Водата, с която поливаме - идеи и препоръки

Тук коментираме бактериални, вирусни и гъбни заболявания, също и нападатели: въшки, акари, белокрилки, гъсеници, скакалци, гризачи, къртици и други, както и борбата с всички тях.
Торове и пестициди и други препарати.
Потребителски аватар
vesko_sl
Регистриран: 13 авг 2016, 00:40
Надморска височина (m): 325
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -14/15
Любимо растение: магнолия
Любим плод: банан, смокиня
Любим климат: умерен
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Водата, с която поливаме - идеи и препоръки

Непрочетено мнение от vesko_sl » 15 ное 2016, 21:03

И аз така предположих за дестилираната вода и в интерес на истината не бях се замислил за отлагането на варовика в пръста на растенията и съответно тяхното блокиране във развитието им . Правя и раздавам на колеги дестилирана вода , а не съм се замислил за моите растения и разсади . За осмозата на водата четох , че е забранена от световната здравна организация за използване за пиене от хората. Аз лично съм пил такава вода в Кувейт , която си произвеждат от морето на Персийския залив , понеже почвата е прекалено солена и сладководни източници стават неизползваеми , та мисълта ми е , като няма какво друго и такава вода става за пиене.
За съфорумници около Сливен подарявам дестилирана вода ( не става за ракия да подчертая).

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Местоположение: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 23 times
Been thanked: 40 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 16 ное 2016, 06:57

Пин, само поливната вода ли е достатъчно да минава през магнитите? Колко трябва да са големи? Еднакви ли трябва да бъдат?

Направо ме хвърли в размисъл с тази информационна бомба. Сега цял ден ще има да го мисля ...

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

ivo_nekitov
Метеорологът на форума
Регистриран: 15 сеп 2010, 11:58
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 16 ное 2016, 07:53

Киро, това са глупости. Аз знам, че ще си минеш по стандартната пътека-ентусиазъм, опити-разичарования, но все пак да те предупредя, за да знаеш.
Инак "аз нали ти казах" не е реплика, която обичам да употребявам.

Всички паранаучни брътвежи за "намагнетизирането" на водата са чиста глупост. Водата(чистата вода!) не се "намагнетизира" :) Това не е "близко до", тов ае едно към едно на същата "теоретична" плоскост с простотиите за хомеопатии и "памет на водата".
Това не е закостенялост, това е здрав разум и критично мислене. Обоснови логически, посочи физичните и химични закони, на които лежат тия малоумия и давай да пристъпваме къ,м експериментите. Да, но такива основи просто няма. "Повишаване на енергията", "зареждане с карма или ин и ян"- .............(самоцензурирано).
Теоретичен ефект би имало, ако водата е свръхзамърсена с желязо или манган да речем или някакви химически комплекси, включващо подобни материали. Тогава тези вредни метали просто биха били задържани от магнита(донякъде....). Ала хич и не ми се мисли в насока какъв е ефектът от поливане с подобен ....коктейл. По-добре, както по-горе в темата, просто да се премахват с пречистване и растенията да се поливат с вода, максимално близка до дъждовната, а тя, НЕ СЕ влияе от магнити.

Инак, още като ученик правих чисти опити с такава вода: имах два готови "магнетизатора" от Съюза, донесени от рускинчета и купени от мен оттам - дори ги произвеждаха фабрично. От 30-те лева джобни, които разрешаваха да обменим, почти всички отидоха за барометри и подобни неща:)
Ефект? Ну-лев.
Но дерзай, просто да ти кажа, че ще си загубиш времето.
ПС: Не е "бомба" а 30-40-годишна димка. Която, ако бе вярна, нали се сещаш, че сега масово разсадниците биха имали подобни устройства, а тема с такова съдържание щеше да има още в началото на форума. <thumbsup>
ППС: Нямам и намерение да споря, само споделям собствен опит.

Потребителски аватар
ivo.tr
Любител на южните растения
Регистриран: 06 яну 2011, 10:04

Непрочетено мнение от ivo.tr » 16 ное 2016, 18:05

Здравейте,
Всички методи за омекотяване на вода с магнити и турболизатори са не съвсем доказани и са неефективни.
Възможно е да има някаква полаза от тях, при точно определени условия и определено качество на водата, която ще се обработва.

Малко ясното по въпроса с водообработката.
Омекотяването чрез йонообменни смоли е класически доказан метод. Йонообменните смоли използвани за премахване на твърдост на водата задържат калциеви и магнезиеви йони, като ги заместват с натриеви. Смолата има определен капацитет и при изтощаване на смолата се регенерират се със сол NaCl. При регенерацията се изхвърлят калциевите и магнезиеви йони към дернаж, като се заменят с натрий от солевия разтвор за регенерация. След това се изпваква от остатъчните ненужни количества сол и смолата отново е в готовност да омекотява. Всички други соли във водата си остават.
Продават се както ръчни, така и напълно автоматични системи. Консуматив е само солта, използва се таблетирана вакумноизпарена сол защото е по-чиста.

На пазара се предлагат и деминерализиращи смоли. Те премахват всички соли от водата включително и "варовика".Една система за деминерализация представлява две колони, едната заредена анионнитна смола, а другата с катионитна смолата. Водата преминава през двете колони и остава напълно обезсолена с много ниска ел.проводимост. Регенерацията е с NaOH и HCl за съответната колона. Съществуват и смесени смоли, които не подлежат на регенериране, а се подменят след като се изтощят.

Друг метод за получаване на деминерализирана вода е обратната осмоза. Представлява полупропусклива мембрана, която под налягане пропуска водата, а солите остават от другата страна на мембраната и се изхвърлят към дренаж.

Солесъдържанието се измерва чрез кондуктометър като се мери ел. проводимост на водата. Вода по 30 микросименса е деминерализирана. За твърдоста на водата се предлагат цветни тестове на капки на база на титруване. Има и сапунени тестове за измерване на твърдост на вода. Меката вода разпенва сапуна и той не се отмива както бе описано в предните постове.

Предимства и недостатъци. При йонообмените смоли за премахване на твърдост се запазват останалите соли и pH на водата не се промена значително. Проблема идва от натриевите йони, които остават свързани във водата. При консумация на такава вода си набавяме натрий, който и без това приемаме в големи количества със солта. Водата остава без калций и магнезий, което не е много добре. Препоръчва се да се пие вода с около и над 4 Н (немски градуса), подходяща е и за бита, не се отлага котлен камък, а сапуна се отмива.

При деминерализираните води са премахната 95%, а може и 100% от солите, напрактика водата не ни набавя нищо. Такава вода не се препоръчва за пиене. След обратна осмоза или деминерализиране със смоли водата е с pH 5-6, което се е кисела вода, за която казват че е вредна.
Домашните системи за обратна осмоза премахват около 90-95% и водата има ел. проводимост около 20- 30 микросименса, а pH около 6 в зависимост от качествата на входящата вода. Става за пиене, но трябва да се редува с минерална за набавяне на соли и минерали.

Трапезната вода продавана в магазините се обработва със инсталации за дехлориране, омекотяване, обратна осмоза и озониране за дезинфекция. Има ниско pH и много малко соли. Трапезната вода е с ниска цена и я има във всички магазини. Домашната обаратна осмоза произвежда трапезна вода.
Минералната вода подлежи на друг закон и няма право да и се променя химичния и състав.

При поливане с деминерализирана вода е важно във водата да се добавят микроелементи, защото растенията ще изпаднат в недостиг.
Последна промяна от ivo.tr на 16 ное 2016, 20:56, променено общо 1 път.

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 16 ное 2016, 20:18

Адаш! Респект! Наистина!
Краткият ти първи абзац е едно към едно преразказ на моето мнение, но без да е толкова "крайно". Но аз не съм краен, аз съм само реалист:)

Потребителски аватар
ivo.tr
Регистриран: 06 яну 2011, 10:04

Непрочетено мнение от ivo.tr » 16 ное 2016, 20:53

Така е ! Няма как да се постигне ефект с подобни методи.
Друга интересна теория ми казаха, че след накисване на семена и поливане им с деминерализирана или дестилирана вода, семената покълвали по-бързо.
Не знам дали е вярно, но според човека който ми го каза, времето за покълване било сравнително по-кратко.
Това би имало огромно значение за бавните палмови семена, ако е вярно.

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 16 ное 2016, 22:31

Това подлежи на рационални и проверими(!!)обяснения и най-вероятно е така. Но марс в петата клоака на венера или магнити и гОла ВОда(хомеопатия) са малоумия. Химия и биология - съвсем нормални неща.

Потребителски аватар
vladi
Регистриран: 07 юни 2014, 16:57
Любимо растение: Всички!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от vladi » 16 ное 2016, 23:07

Карта на твърдостта на водата в България в GH:
Изображение

Следя темата с голям интерес!
Аз поливам с аква-сладководна вода отдавна, и тук да вметна не става въпрос вода от чешмата в 20л аквариум...
Става въпрос за Аква в която се развива микрофлора, флора и фауна - сатабилизиран аквариум.
По добра вода няма за нашите любимци. <bananas>

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 16 ное 2016, 23:11

ivo.tr написа:... Домашните системи за обратна осмоза ... pH около 6 в зависимост от качествата на входящата вода. Става за пиене, но трябва да се редува с минерална за набавяне на соли и минерали.
...
При поливане с деминерализирана вода е важно във водата да се добавят микроелементи, защото растенията ще изпаднат в недостиг.

Иво, много интересни неща си написал, не знаех, че си наясно с тези неща. Бих искал да те помоля обаче, да ни разясниш - какви точно жизненоважни и незаменими елементи и минерали си набавяме ние от питейната вода? И също - какви точно елементи, соли и минерали си набавят растенията от поливната вода? Защото тези твърдения битуват насам-натам, но без да са "облечени" с конкретика. А моето мнение и по двата въпроса е: НИКАКВИ!

Потребителски аватар
vladi

Непрочетено мнение от vladi » 17 ное 2016, 00:11

Жизнено важните за нас да приемаме с водата е магнезий и калций.
За растенията ни е важно да приемат вода бъкана с бактерии колкото по полезни толкова повече!
П.С. Тук няма шаманство, и Иво не може да ме обвини! <smile134>
Последна промяна от vladi на 17 ное 2016, 00:47, променено общо 2 пъти.

Потребителски аватар
vladi

Непрочетено мнение от vladi » 17 ное 2016, 00:21

Водата, без която никой не може!
Водата има химичен състав, който се измерва в GH(General Hardness) твърдост на водата, има още 2 основни определителя които са KH и основният PH(те не са за тази тема).
Защо, Водата е различна?
Защото е разтворител, най чистата вода (добита чрез обратна осмоза, за момента), е най големият разтворител, попаднала капака в обкръжение на друга среда започва да се насища(разтваря обкръжаващите я микро и макро елементи. За това в различните региони на света и нашата страна има различен химичен състав. Водата от обратна осмоза е като новородено бебе което започва да се учи с всеки изминал секунда, минута,час и ден.....
В различните и свойства на водата се развива и съответната микро и макро флора(вредни бактерии и микро организми са храна за полезни бактерии и полезните бактери са полезни за нас...)
Тоест ако се наруши баланса се развиват вредните бактерии и обратното ако е добър баланса се развиват еднакво вредни бактерии и полезни бактерии които се хранят с тях(екологичен баланс). Ако се постигне последното това е водата с която трябва да поливаме нашите любими растения, и такъв баланс е възможен само и единствено за момента в Аквариумана вода(ако се грижите добре за аквата) и на места в които човешки крак не е стъпвал(там се грижи друг, майката- тя знае всичко).
Аз поливам с вода от Аквата по добра вода от тази няма, няма и да има(да ама не винаги за съжаление, за това ще си взема по голяма Аква за да направя баланса пълен. <smile134>

П.С. Водата от Аквариума в никакъв случай не е годна за питейни нужди от нас хората, но за растенията това все едно допинг(бъкана е с баланс от полезни и вредни бактери храна за други бактери...).
Същият процес се случва и в почвата, ако внесем чешмяна вода в саксия- убиваме голяма част от микро и макро флората – и нарушаваме баланса.....
Поливаме с вода от обратна осмоза, не нарушаваме баланса, да ама тук идва въпроса кой баланс?
А след като сме създали идеалният баланс в аквариума (тук не говорим да вземете каквато и да е вода от сладководен аквариум, а от аквариум с идеален баланс)
Ей това е нашата вода, поливайте смело бъкана с бактерии, вредни за нас, полезни за нашите растения. <cheers2>
П.С. И една чуденка, относно по горната карта на GH-България:
Тези в син цвят защо трябва да слагат изобщо зелен камък на растенията си, освен ако не са новозакупени и нуждаещи се от лечение растения! <hmmm>

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 17 ное 2016, 08:26

vladi написа:Жизнено важните за нас да приемаме с водата е магнезий и калций.
За растенията ни е важно да приемат вода бъкана с бактерии колкото по полезни толкова повече!
П.С. Тук няма шаманство, и Иво не може да ме обвини! <smile134>

Няма как. Всички неща, за които говотиш и ти, и адаша, се отнасят за реални, измерими, проверими, наблюдаеми и налични вещества и качества.
Те могат да бъдат измерени, претеглени, наблюдавани, без значение дали ги мери и тегли Кирил, ти, аз, адаша или Бен Ладен.

Докато ин, ян, "положителните енергии", чи, ми, пи и к. ми Янко - не:) в Това е раликата между наука и шарлатания. <closed>

Потребителски аватар
Georgiev
Регистриран: 14 окт 2015, 12:20
Надморска височина (m): 570
Любимо растение: Цитрусови растения

Непрочетено мнение от Georgiev » 17 ное 2016, 15:19

Здравейте, бих искал да обясня накратко азотния цикъл в аквариума (това за което говори Влади), тъй като имам работещ аквариум и пряко наблюдение:
1 - от изпражненията на рибите, разлагането на излишната храна и части от водните растения, се появява амонякът.
2 - трябва да има бактерии, които да превърнат амоняка в нитрити, чрез окисляване.
3 - трябва да има и друг вид бактерии, които да превърнат нитритити в нитрати, от които се подхранват водните растения.
Именно наличието на нитратите във водата я правят подходяща за поливане на растения.
Тези химични елементи могат да бъдат измерени физически. Аз не се занимавам да следя нивата им, те рибите и водните растения си показват.
В началото рибите умират бързо, защото амоняка е в големи количества - силно отровен за рибите, няма налични бактерии които да го преработват в нитрити, но и те са силно отровни, защото липсват и другите бактерии, които да ги преработят до нитрати. Те и нитратите са отровни, но тях една част ги усвояват растенията, но въпреки това трябва да се подменя определено количество вода на определено време.
Но и това не е напълно достатъчно, защото липсват микро елементите, тях пък може да добавяме и ние.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 17 ное 2016, 19:31

Азотният цикъл обаче няма значение за поливната вода, защото за растенията в почвен субстрат, всички азотни съединения са ценна храна - амоняк, нитрити и нитрати. Всъщност в почвата амонякът не е траен, бързо се трансформира в нитрати, а една част излита в атмосферата. Нитритите бързо се превръщат в нитрати.

Освен азотни съединения, в аквариумната вода има още и фосфати, но също и всякакви други хранителни вещества, които са останали от храната и екскрементите на рибите. Това, което е боклук от рибите и пречи в аквариума, за растенията е ценна храна.

Потребителски аватар
vladi

Непрочетено мнение от vladi » 17 ное 2016, 21:09

Да това имах предвид. <thumbup>

Само до допълня в нов аквариум(новостартиран) е много крехък баланса за това подмяна на 1/3 от водата седмично е задължително ако може осмозна но трябва да се внимава с PH, за това може и с престояла 24часа вода от чешмата с добавка. На пазара вече има такива добавки че направо се обарквам като трябва да си купувам. Другото задалжително е да се добавят и колония от бактери пак голямо разнобразие и всичките са качествени не съм попадал до сега на продукт който не върши нищо. Но да постигнем желания ефект трябва да се усигури голям мащаб на филтърна маса-СЪМП е най добре това е още един аквариум скрит в шкафа от долу под аквариума който се пълни със материали като зеолит и керамика(специализирана) където се завъждата и живеят колоните от бактери, водата е в постоянене обмен влиза мръсна храна за колонията и излиза пречистена. Никога не спира този кръговарат, така става пречиствнето на водата.
Взета вода от аквариум обработена с препаратите които третират нашата питейна вода, това ще е най чистата вода!

Другото защо е бомба за растенията, защото ако имате растителен аквариум има нужда от торене, неусвоените вещества попадат в нашата саксия!
Ако имате пък и скариди, там се добавят много минерали естествено добити от морските дълбини...
Така че аквариумната вода е енергийна бобмба за моите растения! <cheers>

П.С. А колкото до ползването на зелен камък-бъдете внимателни и как го ползвате!
Ето ви пример: Отивам в Пловдив, взима душ еее все едно олио няма отмиване, връшам се вкъщи, душче след 2 минути кожата скърца...
Наяма чуденки, това е положението 130км ни делят. <he-he>

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Разни идеи
    23 Отговори
    2920 Преглеждания
    Последно мнение от Swetoslawa
    28 юли 2014, 11:19
  • New post Нови идеи за сезон 2013
    35 Отговори
    6115 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    06 юли 2015, 19:42
  • New post Косачки - видове и препоръки!
    от NikiStoianov » 09 апр 2014, 20:42 » в Общи въпроси (Miscellaneous topics)
    18 Отговори
    5308 Преглеждания
    Последно мнение от ivo-k
    11 авг 2015, 13:15
  • New post Полезни софтуерни решения и препоръки
    4 Отговори
    428 Преглеждания
    Последно мнение от jovanoti
    26 авг 2015, 17:33
  • New post Трайни насаждения - размисли и препоръки
    от zack » 04 юни 2015, 19:42 » в Общи въпроси (Miscellaneous topics)
    6 Отговори
    1280 Преглеждания
    Последно мнение от zack
    09 юни 2015, 22:50

Върни се в “Повреди по растенията, Торове и препарати (Plant diseases, Fertilizers and Pesticides)”