Actinidia deliciosa, Киви ( Kiwi )

Коментари за видовете и сортовете от род Actinidia
popov.dinko
Специалист овощар
Регистриран: 07 яну 2011, 22:39
Район:
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Actinidia deliciosa, Киви ( Kiwi )

Непрочетено мнение от popov.dinko » 13 яну 2011, 22:37

Кивито - добре познат плод на българската трапеза. Плод, достойно заел мястото си на фруктиерата има и българско бъдеще. Макар е не широко мащабно, но все пак може да заеме почетно място в българските градини !
Сигурен съм,че колегите от форума вече си отглеждат това красиво растение. Отглеждането не е кой знае колко трудно предвид климатичните условия в България. Кивито има завидна студоустойчивост в сравнение със смокинята, че дори и с палмите.
Вече 15 години отглеждам една женска и едно мъжко на южно изложение до стената на къщата ми. Това има предимство и при силни студове, тъй като къщата излъчва някой и друг градус топлина. Непременно трябва да е на телена конструкция , за да удържи тежеста на плодовете. Тази година роди рекордните 75-80 кг.
Предишните години все по 45-65 кг. Не му пестя оборските торове, вода му давам в изобилие. Кивито много обича водата, особено през сухото лято, тъй като има огромна листна маса и това води до бързо изпарение.
Просто слагам маркуча с малка струйка за цяла вечер. Пролетта леко разрохвам почвата около растението за да може да влезе и кислород. Това с окопаването обаче става малко проблем, неизбежно е изваждането на коренчета и това привлича котараците, които по цяла нощ се валят около накопаната почва. :D Корените не излъчват кой знае какъв аромат и това ги привлича силно. Когато се сади младо растение непременно да се огради с мрежичка докато се извиси, че котараците "гризат" и младите клонки.

За качеството на кивито, което се ражда в градината ми мога с гордост да кажа, че е най-доброто възможно
качество. Това в магазините си е 5-то качество. Гледам, според климатичните условия да го бера колкото може по-късно. Така плодовете не омекват бързо и стават по-сладки, а и да има за по-дълго време. Съхранявам в хладилник без проблем до края на февруари.
Ще се радвам, ако някой от колегите има киви в двора си и дваж повече ще се радвам, ако е по-добър майстор. Да каже някоя и друга тайничка... ;)
http://media.snimka.bg/8142/022540355.jpg?r=0
Последна промяна от popov.dinko на 12 мар 2011, 22:05, променено общо 3 пъти.

Потребителски аватар
исака
Любител на южните растения
Регистриран: 06 яну 2011, 19:21
Район:
Местоположение: Всички пътища водят към Марково-350м н.в.: 42° 03'с.ш./24°42'и.д.
Been thanked: 0

Re: Киви

Непрочетено мнение от исака » 14 яну 2011, 12:23

Здравей Динко. От няколко години се мъча с кивитата у дома и имам сравнително слаби резултати. Отначало започнах със самостоятелно окореняване на резници, които изрязвах от един изоставен парцел до язовира в Марково. Ала не било писано да успея. Оказа се, че това си било цял занаят и който знаел как става, си го криел. Тогава започнах да си купувам. И така си купих няколко растения, които поради стоителни работи в дома ми се наложи да премествам в неподходящо време и те измряха. След това засях на ново няколко и се оказа, че на някои не им беше подходящо мястото и се развиваха бавно. Мъжкото беше най-добре докато един ден забелязах, че като съм косил с тримера тревата около него, съм му обелил кората и то взе че изсъхна.
popov.dinko написа:Пролетта леко разрохвам почвата около растението за да може да влезе и кислород. Това с окопаването обаче става малко проблем, неизбежно е изваждането на коренчета и това привлича котараците, които по цяла нощ се валят около накопаната почва. :D Корените не излъчват кой знае какъв аромат и това ги привлича силно. Когато се сади младо растение непременно да се огради с мрежичка докато се извиси, че котараците "гризат" и младите клонки.
Едно от женските бе поразено от котешки лапи. Това не го знаех и след като разказах на една съселянка, тя ми каза, че това е често срещано, макар много да ме учуди . Та сега имам две останали женски, от които едното вече от две години е на тела на лозницата, а другото се надявам тази година да се качи. От другата страна на дувара, съседите ми също имат кивита и си берат, но притях съотношението е две мъжки на едно женско, та си мисля че мога да се възползвам от прашеца им. ако ли не ще си купя пак мое. Та за сега никакво отказване. Напролет пак ще си купя.

popov.dinko
Специалист овощар
Район:

Непрочетено мнение от popov.dinko » 14 яну 2011, 21:34

През март, когато е изложението "Агра 2011" сигурно както винаги ще пуснат кивита. Но не бързай да ги садиш веднага, а чак по средата на май. Трябва хубаво да се затопли земята, че се стресират и на мнозина не и им се хванаха като избързаха. През това време ще ги държиш на топло и ще ги поливаш както са в торбичките с пръст.
И непременно на много свелина.
Този плод заслужава нашето внимание, страшно много е витаминозен. Случва ми се често след консумация на 2-3 кивита като пийна вода в устата ми се усеща метален вкус. Витамин С, който е в изобилие и през зимните месеци наравно с хубаво узрели портокали са сигурна защита срещу настинки !

Потребителски аватар
исака
Район:
Местоположение: Всички пътища водят към Марково-350м н.в.: 42° 03'с.ш./24°42'и.д.

Непрочетено мнение от исака » 14 яну 2011, 22:38

На"Агра" съм плътно всяка година!
Това са съседските:
http://isaka.snimka.bg/nature/gradina.199445.22120511

Потребителски аватар
исака
Район:

Непрочетено мнение от исака » 24 фев 2011, 11:05

Днес хапнах последните кивита дадени ми от съседите. Нарочно ги бях оставил в кухнята в една фруктиера да видя колко може да издържат. Кожицата им беше леко сбръчкана (предполагам заради загуба на вода), но иначе си бяха наред от вътре. Много вкусен и издържлив плод, при това на топло. Гроздето в къщи устисква до Нова година, най-много. Заслужава си да го има човек в градината.
Преди време минах покрай една къща в Марково и ми направи впечатление че собственика им беше направил на кивитата, система от маркучи по лозницата, с която той обясни че ги оросявал, в горещите дни. Някой знае ли нещо по въпроса?

Потребителски аватар
Бобсъна
Специалист с много опит
Регистриран: 19 фев 2011, 12:21
Район:
Been thanked: 9 times

Непрочетено мнение от Бобсъна » 24 фев 2011, 14:07

Имам киви от 1999г!Благодатно растение...иска само слънце и вода,няма неприятели,плододава обилно. Ето реколта 2010:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
исака
Район:

Непрочетено мнение от исака » 24 фев 2011, 17:01

Бобсъне, това само от едно женско растение ли е? Надявам се и мойто да достигне тази реколта някой ден.

Потребителски аватар
Бобсъна
Специалист с много опит
Район:

Непрочетено мнение от Бобсъна » 24 фев 2011, 17:13

Ами само едно растение е..(женско,разбира се ,те мъжките не раждат)

Изображение

Потребителски аватар
исака
Район:

Непрочетено мнение от исака » 24 фев 2011, 17:24

Но опрашват!

Потребителски аватар
Бобсъна
Специалист с много опит
Район:

Непрочетено мнение от Бобсъна » 24 фев 2011, 17:46

Така е...В махалата почти във всяка къща има киви...на мястото на асмите....а един комшия тая година за сефте прави ракия от киви....похвали се че има аромат и била хубава...

Изображение

Изображение

Тънкото стъбло вдясно е нар,който също ще се отглежда на асмалъка...

Изображение

Потребителски аватар
исака
Район:

Непрочетено мнение от исака » 24 фев 2011, 21:30

Сиреч, ти крадеш от чуждия прашец? При мен от другата страна на зида също има кивита и там мъжките са две, та мисля да се възползвам и аз от чуждото, докато отгледам свое голямо(още не съм го сял, а старото тъкмо го качих на лозницата и погубих с тримера). За сега имам две женски и надявам се едното тази година да цъфне, но ще видим. При нас също много се гледат киви и аз отдавна се мъча да ги завъдя, но сглупих да ги местя в неподходящо време(заради строителни промени на двора) и те ми измряха. Та виждам че леко си подкастрил, та питам има ли някаква техника или просто подкъсяване на леторасите. Поздрави. И кажи от коя палма в Пловдив си напълни джобовете ;)

Потребителски аватар
Бобсъна
Специалист с много опит
Район:

Непрочетено мнение от Бобсъна » 25 фев 2011, 08:24

Пчелите крадят за мен!!"Подкастрянето" е резитба!Пал :lol: ми в Пловдив има много!!

Изображение

Потребителски аватар
исака
Район:

Непрочетено мнение от исака » 25 фев 2011, 10:08

За резитбата иде реч. Как я правиш? Правила и норми има ли? Бъди снисходителен към непросветените :mrgreen: . А колкото до палмите, чудех се коя от пл. Стефан Стамболов плододава. ;)

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 45 times
Been thanked: 64 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 25 фев 2011, 23:34

Имам 2 кивита в градината си от доста години. Плодовете са на брой колкото тези на Бобсъна, но аз ги мъча на един безводен родопски баир и тази есен като ги обрах, бяха колкото орех едри. После се смалиха още повече и сега са колкото лешник ... утре ще ги изхвърлям. Отвътре са твърди и сухи.
Благодаря на Бобсъна, че пак ме запали по тези плодове. Като гледах снимките му и реших другото лято да пусна едно капково напояване.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

popov.dinko
Специалист овощар
Район:

Непрочетено мнение от popov.dinko » 26 фев 2011, 00:28

Чудя Ви се г-н Донов, как точно на кивито не сте му обърнали подобаващо внимание. За това растение не бих казал, че е по-капризно от палмите. А и за полезността на плодовете, спор няма. Не мога да си представя такъв специалист като Вас да купува за семейството си некачествено вносно киви. Я се вземете насериозно по отношение на това растение и есента очаквам вече да се похвалите с богата реколта... :(
Не знам как точно се постват снимки тук, за да се изфукам и аз с моята реколта и на свой ред да получа похвали... :mrgreen:

http://media.snimka.bg/8142/022540353.jpg?r=0
Последна промяна от popov.dinko на 26 фев 2011, 21:26, променено общо 1 път.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Засяване на семена от Actinidia deliciosa, Киви ( Kiwi )
    от Комшията » 21 мар 2014, 21:42 » в Actinidia (Киви, Kiwi)
    37 Отговори
    6548 Преглеждания
    Последно мнение от Divako
    27 апр 2017, 23:01
  • New post "Златно киви"/ Golden kiwi (Actinidia chinensis)
    от XegouX » 26 апр 2014, 18:55 » в Actinidia (Киви, Kiwi)
    133 Отговори
    15834 Преглеждания
    Последно мнение от jare
    05 ное 2017, 18:29
  • New post Монстера/Monstera deliciosa
    3 Отговори
    1256 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    24 яну 2013, 00:40
  • New post Actinidia Purpurea
    от Бобсъна » 19 сеп 2014, 08:25 » в Actinidia (Киви, Kiwi)
    10 Отговори
    1816 Преглеждания
    Последно мнение от Бобсъна
    04 мар 2016, 20:40
  • New post Actinidia arguta, Актинидия Аргута
    от Бобсъна » 26 фев 2011, 16:04 » в Actinidia (Киви, Kiwi)
    173 Отговори
    18880 Преглеждания
    02 май 2016, 21:35
  • New post Питане за киви
    от Stanimir » 16 яну 2013, 18:54 » в Actinidia (Киви, Kiwi)
    65 Отговори
    8918 Преглеждания
    30 май 2017, 08:38

Върни се в “Actinidia (Киви, Kiwi)”