Земеделие без копаене и обръщане на почвата

Планетата Земя е нашият дом. Ще бъде дом и за поколенията след нас. Как да отглеждаме нашите растения, без да унищожаваме дома си?
xlameee
Регистриран: 12 юли 2020, 23:37
Район: чикаго
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times

Re: Земеделие без копаене и обръщане на почвата

Мнение от xlameee » 07 окт 2020, 18:03

Май сам си пиша тука !!!!!

perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): —6,6°С
Метеостанция: TFA
Has thanked: 265 times
Been thanked: 219 times

Мнение от perperikon » 07 окт 2020, 23:17

Чакаме да ни докажеш, че подхода ти има предимства пред традиционните! <hmmm> <coffee>

Жоро
Любител на южните растения
Регистриран: 15 авг 2020, 14:55
Район: София-област
Надморска височина (m): 910
Минимум последна зима (°C): -8
Has thanked: 17 times
Been thanked: 8 times

Мнение от Жоро » 08 окт 2020, 21:38

Това отдавна е доказано, но аз не се наемам да чакам да уври нечия глава. Който е опитал-знае, който не е, може и никога да не опита, само губи.
Ето как подготвих лехата с доматите за следващия сезон. Отне ми точно 30 минути. Окосеното е детелина, която бях засял в доматите напролет. Това място никога повече няма да се нуждае от копаене...
Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
Смрика
Регистриран: 21 яну 2014, 11:38
Район: Кюстендил
Надморска височина (m): 480
Метеостанция: http://vremeto.org/siskovci/
Has thanked: 19 times
Been thanked: 29 times

Мнение от Смрика » 08 окт 2020, 22:56

Как ще садиш домати без да копаш?

Жоро

Мнение от Жоро » 08 окт 2020, 23:22

След такова мулчиране почвата е достатъчно рохка за да се направи дупка и с ръце, но ползвам лопатка.

xlameee

Мнение от xlameee » 11 окт 2020, 12:00

Пикирах мандарините в компоста за боровинки с въглените който направих
и започнах да събирам гъби след първия дъжд преди 2-3 дена всяка сутрин

Но едно нещо разбрах че след като замесих въглените с компоста за боровинки PH нивото падна много бързо 3-4 дена от 7 на 6-6.5
А това което го сложих в лехата с боровинките преди 1 месец все още е 7. Незнам дали благодарение на въглените се получи това но съм благодарен
че намерих начин да свалям PH малко по бързо и то без сяра както го препоръчват за отглеждане на боровинки.
Компоста който закупих от Пловдив го дават 3.3-4.5PH но когато го намокря с вода и проверя PH-то си е 7. Явно трябва да престои едно извесно време в почвата за да започне да пада Ph-а Но въглените по някакъв начин ускоряват процеса за което съм много благодарен.

Незнам дали някой гледа изобщо тази тема, но аз ще си продължавам да си пиша тука

xlameee

Мнение от xlameee » 11 окт 2020, 12:25

Смрика написа:
08 окт 2020, 22:56
Как ще садиш домати без да копаш?

Хахахахах Нали?

Знаеш ли Paul Gautschi основателя на "Back to Eden" какво каза:
"Ако в градината започнеш да се потиш това означава че нещо не правиш както трябва."

Баща ми който от както се помни незнае нищо друго освен "Мотика" и с "Какво се пръска" Това лято стоеше на сянка и почиваше по цял ден. Е ръцете му трепереха докато превъзмогне навиците си, но и това отмина към средата на сезона когато хората хвърляха домати и той береше и ядеше, без да ги копай и пръска с каквото и да било.

2018-2019 година беше голямо потене Защото правихме градината от трдиционална към без копане
2020 година единственото място където се изпотих беше когато правих парника и когато два пъти с храстореза окосих плевелите на не мулчираната част от градината.
2021 Мисля да си седя под беседката и да гледам доматчетата и другите растения как се развиват.

Мотиката оставям на вас традиционалистите.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.1 (9-Feb 2020)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1021 times

Мнение от Kiril Donov » 11 окт 2020, 12:33

xlameee написа:
11 окт 2020, 12:00
...но аз ще си продължавам да си пиша тука
Няма проблем! Но не за мандарини или за биологично земеделие, а конкретно за земеделие без копаене. За всичко друго имаме отделни теми, в които много повече хора взимат участие.

Жоро

Мнение от Жоро » 11 окт 2020, 19:03

xlameee написа:
Но едно нещо разбрах че след като замесих въглените с компоста за боровинки PH нивото падна много бързо 3-4 дена от 7 на 6-6.5

Незнам дали някой гледа изобщо тази тема, но аз ще си продължавам да си пиша тука
Малко трудно ти хващам мисълта понякога, а и имам подозрения, че не съм единствен. Ако си прочетеш целия пасаж, който си драснал може и да разбереш защо. И да, саденето на мандарини в компост за боровинки с въглени е много вълнуващо, но сякаш наистина не се връзва в темата. Убеден съм, че ако го разкажеш в подходящия раздел ще привлечеш много...внимание..
И имай предвид, че въглени, дори да са от иглолистни, няма как да дават кисела реакция, поради високото съдържание на пепел, която е богата на калиева основа.

veso
Регистриран: 25 юни 2016, 15:20
Район: София кв. Орландовци
Надморска височина (m): 590
USDA zone: 7a
Абсолютна минимална t° (°C): -21°С
Минимум последна зима (°C): -11°С
Has thanked: 398 times
Been thanked: 23 times

Мнение от veso » 11 окт 2020, 19:50

Мисля тази есен, да подготвя една леха,за опит. Имам известно количество компост,собствено пороизводство, също и мулч. Това място което съм избрал, никога не е обработвано, ще е на метър от традиционно обработвана леха,и ще засадя домати и на двете места. Да видим, при еднакви условия, ще има ли разлика.
These users thanked the author veso for the post (total 3):
Жоро (11 окт 2020, 20:15) • Kiril Donov (11 окт 2020, 22:42) • Slavyanski (12 окт 2020, 10:23)
Rating: 23.1%

Потребителски аватар
zack
Южняк-родолюбец, маниак на тема маслини
Регистриран: 08 сеп 2010, 12:45
Район: Ивайловград/София
Надморска височина (m): 260
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -19 since 1926
Минимум последна зима (°C): -7.4 на 06.01.2019
Метеостанция: http://ivailovgrad.com/meteo/
Has thanked: 242 times
Been thanked: 338 times

Мнение от zack » 11 окт 2020, 22:27

veso написа:
11 окт 2020, 19:50
Мисля тази есен, да подготвя една леха,за опит. Имам известно количество компост,собствено пороизводство, също и мулч. Това място което съм избрал, никога не е обработвано, ще е на метър от традиционно обработвана леха,и ще засадя домати и на двете места. Да видим, при еднакви условия, ще има ли разлика.
Ако имам възможност и аз бих пробвал точно същото - да направя сравнение, за да видя как ще се справят доматите със сухото и горещо ивайловградско лято <wine>

xlameee

Мнение от xlameee » 13 окт 2020, 00:10

Жоро написа:
11 окт 2020, 19:03
xlameee написа:

Малко трудно ти хващам мисълта понякога, а и имам подозрения, че не съм единствен. Ако си прочетеш целия пасаж, който си драснал може и да разбереш защо. И да, саденето на мандарини в компост за боровинки с въглени е много вълнуващо, но сякаш наистина не се връзва в темата. Убеден съм, че ако го разкажеш в подходящия раздел ще привлечеш много...внимание..
Здравей

Имах предвид за резултата от компоста когато му добавиш въглени не конкретно за мандарините.
Правя си експеременти у нас как различните растения реагират при наличието на въглени в почвата преди да ги приложа в градината си.

И имай предвид, че въглени, дори да са от иглолистни, няма как да дават кисела реакция, поради високото съдържание на пепел, която е богата на калиева основа.
Не въглените дават кисела реакция компоста който смесих със тях. Този компост е спецялно за боровинки но му трябва време в почвата преди да свали Ph-то.
Интересно се получи че когато го смесих с въглените по някакъв начин този процес се ускори. За 3-4 дена от 7 Ph падна на 6-6.5 Ph докато боровинката която ми е в саксия и е само с този компост вече 3-4 месеца но Ph-то си стои твърдо на 7. В лехата ми в която съм засадил боровинки същата работа.

Просто исках да споделя

Жоро

Мнение от Жоро » 13 окт 2020, 23:15

Ами щом споделяме да ти споделя, че ако скоро не им свалиш pH на тия боровинки под 6 а най-добре под 5, няма да ги бъде. Ползвай зелен камък или сяра.

xlameee

Мнение от xlameee » 15 окт 2020, 01:49

Жоро написа:
13 окт 2020, 23:15
Ами щом споделяме да ти споделя, че ако скоро не им свалиш pH на тия боровинки под 6 а най-добре под 5, няма да ги бъде. Ползвай зелен камък или сяра.
Няма нищо общо с това което казах ама както и да е

Отговори