Водата, с която поливаме - идеи и препоръки

Тук коментираме бактериални, вирусни и гъбни заболявания, също и нападатели: въшки, акари, белокрилки, гъсеници, скакалци, гризачи, къртици и други, както и борбата с всички тях.
Торове и пестициди и други препарати.

Re: Водата, с която поливаме - идеи и препоръки

UNREAD_POSTот ivo.tr » 18 Ное 2016, 21:24

Kiril Donov написа:
ivo.tr написа:... Домашните системи за обратна осмоза ... pH около 6 в зависимост от качествата на входящата вода. Става за пиене, но трябва да се редува с минерална за набавяне на соли и минерали.
...
При поливане с деминерализирана вода е важно във водата да се добавят микроелементи, защото растенията ще изпаднат в недостиг.

Иво, много интересни неща си написал, не знаех, че си наясно с тези неща. Бих искал да те помоля обаче, да ни разясниш - какви точно жизненоважни и незаменими елементи и минерали си набавяме ние от питейната вода? И също - какви точно елементи, соли и минерали си набавят растенията от поливната вода? Защото тези твърдения битуват насам-натам, но без да са "облечени" с конкретика. А моето мнение и по двата въпроса е: НИКАКВИ!

Кире, няма как да ти докажа, какво точно си набавяме ние и растенията с водата която консумираме (поливаме).
Растенията си набавят хранителни вещества от почвата. Дъждовната вода не би трябвало да има соли и минерали, защото е кондензирала водна пара. Ако почвата е прекалено бедна си е плюс, ако във водата има съдържание на соли и микроелементи, та дори и органика.
Човек си набавя хранителни веществата основно с храната, водата която консумираме има различен химически състав и съответно твърдост и pH.
При един анализ на водата се вижда какви елементи и в каква концетрация са разтворени във водата, факт е че подложена на деминерализация, във водата не остава нищо и е с кислинен характер. Във водата обикновенно има калций, магензий, нитрити, нитрати, сулфати, желязо, хром, флуор, селен и много други елементи и техните съединения.
Ако водата отговаря на Наредба 9 за качествато на вода, предназначена за питейно-битови нужди, не вижам смисъл да се премахва всичко от водата. Според мен наличието на соли и микроелементи биха били в полза на организма, а тяхната липса няма да донесе никави ползи, а по скоро вреди.
Много е спорна темата и всеки решава сам за себе си, защото никой не може да каже какви количества от веществата приети с водата се усвояват от организма и имат ли въобще реална полза за човек. Друг въпрос е че всяка вода е с различен състав. Затова битува мнението, че е здравословно да се редува водата която пием.
Има една теория на здравословното хранене, че водата с ниско pH е нездравословна, затова водата се подлага на алкализиране след обработка с обратна осмоза с цел повишаване на pH над 7. Смята се че алкална вода с pH 7,5-9 е най- добрата вода за организма.

Винаги истината е някъде по средата!!! Затова наздраве <wine>
Аватар
ivo.tr
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот ivo.tr » 18 Ное 2016, 21:49

Vladi написа: П.С. А колкото до ползването на зелен камък-бъдете внимателни и как го ползвате!
Ето ви пример: Отивам в Пловдив, взима душ еее все едно олио няма отмиване, връшам се вкъщи, душче след 2 минути кожата скърца...
Наяма чуденки, това е положението 130км ни делят. <he-he>

Влади виждам че си от София. Там водата е с много добро качество и трябва да сте благодарни за този дар.
Ако живея в София ще си купя фитър с активен въглен за премахвне на хлора от водата и само чешмяна вода ще консумирам с голям кеф. <thumbsup>
Аватар
ivo.tr
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 19 Ное 2016, 01:06

ivo.tr написа:... факт е че подложена на деминерализация, във водата не остава нищо и е с кислинен характер ...

Не знам от къде черпиш тези факти, но едва ли е от реалността. Всички знаем (учили сме го още в началното училище), че дестилираната вода е с pH 7.0 и аз мога да потвърдя, че моята осмозна вода е точно с такова pH. А пак тогава сме учили, че pH 7.0 е неутрално - нито кисело, нито алкално.

Говорим си за някакви хипотетични микроелементи, които евентуално може да има във водата, но никой не знае от коя вода, какво и в какви количества поема. Ако някой смята, че някаква чешмяна вода може да замени балансираното хранене, то значи е в огромна грешка. Така мисля аз. В храната ни има от всичко по много и няма нещо от водата, което да не си го набавяме от ежедневното балансирано хранене. Поне така стоят нещата в 21-ви век. А ако за някого това не важи, то значи си дава парите за цигари и алкохол, вместо за качествена храна.

По същия начин стоят нещата и с растенията. Ако водата беше толкова ценен източник на минерали, то досега всички растения щяха да са умрели от глад в горите, а още повече - в тропическите дъждовни гори, където всеки ден се изливат поройни дъждове. В тези гори има най-голямото изобилие от растителни видове, но те получават само дестилирана вода. Явно другото си го взимат от почвата.

В нашите чешмяни води има всевъзможни примеси, независимо от Наредба №9. Някъде водата в чешмата е кална, а при нас пък има толкова нитрати и фосфати, че за няколко дни на слънце, в нея се развиват цели екосистеми. Това, на което са най-богати нашите води обаче е варовик. А варовикът, както знаем е трайно и неразтворимо вещество. За да се разтвори и да станат йоните в усвоима форма, средата трябва да е киселинна. При нормални условия, варовикът не само не доставя абсолютно никакъв калций нито на хората, нито на растенията, а напротив - попада в кръвоносната ни система, където образува вътрешна черупка по кръвоносните съдове и по този начин причинява смъртта на доста хора. Отделно, нашите и още по-малко - на растенията, нужди от калций са съвсем малки, много по-малки от количеството варовик в чешмяната вода. От останалите микроелементи нуждите ни, нашите и на растенията са още по-малки. Всевъзможни микроелементи се съдържат във всяка почва, а "бедните" почви са бедни на азот и фосфор, а не на микроелементи. Дори от чист пясък, растенията си набавят без проблеми всички необходими микроелементи.
Бях правил тестове и ако не ме лъже паметта, количеството варовик във водата беше доста повече от количеството сол в океанската вода. А при 35 промила средна океанска соленост, количеството сол е 1,05 кг на всеки 30 литра океанска вода. При положение, че съдържанието на варовик е дори повече, всеки може да си представи, какви количества варовик внасяме с поливната вода при всяка поливка на саксиите или в градината. И какви количества варовик поглъщаме с всяка чаша вода.
35 промила означава 35 грама на литър вода. Или три супени лъжици на всеки литър. Така става ли по-ясно, какво се опитвам да кажа?
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -10.5 (8 Jan 2017)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

UNREAD_POSTот ivo.tr » 19 Ное 2016, 18:57

Кире, съгласен съм с тезата, че водата кавато и да е не може да замени правилното балансирано хранене. Прав си, че веществата от водата играят малка роля за организма и растенията.
Не съм съгласен, че деминерализираната вода минала обработка с обратна осмоза е с pH точно 7,0. Винаги водата ще е с по ниско pH от 7 и практиката го показва на 100%. Ако не ти се вярва можем да направим тест, за да се увериш.
Изчисленията за варовика също не са верни, вода с твърдост 28 dH -немски градус (което е си е доста твърда вода) се равнява на 10 mg/l (далеч по-малко от 35 g./l.)
Калциевите и магнезиеви йони формиращи постоянната твърдост са си химически свързани и разтворени във водата, иначе биха се утайли, но колкото и да престои водата няма да се омекоти.
Съмнява ме при теб водата да е по-твърда от 20-25 немски градуса, но това също може да се провери.
Просто исках да кажа, че е излишно да се пие напълно омекотена или дейонизирана вода.
Не съм против водообработката с това си изкарвам прехраната, но винаги трябва да сме наясно какво постигаме, когато променяме състава на водата. Съгласен съм при твърда вода да се използват омекотителни инсталации, но е добре водата за бита да е около 4-5 немски градуса на изхода от омекотителната инсталация. Пак казвам не е добре да се пие само деминерализирана вода, а да се редува с изворна и минерална вода, та дори и само за разнообразие.
Последна промяна ivo.tr на 20 Ное 2016, 00:21, променена общо 1 път
Аватар
ivo.tr
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот vladi » 19 Ное 2016, 22:07

Аз не съм, съгласен!
Меката вода(която разтваря, бързо микро и макро елементи) осигурява на растенето пълноценно хранене(много малка част от растенията си набавят по друг начин хранителни вещества), и по голяма част от хранителните вещества се поемат именно чрез водата.

П.С. ivo.tr - Не може да пиеш вода от от софийски водопровод само с фитър - активен въглен.
Ако иска някой мога да постна моята система за питейна вода.
Но си прав, по хубава вода минала през тази система, Няма! <bananas>
Последна промяна vladi на 19 Ное 2016, 22:36, променена общо 1 път
Аватар
vladi
Градинар (Gardener)

Mясто: София
Любимо растение: Всички!

UNREAD_POSTот ivo.tr » 19 Ное 2016, 22:35

Влади, защо водата трябва да е мека, няма да разтвори веществата от почвата ли? Ставаше въпрос за веществата, който са разтворени необработена поливна вода.
Според Вас да се омекотява и деминерализира водата за поливане е полезно за растенията. Нещо не мога да се съглася. Щом "голяма част от хранителните вещества се поемат именно чрез водата" защо да ги премахваме от водата преди да поливаме.

Знам, че се обработва водата при хидропониката. Там си е деминерализирана вода с добавени точни количетва вещества (тор), водата се използва многократно като се дезинфекцира с озон или УВ лампи.
Аватар
ivo.tr
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот vladi » 19 Ное 2016, 23:25

ivo.tr написа:Влади, защо водата трябва да е мека, няма да разтвори веществата от почвата ли? Ставаше въпрос за веществата, който са разтворени необработена поливна вода.
Според Вас да се омекотява и деминерализира водата за поливане е полезно за растенията. Нещо не мога да се съглася. Щом "голяма част от хранителните вещества се поемат именно чрез водата" защо да ги премахваме от водата преди да поливаме.

Знам, че се обработва водата при хидропониката. Там си е деминерализирана вода с добавени точни количетва вещества (тор), водата се използва многократно като се дезинфекцира с озон или УВ лампи.

ivo.tr, Не се съгласявам и Аз с нашите политици, ама с природата Винаги! <bananas>
Да в райони където валежите са обилни, растителността е в изобилие и обратното там където няма е оскъдна.
И там където има изобилие от валежи няма недостиг от хранителни вещества, напротив точно обратното, има повече и са по достъпни и усвоими от растенията. <bananas>
Аватар
vladi
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот ivo.tr » 19 Ное 2016, 23:38

Влади, там където има валежи има много органика и много хранителни вещества. То е ясно че без вода няма и растения. Да си видял производител на домати да полива с дестилирана вода.
Всеки вади от сондата или от реката и полива, че и тори та да добие повече. Там да не мислиш че водата е мека!
Аватар
ivo.tr
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот vladi » 19 Ное 2016, 23:54

ivo.tr написа:Влади там където има валежи има много органика и много хранителни вещества. То е ясно че без вода няма и растения. Да си видял производител на домати да полива с дестилирана вода.
Всеки вади от сондата или от реката и полива, че и тори та да добие повече. Там да не мислиш че водата е мека!

От сонда и от река, това е мека вода с ниска минерализация- едната идва от недрата необогатена(пък и да е обогатена още по добре) ,другата минава през филтрация гореспомената нитрификация и двете води са годни за нашите растения, е стига да няма намеса от нас! <bananas>

Това е водата с която трябва да поливаме! <cheers2>
Последна промяна vladi на 20 Ное 2016, 00:02, променена общо 1 път
Аватар
vladi
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот perperikon » 20 Ное 2016, 00:01

Много усложняваме разговора,как да обработваме и подобряваме неподходящата вода,а господ ни дава достатъчно от най-добрата вода за поливане - дъждовната. Най-евтиния и нетрудоемък вариант е да складираме максимално от излишната дъждовна вода и да я ползваме при недостиг на дъжд. Аз например съм сложил под водосточните тръби на къщата 4 бр. 200 литрови варели, а като се напълнят, нахлузвам по един найлонов ръкав на тръбите и отвеждам водата до най-нуждаещия се участък в двора. Теоретично, при 300 м2 покривни конструкции и 600 мм/м2 валежи годишно мога да разчитам на 180 м3 вода за поливане. Дори и половината вода да хвана, пак не е за пренебрегване, като спестен труд и пари. Чешмяната вода в Старозагорско е почти 3 лв за кубик и е доста варовита и хлорирана. Поливам от чешмата(и кладенеца) само в краен случай, при дълга суша. Веднага се вижда как по края на вадите се отлага бял налеп като котлен камък, което с дъждовната вода не се случва. И за заключение пак да повторим - никой не може да измисли нищо по- добро от това което ни е дала природата. Както казва геният Иванчо в един български виц - " И аз мога и тате може, но козата си сака пръч". :-) Така е и с растенията.
perperikon
Градинар (Gardener)

Mясто: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
Абсолютна минимална темп.(°C): -24
Минимум в посл. зима (°C): -14
Любимо растение: Маслина, Палми
Любим климат: Средиземноморски

UNREAD_POSTот ivo.tr » 20 Ное 2016, 00:06

vladi написа:
ivo.tr написа:Влади там където има валежи има много органика и много хранителни вещества. То е ясно че без вода няма и растения. Да си видял производител на домати да полива с дестилирана вода.

От сонда и от река, това е мека вода с ниска минерализация- едната идва от недрата необогатена(пък и да е обогатена още по добре) ,другата минава през филтрация гореспомената нитрификация и двете води са годни за нашите растения, е стига да няма намеса от нас! <bananas>

Това е водата с която трябва да поливаме! <cheers2>

Да, само дето водата от сондажите и реките не е никак мека и с ниско съдържание на елементи(точно в недрата на земята се обогатява).
"(пък и да е обогатена още по добре)" аз това се опитвам да кажа, стига да не излизаме от нормите <bananas> .
Последна промяна ivo.tr на 20 Ное 2016, 00:16, променена общо 1 път
Аватар
ivo.tr
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот vladi » 20 Ное 2016, 00:07

perperikon написа:Много усложняваме разговора...

Напротив, да ти помогнем! <smile134>
Складирай и какво складираш(Блато)? <hmmm>
Водата е разтворител, складирана тя започва да променя свойствата си, и вече не дъждовна вода.
Напротив, поливаш с много опасна вода за растенията.
Аватар
vladi
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот ivo.tr » 20 Ное 2016, 00:18

vladi написа:

Напротив, да ти помогнем! <smile134>
Водата е разтворител, складирана тя започва да променя свойствата си, и вече не дъждовна вода.

Малко орагника и микроорганизми, кое е толкова опасно?
Аватар
ivo.tr
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот vladi » 20 Ное 2016, 00:27

ivo.tr написа:
vladi написа:

Напротив, да ти помогнем!

Малко орагника и микроорганизми, кое е толкова опасно?

Пробвай! <cheers>

П.С. Аз съм пробвал! Смрад неземна, от горе има каймак все едно си сипал нафта....
И при това само за няколко дни!
Да се заемете с това нещо да консервирате дъждовна вода, трябва да и осигурите постоянно движение на водата и филтърна маса, за да поливате с качествена вода!
А това е обречено на голяма инвестиция. <thumbup>
Аватар
vladi
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 20 Ное 2016, 09:53

perperikon написа:Много усложняваме разговора,как да обработваме и подобряваме неподходящата вода,а господ ни дава достатъчно от най-добрата вода за поливане - дъждовната. Най-евтиния и нетрудоемък вариант е да складираме максимално от излишната дъждовна вода и да я ползваме при недостиг на дъжд. Аз например съм сложил под водосточните тръби на къщата 4 бр. 200 литрови варели, а като се напълнят, нахлузвам по един найлонов ръкав на тръбите и отвеждам водата до най-нуждаещия се участък в двора. Теоретично, при 300 м2 покривни конструкции и 600 мм/м2 валежи годишно мога да разчитам на 180 м3 вода за поливане. Дори и половината вода да хвана, пак не е за пренебрегване, като спестен труд и пари. Чешмяната вода в Старозагорско е почти 3 лв за кубик и е доста варовита и хлорирана. Поливам от чешмата(и кладенеца) само в краен случай, при дълга суша. Веднага се вижда как по края на вадите се отлага бял налеп като котлен камък, което с дъждовната вода не се случва. И за заключение пак да повторим - никой не може да измисли нищо по- добро от това което ни е дала природата. Както казва геният Иванчо в един български виц - " И аз мога и тате може, но козата си сака пръч". :-) Така е и с растенията.

Нека не забравяме, че темата е за поливната вода. Това мнение обобщава в голяма степен това, което мисля и аз.
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -10.5 (8 Jan 2017)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

ПредишнаСледваща

Назад към Повреди по растенията, Торове и препарати (Plant diseases, Fertilizers and Pesticides)