Маслини

Всичко за маслините

Re: Маслини

UNREAD_POSTот perperikon » 06 Сеп 2017, 13:28

Нощните температури на много места паднаха до едноцифрени стойности, което ни напомня, че ни предстои зазимяване на някои растения. Сега е времето хората, които имат отлично оцеляващи маслини отново да споделят какви мерки вземат. Не толкова като научни постановки, а по-скоро те с какво обясняват успеха си. В повечето случаи почвено-климатичните условия са основния фактор за успех, но да си представим че и нашите действия допринасят. :-))) Кой от нас, какво прави? Разкажете! ....Аз спирам поливките и торенето в края на Август, дългодействащите торове трябва да са спрени още в Юли. Махам някои по-буйно растящи, засенчени и неузрели клонки от вътрешността на короната, за да не черпят ресурса на клонките, които разчитам да оцелеят. Миналата есен мислех, че съм направил грешка с последното си действие, но след отличното презимуване явно не е така. Пред фактите и боговете мълчат! Пасивната(активна) защита е задължителна за първите няколко зими, според локацията. След Коледа при продължителни,безснежни, мразове покривам и почвата в радиус 1м. Логиката ми е, че незамръзналите корени все пак ще могата подават някаква вода към листата за 2-3(5) часа по обед, когато дневните t отлепят над нулата. Почвата е инертен акумулатор на студ и позволим ли веднъж корените да замръзнат на 20-30 см. дълбочина, после 20-30 дни ще се размразяват, а дотогава надземната част вероятно ще е тотална щета. Това са моите виждания и опит и не гарантират успех на друг терен, но за хора, които нямат собствена доказана версия за успешно отглеждане на маслина това е добро начало.
perperikon
Градинар (Gardener)

Mясто: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
Абсолютна минимална темп.(°C): -24
Минимум в посл. зима (°C): -14
Любимо растение: Маслина, Палми
Любим климат: Средиземноморски

UNREAD_POSTот traiko » 25 Сеп 2017, 21:07

Да покажа една маслина, която е засадена на обекта където работя.
Красиво дръвче,добре оформено с малко но доста едри маслинки.Определям го на Халкидики.
Решил съм един ден да мина и да снимам всички маслини в Свети Влас.
Изображение
Изображение
Изображение
Ако жените не съществуваха, то парите нямаше да имат смисъл.
Аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите

Mясто: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Любимо растение: Цитруси+Манго
Любим климат: Черноморски с миниуми до -8 max.

UNREAD_POSTот Бобсъна » 27 Сеп 2017, 09:02

Гледам вече зреят пущините:

Изображение

<cheers2> <cheers2>
Изображение
Аватар
Бобсъна
Специалист с много опит

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 27 Сеп 2017, 09:10

Къде е тая страхотна маслина? Прилича на Халкидики.
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Dipl. Agricultural engineer, Master of Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -10.5 (8 Jan 2017)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

UNREAD_POSTот traiko » 29 Сеп 2017, 21:12

Елит -1.Има и доста почернели .
Изображение
Изображение
Изображение
Ако жените не съществуваха, то парите нямаше да имат смисъл.
Аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите

Mясто: Свети Влас
Любимо растение: Цитруси+Манго
Любим климат: Черноморски с миниуми до -8 max.

Re: Маслин

UNREAD_POSTот perperikon » 11 Окт 2017, 22:41

Хубаво се беше препарирала маслината ми(7-8 год., 3 метра) от летните жеги и суша - никакъв вегетативен растеж през Август и Септември. Изпечена и готова за зимата! Сега след двата валежа - 26 + 55 литра водата стигна до корените и тръгна як свеж растеж отвсякъде. Сега както го дават 20-25*С през следващите 7-10 дни, като нищо ще направи още 10-15 см нов прираст, който ще е рисков за измръзване. Миналата зима последните 2-5 см. от късния есенен растеж измръзна при минус 14*С. и една седмица обледенени клони. Всичко пораснало до края на Август оцеля на 100%. Съжалявам, че сега не сложих един найлон под маслината да отведе водата надалеч от корените, но wettercentrale ме подведоха, последния валеж го прогнозираха двойно по-малък. От тук нататък(до март) ще отвеждам дъжда от палми и маслини - т.е. засушаване за повишаване на студоустойчивостта. При мен има ефект!
Последна промяна perperikon на 12 Окт 2017, 19:04, променена общо 1 път
perperikon
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот plamen » 12 Окт 2017, 00:24

При мен се изля даже повече дъжд, но мойте маслинки не се развиват. Интересно......
Аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините

Mясто: Храбрино

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 12 Окт 2017, 05:30

Съгласен съм с Perperikon. При същите условия, при мен миналия ноември тръгнаха някои маслини. Каквото израсна - после измръзна. По-старият прираст си остана непокътнат, както и самите дървета. Това за отвеждането на водата е правилно и е добра идея, само аз дето по-скоро бих изкоренил маслините, вместо чак толкова да им робувам.
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Dipl. Agricultural engineer, Master of Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -10.5 (8 Jan 2017)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

UNREAD_POSTот perperikon » 12 Окт 2017, 19:58

Пламене, аз съм на 100 м. по-ниско и съм на южен скат. Маслината ми е на целодневно слънцеогряване. Това може да води до 2-3 градуса по-високи дневни температури от твоите, но пък нощните вече падат до 5*С. По-скоро, обаче си мисля, че в жегите маслината ми е натрупала "енергия"(асимилати) и само липсата на вода й е спирало растежа. Получи си водата и сега ще изразходва натрупаната енергия в растеж. Ако бях я поливал и беше расла цяло лято може би сега нямаше да губи енергия в растеж, а по-скоро би я насочвала към узряване на растежа. Растението си върви по своя "логика", а аз със засушаването го вкарвам в моя филм - Умирай трудно. Да метна 2-3 м2 найлон около маслината е възможно най-малкото усилие, което полагам за което и да е растение в двора. При прираст по около 50 см, дори последните 5 см на клонките да измръзнат пак си е сериозен прираст. Моята прогноза е, че до 5 год. ще се появят и първите маслинови градини в България, в добри локации, с добри консултанти. Ако нямах по-сериозни занимания, сигурно аз щях го направя!
perperikon
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Gepata » 12 Окт 2017, 20:26

Същата работа и при мен. Август застой,а Октомври-Ноември юруууш да растем <head in the wall> После иде зимата и айде до земята леш...традиция вече
Гледай на живота през предното стъкло, а не през огледалото за задно виждане.
Аватар
Gepata
Крайморски експериментатор с палми и юка

Mясто: Варна,Тополи
Надморска височина (m): 45
Абсолютна минимална темп.(°C): -17.8
Минимум в посл. зима (°C): -11.8
Любимо растение: юка,маслина
Любим плод: смокиня
Любим климат: средиземноморски

UNREAD_POSTот plamen » 12 Окт 2017, 21:56

perperikon написа:Пламене, аз съм на 100 м. по-ниско и съм на южен скат. Маслината ми е на целодневно слънцеогряване. Това може да води до 2-3 градуса по-високи дневни температури от твоите, но пък нощните вече падат до 5*С. По-скоро, обаче си мисля, че в жегите маслината ми е натрупала "енергия"(асимилати) и само липсата на вода й е спирало растежа. Получи си водата и сега ще изразходва натрупаната енергия в растеж. Ако бях я поливал и беше расла цяло лято може би сега нямаше да губи енергия в растеж, а по-скоро би я насочвала към узряване на растежа. Растението си върви по своя "логика", а аз със засушаването го вкарвам в моя филм - Умирай трудно. Да метна 2-3 м2 найлон около маслината е възможно най-малкото усилие, което полагам за което и да е растение в двора. При прираст по около 50 см, дори последните 5 см на клонките да измръзнат пак си е сериозен прираст. Моята прогноза е, че до 5 год. ще се появят и първите маслинови градини в България, в добри локации, с добри консултанти. Ако нямах по-сериозни занимания, сигурно аз щях го направя!

Перперикон, сигрен съм, че при теб е по - топло в този сезон.Тук нямам минимална под +8 ,за сега.Не давам отговори и нямам рецепти.Имам наблюдения.Например,маслината Халкидики е на една ливада,която се полива през 2 дена през лятото.Нямаш идея колко литра са се излели около нея.Не мърда и сантиметър през лятото.Сега вече поливките са спрени,но имаше много дъжд - растеж няма.
Аватар
plamen

UNREAD_POSTот maniak » 12 Окт 2017, 22:24

ПРи мен имат растеж също последните 10-15см. са зелени и ще измръзнат лесно. Относно температурите няма как да има 2-3 градуса разлика при нормални условия през деня заради 100м. разлика, ако ще и на отвесен южен склон да са. Средно температурата се понижава с 0.6 градуса на всеки 100м.! Часовете слънчево греене вече са друго нещо. Температурата на повърхността на почвата може да бъде и с 5 градуса по-висока, но на 2м. не.
maniak
Последовател на Мичурин

UNREAD_POSTот perperikon » 13 Окт 2017, 00:31

Пламене, ясно ти е, че температурите не са единствения фактор определящ благополучието на едно растение. Може състава,влажността,отцедливостта,аерацията и pH на почвата да са неподходящи, поединично или като съвкупност. Нищожна е вероятността самата фиданка да е "виновна", по-скоро е посадена на неподходящ терен и тогава не трябва да се упорстваме в усилията си. Няма как да се чувства добре маслината ти насред ливада поливана през 1-2 дни - със сигуурност корените й са преовлажнени и лошо аерирани, неща които не понася. Това е достатъчна причина да не расте. Гледам в нета огромни плантации в Северна Африка, Южна Испания посадени в суха полупустиня където и трева почти не оцелява. Маслината е относително сухолюбиво растение,с дълбоки корени, благоприятстващо се от умерени поливки, но не понася постоянна влага, изместваща въздуха от почвата. Много й идва влагата на твоята, измисли й по-сух терен - без поливки и без отток на дъждовни води покрай нея. При теб си вали достатъчно и няма причина да поливаш маслина изобщо след първото лято, освен ако не искаш да й удушиш корените или да й компрометираш студоустойчивостта.
perperikon
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот plamen » 13 Окт 2017, 00:32

Maniak.....слънчевото греене е интересен момент.При мен слънцето изгрява по-късно и залязва по-рано в сравнение с равнинния релеф.От друга страна,понеже склона е югозападен,когато грее-грее яко....кривата на хълма почти съвпада с кривата на слънцето .
Аватар
plamen

UNREAD_POSTот plamen » 13 Окт 2017, 00:48

perperikon написа:Пламене, ясно ти е, че температурите не са единствения фактор определящ благополучието на едно растение. Може състава,влажността,отцедливостта,аерацията и pH на почвата да са неподходящи, поединично или като съвкупност. Нищожна е вероятността самата фиданка да е "виновна", по-скоро е посадена на неподходящ терен и тогава не трябва да се упорстваме в усилията си. Няма как да се чувства добре маслината ти насред ливада поливана през 1-2 дни - със сигуурност корените й са преовлажнени и лошо аерирани, неща които не понася. Това е достатъчна причина да не расте. Гледам в нета огромни плантации в Северна Африка, Южна Испания посадени в суха полупустиня където и трева почти не оцелява. Маслината е относително сухолюбиво растение,с дълбоки корени, благоприятстващо се от умерени поливки, но не понася постоянна влага, изместваща въздуха от почвата. Много й идва влагата на твоята, измисли й по-сух терен - без поливки и без отток на дъждовни води покрай нея. При теб си вали достатъчно и няма причина да поливаш маслина изобщо след първото лято, освен ако не искаш да й удушиш корените или да й компрометираш студоустойчивостта.

За сега нямам растеж и при другите 3 маслинки.Ще ги наглеждам.Но съм забелязал,че е така обикновено - есенният прираст е слаб.
Аватар
plamen

ПредишнаСледваща

Назад към Olea europaea (Маслини, Olives)