rojo " и двата сорта са безтанинови.

Rojo Brilliante (Ярко червено) е с танини - стягащ... купих го в магазина, от този производител persimon ... който извлича танин от неузрели плодове за продажба (те пишат на сайта си)... снимката показва, че те не са зрели - червени:
Изображение
Изображение
Изображение

Danita
Регистриран: 22 апр 2016, 16:43
Район: София / Елин Пелин
Абсолютна минимална t° (°C): -20
Минимум последна зима (°C): -14.5
Любимо растение: цитруси, смокини, райска ябълка
Been thanked: 2 times

Непрочетено мнение от Danita » 28 дек 2017, 15:31

Аз също попаднах на информация от производител, че ROJO BRILLANTE не е безтанинов.
"It is a variety of astringent persimmons that can not be consumed immediately after harvesting, but only after the process of detannizzazione in the sealed chamber with the presence of carbon dioxide at high concentrations." Има и подробно описание на процеса:

Код: Избери всички

http://www.divanosrl.com/en/plant-and-detanization-process/

Потребителски аватар
h2o
Engineer-agronomist, Master in Agriculture | Инженер-агроном, Магистър по Земеделие
Регистриран: 02 фев 2012, 21:48
Район: гр.Добрич
Надморска височина (m): 110
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -18*С 2010г.
Минимум последна зима (°C): -12/-12.5 (01.03.2018)
Любимо растение: вашингтония филифера
Been thanked: 4 times

Непрочетено мнение от h2o » 28 дек 2017, 20:35

Едва ли от разсадника в Италия са излъгали Киро .Беше в контейнер ,а не гол корен.Настина не е червена ,а оранжева .Яде се директно и хрупа ,а другите таниновите ,не можеш да я глътнеш залепва за небцето.

"Винаги имай в библиотеката си нова книга, в избата — пълно буре, в градината — свежо цвете."
Епикур

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -4.3 (December 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 60 times
Been thanked: 110 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 28 дек 2017, 22:58

h2o написа:Едва ли от разсадника в Италия са излъгали Киро ...

Италианците лъжат много по-малко от гърците, например. Но в никакъв случай не са светци...

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
Slavyanski
Регистриран: 18 дек 2017, 01:26
Район: обл. Габрово
USDA zone: 6b
Абсолютна минимална t° (°C): -21°C
Минимум последна зима (°C): -19,5°C (1 март 2018 г.)
Любимо растение: не мога да посоча едно, многогодишни растения
Любим плод: райска ябълка, грозде
Любим климат: нашият си
Has thanked: 13 times

Непрочетено мнение от Slavyanski » 29 дек 2017, 02:23

нито една от тези не ми е дала плод със семена до сега а са 4 сорта на по 20м една от друга.

Toва е интересно, от популярните сортове, само тези ли имат мъжки цветове, Пламен? Аз имам Росиянка, Костата и Хиакуме и се чудя дали ще имат семки плодовете (ако стигнем дотам)? При мен на Балкана не падат чак толкова температурите. 2012 г. замерих -21 най-ниско, докато примерно в Севлиево падна до -29. Повече ме притеснява вятърът, защото мястото не е чак толкова защитено от запад, откъде духа най-много. Росиянката са на най-незащитеното място.

krasi_p написа:
успях и изчетох целия форум и ми се изясниха някои неща около райските ябълки благодарение на вас.
аз имам 4 сорта , засадени през 2000г , т.е. на 17г са. през първите 2-3г измръзнаха половината дръвчета и ми останаха само по 1 бройка от всеки сорт , от тогава не ги завивам с нищо през зимата .

Очевидно първите години са наистина критични, ако вече порасналите дръвчета се държат и не мръзнат от тогава? Аз четох инструкции за обграждане на стъблата на фиданките с лескови или други клечки, за защита, като малко ги модифицирах според материалите, с които разполагах. Привързал съм към тях в кръг стъбла от аморфа и/или леска (надявам се първите да не се вкоренят до март месец), след което съм ги увил с едни дълги влаголюбиви треви и отгоре като шапцича, може би 30 см висока, съм сложил парчета паропропусклива мембрана, за да пази стъблата да не се преовлажняват. Общо като диаметър са може би към 15 см така увити и привързани към кол.

Аз миналата година садих два хинапа и бяха изцяло под снега (имаше много сняг миналата зима, май два пъти по 60 см), после кората им се пообели и отдели, и станаха на половина на големина, та си мисля, че май по-добре снегът да не е в допир с фиданките на райската ябълка (и по-назад в темата имаше снимки с отделена кора и проблеми). Другото, което съветваха е като се увиват дръвчетата, да не е с материал, който може да задържа влагата. Затова и ползвах паропропускливата мембрана, която се използва за покриви и стени на дървени къщи. Ще видим какво ще се получи. Досега много мека тая зима. Не помня друга зима без снежна покривка преди нова година.

Да попитам Краси, значи Хиакуме, Костата и Хиротаненаши са ви издържали на минус 30 през 2012? Тогава при нас имаше десет дена с минус 20 минимални. И то без защита? Закътано ли ти е мястото? Това звучи доста обнадеждаващо.

А за семената от фурмата, ще пиша на мейла. Мерси.

maniak
Експериментатор и последовател на Мичурин
Регистриран: 01 апр 2011, 17:15
Район:
Been thanked: 9 times

Непрочетено мнение от maniak » 30 дек 2017, 04:27

Чета умопомрачителни абсурди райски ябълки и -30! Само за информация сорт Хиакуме под -16, -17 едногодишните клонки са за разпалки! Тези температури, ама за нищо ги нямате. Отдавна се въздържам от коментари на подобни неща, но това е просто пълен абсурд и не се сдържах! Севлиево -29 да, ама на къра! Долната граница на райска ябълка и то "костата" е -20 при дълбок зимен покой! Ако не е в дълбок зимен покой може да измръзнат тъкни клони и по-рано на -17, 18! След -21, -22 1-2 годишните клони на сорт "костата" бяха измръзнали, какво остава за Хиакуме и разни други по не студоустойчиви! Още малко и райски ябълки в Москва!

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 30 дек 2017, 10:48

Маниак, и на мен ми звучи фантастично. Пък и не съм чул да е падало чак до толкова. Аз специално за сорт хиакуме после съжалих, че съм го взел, защото не се води студоустойчив, но не бях го проучил достатъчно и рекох да го добавя към поръчката. Но при всички положения онази година падна под минус 20 и за дълго на места, и нека човека сподели какви поражения е имало по дръвчетата. Които са били сигурно 14 годишни.

А да те попитам, как се представят твоите райски ябълки в разградско? Костатата дава ли плод вече?

Също някой отглежда ли хибрида Росиянка?

krasi_p
Регистриран: 21 апр 2013, 20:50
Район: Монтана и околията
Надморска височина (m): 320

Непрочетено мнение от krasi_p » 30 дек 2017, 12:33

maniak написа:Чета умопомрачителни абсурди райски ябълки и -30!..Още малко и райски ябълки в Москва!

е то да не се повтаря такава зима че ще ме върне в началото . тогава Хиакумето ми беше пръчка на около 2-3 години , добре че имаше към 30см сняг и запази най-долната част и после от там се възстанови . А Костата и другата бяха поне 10 годишни , дебели колкото ръката ми , частта им над 1м от земята измръзнаха на 100%. Костата се възстанови по бързо, но Другия сорт ,дето му забравих името и е най ранния ми , от южната му страна кората падна и се показа вътрешната дървесина , даже и тя си беше отишла . рекох да я отсека цялата, но не ми оставаше време и все отлагах. и чак късно , някъде през юни отвътре на дръвчето избиха пъпки , тая измръзнала дървесина се пропука и от там покараха . Искам да кажа, че в същото село , но в друга къща , дърво от тоя сорт , засадено на завет само на 1м от стената на къщата ,там кората на ствола не беше паднала и затова после по-бързо се оправи , но естествено тогава всички клони бяха измръзнали при тия -30гр . От тогава гледам да ги варосвам всяка зима за да няма после напукана кора , стискам палци да не пада под -20гр , а и те да не се задържат повече от 10-на дни . / да кажа че 20 годишни кивита Хауърд ,на един познат , те по-успешно прескочиха трапа същата зима / .
може ли да помоля някой за калеми от Ванилия, Чоколатино , Джиро (Jiro) изобщо някой безтанинов сорт ,
а от Хана фую (Hana Fuyu), Хачиа (Hachiya), Rojo Brillante тая година купих по една фиданка , но какво ще излезе от тях след години не знам , дано изкарат поне зимата , ако имате и от тях и сте сигурни че са добри - приемам и от тях калеми . нека ми пише тук , по скайп или емейл krpk мамуна abv.bg , тел 087 83 18 85 5 .
семките за slavyan.stefanov ще пратя след новата год. , има хиляди от тях

peterstamov
Регистриран: 18 яну 2013, 19:11
Район: Свиленград
Абсолютна минимална t° (°C): -16
Минимум последна зима (°C): -16

Непрочетено мнение от peterstamov » 17 яну 2018, 15:56

Код: Избери всички

http://www.freshplaza.com/article/188021/Launch-of-new-kaki-variety-Ernesto

Rojo Brillante (left) Vs. Ernesto (right), on 7 November
Изображение

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 31 яну 2018, 22:05

Само да направя един ъпдейт: Краси ми изпрати семки от кавказката хурма в края на миналата година, които за съжаление се изгубиха по пощата. Обаче повтори тоя месец и тоя път успешно, обаче ме чакаха в града та аз чак днес ги получих, след две-три седмици, и за първи път се сблъсках с тоя плод. Че и не само семки, ами плодчета ми пратил и то много. Мерси много, Краси, за услугата. Повече отколкото можех да си представя.

И тъй и тъй съм на вълна кавказка хурма, да попитам тези, които са я опитвали: Reimbrant беше писал, че била като мармалад и аз имах такова очакване. И като консистенция наистина наподобява, обаче не са много сладки, бих казал леко сладки, с приятна мека консистенция като на фурма, но и доста дребнички - като едра трънка, а някои и по-дребни, с цвят на черно грозде. Също и доста сухи. Та бих попитал, а и Краси също: това ли е обичайната сладост на плода? Има ли значение, че са брани през януари? Аз си представях нещо доста по-захарно, особено като съм опитвал плодовете на каки. Някои направо ще кажеш, че не са и сладки. Иначе семки бол.

Щото ако не стават по-сладки би било малко разочароващо, иначе това, че са дребни не ме притеснява толкова. Нали раждат по много? Не знам, аз съм сушил неузрели, брани от земята ябълки и сякаш стават по-сладки като се изсушат от хурмите.

Някой ще сподели ли опит?

Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения
Регистриран: 29 май 2014, 00:14
Район: гр.Карлово
Надморска височина (m): 530
USDA zone: 8a/8b
Минимум последна зима (°C): -10
Любимо растение: Палми
Любим плод: смокиня
Любим климат: умерен с 4 сезона
Been thanked: 20 times

Непрочетено мнение от reimbrant » 31 яну 2018, 22:30

Плода наистина е страхотен,но ти е пратен много късно,когато е изсъхнал вече и е много твърд,и донякъде си губи качеството,значи когато са на дървото узрели вече са наистина като шипков мармалад,за мен е прекрасен плод,Тази си мека фаза се поддържа доста време след брането,но зависи и от съхраненито,ако е на по проветливо място изсъхват по бързо и стават по твърдички.Ако искаш да не си играеш със семки/мога да ти дам направо разсад готов10,15,20 см. десетина бройки,от които поне половината ще излезнат женски и плододаващи,а останалите можеш да ползваш за подложка на райска ябълка. <wine>
Последна промяна от reimbrant на 01 фев 2018, 08:40, променено общо 1 път.

https://www.youtube.com/watch?v=Vy4CQOyQ-0k

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 01 фев 2018, 02:25

Това е по-обнадеждаващо. Всъщност не са чак толкова лоши, но определено може да бъдат доста по-сладки.

Иначе за семките, аз вече посях 4 бр. в саксийки, да видя дали ще никнат веднага (защото съм го правил с райска ябълка и ми никна миналата година, прясно отбрано семе). Тъй че ще се занимая с тия семки, може и да разсея/разсадя тука наоколо да го има по ливадите. Не че имам нещо против глогове и шипки, ама са твърде много. Хубаво е да има и нещо по-така, човек да може да си откъсне, че и за животните и птиците ще има.

А за семеначетата, благодаря, ще видя - може и да се възползвам, но толкова много бройки сега не ми трябват.

И още един въпрос за кавказката райска ябълка, плодовете си стоят на дървото цяла зима или падат в един момент? Как се берат по-високите клонки? Също, мъжко дръвче няма да даде никакъв плод, нали? А само едно женско (без мъжко) дава?

Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения
Регистриран: 29 май 2014, 00:14
Район: гр.Карлово
Надморска височина (m): 530
USDA zone: 8a/8b
Минимум последна зима (°C): -10
Любимо растение: Палми
Любим плод: смокиня
Любим климат: умерен с 4 сезона
Been thanked: 20 times

Непрочетено мнение от reimbrant » 01 фев 2018, 08:33

Десеття бройки не са много,за да има повече шансове за женски,а на мен не ми е проблем защото имам в повече.Плодовете не остават цяла зима на дървото,защото птиците се възползват,зимно време като няма нищо и са гладнички горките.Понеже кавказката райска ябълка е буйно дърво и расте бързо,се налага да я режа и недопускам много на високо,с цел да ми е удобна за бране.реколтата е много обемиста и не се бере плодче по плодче а се чупят малки клончета по десет см. които са отрупани с плодове,тези клончета също забавят процеса на съхнене,издебва се момента когато не са узряли прекалено и започват да падат сами по земята .Мъжките не задържат плод,цъфтят ,но не връзват.Едно женско си дава реколта ,без да се налага да има мъжко.Ето успях да ти отговоря на единият въпрос ,колкото можах,дано да съм бил полезенен. <thumbup> <die laughing> <wine>

https://www.youtube.com/watch?v=Vy4CQOyQ-0k

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 05 фев 2018, 14:45

Мерси за отговора на Reimbrant.

А между другото, ако посея кавказката в близост до каки, има ли опасност да се кръстосат и съответното семето да не е чисто след това?

Потребителски аватар
ПетърD
Регистриран: 15 авг 2017, 10:45
Район: София/Божурище
Надморска височина (m): 560
USDA zone: 6b/7a
Абсолютна минимална t° (°C): около -21
Минимум последна зима (°C): около -19
Любимо растение: Трахикарпус
Любим климат: Средиземноморски
Has thanked: 38 times
Been thanked: 4 times

Непрочетено мнение от ПетърD » 23 мар 2018, 18:01

Здравейте!
От няколко години се опитвам да си хвана дръвче от семена... Ама нещо не им се получаваше.Тази есен пробвах 2 семена. Едната семка случайно я боднах та стана по-голяма... Другото семеначе е много зле с едно листенце... Как да се грижа за тях? Ако след студа ги засадя в двора?
Или още трябва да са в саксия..
Изображение Изображение

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Кавказка (Дива) Райска ябълка, Diospyros lotus
    от исака » 10 мар 2011, 17:27 » в Райска ябълка (Diospyros sp.)
    6 Отговори
    4915 Преглеждания
    Последно мнение от Slavyanski
    08 юли 2018, 15:04
  • New post Сортове Райска ябълка
    от reimbrant » 07 юли 2018, 18:50 » в Райска ябълка (Diospyros sp.)
    2 Отговори
    1078 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    09 юли 2018, 23:08
  • New post Подложки за Райска ябълка
    2 Отговори
    355 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    26 окт 2018, 20:08
  • New post Виргинска хурма (Diospyros virginiana)
    от purplesun » 05 юни 2016, 18:29 » в Райска ябълка (Diospyros sp.)
    1 Отговори
    866 Преглеждания
    Последно мнение от purplesun
    03 авг 2016, 14:21
  • New post Лилава ябълка (Billardiera longiflora)
    0 Отговори
    912 Преглеждания
    Последно мнение от cerverg
    05 юли 2016, 18:10

Върни се в “Райска ябълка (Diospyros sp.)”