Водата, с която поливаме - идеи и препоръки

Тук коментираме бактериални, вирусни и гъбни заболявания, също и нападатели: въшки, акари, белокрилки, гъсеници, скакалци, гризачи, къртици и други, както и борбата с всички тях.
Торове и пестициди и други препарати.
Потребителски аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите
Регистриран: 19 ное 2011, 22:20
Надморска височина (m): 680
USDA zone: 7a
Абсолютна минимална t° (°C): - 19.1 на 24 Яну 2016,08:45
Минимум последна зима (°C): -16.2° на 01 Март 2018г.
Любимо растение: Кокосова палма
Любим плод: Цитруси
Любим климат: Субтропичен
Метеостанция: http://exotic.bg/Lyubo/weather/
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Водата, с която поливаме - идеи и препоръки

Непрочетено мнение от chicholyubo » 31 окт 2016, 20:22

Kiril Donov написа:С риск да премина в спам, ще продължа в тази тема, защото все още нямаме тема за качествата на поливната вода. Всъщност, идеята не е никак лоша. <hmmm>

Днес се сетих, че водата в Тайланд е толкова мека, че доста трудно се измива сапуна с нея. Хрумна ми, че скоро не съм тествал осмозната ми вода и че едно измиване на ръцете със сапун, ще е идеален тест за сравнение. И така - с осмозната вода сапунът няма измиване (същото би било и с дестилирана/дъждовна/снежна вода). Накрая си изплакнах ръцете с чешмяна вода и сапунът за секунда се отми.
Утре дано да се сетя, ще снимам новия растеж, който започна по всичките ми растения Мангостийн, откак минах само на осмозна вода.
Преди няколко дни ми дойдоха 3 кашона с филтри, смятам здраво да натоваря осмозата и да произвеждам доста вода, за да поливам някои растения дори и в оранжерията.

Вече си имаме и такава тема :)

Системата за обратна осмоза е все още доста скъпо удоволствие. Но пък всеки може сам да си извари или замрази съответното количество вода и да го използва. Аз лично събирам всеки един литър вода от климатика и също използвам за поливане. Който има аквариум също може да използва водата. Ще се радвам да споделите и вашите мнения по въпроса <bananas>

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".
LZ1LPK

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Местоположение: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 23 times
Been thanked: 40 times

Re: Водата, с която поливаме - идеи и препоръки

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 01 ное 2016, 08:15

Изваряването и замразяването не решават проблема с варовика!

Водата от аквариума може да се ползва, стига да не е морска (от соленоводните аквариуми), но при едно условие - трябва да е осмозна вода! Ако сте наливали в аквариума вода от чешмата, тя си остава същата, единствено е обогатена с хранителни вещества. Идеална е за поливане на повечето растения, но не става за поливане на растения, които не понасят варовик.

Водата от климатика или от устройства за отнемане на влагата от въздуха е идеална за поливане и не съдържа варовик.

Една система за обратна осмоза не струва чак толкова много. Моята е от най-малките, едно бързо търсене в английския ибей ми извади такава тристепенна система (50 галона за ден) за 35 паунда. Ще има и 5-6 лв. за доставка с някоя от фирмите (аз ползвам шопер.бг).
Системата за обратна осмоза на практика е система от филтри. От време на време трябва да се сменят тези филтри, иначе водата може да стане като чешмяната. За аквариумни цели, филтрите трябва да се сменят по-често, защото във водата не трябва да остават нитрати и фосфати. Но за поливни цели, единственият проблем във водата е варовикът. Нито нитратите, нито фосфатите са проблем. Това означава по-дълга употреба на филтрите.

Водата без варовик е необходима за всички тропически растения, които са с произход от джунглите на юго-източна Азия. Първите, за които се сещам са Мангостийн, Дуриан, палмите Ликуала, Ропалобласте, повечето орхидеи.
Растенията от други континенти, сякаш не са толкова чувствителни и те могат да се поливат с вода и зелен камък.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

ivo_nekitov
Метеорологът на форума
Регистриран: 15 сеп 2010, 11:58
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 01 ное 2016, 08:21

До едната страна имам бидон тон и половина, отсега пълен с дъждовна вода.
Това също е най-доброто решение:)
Поне до май месец поливам цитрусите и Юбеите с нея.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 01 ное 2016, 08:37

Да, дъждовната вода е лесна за набавяне и е идеалното решение. Там, където я има достатъчно.

Защо не е добре да се полива с прекалено твърда вода?
Това е проблем, който се е появил още с началото на културното земеделие. Когато земята се полива единствено от дъждовете, в нея не постъпват соли, а само дестилирана вода. Но за поливане човекът ползва вода, която е с произход от реки, езера или кладенци. В такива води винаги има разтворени най-различни соли, далеч не само варовик. При поливане, тези соли се задържат в почвата и се натрупват. След известно време почвите се засоляват и стават неплодородни.
Същите неща се случват и в саксиите, но много по-бързо, заради по-честите поливки и по-малкия почвен обем.

В конкретния случай с твърдата вода, калциевите и магнезиеви соли от водата се натрупват в почвата, като свързват желязото в неусвоими за растенията съединения и по този начин го блокират. Растеният започват да проявяват признаци на желязна хлороза, която се изразява в растеж на по-жълти нови листа. Характерно за желязната хлороза е, че около жилките на листата тъканта остава зелена, а между тях е жълта, поради недостатъчно налично желязо. Желязото участва в изграждането на хлорофила в клетките, а на хлорофила се дължи зеления цвят на листата. При по-тежки случаи, новите листа може да излизат изцяло жълти, като следва пълно спиране на растежа и умиране на растението.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 01 ное 2016, 08:47

Като стана въпрос за обратна осмоза, трябва да кажа, че получената вода е идеално пречистена и перфектна за пиене, включително и за бебета. В районите със замърсена и/или прекалено твърда чешмяна вода, това е много добро решение за получаване на чиста вода. Отдавна е доказано, че твърдата вода е много вредна за здравето, като варовикът се натрупва из тялото и в кръвоносните съдове.
Аз живея на място с точно такава вода - твърда и замърсена с нитрати и фосфати. Не я ползваме за друго, освен за миене и къпане. Дори за готвене ползваме пречистена вода.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 01 ное 2016, 22:37

Имах някаква илюзия, че изворната вода от Девин е мека и не съдържа варовик. Е, относно варовика не знам, но при теста със сапуна, отми се за секунда, точно както и с твърдата ни чешмяна вода. Това вероятно означава, че и тази е твърда.

perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Надморска височина (m): 275
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): —14,0
Любимо растение: Маслина, Палми
Любим плод: Тези,които си отгледам
Любим климат: Средиземноморски
Метеостанция: TFA
Has thanked: 1 time

Непрочетено мнение от perperikon » 02 ное 2016, 00:03

От няколко години в къщи пием деминерализирана с обратна осмоза трапезна вода(<50мг/л), даже е по-евтина от всички изворни и минерални води. И по-полезна вярвам. От Метро купувам 10 литра за около 1,37 лв. При тази цена става и за поливане на цветя. За кафемашината деминерализираната е задължителна, преди когато наливах чешмяна редовно ми се запушваше вътрешната цедка с котлен камък. Оправя се с наливане на специален препарат(с лим.киселина) или оцет в резервоара и превъртане няколко пъти на разтвора през машината. После с чиста вода. Sorry, отплеснах се, но дай боже да спася нечия машина от изхвърляне, както спасих моята.
P.S. Има ли идея някой, как би се отразила на растенията мека минерална вода с дъх на сяра. Сярата би трябвало да потисне гъбичките в почвата, но дали това е добре за корените. Има един такъв извор в Старозагорско,масово го ползват за пълнене на кафемашини и ютии в шивашки цехове, че не образувал котлен камък.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 02 ное 2016, 06:52

Тази вода от щанда за питейна вода ли е или от щанда за автомобилни аксесоари?

След вчерашния тест, сега навивам жена ми да минем само на осмозна вода. Само така ще пием чиста вода, без примеси. Някои казват, че била безвкусна, но аз съм пил много пъти и за мен е най-вкусната вода. В Хонконг пречистват морска вода с обратна осмоза и я продават бутилирана. От всички марки бутилирана питейна вода, точно тази осмозната ми харесваше най-много. Не ѝ добавят никакви минерали. Чувал съм, че в България (а вероятно и другаде) добавят разни минерали към вече пречистената осмозна вода, за да я направели по-вкусна. Всъщност, тя си има перфектен вкус на чиста вода, точно когато е без никакви добавки.

Това, че смесихме "питейна" и "поливна" вода, да не ви обърква. Защото качествената вода за нас, би трябвало да е качествена и за растенията.
Но обратното не е вярно - качественото за растенията, най-често не би било подходящо за нас. Имам предвид, че в една иначе хубава вода, може да има разтворени боклуци и отпадъци (например в аквариумната вода), които я правят чудесна за поливане, но не става за пиене.

perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Надморска височина (m): 275
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): —14,0
Любимо растение: Маслина, Палми
Любим плод: Тези,които си отгледам
Любим климат: Средиземноморски
Метеостанция: TFA
Has thanked: 1 time

Непрочетено мнение от perperikon » 03 ное 2016, 11:39

Трапезна вода "Аро"(търговска марка на Метро), баркода е български. Производителя не го пише,но има поне 3-4 такива в България и те продават под собствени търговски имена. И на мен ми е по-вкусна от минералната. Половината минерални води в България, не трябва да се пият редовно, защото има опасност да предозираш някои микроелементи, особено флуор - предизвиква образуване на дефектен зъбен емайл при млади индивиди. Флуорът също може да измества патологично йода в щитовидната жлеза, особено в райони с природен йоден дефицит, като Родопите. Например девинската и др. минерални води са забранени за деца,затова фабриките напоследък наблягат на "изворните" си варианти.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 06 ное 2016, 08:00

Купихме от тази вода в Метро. Пише, че е минала през осмоза и е с много ниска минерализация. Не съм ѝ правил тестове и затова не мога да я нарека "менте", но сапунът по ръцете ми с нея се отми точно толкова бързо, колкото и с чешмяната ни вода - за 1-2 секунди. С водата от моята осмоза, сапунът се отмива след повече от минута плакнене. Ето защо минаваме вкъщи изцяло на осмозна вода, но само от моята осмоза. Водата за консумация ще пълним в стъклени съдове. Водата за поливане ще събирам в пластмасов бидон за хранителни цели, докато не намеря нещо по-добро.

Потребителски аватар
vesko_sl
Регистриран: 13 авг 2016, 00:40
Надморска височина (m): 325
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -14/15
Любимо растение: магнолия
Любим плод: банан, смокиня
Любим климат: умерен
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от vesko_sl » 14 ное 2016, 21:45

Здравейте , какво ви е мнението за дестилираната вода - става ли поливане за банани и други тропични и субтропични растения ? Питам ,защото имам дестилатор под ръка . Вярно е че има разлика от осмозата, но е по добрия вариант от преварената вода .

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 14 ное 2016, 22:26

Дестилираната вода е перфектното решение! Това е все едно да си поливаме растенията с вода, по-чиста и от дъждовната.

Бърз преглед в нета за дестилатор ми показа, че предлаганите решения са скъпи и малко приложими за нашите задачи. Но ще взема от утре да натоваря с работа двата ми обезвлажнители за въздух. Те произвеждат по 3-5 литра за денонощие, а и пресушават въздуха. В избата ми вършат добра работа.

pinokio
Bonsai Master
Регистриран: 17 мар 2013, 17:08

Непрочетено мнение от pinokio » 15 ное 2016, 10:00

Някои от Вас помнят как беше преди години.Партията нарежда-ти изпълняваш.
През 89-90 год.изведнъж с демокрацията се народиха и безкраен брой екстрасенси.Областния шеф на партията и едни "господа"с червени книжки на които пишеше "ДС"наредиха бедния Пин да участва в една комисия за изследване на екстрасенси-72 човека,повечето мъже.Всичките бяха без образование,но природно интилигентни,със светкавични реакции,реагираха на всяка емоция и движение.Страхотни врагове,ако си търсиш враг.Трябваше да проследим поведението им и да оценим въздействието върху болестите на група хора.Всичките ми записки бяха прибрани и заповядано нищо да не говоря за експеримента.Но ми останаха някои спомени.
Един от екстрасенсите ми разказа,че ако прекараш дадено лекарство през четири магнита разположени един срещу друг във формата кръст/плюс срещу плюс и минус срещу минус/действието на лекарството много се засилва.Направих експеримент-направете го и Вие.Запалете цигара,опитайте вкуса и ,след това я прекарайте през магнитите и пак опитайте вкуса-променя се моментално.

Изображение

Когато започнах да се занимавам с растения се сетих за това.Растенията ,който се поливаха през такива магнити растяха около два пъти по бързо от другите.На мен това не ми върши работа при отглеждане на Бонсай.Горното няма да го намерите писано в нито един форум или учебник по растениевъдство.Нямам представа дали това е валидно за всички растения-иглолистни,широколистни,цветя или дървета-зная само ,че принципа действа.Преди няколко години споделих това с Чичо,Бен и Оли.Ако някой е провел и продължил експеримента залагам,че Оли го е направил.Питайте него.

Потребителски аватар
benisat
Майстор на бананите и цитрусите
Регистриран: 14 май 2011, 08:21

Непрочетено мнение от benisat » 15 ное 2016, 10:30

Аз не съм го пробвал,бай Пин ! <head in the wall>

„Човек има нужда от малко лудост, в противен случай никога няма да посмее да среже въжето и да е свободен.“

Зорба

Потребителски аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините
Регистриран: 16 апр 2010, 09:34
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15 (2012)
Минимум последна зима (°C): - 6
Любим климат: +5/+35
Been thanked: 4 times

Непрочетено мнение от plamen » 15 ное 2016, 11:27

Пин,какво ги държи ?
Добре,че не са те накарали да се завираш в Царичина ... <sweat>

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Разни идеи
    23 Отговори
    2927 Преглеждания
    Последно мнение от Swetoslawa
    28 юли 2014, 11:19
  • New post Нови идеи за сезон 2013
    35 Отговори
    6123 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    06 юли 2015, 19:42
  • New post Косачки - видове и препоръки!
    от NikiStoianov » 09 апр 2014, 20:42 » в Общи въпроси (Miscellaneous topics)
    18 Отговори
    5322 Преглеждания
    Последно мнение от ivo-k
    11 авг 2015, 13:15
  • New post Полезни софтуерни решения и препоръки
    4 Отговори
    428 Преглеждания
    Последно мнение от jovanoti
    26 авг 2015, 17:33
  • New post Трайни насаждения - размисли и препоръки
    от zack » 04 юни 2015, 19:42 » в Общи въпроси (Miscellaneous topics)
    6 Отговори
    1288 Преглеждания
    Последно мнение от zack
    09 юни 2015, 22:50

Върни се в “Повреди по растенията, Торове и препарати (Plant diseases, Fertilizers and Pesticides)”