Биологично отглеждане на растенията/ Без химия

Тук коментираме бактериални, вирусни и гъбни заболявания, също и нападатели: въшки, акари, белокрилки, гъсеници, скакалци, гризачи, къртици и други, както и борбата с всички тях.
Торове и пестициди и други препарати.
Потребителски аватар
Светльо
Любител на южните растения
Регистриран: 29 юли 2013, 16:38
Район:
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Биологично отглеждане на растенията/ Без химия

Непрочетено мнение от Светльо » 02 авг 2013, 14:11

Здравейте на всички <crazy fan>
Не знам, дали това би предизвикало интерес, но реших да направя такава тема, и да чуя какво мислите и вие по този въпрос :)
Преместих си коментара, май тук ще е по-удобно за всички, а и няма да се пречка в другата тема.

Чак сега си направих регистрация в този форум, а се занимавам с цитруси от миналия ноември.
Част от причината да не пиша по-рано беше, че преди известно време почнах да се зарибявам по екологично чисти продукти, без никакви химически намеси (а във форума други варианти не видях). Имам предвид торенето и борбата с вредителите.
Опитвам се абсолютно всичко да е с естествени ресурси и искам да отглеждам растенията по старомодните начини отпреди повече от 50 години да речем.
Естествено, че примерно ако имам да речем 10дка с овошки, зеленчуци и др., химиите са доста по-малко трудоемък вариант и доста по-евтин. Но, в момента за моите скромни 4 дръвчета, не ми пречи да си давам повече зор.

Може и да бъркам (както преди), и затова искам мнението и наблюденията ви.

Например, някъде през май месец, растенията бяха навън, нямаше ме в града за около 10 дена и като се върнах беше пълно с щитоносни въшки, акари, мравки и гъсеници. Бях си купил няколко препарата, които така и не използвах, като прочетох целите им листовки. Просто ми се вижда супер вредно. Направих си разтвор от коприва, домашен сапун и тютюн, с който пръсках 2 пъти и всичко беше перфектно след няколко дена(поддържах и атм.влажност).
Ще постна и една статия, която обаче не помня откъде беше.

Как да защитим растенията без химия

В биологичното земеделие се отдава по-голямо значение на мерките, които стимулират здравето и развитието на съпротивителните сили на отглежданите растения спрямо болести и неприятели. За болести и неприятели говорим тогава, когато има едностранно размножаване на определен вредител. Само допреди 60-70 години човечеството е решавало тези проблеми с помощта на отвари, настойки или запарки от разпространени местни видове растения, които имат свойството да отблъскват или да унищожават вредните насекоми. Под влияние на въздуха и светлината, тези отвари и настойки бързо губят своята токсичност и рядко имат негативно действие върху човека.

Растения за биологична борба (инсектициди):
- Мечи лук (левурда): срещу листни въшки и мана при домати. Настойка от цветоносни стъбла (събрани май-юни), луковици, листа. Двукратно напръскване. 1 кг ситно нарязана зелена маса от мечи лук и чесън, накисната в 3 л вода за 12 дни – 300 гр от нея на 10 л вода.;
- Лук: срещу паяжинообразуващи акари и листни въшки. Настойка от 200 гр люспи на 10 л вода, накиснати за 12-15 часа. Трикратно напръскване през 5 дни. Срещу птици, нападащи плодовете – разрязани луковици в короните на дърветата или редовете (за ягоди).
- Чесън: срещу гъгрици. На 100 кг зърно, ориз, брашно – 200 гр луковици. Между лозите. Срещу паяжинообразуващи акари – 0.5 кг се счуква и се смесва с 3-5 л вода. Прецежда се и остатакът се накисва отново. Двата извлека се доливат с вода до 10 л. От него на 300 мл се добавя 10 л вода. Друга рецепта: 0.5 кг се нарязва и счуква. В стъклен съд се добавят 3 л вода – стои на тъмно и топло място. След 5 дни се прецежда. По 60 мл от настойката и 50 гр сапун на 10 л вода. Срещу листни въшки и оси по сливата – 2-3 наситнени глави на 10 л вода. Срещу пшеничен трипс – 200 гр на 10 л вода.
- Ралица: срещу гъсеници на пръстенотворката, бяла овощна пеперуда, молци, бяла, зелева и репна пеперуда, зелева нощенка, оси, ларви на листогризещи бръмбари и листни бълхи (за ябълка). 1 кг суха трева, накисната за 2 дни в 10 л вода, или отвара след настойката, варена 1-2 часа.
- Повет: срещу листни въшки. Неразпукани цветни бутони и цветове (1.125 кг) се накисват за 1-2 часа в 10 л вода.
- Коноп: срещу ларви на майски бръмбар. Засят или внесени в почвата стъбла.
- Млечка: срещу гъсеници. 4 кг листа се варят 2-3 часа в малко вода, отварата се прецежда и се долива още вода (до 10 л). Второ пръскане след 4 дни.
- Хрян: за съхранение на плодове. На 40 кг се поставят 3.2 кг. 200 гр настърган хрян запазва за 5 месеца касисовите плодове (на височина 25 см и диаметър 25 см).
- Бял синап: потиска развитието на плевелите. В смес с грах увеличава добива. Защитна ивица при овощни (и кориандър).
- Къдраволистен магданоз: срещу лозова филоксера. Около лозя, в редовете.
- Татул: срещу зелева и цвеклова листни въшки. Изсушени стъбла и листна маса – 400 гр на 10 л вода.
- Тютюн: срещу листни въшки, бълхи, трипсове, листозавивачки, зелев молец, рапична и вишнева оси. 400 гр ситно нарязана маса на 10 л вода за 2 дни. Прецежда се и се добавят още 10 л вода и 80 мл сапун.
- Домат: срещу листогризещи гъсеници и неприятели и ябълков плодов червей. 4 кг ситно нарязана зелена маса на 10 л вода. Вари се 30 мин., след което 2-3 л от нея се разреждат с 10 л вода и 40 гр сапун.
- Люти чушки: срещу листни въшки, бълхи, гъсеници и голи охлюви. 1 кг пресни или 0.5 кг сухи чушки се разрязват на две и се варят 1 час в 10 л вода в затворен съд (или настойка). След това се оставят 2 дни, намачкват и прецеждат. 125 мл на 10 л вода и 40 гр сапун.
- Картофи: срещу листни въшки и акари при краставици. 1.2 кг свежа маса (или 0.6-0.8 кг суха) на 10 л вода за 3 часа.
- Черен бъз: срещу педомерка, акари и сливов плодов червей. Засят или клонки в короните през цъфтежа.
- Лайка: срещу смучещи, гъсеници и лъжегъсеници (оси). 1 кг суха маса на 10 л вода за 12 часа. Прецежда се и се добавят още 30 л вода и 120 гр сапун (по 40 гр на всеки 10 л вода).
- Бял равнец: срещу листни въшки, бълхи, акари и трипсове. 800 гр суха маса се надробява и се запарва с вряла вода за 30-40 мин. (или се вари). Долива се до 10 л вода и кисне за 36-48 часа.
- Глухарче: срещу листни въшки, бълхи и акари по овощните. 200-300 гр свежи корени (или 400 гр листа) се заливат с 10 л леко затоплена вода за 1-2 часа. Първо пръскане – при разтваряне на пъпките, второ – след цъфтежа, следващи – през 15 дни.
- Обикновен пелин: срещу листогризещи гъсеници, гъсеници и ябълков плодов червей. 1 кг просушена маса се вари 10-15 мин. в малко вода, изстудява се и се долива до 10 л вода. Препоръчва се да се добави настойка от сух кокоши тор (1-2 кг сух кокоши тор се накисва за 1-2 денонощия в малко вода). Смесва се с непрецедената отвара от пелин, прецежда се и се долива до 10 л вода.
- Тагетис: срещу нематоди. Засаждат се между редовете при ягоди. Срещу листни въшки – настойка от 1 кг цветове на 10 л вода.
- Елша: срещу попово прасе. Закопаване на клонки.
- Арония: срещу гъбни. Листа, откъснати през юни-юли.
- Смрадлика: срещу гъсеници.
- Есенен минзухар: срещу гъсеници. Настойка от сухи луковици (1.5 кг на 10 л вода) за 3 дни.
- Вратига: срещу листни въшки. Отвара 1 кг на 10 л вода.
- Конски лапад: срещу листни въшки и акари. Настойка от 1 кг на 10 л вода за 1 ден.
- Невен: срещу листни въшки. Отвара 1 кг на 10 л вода.
- Отровно лютиче: срещу листни въшки. Настойка 1 кг на 10 л вода.
- Кукуряк: срещу листни въшки, акари и трипсове. Настойка 1 кг на 10 л вода.

Неприятели и биологична борба:
- Листни въшки: отвара от полски хвощ, ревен, обелки от лук, картофи, листа на алабаш, вратига, пелин; извлек от коприва, пелин, чесън; сапунен разтвор; отвара от противоглистна папрат, орлова папрат, дървесна пепел.
- Бяла зелева пеперуда: извлек от листа и стъбла на домати.
- Лукова муха: отвара от ревен; смесена култура с моркови.
- Морковена муха: смесена култура с лук, чесън, праз, лавандула.
- Гъсеници: извлек от пелин, отвара от вратига, разтвор на мек сапун.
- Акари: отвара от полски хвощ, 0.3% мек сапун с тор от коприва, чесън.
- Щитоносни въшки: разтвор на мек сапун, сернокисела глина.
- Белокрилка: разтвор на мек сапун, сернокисела глина.
- Попово прасе: заравяне на съдове до повърхността на почвата.
- Нематоди: смесени култури с тагетис.
- Голи охлюви: капани с бира, компост, извлек от бегония, дървесна пепел около растенията, сажди, каменно брашно и вар; примамки от части от картофи, загнили домати, краставици.
- Земни бълхи: при зелевите смесени култури – със спанак и салата, отвара от вратига и пелин.
- Сляпо куче: сухи и свежи листа от пелин, хризантема.
- Царевичен пробивач: през пролетта, след излюпване на гъсениците, преди вгризване – ПИРОС, 80 мл на 100 л вода, пръскане рано сутрин или вечер; през юли-август – също. Летежът на пеперудите може да се следи с ФЕРОМОН 3510, на 50 м. Една от друга уловки. Трихограма маидис – 10 000-50 000 женски на декар, при гъстота повече от 5 яйчни купчини на 100 растения.
- Телени червеи: обработка на почвата; примамки – варени царевични или пшенични зърна, 5-6 кг на дка, напоени с инсектицид.

Борба с болестите по зеленчуковите:
- Обеззаразяване на семената: отвара от лайка; термично – фасул, грах, домати, бамя. При доматите – в гореща вода при 56ºC за 30 мин.; срещу ТМV – суха термообработка при 56ºC за 6 часа, след това при 80ºC за 24 часа. Семена от зеле срещу бактериоза и мана – в гореща вода при 50ºC за 30 мин., а за цветно зеле – за 18 мин. Арпаджик – срещу мана 16 часа при 40ºC, 8 часа при 43ºC или поставени на пряко слънчево греене за 1-2 седмици.
- Бактериален пригор по доматите: отвара от вратига, полски хвощ, бордолезов разтвор.
- Ръжди: отвара от полски хвощ, сероваров разтвор.
- Брашнеста мана: сероваров разтвор, колоидна сяра през 8-14 дни, отвара от полски хвощ.
- Гъбни: чесън, лук, калиев перманганат.
- Бактериални: чесън на прах.
- Мани: медни препарати, отвара от полски хвощ.

Oh, bathroom
Оh, Joy
The village bathroom is the greatest joy!!!

ivo_nekitov
Метеорологът на форума
Регистриран: 15 сеп 2010, 11:58
Район: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 20 times

Re: Биологично отглеждане / Без химии

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 02 авг 2013, 15:13

Без да ангажирам никого с мнението си, само да го повторя: това са пълни глупости : )
Каквото от горните не съм опитал, то не се е оказало неработещо :) <he-he>
Тия неща са като хомеопатията и прераждането: 90 на сто от лелките вярват в тях искрено, но никой не е успял да докаже недвусмислено, че помагат(са верни, съществуват).
Споделям менние, нямам намерение да споря(за протокола!) :) <he-he>

Потребителски аватар
Светльо
Район:

Непрочетено мнение от Светльо » 02 авг 2013, 15:29

Ами, не казвам, че тези методи функционират по-добре.
Освен това съм и новобранец в сравнение с вас.
Но, все пак, би трябвало да работят добре, иначе по моята скромна логика, би трябвало всичко да е измряло още преди 2000 години и
никой в момента да не е чувал за цитруси заради вредителите. Преди 100 години какво са използвали хората, когато примерно Нуреле-то още го е нямало?
Пак повтарям, може и да не съм прав.

Oh, bathroom
Оh, Joy

ivo_nekitov
Метеорологът на форума
Регистриран: 15 сеп 2010, 11:58
Район: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 20 times

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 02 авг 2013, 16:15

Нямало го е, затова животът на 99 на сто от хората е бил 99 процента къртовски труд за осигуряване на прехраната. Заради супернеефективно земеделие и ниска производителност.
Впоследствие технологичната революция правят възможно ОСВЕН един човек в развитите страни в С Стопанство да произвежда храна за 150 или 200(цитирам умозрително, но е в тия рамки), всякакви скучаещи лелки и каки да правят "биологично земеделие", включвайки и гореупоменатите био-изцепки.
Не го схващай като лично, а само като отношение към такива неща. Някои от тях(листни въшки със сапун и още няколко) - доказано неефективни.
Да, ако имам едно мушкатце или петунийка, предполагам ще помогне. Но не съм много убеден дали същото няма да направи и неколкократно хубаво измиване с четка и топла вода... Дори и аз в момента с моите 20-30 нещастни предимно малки палмички, това би означавало да ги къпя през ден със сапунена вода по няколко часа, като чалдисано куку без друга работа, на 40-45 градуса ефективна Т(на слънце), вместо да напръскам 2 или 3 пъти с Нуреле или Би58 <he-he> и да си питам Дедовия С НЯКОЯ ДРУГА ПОЛЕЗНА работа или ако е време, с ракийката и доматената салаткА В СПЕСТЕНОТО ВРЕМЕ. <cheers2> Представи си Киро да мие стотици и хиляди нападнати от акари палми със сапунена вода : )

Да вземем един страничен пример: Има ли средство срещу хлебарки? Аз не познавам друго освен фипронила и никой не може да ме убеди(освен емпирично), че с отвара от репей или бръшлян по пълнолуние мога да се оттърва от тях. <smoking>

NikiStoianov
Регистриран: 06 ное 2012, 19:08
Район: Варна

Непрочетено мнение от NikiStoianov » 04 авг 2013, 15:25

Хубава тема.

Светльо и аз като тебе съм пълен дилетант в земеделието. <dude> И също като теб се надъхах да не ползвам химия. Това обаче се оказа невъзможно за мен.

- Прасковите. Един ден са добре, след седмица целите ги намерих във въшки. Листата сгърчени, клончетата извити и втвърдени. Направо изпаднах в шок. Моментално ги напръсках и след още една седмица живнаха. Сега няма и следа от въшка. За къдрицата няма какво да споменавам дори.
- Ябълките същата работа с въшките.
- Крушата едната е цялата в акари. Не се е развила грам от пролетта.
- Черешата едната я изядоха въшките, но успях да я спася без пръскане. С пръсти ги размазах. Но тя е малка и листата и са малко. Като порасне и тя ще иска пръскане. Другата череша една въшка нямаше.
- Годжи берито за една седмица беше се покрило с брашнеста мана. Розите също - едната яко налазена, другите 10 нямат и следа от мана. Как да не пръскаш като гледаш как си отиват горките пред очите ти.
- Краставиците също имат мана. Бяха ги налазили и въшки. Бели им бяха листата от въшки. Единия корен даже си замина. И тях ги пръсках.

Пълен ужас е. Специално за въшките на 95% виновни са мравките. На село при бабата и дядото мравки няма - няма и въшки. При мен на вилата са милиарди.

Неоспорвам, че има много природни цярове срещу всеки вредител и нашите баби и дядовци са ги ползвали на младини. Но това е една загубена наука вече. Щом дори и старите ползват химия вече... А и отнема страшно много време и усилия да ги бъркаш тея отвари. За гражданин като мене, който има един ден в седмицата да работи в градината - просто няма как да стане.

По Татово с години се е работило в посока на биологична борба с вредителите. Всеки вредител си има враг. В специални лаборатори са се отглеждали тези врагове в огромни количества и са били пускани по насажденията. Резултатите са били повече от добри, но социализмът падна и всичко отиде по дяволите.

Не на последно място трябва да имаш предвид, че пред последните 50 години основната насока при селектиране на плодовете и зеленчуците, е външния вид и вкусовите качества. Това, което сеем днес няма почти никакви съпротивителни сили. То е свикнало да зависи изцяло от човека и химията. Специално съм говорил на тази тема с бабата и дядото. По техни думи преди 50-60 години никой с нищо не е пръскал. Просто растенията и сортовете са били устойчиви. Сортове, които за съжаление сега са изгубени.

Аз лично ще започна да си ги селектирам сам за издръжливост. Примерно сега имам един корен патладжан, който го сях до една овошка където земята не е копана от 10 години. Дори не я разрохках. Бучилото, корена вътре и това е. В момента е по-висок и по-свеж от всички останали. Има един цвят - дано да въже и да му взема семето. Имам и един корен домат, които при същите условия на садене е по-свеж и с по-големи домати от другите в лехите. При краставиците също има някой корени по-устойчиви на въшки и мана от други. При пипера също е така. Наблюдавай и вземай семе от тези, които са най-силни и здрави.

Също ако имаш допир до възрастни хора земеделци - вземи си стари устойчиви сортове, ако можеш да намериш де. Те почти са изчезнали. И никога не ползвай вносни семена на разни хибриди.

Толкоз от мене, че много писах.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Местоположение: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 34 times
Been thanked: 55 times

Re: Биологично отглеждане на растенията/ Без химия

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 05 авг 2013, 17:14

И аз приветствам тази тема! <thumbsup>

След като се съглася с всеки един от вас поотделно, трябва да уточня, че каузата на биологичното земеделие не я смятам за съвсем изгубена.
Освен подбор на по-устойчиви сортове (повечето бабини сортове все още не са изгубени, за щастие!), може да се прилагат различни трикове и методи за борба. С течение на времето ще ги обсъдим в темата.

Засега ще ви споделя, какво правя в зеленчуковата градина. Никога с нищо не пръскам! Ако ще пръскам, не си струва да си губя времето с производство - на пазара има всичко! Садя домати, чушки, тиквички, краставици, патладжани, пъпеши и дини, а от тази година добавих артишок и наесен ще добавя чесън, лук, салата и спанак. Позволявам си само малко минерален тор напролет, докато се прихванат растенията. Преди засаждането все още пръскам с раундъп, но се надявам вече да не се налага. Преди площта не се обработваше и аз внесох оборски тор, та първите 2-3 години имах бум на плевелите. Не съм ги оставял да вържат семена и вече се надявам да намалеят много.
Не искам да се хваля с едри зеленчуци или с огромни добиви. Стига ми само, че от стотина квадрата берем толкова, че няма изяждане. Раздаваме на близките в града, а цяла зима ядем наши зеленчуци от фризера.
Ако трябва да си послужа с израза на Иво - дреме ми на дедовия, дали имат мана или белокрилка. Бера, докато може. Домати садя на две смени. Втората сега ще почне да зрее, от първата берем отдавна и вече умира. С пиперите нямам никакви грижи. Краставиците и тиквичките имат мана, но дават плод като за световно. Имах намерение да засея втора смяна и от тях, но досега пропуснах, ще пробвам тия дни, да видя дали ще има време да стане нещо.
Факт е, че който опита нашите зеленчуци, казва че са като от едно време. На доматите не пише, дали са брани от маносани растения.
От овошките, доколкото ги имам, бера плодове също без пръскане с пестициди. Имам смокини (мнооого!), райски ябълки, маслини, киви, праскови, сини сливи, нарове, малко ябълки и грозде, ... цитруси, манго и банани.
Искам да кажа, че не е необходимо да се вманиачаваме и да пръскаме растенията за всяка болест. В повечето случаи те плододават доволно добре и без борба срещу болестите, особено зеленчуците. И така, бавно и полека, все повече се доближаваме до биологичното земеделие.
А що се отнася до акарите и щитоносните въшки, там без химия наистина не става ... <head in the wall>

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
Светльо
Район:

Непрочетено мнение от Светльо » 12 авг 2013, 15:43

Хехе, много ме кефи, че има с кого да се обменя професионален опит, понеже съм гражданче като повечето от вас, и съответно нямам много познати, които да разбират от такива неща, а пък обичам природата и се опитвам да я разбирам. И да имам някаква малка част от нея вкъщи :)

Намерих една книга тези дни - "700 съвета за любителя овощар" Земиздат, София, 1977г. (Б. Виденов, Г. Ковачев, С. Манов) и намерих интересни неща вътре. Снимах няколко страници и ми се иска да ви попитам, какво мислите за това (не се вижда много хубаво на снимките, но не мога повече :D )
Изображение Изображение Изображение ИзображениеИзображение Изображение Изображение

По-точно, вместо да се режат лакомниците, и да чакаме да порастнат плододаващи, дали не е по-добре, просто да се вържат под друг ъгъл - да са хоризонтално разположени.
И второто - ъгълът между клоните, ако го направим по-голям, дали няма да е по-добре за цялостната конструкция на растението(по-здрава)?

Oh, bathroom
Оh, Joy

NikiStoianov
Регистриран: 06 ное 2012, 19:08
Район: Варна

Непрочетено мнение от NikiStoianov » 12 авг 2013, 18:52

Хаха и това ако не е съвпадение. Когато си почивам на вилата чета

Изображение

Много хубаво книжле. Че и полезно!

Потребителски аватар
Светльо
Район:

Непрочетено мнение от Светльо » 06 сеп 2013, 23:36

Добър вечер :)
Тези дни попаднах на нещо за гъбите - преобразували петролните замърсявания в полезни вещества, "природни антибиотици", някак си се оправяли с термитите, подпомагали растежа на дърветата в горите и дрън-дрън-дрън.
Не знам колко този, който го е писал разбира от това, аз също, и се чудя, дали е вярно, особено първото?
В темите имаше нещо за разсадника на палм-центъра, че се разляло някакво масло от мотокар до някаква палма и в тази връзка питам - евентуално дали би помогнало.
Просто ми е интересно, де.
И също, някъде, някога бях чел, че спанака и копривата, не трябвало да се садят до септични ями и до източници на замърсяване някакво, понеже изсмуквали от почвата вредните вещества.
Та, интересно ми е, дали е вярно всичкото това (или пък някакви други видове растения), понеже би могло да свърши някаква работа примерно и за голямо количество пестициди в почвата, някакви остатъци от минералните торове, които евентуално биха пречили на растенията (това също, вярно ли е)?

Oh, bathroom
Оh, Joy

Потребителски аватар
marmozana
Специалист с много опит
Регистриран: 26 юли 2011, 13:41
Район: София

Непрочетено мнение от marmozana » 07 сеп 2013, 07:05

Светльо написа:И също, някъде, някога бях чел, че спанака и копривата, не трябвало да се садят до септични ями и до източници на замърсяване някакво, понеже изсмуквали от почвата вредните вещества.

Мале, какво ли трябва да са яли хората, че в тези септични ями да се озоват вредни вещества <he-he>
Това на шега, а сериозно по темата, за преобразуването на петролни замърсявания, ако не ме лъже паметта се използват специално селектирани бактерии, не гъби.
Иначе гъбите са наистина много полезни за растенията, някои гъби. Без тяхното наличие в почвата растенията не биха се развивали нормално.

"Всички знаем, че светлината се движи по-бързо от звука. Затова някои хора изглеждат блестящи, докато не заговорят" A. Aйнщайн
Торове, препарати - онлайн магазинът се премести на нов адрес -> в синьото търкалце под аватара ми

Потребителски аватар
Светльо
Район:

Непрочетено мнение от Светльо » 24 сеп 2013, 15:17

На 95% се убедих, че чесъна трепе акарите (р-р 50г/л + малко домашен (не обикновен) сапун, за да лепне).
Проблемът е, че смърди като 3 дюнерджийници една до друга <die laughing> Ако имате да го връщате на съседите в блока, примерно, е уникалното решение <die laughing> !!!
Е, остават, все пак още 5% <he-he>

Oh, bathroom
Оh, Joy

Потребителски аватар
marmozana
Специалист с много опит

Непрочетено мнение от marmozana » 24 сеп 2013, 16:28

Хайде и аз да дам своя принос по темата. В началото на годината в другия форум, един колега беше споменал за Ефективните микроорганизми. Направо копирам неговия пост, защото аз съм още съвсем на вие с материала и риска да напиша глупости е голям.
Стефан написа:От едно известно време дълбая (само теоретически) в една материя наречена "ефективни микроорганизми". Това са селекционирани щамове от анаеробни бактерии, които се въдят по принцип в храносмилателната система на дъждовните червеи, пък и не само. Представляват предимно видове и щамове на Lactobacilus, Sacharomicetes и Streptococus. Не са патогенни за хората, а за животните и растения са чудодейни - изпробвани са върху риби, кокошки, прасета и пр. Това са бактериите, които участват в образуването на почвата - крайния продукт от дейността им са хуминови и фулвинови киселини, които образуват заедно с калция почвените колоиди. От една страна се използват за компостиране на органични отпадъци, а от друга се използват в растителната защита. Един познат, който ги ползва масово , твърди, че няма никакви болести по доматите си, растенията дръпват на прираст и дават по-едри плодове. Заерачените растения дръпват и плодоносят като луди. Прогонвало гъсениците на зелевата нощенка, прогонвало въшки и пр гадини. Аз с този препарат си избистрих водата на басейна с рибките. Никога преди това не бях имал толкова бистра вода.

Кирчо, за това те зачекнах днес във ФБ, ама ти бегА <he-he>
Все още съм в процес на проучване и тестване, ако има интерес, установих контакт с човека, който ги продава, мога да взема и да донеса на купона, ууупс, на ботаническата екскурзия. Цената на 1 л ферментирал разтвор е смешна - 4 лв. Ето това е сайта Цък

"Всички знаем, че светлината се движи по-бързо от звука. Затова някои хора изглеждат блестящи, докато не заговорят" A. Aйнщайн
Торове, препарати - онлайн магазинът се премести на нов адрес -> в синьото търкалце под аватара ми

Потребителски аватар
ентусиаст
Регистриран: 09 фев 2012, 19:59
Район: Храбрино, 368,4 м н.в.

Непрочетено мнение от ентусиаст » 24 сеп 2013, 19:23

...
Намерих отговор.

" Never argue with a fool, onlookers might not be able to tell the difference."
M. T.

sent from my PRAVETZ

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Местоположение: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 34 times
Been thanked: 55 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 24 сеп 2013, 22:35

Мармозанке, на линка, който ми пусна, в общи линии нищо не разбрах. Но и не се задълбах особено. Добре де, донеси 2-3 литра (за мен), ако не те затруднява. Аз съм отворен за всичко ново. Само да не стане като с Атоника ... още чака да го пробвам. <head in the wall>

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
marmozana
Специалист с много опит

Непрочетено мнение от marmozana » 25 сеп 2013, 10:04

Ами копирам един текст от горния линк, на мен като на лаик ми звучи логично написаното.

ОСНОВНИ ПРИНЦИПИ НА Ефективните Микроорганизми.

Всяко химическо подхранване действа на почвата като наркотик, подобрявайки нейните биологични свойства. Например, внасяйки в почвата макроелементи – такива, като калий, азот, фосфор (за количественото и качественото съотношение на които даже водещите агрономи и почвоведи не са на едно мнение), ние разбира се, способстваме формирането на мощна коренова система и като следствие от това, на зелената част на растението. Но при това от почвата изчезват и последните остатъци от микроелементи, например, селен, а той играе ролята на катализатор в много биологически реакции и ако липсва, то растението не е в състояние да формира ефективна защитна система.
Ако няма ефективен имунитет, впоследствие растението задължително „ще получи“ някоя болест, с която Вие ще трябва да се борите по навик с различни химически средства. Болното растение бива нападано от патогенна микрофауна, вредители, с които Вие се борите, използвайки различни хербициди, пестициди и т. н.

Така порочният кръг се затваря от година на година, все повече изтощавайки и заразявайки почвата. Как мислите, какво ще е качеството на продукцията в резултат на такъв „комплекс“ от агротехнически мероприятия?

Следва да се подхранват не самите растения, а хранещите ги живи организми, които на свой ред, да подсигурят на растенията всички необходими хранителни вещества, а също микро- и макроелементи. Първо, тези организми превръщат в лесноусвоима форма за растенията, наличните в горните слоеве на почвата полезни вещества. Второ, те пренасят тези вещества по хранителните вериги, като своеобразна „биологическа помпа“, която ги изпомпва от по-дълбоките, а значи и по-малко изтощените слоеве на почвата, до които растенията не могат „да достигнат“ с корените си. И това става именно в количественото и качественото съотношение, което е необходимо на растението, за да се развива хармонично.
В крайна сметка не човекът трябва да определя какви именно и в какво количество органични съединения, микро- и макроелементи трябва да се съдържат в почвата. С тази задача много по-добре, бързо и евтино ще се справят ефективните микроорганизми, което те вършат в течение на хиляди години, дори преди появата на човечеството.

Колкото повече Ефективни Микроорганизми има в почвата през есента, толкова ще е по-висока нейната плодородност през пролетта. По изкуствен начин ефективните микроорганизми се внасят в почвата с помощта на получените на основата на Ефективните Микроорганизми.-препарат торове и препарати. Така внесените микроорганизми не само непосредствено подсигуряват с храна растенията, но и способстват развитието на други, по-високоразвити и продуктивни организми.
Трябва обаче да се има предвид, че при предозиране стимулаторите за растеж оказват противоположен, ефект. Затова в периода на вегетация на растенията препаратите с Ефективни Микроорганизми трябва да се използват само в препоръчителните количества. В завишени дози могат да се използват само за „почиваща“ земя.

Земята не бива да се прекопава, ограничавайте се само с повърхностна обработка на почвата на дълбочина 5-10 см. Повърхностния слой на почвата на дълбочина до 10 см. се обитава от група аеробни микроорганизми, тоест такива, на които е необходим кислород за да осъществяват процесите на жизнената си дейност. На дълбочина до 15 см. може да се срещнат обитатели както от аеробната, така и от анаеробната групи, за които кислородът е отрова. На дълбочина повече от 15 см. почвата се обитава само от микроорганизми от анаеробната група.
Като преобръщате земния пласт с дълбочина повече от 15 см. Вие „вкарвате“ аеробните организми по-надълбоко, а анаеробните се качват на повърхността, в резултат на което загива по-голямата част и от едните, и от другите. Както е известно обаче, „свято място празно не остава“. На тяхно място се заселва друга, по правило, патогенна микрофлора, и по-нататък имаме същата пагубна верига, която разгледахме по-горе. Вредата на дълбоката оран се заключава и в това, че се разрушава микроструктурата на повърхностните слоеве на почвата, разрушават се микроканалите, по които в тези слоеве проникват влагата и кислородът, в резултат на което почвата изсъхва и се покрива с влаго- и въздухонепроницаема кора.

При дълбока оран се разрушава също и структурата на „биологическата помпа“, която снабдява горните слоеве на почвата с необходимите на растенията макро- и микроелементи.

Естествената, живата структура на почвата се защитава най-добре чрез мулчиране – почвата се покрива с различни растителни остатъци (слама, стъбла от царевица, слънчоглед, тютюн, памук и други). То неизменно дава положителен резултат. Мулчът способства усиленото поглъщане от почвата на влага и хранителни вещества от въздуха и създава благоприятни условия за обитателите на почвата. Подходящи за мулчиране са както компостът или прегорелият оборски тор, така и всяка друга дребна органична материя, включвайки торф, зелена и суха трева, стърготини, отпадъчна хартия, остатъци от бурени и др. Освен защитните свойства, мулчът притежава още едно ценно качество: само на границата на мулча и почвата може да съществуват редица изключително полезни гъбични микроорганизми.
Един от най-важните начини за органично обогатяване на почвата е посаждането на всички свободни участъци земя на така наречените сидерати. Сидерати могат да бъдат всякакви едногодишни издръжливи растения, например, бобови, житни, кръстоцветни. В Ефективните Микроорганизми.-технологията сидератите изпълняват редица важни функции. Те не само съживяват почвата и я снабдяват със зелена маса, но и чрез корените си структурират нейния горен слой. Затова сидератите не се изскубват, а се режат до корен, зелената маса леко се набожда в почвата и при възможност се полива с Ефект.М-разтвор в концентрация 1:100/150. Сидератите се сеят много гъсто, например, нормата за посяване на семената на ръжта и зимницата е около 2,5 кг. на 100 м².
-Използвана е Немска и от части руска литература

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Растенията на zAcK
    29 Отговори
    5085 Преглеждания
    Последно мнение от zack
    20 юли 2018, 12:40
  • New post Мушички по растенията
    57 Отговори
    6897 Преглеждания
    Последно мнение от Tsonny Naydenov
    31 юли 2015, 01:07
  • New post Кои са най-добрите торове за растенията?
    от Kiril Donov » 16 юни 2013, 21:00 » в Торове и торене (fertilizers)
    117 Отговори
    13186 Преглеждания
    Последно мнение от hkhristov
    19 апр 2017, 23:03
  • New post Изкуствено осветяване на растенията
    37 Отговори
    6522 Преглеждания
    Последно мнение от vinil
    23 сеп 2017, 15:02
  • New post Как да задавате въпроси за проблеми с растенията?
    0 Отговори
    43 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    20 юли 2018, 18:54
  • New post Проблем с растенията ми - бихте ли посъветвали?
    14 Отговори
    2780 Преглеждания
    Последно мнение от vinil
    16 ное 2017, 10:20

Върни се в “Повреди по растенията, Торове и препарати (Plant diseases, Fertilizers and Pesticides)”