Отровни змии в България

Тук коментираме бактериални, вирусни и гъбни заболявания, също и нападатели: въшки, акари, белокрилки, гъсеници, скакалци, гризачи, къртици и други, както и борбата с всички тях.
Торове и пестициди и други препарати.
Отговори
Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.1 (9-Feb 2020)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 297 times
Been thanked: 850 times

Отровни змии в България

Мнение от Kiril Donov » 06 май 2020, 15:20

В сезона на работа из храсталаците, добре е да знаем за възможните опасности.
Една много интересна статия за отровните змии в България:
https://zdrave.to/zdravni-novini/koi-sa ... yat-snimki
These users thanked the author Kiril Donov for the post (total 2):
veso (06 май 2020, 17:08) • Илиян Илиев (06 май 2020, 20:41)
Rating: 15.4%

Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Район: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Has thanked: 69 times
Been thanked: 98 times

Re: Отровни змии в България

Мнение от traiko » 06 май 2020, 20:55

Някъде бях чел,че досега няма починал в България от ухапване на змия. <thumbup>

Потребителски аватар
zack
Южняк-родолюбец, маниак на тема маслини
Регистриран: 08 сеп 2010, 12:45
Район: Ивайловград/София
Надморска височина (m): 260
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -19 since 1926
Минимум последна зима (°C): -7.4 на 06.01.2019
Метеостанция: http://ivailovgrad.com/meteo/
Has thanked: 218 times
Been thanked: 314 times

Мнение от zack » 06 май 2020, 21:11

traiko написа:
06 май 2020, 20:55
Някъде бях чел,че досега няма починал в България от ухапване на змия. <thumbup>
Това е едно от хубавите неща на Родината. Няма някакви ужасни насекоми, влечуги и т.н., които не знаеш кога и къде ще те довършат. В България всъщност има много змии и т.н., но много рядко има ухапвания, а смъртни случаи още по-рядко. Доста често при ухапване дори няма вкарана отрова в тялото на човек. Вероятно на няколко години има смъртен случай, но наистина са рядки. <wine>
Имал съм случай на лозето, чупя издънки от основите лозите лятото и почти я хванах без да искам пепелянката. Беша на кълбо и ме гледаше, но не реагира. Преместих се и тя си остана така. И като сме ходили за гъби съм в виждал в ниски клони свита, минали сме до нея. Та нашите змии не са агресивни, освен ако не ги закачаш.

По ме е страх от ей тия. Голяма гад са <moderator> Тия ги снимах в една ловна къща в едно изоставено село при нас - Карловско се казва

Изображение

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.1 (9-Feb 2020)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 297 times
Been thanked: 850 times

Мнение от Kiril Donov » 06 май 2020, 22:37

zack написа:
06 май 2020, 21:11
... По ме е страх от ей тия. Голяма гад са ...
Тези са много зловещи и опасни. Радвам се, че не се срещат около Пловдив... засега.
Преди години бяхме с караваната на Силистар. Вечерта дойде един такъв стършел ли е, оса ли е... взе да лети заплашително около нас и накрая кацна на лампата, която е върху стената на караваната. Смачках го и падна. Но под лампата беше клетката със зайците на децата. На сутрина се оказа, че гадта е паднала в клетката и е успяла да ужили единия заек. Намерихме заекът умрял, явно е умрял веднага.

Иначе относно отровните змии, аз дълго време бях заблуден, че всъщност няма смъртни случаи от змийски ухапвания в България. Това обаче не било точно така. Хора са умирали и при това - не са чак толкова малко. Ето защо е нужно да се пазим.

Искам да е ясна позицията ми. Аз обичам змиите, уважавам ги и ги опазвам, когато имам възможност. Те са изключително ценни и полезни същества, а също са и съвършени хищници, заради което заслужават нашето уважение. Желателно е да не се убиват, ако не е крайно наложително. В почти всички случаи е нужно просто да се отдръпнем, а змията ще продължи по пътя си.

Последният път, когато ми се наложи да убия змия беше във Флорида. Една изключително красива черна змия се беше заселила под плочките пред вратата на пералното ни помещение, където жена ми ходеше по много пъти всеки ден. Всеки ден се виждаха, но нямаше проблеми и нищо не ѝ правехме на змията. След няколко месеца обаче, изведнъж стана крайно агресивна. Жена ми няколко пъти се оплака, че змията се хвърля срещу нея и не я пуска да влезе в пералното помещение. Няколко дни се надявах това да отмине, но един ден видях през прозореца как атакуваше краката на жена ми, като дори я подгони на няколко метра. Май не беше силно отровен вид, но на секундата излязох с лопатата и се приключи. И до днес обаче ме е яд, че не можах да я запазя жива. Може би трябваше да я хвана жива и да я отнесем някъде по-надалеч, но излязох с повече адреналин и не успях да мисля толкова.

Added in 8 minutes 50 seconds:
А това бебе пепелянка го спаси жена ми миналата пролет. Котката го беше хванала и щеше да го убие. Жена ми взе змийчето и ми го донесе. Котката скоро загуби интерес и тогава пуснахме уплашената животинка в градината пред къщата. От тогава не сме я виждали, но знам, че имаме доста змии наоколо, защото виждам следи от тях. Дълго време бяха изчезнали гущерите, а заедно с котките, змиите ги унищожават доста. Тази година обаче имаме много млади гущери, което подсказва, че змиите са намалели. Котките не са.
Изображение

Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Район: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Has thanked: 69 times
Been thanked: 98 times

Мнение от traiko » 06 май 2020, 23:18

В миналото, когато много хора са ходели боси, смъртните случаи след ухапване са били относително чести.[4] Българската популация на пепелянката се смята за не особено отровна. Отстъпва вероятно единствено на усойницата по токсичност, но обикновено инжектира по-голямо количество отрова. Дори без противоотрова обаче симптомите обикновено не са тежки и отшумяват за ден-два, може да представлява опасност за деца или възрастни с влошено здраве.

Отговори