Биологично отглеждане на растенията/ Без химия

Тук коментираме бактериални, вирусни и гъбни заболявания, също и нападатели: въшки, акари, белокрилки, гъсеници, скакалци, гризачи, къртици и други, както и борбата с всички тях.
Торове и пестициди и други препарати.
Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Place: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Altitude (m): 395
USDA zone: 7b
Absolute minimum (°C): -15.2 since 1995
Last winter's low (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Favorite plant: Кокосова палма, Cocos nucifera
Favorite fruit: Durian - King of the fruits
Favorite climate: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 18 times
Been thanked: 24 times

Re: Биологично отглеждане на растенията/ Без химия

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 25 сеп 2013, 12:04

С този цитат съвсем ме отказа ... само бла-бла и нищо конкретно.
Някой разбра ли, как точно ще се попълнят запасите от изчерпания селен (Se), за който става въпрос в началото? Микроорганизмите няма откъде да го донесат, ако не се внесе по някакъв начин. Или греша?

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
marmozana
Специалист с много опит
Регистриран: 26 юли 2011, 13:41
Place: София
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от marmozana » 25 сеп 2013, 14:17

Начи идеята на тези ЕМ, поне аз доколкото я схващам, не е да набават селен или кой да е макро/микро елемент. Идеята е, да разградят растителните остатъци в почвата до усвоими за растенията елементи и да изместят патогенните микроорганизми. Както казах и за мен тази материя е нова и вероятността да напиша нещо глупаво е голяма.
Ето ти и един английски сайт, ако ти се чете, там малко по-подробно е описана функцията на отделните гадинки, съдържащи се в разтвора. И тук
Моите първи наблюдения с едноседмична давност - не забелязвам промени в развитието на третираните растения. НО! Липсва плесента по повърхността на почвата, която имах по някои саксии тук в магазина. А имаше много плесен в следствие на продължително непроветрение докато ме нямаше.

"Всички знаем, че светлината се движи по-бързо от звука. Затова някои хора изглеждат блестящи, докато не заговорят" A. Aйнщайн
Торове, препарати - онлайн магазинът се премести на нов адрес -> в синьото търкалце под аватара ми

Потребителски аватар
Светльо
Любител на южните растения
Регистриран: 29 юли 2013, 16:38

Непрочетено мнение от Светльо » 25 сеп 2013, 15:54

Че като за начинаещи статийката надъхва :)

Ако селенът е наистина толкова важен, не може ли примерно богатите на селен източници да се слагат в компост, заедно с останалите чудеса и съответно, след това го има и този елемент със сигурност в цялата, преработена от организмите, смес? Това, в случай, че растението не ще да го папа директно.
Видях, че даже и хапчета със селен (за хора) са измислили. Ако е възможно, не става ли просто да се натрошат към тора <thumbsup>
Намерих една бая дълга таблица, в какво се съдържа това и ще paste линка (не знам дали е правилно да го правя, заради авторски права, ако не е го изтрийте). Колко е адекватна, никаква идея нямам обаче :)
http://www.1001recepti.com/health/vitam ... /selenium/

Oh, bathroom
Оh, Joy
The village bathroom is the greatest joy!!!

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 25 сеп 2013, 23:33

Селенът беше само пример, много други химични елементи също са важни.
Както с всичко ново, трябва да се пробва и осмисли, преди да се изказваме. Затова аз млъквам, засега.

Потребителски аватар
Светльо

Непрочетено мнение от Светльо » 26 сеп 2013, 13:01

Ще споделя едно откритие. Още в началото го бях чел по разни места и наистина има готин ефект.
Коприва - накисва се във хладна вода за около час (принципно пише 3-8 часа, но лятото вкисва много бързо), също слагам може би поне 100г/литър(по статиите пише няколко пъти по-малко), после се прецежда, обаче много хубаво, че задръства обикновените пръскачки, и се пръска всичко.
Много приятен ефект - листата стават по-ярко зелени, малко по-тъмни, по-плътен цвят, и доста по-лъскави.
Освен за красота, действало и леко подхранващо(листно), против някои насекоми, вредители итн., но за това последното не съм видял особен ефект.
В последно време добавям и малко разтвор от лайка, понеже действа малко повече антибактериално, и мирише малко по-хубаво.
Единственият проблем е, че не действа толкова много (естетически не се вижда особена разлика), когато листата са с прах, белите петна от водата и препаратите, и трябва да се измият преди това (естествено, ако не се опитваме да трепем някой вредител през това време,де), а това си е играчка.

Oh, bathroom
Оh, Joy

Потребителски аватар
Светльо

Непрочетено мнение от Светльо » 22 ное 2013, 09:44

От началото пробвам едно от тия бабини работи, дето описах в началото:
пепел от цигари, посипана върху пръстта в саксиите. Помагала срещу идването на нови въшки и всякакви такива и развиването им в почвата. Не разбирам, правил съм го 4-5 пъти, но виждам, че има положителен резултат. Мравките главно не припарват до стъблото. Изобщо!Това го бях правил, когато имаше голямо нашествие от тях и изведнъж спряха. И въшките спряха.
Обаче едва ли не с промишлени количества пепел - поне половин см върху почвата. Което не се сещам колко пепелника са. И като полея 2/3 от това влиза по-навътре в пръстта.

Обаче се чудя, дали това не вреди на растението? Чел съм, че фасовете са проблема, пепелта не. Какво ще кажете за цялото тва нещо ?

Oh, bathroom
Оh, Joy

Потребителски аватар
Светльо

Непрочетено мнение от Светльо » 17 дек 2013, 17:32

Имам един въпрос
Четох в някаква статия преди малко, че при овошките плодовете растели високо над земята и затова в тях не се натрупвали нитрати (както при зеленчуците), а препаратите против вредителите били единствения проблем.
Т.е. по тая логика няма никакво значение, дали се тори с минерални торове, или оборска тор. Откъм здравословно хранене.

Предполагам, не е вярно ?

Oh, bathroom
Оh, Joy

NikiStoianov
Регистриран: 06 ное 2012, 19:08
Place: Варна

Непрочетено мнение от NikiStoianov » 05 фев 2014, 19:18

В неделя докато се рових в нета за интересни четива, попаднах на това:

Изображение

В една антикварна книжарница на скромната цена от 3лв. Моментално я поръчах, понеже тази тема ми е много интересна в момента, като алтернатива на торенето с химия.

Първите три изречения ми бяха достатъчни да разбера колко съм се объркал. Оказа се научен труд, написан на език далеч-далеч над моето ниво на познания. Повече се набляга на симбиозата на азотфиксиращите микроорганизми с нелегуминозни растения. Единственото, което разбрах и което може да ми е от полза, е че Eлшата (Alnus) също може да обогатява почвата с азот, макар да не е бобово растение. Но това става в симбиоза с микроорганизъм actinomycetes. Само дето не разбрах дали симбиозата се случва в природата от само себе си, както при бобовите или трябва да се причини с човешка намеса <head in the wall>

В последната една трета нещата се развиха към генното инженерство и спрях да чета. <die laughing>

С две думи загуба на време.

Потребителски аватар
dobis
Специалист по Clivia
Регистриран: 24 сеп 2013, 19:28

Непрочетено мнение от dobis » 05 фев 2014, 23:40

wrong dreamer написа:Аз си сея всяка година люти чушки. На пролет ще сея "Тринидадски скорпион". Пръскам срещу всичко което мърда и успеха е тотален и повсевместен. Първо сварявам 2 чушки в 1 л. вода и после добавям още 20л вода. Водата е сондажна, нехлорирана. Нищо не оцелява. Сигурен съм, че е антисептично и антибактериално. Опитайте срещу колорадски бръмбар. Моментална смърт, а убива и яйцата. А скорпиона е за сега в Гинес като по-по-най. Ползвам реколта от тази година за догодина.

Това действа ли за белокрилки ? И може ли някакви по обикновени люти чушки , нещо като шипка , ако ще и 10 да са ...

Стискай зъби и се смей ! Чакай и се надявай !
-----------------------------
Дограмата ми хлопа , дограмата ми хлопааааа....
--------------------------------
http://dobis.snimka.bg/?profile,albums

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 06 фев 2014, 02:39

Колега Wrong Dreamer, дай да трампим малко от твоите семена за тези чушки-скорпиони. Искам да ги пробвам. Няма ли нещо, което търсиш и аз да мога да ти предложа в замяна?

Orhids
Регистриран: 29 авг 2016, 09:28
Place: Стара загора

Непрочетено мнение от Orhids » 29 авг 2016, 17:40

Ооо,тази тема е стара,но аз да си кажа мнението и опитът.Пръскам всичко с разтвор от моругуа скорпион собствено производство.2 чушки в 2 литра вода.Пада ВСИЧКО!акари,щитоноани въшки и памуклийки.Амо с едно пръскане.Уникални са тези чушки и в частност,капсаицинът в чушките.Това са,мисля,най-лютите и редки чушки в света,но са супер препарат за органично третиране на неприятели.

Потребителски аватар
swot
Регистриран: 12 яну 2015, 23:04
Place: с. Момин Сбор
USDA zone: 7a
Favorite plant: Olea Europea
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от swot » 29 авг 2016, 18:41

А като фунгицид този разтвор може ли да се ползва?

Orhids
Регистриран: 29 авг 2016, 09:28
Place: Стара загора

Непрочетено мнение от Orhids » 29 авг 2016, 21:13

Ооо,не знам за разтвора,но аз ползвах една странна хрумка и тя се получи за гниене при адениум(явно ще да е доста ефикасна ;) )
Направих си фунгицид на прах от 2 части костно брашно,3 части канела и 1част изсушени и смлени семена от тази чушка.канелата (уж) има фунгицидни свойства,а в семената на чушките се съдържа най-много капсаицин.А от тези чушки става перфектно средство против комари-паля малко от изсушени и стрити на прах чушки.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Растенията на zAcK
    28 Отговори
    4122 Преглеждания
    Последно мнение от achovd
    03 яну 2017, 12:22
  • New post Мушички по растенията
    57 Отговори
    5456 Преглеждания
    Последно мнение от Oliver Queen
    31 юли 2015, 01:07
  • New post Изкуствено осветяване на растенията
    37 Отговори
    5682 Преглеждания
    Последно мнение от vinil
    23 сеп 2017, 15:02
  • New post Кои са най-добрите торове за растенията?
    от Kiril Donov » 16 юни 2013, 21:00 » в Торове и торене (fertilizers)
    117 Отговори
    11567 Преглеждания
    Последно мнение от hkhristov
    19 апр 2017, 23:03
  • New post Проблем с растенията ми - бихте ли посъветвали?
    14 Отговори
    2164 Преглеждания
    Последно мнение от vinil
    16 ное 2017, 10:20
  • New post Полза от растенията вкъщи - митове и легенди?
    10 Отговори
    1459 Преглеждания
    Последно мнение от sylay
    26 окт 2017, 12:42

Върни се в “Повреди по растенията, Торове и препарати (Plant diseases, Fertilizers and Pesticides)”