Маслини

Всичко за маслините

Re: Маслини

UNREAD_POSTот perperikon » 06 Сеп 2017, 13:28

Нощните температури на много места паднаха до едноцифрени стойности, което ни напомня, че ни предстои зазимяване на някои растения. Сега е времето хората, които имат отлично оцеляващи маслини отново да споделят какви мерки вземат. Не толкова като научни постановки, а по-скоро те с какво обясняват успеха си. В повечето случаи почвено-климатичните условия са основния фактор за успех, но да си представим че и нашите действия допринасят. :-))) Кой от нас, какво прави? Разкажете! ....Аз спирам поливките и торенето в края на Август, дългодействащите торове трябва да са спрени още в Юли. Махам някои по-буйно растящи, засенчени и неузрели клонки от вътрешността на короната, за да не черпят ресурса на клонките, които разчитам да оцелеят. Миналата есен мислех, че съм направил грешка с последното си действие, но след отличното презимуване явно не е така. Пред фактите и боговете мълчат! Пасивната(активна) защита е задължителна за първите няколко зими, според локацията. След Коледа при продължителни,безснежни, мразове покривам и почвата в радиус 1м. Логиката ми е, че незамръзналите корени все пак ще могата подават някаква вода към листата за 2-3(5) часа по обед, когато дневните t отлепят над нулата. Почвата е инертен акумулатор на студ и позволим ли веднъж корените да замръзнат на 20-30 см. дълбочина, после 20-30 дни ще се размразяват, а дотогава надземната част вероятно ще е тотална щета. Това са моите виждания и опит и не гарантират успех на друг терен, но за хора, които нямат собствена доказана версия за успешно отглеждане на маслина това е добро начало.
perperikon
Градинар (Gardener)

Mясто: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
Абсолютна минимална темп.(°C): -24
Минимум в посл. зима (°C): -14
Любимо растение: Маслина, Палми
Любим климат: Средиземноморски

UNREAD_POSTот traiko » 25 Сеп 2017, 21:07

Да покажа една маслина, която е засадена на обекта където работя.
Красиво дръвче,добре оформено с малко но доста едри маслинки.Определям го на Халкидики.
Решил съм един ден да мина и да снимам всички маслини в Свети Влас.
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите

Mясто: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Любимо растение: Цитруси+Манго
Любим климат: Черноморски с миниуми до -8 max.

UNREAD_POSTот Бобсъна » 27 Сеп 2017, 09:02

Гледам вече зреят пущините:

Изображение

<cheers2> <cheers2>
Изображение
Аватар
Бобсъна
Специалист с много опит

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 27 Сеп 2017, 09:10

Къде е тая страхотна маслина? Прилича на Халкидики.
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -10.5 (8 Jan 2017)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

UNREAD_POSTот traiko » 29 Сеп 2017, 21:12

Елит -1.Има и доста почернели .
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите

Mясто: Свети Влас
Любимо растение: Цитруси+Манго
Любим климат: Черноморски с миниуми до -8 max.

Re: Маслин

UNREAD_POSTот perperikon » 11 Окт 2017, 22:41

Хубаво се беше препарирала маслината ми(7-8 год., 3 метра) от летните жеги и суша - никакъв вегетативен растеж през Август и Септември. Изпечена и готова за зимата! Сега след двата валежа - 26 + 55 литра водата стигна до корените и тръгна як свеж растеж отвсякъде. Сега както го дават 20-25*С през следващите 7-10 дни, като нищо ще направи още 10-15 см нов прираст, който ще е рисков за измръзване. Миналата зима последните 2-5 см. от късния есенен растеж измръзна при минус 14*С. и една седмица обледенени клони. Всичко пораснало до края на Август оцеля на 100%. Съжалявам, че сега не сложих един найлон под маслината да отведе водата надалеч от корените, но wettercentrale ме подведоха, последния валеж го прогнозираха двойно по-малък. От тук нататък(до март) ще отвеждам дъжда от палми и маслини - т.е. засушаване за повишаване на студоустойчивостта. При мен има ефект!
Последна промяна perperikon на 12 Окт 2017, 19:04, променена общо 1 път
perperikon
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот plamen » 12 Окт 2017, 00:24

При мен се изля даже повече дъжд, но мойте маслинки не се развиват. Интересно......
Аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините

Mясто: Храбрино
Абсолютна минимална темп.(°C): -15 c

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 12 Окт 2017, 05:30

Съгласен съм с Perperikon. При същите условия, при мен миналия ноември тръгнаха някои маслини. Каквото израсна - после измръзна. По-старият прираст си остана непокътнат, както и самите дървета. Това за отвеждането на водата е правилно и е добра идея, само аз дето по-скоро бих изкоренил маслините, вместо чак толкова да им робувам.
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -10.5 (8 Jan 2017)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

UNREAD_POSTот perperikon » 12 Окт 2017, 19:58

Пламене, аз съм на 100 м. по-ниско и съм на южен скат. Маслината ми е на целодневно слънцеогряване. Това може да води до 2-3 градуса по-високи дневни температури от твоите, но пък нощните вече падат до 5*С. По-скоро, обаче си мисля, че в жегите маслината ми е натрупала "енергия"(асимилати) и само липсата на вода й е спирало растежа. Получи си водата и сега ще изразходва натрупаната енергия в растеж. Ако бях я поливал и беше расла цяло лято може би сега нямаше да губи енергия в растеж, а по-скоро би я насочвала към узряване на растежа. Растението си върви по своя "логика", а аз със засушаването го вкарвам в моя филм - Умирай трудно. Да метна 2-3 м2 найлон около маслината е възможно най-малкото усилие, което полагам за което и да е растение в двора. При прираст по около 50 см, дори последните 5 см на клонките да измръзнат пак си е сериозен прираст. Моята прогноза е, че до 5 год. ще се появят и първите маслинови градини в България, в добри локации, с добри консултанти. Ако нямах по-сериозни занимания, сигурно аз щях го направя!
perperikon
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Gepata » 12 Окт 2017, 20:26

Същата работа и при мен. Август застой,а Октомври-Ноември юруууш да растем <head in the wall> После иде зимата и айде до земята леш...традиция вече
Гледай на живота през предното стъкло, а не през огледалото за задно виждане.
Аватар
Gepata
Крайморски експериментатор с палми и юка

Mясто: Варна,Тополи
Надморска височина (m): 45
Абсолютна минимална темп.(°C): -17.8
Минимум в посл. зима (°C): -11.8
Любимо растение: юка,маслина
Любим плод: смокиня
Любим климат: средиземноморски

UNREAD_POSTот plamen » 12 Окт 2017, 21:56

perperikon написа:Пламене, аз съм на 100 м. по-ниско и съм на южен скат. Маслината ми е на целодневно слънцеогряване. Това може да води до 2-3 градуса по-високи дневни температури от твоите, но пък нощните вече падат до 5*С. По-скоро, обаче си мисля, че в жегите маслината ми е натрупала "енергия"(асимилати) и само липсата на вода й е спирало растежа. Получи си водата и сега ще изразходва натрупаната енергия в растеж. Ако бях я поливал и беше расла цяло лято може би сега нямаше да губи енергия в растеж, а по-скоро би я насочвала към узряване на растежа. Растението си върви по своя "логика", а аз със засушаването го вкарвам в моя филм - Умирай трудно. Да метна 2-3 м2 найлон около маслината е възможно най-малкото усилие, което полагам за което и да е растение в двора. При прираст по около 50 см, дори последните 5 см на клонките да измръзнат пак си е сериозен прираст. Моята прогноза е, че до 5 год. ще се появят и първите маслинови градини в България, в добри локации, с добри консултанти. Ако нямах по-сериозни занимания, сигурно аз щях го направя!

Перперикон, сигрен съм, че при теб е по - топло в този сезон.Тук нямам минимална под +8 ,за сега.Не давам отговори и нямам рецепти.Имам наблюдения.Например,маслината Халкидики е на една ливада,която се полива през 2 дена през лятото.Нямаш идея колко литра са се излели около нея.Не мърда и сантиметър през лятото.Сега вече поливките са спрени,но имаше много дъжд - растеж няма.
Аватар
plamen

UNREAD_POSTот maniak » 12 Окт 2017, 22:24

ПРи мен имат растеж също последните 10-15см. са зелени и ще измръзнат лесно. Относно температурите няма как да има 2-3 градуса разлика при нормални условия през деня заради 100м. разлика, ако ще и на отвесен южен склон да са. Средно температурата се понижава с 0.6 градуса на всеки 100м.! Часовете слънчево греене вече са друго нещо. Температурата на повърхността на почвата може да бъде и с 5 градуса по-висока, но на 2м. не.
maniak
Последовател на Мичурин

UNREAD_POSTот perperikon » 13 Окт 2017, 00:31

Пламене, ясно ти е, че температурите не са единствения фактор определящ благополучието на едно растение. Може състава,влажността,отцедливостта,аерацията и pH на почвата да са неподходящи, поединично или като съвкупност. Нищожна е вероятността самата фиданка да е "виновна", по-скоро е посадена на неподходящ терен и тогава не трябва да се упорстваме в усилията си. Няма как да се чувства добре маслината ти насред ливада поливана през 1-2 дни - със сигуурност корените й са преовлажнени и лошо аерирани, неща които не понася. Това е достатъчна причина да не расте. Гледам в нета огромни плантации в Северна Африка, Южна Испания посадени в суха полупустиня където и трева почти не оцелява. Маслината е относително сухолюбиво растение,с дълбоки корени, благоприятстващо се от умерени поливки, но не понася постоянна влага, изместваща въздуха от почвата. Много й идва влагата на твоята, измисли й по-сух терен - без поливки и без отток на дъждовни води покрай нея. При теб си вали достатъчно и няма причина да поливаш маслина изобщо след първото лято, освен ако не искаш да й удушиш корените или да й компрометираш студоустойчивостта.
perperikon
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот plamen » 13 Окт 2017, 00:32

Maniak.....слънчевото греене е интересен момент.При мен слънцето изгрява по-късно и залязва по-рано в сравнение с равнинния релеф.От друга страна,понеже склона е югозападен,когато грее-грее яко....кривата на хълма почти съвпада с кривата на слънцето .
Аватар
plamen

UNREAD_POSTот plamen » 13 Окт 2017, 00:48

perperikon написа:Пламене, ясно ти е, че температурите не са единствения фактор определящ благополучието на едно растение. Може състава,влажността,отцедливостта,аерацията и pH на почвата да са неподходящи, поединично или като съвкупност. Нищожна е вероятността самата фиданка да е "виновна", по-скоро е посадена на неподходящ терен и тогава не трябва да се упорстваме в усилията си. Няма как да се чувства добре маслината ти насред ливада поливана през 1-2 дни - със сигуурност корените й са преовлажнени и лошо аерирани, неща които не понася. Това е достатъчна причина да не расте. Гледам в нета огромни плантации в Северна Африка, Южна Испания посадени в суха полупустиня където и трева почти не оцелява. Маслината е относително сухолюбиво растение,с дълбоки корени, благоприятстващо се от умерени поливки, но не понася постоянна влага, изместваща въздуха от почвата. Много й идва влагата на твоята, измисли й по-сух терен - без поливки и без отток на дъждовни води покрай нея. При теб си вали достатъчно и няма причина да поливаш маслина изобщо след първото лято, освен ако не искаш да й удушиш корените или да й компрометираш студоустойчивостта.

За сега нямам растеж и при другите 3 маслинки.Ще ги наглеждам.Но съм забелязал,че е така обикновено - есенният прираст е слаб.
Аватар
plamen

ПредишнаСледваща

Назад към Olea europaea (Маслини, Olives)