Райска ябълка (Diospyros kaki)

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -4.3 (December 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 60 times
Been thanked: 110 times

Re: Райска ябълка (Diospyros kaki)

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 27 сеп 2018, 23:03

До преди няколко години и аз нямах проблеми с птиците и райските ябълки, но после се научиха и сега нямам плодове, които да не изяждат, включително маслини и палмови семена. Всъщност, още не са се научили да ядат шам-фъстъка, но той е с атрактивен цвят, а и е все още в малко количество, та е само въпрос на време.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Район: Свети Влас
Любимо растение: Цитруси+Манго
Любим климат: Черноморски с миниуми до -8 max.
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Непрочетено мнение от traiko » 05 окт 2018, 19:29

Тази година Ванилията задържа 2 плода. Интересно ми е как намира сили,след като
е наранено на 2 места ,направо кората липсва.Не ми се режеше за да оставя пича който изби под нараняванията.Ще мисля догодина.

Изображение

Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Район: Свети Влас
Любимо растение: Цитруси+Манго
Любим климат: Черноморски с миниуми до -8 max.
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Непрочетено мнение от traiko » 14 окт 2018, 14:50

Една Райска,която е близо до мен,засадена е на улицата.
Дава по много плод но са дребни,явно не може да ги изхрани.
Вода сигурно за цяло лято не вижда,освен дъжда.Ако не друго поне птиците са доволни.
Изображение

popov.dinko
Специалист овощар
Регистриран: 07 яну 2011, 22:39
Район:
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Непрочетено мнение от popov.dinko » 03 ное 2018, 23:22

Дръвче райска ябълка купено преди 3 години от Гърция, така наречено Каралиок, плодовете вече добиха характерния цвят.
И много едри, точно като едри портокали

Изображение

Изображение

Изображение

Added in 7 minutes 7 seconds:
...И голямото ми дърво Хиротаненаши. Тежък урожай, а лятото бях махнал една трета от плодовете. И пак са много.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения
Регистриран: 29 май 2014, 00:14
Район: гр.Карлово
Надморска височина (m): 530
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -16
Минимум последна зима (°C): -10
Любимо растение: Палми
Любим плод: смокиня
Любим климат: умерен с 4 сезона
Been thanked: 20 times

Непрочетено мнение от reimbrant » 04 ное 2018, 07:07

Added in 1 minute 34 seconds:
Малко Райски ябълки и от мен от Карлово,нали съм Райчо-райски ябълки. <wine>
These users thanked the author reimbrant for the post:
Slavyanski (05 ное 2018, 00:50)
Rating: 16.67%

https://www.youtube.com/watch?v=Vy4CQOyQ-0k

Потребителски аватар
Slavyanski
Любител на южните растения
Регистриран: 18 дек 2017, 01:26
Район: обл. Габрово
USDA zone: 6b
Абсолютна минимална t° (°C): -21°C
Минимум последна зима (°C): -19,5°C (1 март 2018 г.)
Любимо растение: не мога да посоча едно, многогодишни растения
Любим плод: райска ябълка, грозде
Любим климат: нашият си
Has thanked: 13 times
Been thanked: 2 times

Непрочетено мнение от Slavyanski » 06 ное 2018, 10:03

Удивително е, че костатите не са някакви огромни дървета, а толкова отрупани! А и гледам при Райчо птиците не му ги изяждат и няма нужда да ги бере зелени. Гледам, че клоните се привръзват да не се счупят (при по-младите дръвчета)? При по-големите има ли нужда?

Интересно ми е авторът на темата какво ще каже за неговите дръвчета в Разградско? Докъде стигнаха там?

Аз с моите костати ще ги увивам като за втора зима, щото миналата зима ли беше?!

Грујо
Регистриран: 06 ное 2018, 22:27
Район: Новий Город, Ресспублик Српска
БиХ
Надморска височина (m): 135
Абсолютна минимална t° (°C): -25,6
Минимум последна зима (°C): -23
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от Грујо » 06 ное 2018, 22:40

Овде расту рајске јабуке. Углавном типо.
Ја сам штитио зимус млада стабла. 1. март -16 степени и преживјеле.

bpfc1912
Регистриран: 12 ное 2018, 21:42
Район: Пловдив
Надморска височина (m): 281

Непрочетено мнение от bpfc1912 » 12 ное 2018, 21:45

Здравейте,
в двора си имаме райска ябълка и искаме да си присадим от нея ново/нови дръвче/та. Имам за момента една семка и въпроса ми е как точно се процедира и по кое време на годината?

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 12 ное 2018, 23:51

Обичайно за подложка на райската ябълка се използва кавказката райска ябълка, която е по-студоустойчива. По принцип може и със семката да стане и после като стане дръвче от нея да я облагородите и така ще знаете какъв плод да очаквате (защото може да се окаже семенак примерно с мъжки цветове). Дебелината му трябва да е поне като молив. Едногодишно би станало, но трябва да расте в добра почва и да се грижите за него, за да може да нарасне достатъчно.

Ако посадите семката ей сега, преди зимата, в земята навън, може и да никне напролет, а ако е прясно отбрана - може да никне и много по-скоро (още зимата, ако я поставите в почва в отоплено помещение). Но рискът при сеенето навън е да изгние или някоя животинка да я намери и изяде. Това, което аз съм правил, е да сложа семето в кутийка с леко влажен компост или смес от компост и пясък, и така да изкара зимата (или поне 2-3 месеца) при температура около нулата - нарича се стратификация - и когато се затопли времето, семето се събужда и покълва. Най-добре да не е херметически затворено, за да може семето по малко да диша; трябва и да не е преовлажнена сместа, защото може да я задушите от влага и да изгние. При райските ябълки покълването по мои наблюдения става в началото на април. Но ако примерно я държите в хладилник два-три месеца и примерно януари-февруари я посадите в саксийка на топло, може да ви никне и по-рано и да спечелите повече време за растеж на фиданката.

Друг вариант е да потърсите семенак от райска ябълка или от кавказка тая есен, да си я посадите където искате, и напролет да пробвате да облагородите. Аз нямам чак такъв опит с райските ябълки, но някои хора практикуват т.нар. chip budding, други на копулация и прочие. А някои имат успех и на пъпка с Т-образен зарез в края на лятото. По принцип може да оставите дръвчето и необлагородено от семка, както е, но нямате гаранция какъв сорт ще се получи - може да е хубав, може и да е разочароващ или неплододаващ.

bpfc1912

Непрочетено мнение от bpfc1912 » 13 ное 2018, 07:24

Благодаря за отговора!
Присаждането мисля, че към момента е невъзможно, понеже няма откъде да намеря подложка, а и по-лесния вариант ми се стори да е от семка. Дори преди да открия семка от нашето дръвче поръчах от ибей 30бр, но ще дойдат след месец-два.
А какъв е вариантът в момента да я засадя в саксия вътре в къщата ни и така да изкара зимата?
През последните дни изгледах безброй клипчета на засаждане от семка, но така и не знам кое е най-достоверно.
Например това:

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -4.3 (December 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 60 times
Been thanked: 110 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 13 ное 2018, 09:28

bpfc1912 написа:
13 ное 2018, 07:24
... Дори преди да открия семка от нашето дръвче поръчах от ибей 30бр, но ще дойдат след месец-два. ...
Това ми звучи като китайска измама. Ако семената ги чакате онази част на света, най-добре не разчитайте на тях!

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 13 ное 2018, 09:47

bpfc1912 написа:
13 ное 2018, 07:24
Присаждането мисля, че към момента е невъзможно, понеже няма откъде да намеря подложка, а и по-лесния вариант ми се стори да е от семка. Дори преди да открия семка от нашето дръвче поръчах от ибей 30бр, но ще дойдат след месец-два.
А какъв е вариантът в момента да я засадя в саксия вътре в къщата ни и така да изкара зимата?
През последните дни изгледах безброй клипчета на засаждане от семка, но така и не знам кое е най-достоверно.
Ами потърсете хора, които отглеждат кавказки, може да имат някой семенак. В южна България ги има повече отколкото в северна. Може да има и някоя обява. Или от някой човек, който ги въди и би продал подложки. На мен миналата година ми подариха много малки кавказки, но те не ставаха за присаждане. А честно казано и след тая година не знам дали ще стават - пак са много малки, но почвата ми очевидно е била доста бедна.

Ако искате семки от райска ябълка, някое сортове образуват такива. Майка ми наскоро разправяше, че купувала плодове от пазара и всички имали семе. Не знам какъв е сортът. Но принципно кавказката е за предпочитане, защото е по-издръжлива.

Относно сеитбата, аз съм пробвал в пластмасова кутия във влажен компост и ми никнаха над 90% семки миналата година, но имах и друго семе от САЩ, които не никнаха въобще (0%). И според мен, понеже условията бяха еднакви, не мисля, че съм ги преувлажнил, а че по-скоро са минали някакво третиране (я радиация, я нещо друго) и са станали негодни. Имах над 50 семки от два вида и нищо. Та не знам какво ще стане с тези китайски и въобще дали самите китайци знаят какво ви продават. Важно е да стои достатъчно дълго на студено, около нулата, да се имитира преминаването на зимата, и после би трябвало да ви никнат. Но на мен от райска ябълка са ми никвали и прясно отбрани семена, директно посяти в саксии посред зима.

Иначе можете да поръчате и облагородени фиданки, но предполагам искате да видите и научите как става отначало.

bpfc1912

Непрочетено мнение от bpfc1912 » 13 ное 2018, 10:20

Kiril Donov написа: Това ми звучи като китайска измама. Ако семената ги чакате онази част на света, най-добре не разчитайте на тях!
Странно съвпадение стана, че на следващият ден от поръчката за пръв път открихме семка от нашето дърво. Дали ще излезе нещо от семките ми е все тая. Не струваха почти нищо.

Slavyanski написа: Иначе можете да поръчате и облагородени фиданки, но предполагам искате да видите и научите как става отначало.
Точно това е идеята, а и искаме да е от нашето дърво, което вече сме опитвали и ни хареса. При всички положения ще опитам варианта от семка, но и ще следя ако някой случайно продава дръвче за присаждане.

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 13 ное 2018, 10:52

bpfc1912 написа:
13 ное 2018, 10:20
Slavyanski написа: Иначе можете да поръчате и облагородени фиданки, но предполагам искате да видите и научите как става отначало.
Точно това е идеята, а и искаме да е от нашето дърво, което вече сме опитвали и ни хареса. При всички положения ще опитам варианта от семка, но и ще следя ако някой случайно продава дръвче за присаждане.
Ами ако имате място за повече от едно дърво, можете да пробвате и от семка и други варианти. Аз миналата година търсих семена от кавказка в тоя форум и един човек от Монтана ми прати плодчета. Може да видите по-назад в темата. Но повечето ми растения станаха много малки (10-15 см) и ги удариха слани през септември, тъй че и за мен май няма да имам достатъчно. Но определено е удовлетворяващо да почнеш дърво от семка, пък дори да спестяваш някакви примерно 5-10 лв. Опитът е ценен. Или примерно да се катериш по някоя стара круша да вземеш калем от сорт от едно време... и чакаш, ще стане ли, няма ли да стане. Но някак все наготово, спестява се време, но е малко половинчата работа. То и аз миналата година търсих дръвчета за присаждане, но не намерих. Можеше да взема облагородено дръвче, за да правя присадки върху него, но не ми се правеха такива простотии... Накрая намерих, но много късно през сезона, чак началото на май, но направих грешка да ги преместя и после да присаждам и нищо не стана (някои дори не покараха от подложката). Мисля, че ако бях ги присадил при човека на място, работата щеше да стане.
Последна промяна от Slavyanski на 13 ное 2018, 12:15, променено общо 1 път.

bpfc1912

Непрочетено мнение от bpfc1912 » 13 ное 2018, 12:08

Имаме голямо дърво, вероятно 6-7 метра, което след време мисля да премахнем заради местоположението му в момента. От там произлезе идеята да засадим 1 или повече други и като дойде време да дават плод, да премахнем сегашното. Иначе място в двора ни има в изобилие. Тепърва почваме да мислим кое къде да бъде, понеже от скоро сме в тази къща и до момента все още разчиствахме двора.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Кавказка (Дива) Райска ябълка, Diospyros lotus
    от исака » 10 мар 2011, 17:27 » в Райска ябълка (Diospyros sp.)
    6 Отговори
    4915 Преглеждания
    Последно мнение от Slavyanski
    08 юли 2018, 15:04
  • New post Сортове Райска ябълка
    от reimbrant » 07 юли 2018, 18:50 » в Райска ябълка (Diospyros sp.)
    2 Отговори
    1076 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    09 юли 2018, 23:08
  • New post Подложки за Райска ябълка
    2 Отговори
    355 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    26 окт 2018, 20:08
  • New post Виргинска хурма (Diospyros virginiana)
    от purplesun » 05 юни 2016, 18:29 » в Райска ябълка (Diospyros sp.)
    1 Отговори
    866 Преглеждания
    Последно мнение от purplesun
    03 авг 2016, 14:21
  • New post Лилава ябълка (Billardiera longiflora)
    0 Отговори
    912 Преглеждания
    Последно мнение от cerverg
    05 юли 2016, 18:10

Върни се в “Райска ябълка (Diospyros sp.)”