Старозагорските маслини

Всичко за маслините
Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Район: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Has thanked: 67 times
Been thanked: 80 times

Re: Старозагорските маслини

Мнение от traiko » 30 май 2019, 12:59

perperikon ,аз съм правил така.Като цъфнат по едно и също време,отчупвал съм от един приятел от неговата .После направо съм потупвал върху цветовете и съм
оставял клончето в шише,закачено на маслината.Мога да споделя,че им ефект.
Тогава нямах други които цъфтяха.Днес забелязвам,че Елит 1 започва да отваря цветове.Не знам какво ще се получи понеже е от северната страна на градината,там имам засадена и Никитската,но още се свива нещо,Елит е по на завет и може би затова и по рано започва.Съседа има на метър,два растение,но
гледам,че няма да цъфти а е доста по голяма от моята Никитска.
Имам една саксийна Каламон,която всеки момент ще цъфти.Може и да я пренеса наблизо,но малко трудно ще ми е.

perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): —6,6°С
Метеостанция: TFA
Has thanked: 202 times
Been thanked: 160 times

Мнение от perperikon » 22 юни 2019, 20:39

Ето я и моята 10-годишна Халкидики, на 15 км източно от Ст.Загора(с.Дълбоки). Дебелината в основата е 15+ см. Разклони се от ниско след измръзване през първата година. Температури тогава не съм мерил. След това са мръзнали само връхчета на на клонки през някои години.
Тази пролет почти не съм я рязал, нарочно! Миналата година след есенно+пролетно "оформяне" се оказа, че съм изрязал и повечето бъдещи цъфтящи клончета. <he-he> Останалия оскъден цвят не се самоопраши, а друг опрашител нямаше. Тази година имаше доста цвят, който сурваках с една прецъфтяваща саксиена маслина от неизвестен сорт(друг!). Има малко опрашени цветове които видимо нарастват, а повечето завързи като че са в застой, вероятно не са оплодени и ще окапят. Догодина опрашването вече не би трябвало да ми е проблем - ще имам доста сортове едновременно цъфтящи маслини в земята, ако опазя новите през първата им зима.
Със сигурност има и други маслини из района! Дано ги издиря, че да ви ги покажа - май няма кой друг!? <die laughing>
Изображение
These users thanked the author perperikon for the post (total 3):
gos (23 юни 2019, 11:23) • jovanoti (24 юни 2019, 01:42) • ПетърD (08 юли 2019, 06:45)
Rating: 23.1%

perperikon

Мнение от perperikon » 08 юли 2019, 01:51

Опрашените завързи на горната маслина растат и вече са колкото бобено зърно, има-няма 20-30 броя. <weep> По интересното е че повечето имат изразено в различна степен надлъжно оребряване. Напречния срез на плода не е кръгъл, а би имал формата (4-5) шестограм. Знае ли някой за сорт с подобни характеристики? Може пък тепърва да се окръглят!? <hmmm> Другите сортове, които засади тази пролет си имат кръгло сечение. Досега съм приемал дървото за Халкидики, но това беше просто предположението на продавачката от щанд за мариновани гръцки маслини., която продаваше и фиданки.
Последна промяна от perperikon на 20 окт 2019, 21:43, променено общо 1 път.

perperikon

Мнение от perperikon » 08 окт 2019, 00:34

1. Пазарската Халкидики започна да зрее - има и черни, и зелени и прошарени маслини(4-5 грама).Миналата година бяха по-едри при същите неполивни уславия. Въпреки, че отново влезе напълно в сянката на блока от юг, това не й попречи да узрее преди моята на село. Я има 20 маслини, я не. Неопрашените партенокарпни плодове с форма и размер на дребех грах обаче са изобилни. Миналата година почти нямаше такива топчета! <hmmm>
2. Моята на Халкидики на село е 2 пъти по едра - някои от плодовете проближават 10 грама(на око) и продължават да нарастват. Чак се чудя дали е Халкидики!? Ще снимам плодовете при маслинобера. ... в една купа. Торил съм я слабо след цъфтежа, + 2-3 поливки при сериозно засушаване. Расте в бедна почва с дълбочина 25—50 см!?
3. Маслината в кв. Железник преди месец беше страшно засушена и имаше само 3-4 стафидирали плода, На този, сух, напечен завет няма да измръзне никога, но и прилична реколта няма да даде. Сорта остава неизвестен.

perperikon

Мнение от perperikon » 14 окт 2019, 11:58

Вчера обрах пазарската Халкидики. Това е реколтата при нулеви грижи. Миналата година бяха по едри. Черните са леко поомекнали и месото се отделя от костилката с малки загуби, при зелените - не. Смятам да засея костилките. След 15 години ще ви кажа какво са родили. <he-he>
За мариноване, смятам че зелените ще имат по-приятна крайна консистенция и вкус!
Изображение

Изображение

perperikon

Мнение от perperikon » 26 окт 2019, 17:25

Халкидикито на село узря. Оскъден урожай, но с добър размер(жена ми помага за снимката). Ако следващата пролет успея да я опраша(не жена ми) се надявам да набера 2 кофи подобни маслини! Пуста лакомия! <he-he>
Изображение
Изображение

Ето и един зреещ тазгодишен Каламон, който явно отлично се самоопрашва — върза цели 23 едри маслини, при нищожния си размер! Досвидя ми се да ги редуцирам и затова и даде оскъден вегетативен растеж. Защитата му тази зима ще е предизвикателство, но ще се справя ...с хитрости.
Изображение
Имам засадени още 7—8 маслини, но те още нямат плод или той не отговаря на сорта поради непълноценно опрашване.
Догодина голямо садене на маслини ме чака — “студоустойчиви” и не толкова. <fishing>

perperikon

Мнение от perperikon » 18 яну 2020, 14:03

През последната пролет и лято съм засадил поне 10 нови маслини от различни сортове, включително и най-слабоустойчивите - Амфиса, Каламон и др. Имах готовност да ги завивам при голям мраз, но засега не се е наложило. Дотук съм мерил -5°С и има вероятност да няма по-ниски t° тази зима. Засега всички малки маслинки изглеждат перфектно, освен 2-3 см от есенният прираст на някои(?). Чак през Април ще е напълно ясно, дали и какви повреди имат!
Каквито и да са повредите, с възрастта дръвчетата ще стават все по-устойчиви,....докато не срещнат студ непоносим за съответния сорт.
Нямам никакви конкретни планове. Годините и модерния климат ще дадат отговор на моето двоумене - кои точно сортове могат да оцеляват при мен. <hmmm> Не при Вас! <he-he>

Потребителски аватар
zack
Южняк-родолюбец, маниак на тема маслини
Регистриран: 08 сеп 2010, 12:45
Район: Ивайловград/София
Надморска височина (m): 260
Абсолютна минимална t° (°C): -19 since 1926
Минимум последна зима (°C): -7.4 на 06.01.2019
Метеостанция: http://ivailovgrad.com/meteo/
Has thanked: 204 times
Been thanked: 282 times

Мнение от zack » 18 яну 2020, 14:47

Щях да го пиша миналия ден в другата тема за маслини, но се отказах. Ама и тук става - климатът в България става все по-маслинен <thumbsup>
Поне едно предимство да има сушата, която ни е налазила последните години <wine> Та маслини, смокини и т.н. трябва да сади всеки. Моите вече нито мога да им хвана бройката, нито къде какво съм садил <smile134>

Отговори