Маслини

Всичко за маслините
perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Надморска височина (m): 275
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): —14,0
Любимо растение: Маслина, Палми
Любим плод: Тези,които си отгледам
Любим климат: Средиземноморски
Метеостанция: TFA
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Маслини

Непрочетено мнение от perperikon » 23 авг 2017, 14:41

Подозирам, че има вероятност да отглеждам подложката на засадената някога и измръзнала Халкидики, но не мога да съм сигурен докато не цъфне и върже, а това досега не се е случвало. Причините да не цъфти могат да са: 1.Дивачките от семка встъпват в плододаване по-късно или 2.Цветните зародиши мръзнат всяка зима при моя климат. Май ще съм по-доволен да имам студоустойчива маслина от неопределен сорт поникнал от семка, отколкото мръзнещ всяка година известен сорт. Някой има ли идея гърците върху какъв костилков сорт присаждат калемите на културните сортове? Гледал съм в интернет видео за производството на маслинови фиданки, точно това правят.
P.S. В България засега борбата е да имаме все повече на брой и на все повече места големи, немръзнещи маслинови дървета, а не толкова да бъдат от премиум сортове. Последните ще представляват черешката на тортата - само в 2-3 BG-локации и само при майстори градинари. Скоро ще се кандидатирам за титлата, ... аз срама нямам. :-))))

слав
Любител на южните растения
Регистриран: 27 окт 2012, 23:13
Надморска височина (m): 250
USDA zone: 7b/8a
Любим климат: субтропичен
Been thanked: 2 times

Непрочетено мнение от слав » 31 авг 2017, 15:31

Една сливенска маслина
Изображение

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 31 авг 2017, 19:11

Снимка без допълваща информация е безсмислено да се публикува, защото всички знаем как изглежда маслина. По-полезно щеше да е ако бяхте писали какъв сорт е, на колко години е, кога и при какви температури е мръзнала, давала ли е плод досега, ...даже и без снимка.

Потребителски аватар
Gepata
Крайморски експериментатор с палми и юка
Регистриран: 09 юли 2013, 19:02
Надморска височина (m): 45
USDA zone: 8a
Абсолютна минимална t° (°C): -17.8
Минимум последна зима (°C): -14.8
Любимо растение: юка
Любим плод: смокиня
Любим климат: средиземноморски
Метеостанция: https://www.wunderground.com/personal-w ... d?ID=I1885
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

Непрочетено мнение от Gepata » 31 авг 2017, 19:19

Как да не е полезна бре! Аз не бях чувал че там има маслини <crazy2> сега вече знам.

Гледай на живота през предното стъкло, а не през огледалото за задно виждане.

Потребителски аватар
иван
Експериментатор и последовател на Мичурин
Регистриран: 03 мар 2012, 00:03
Местоположение: Ботаническа градина Маргарита, Гроздьово, общ.Долни чифлик, обл.ВАРНА
Надморска височина (m): 35
Абсолютна минимална t° (°C): -17 (2012г.)
Минимум последна зима (°C): -16,1
Любимо растение: средиземноморски маквиси
Любим климат: субекваториален

Непрочетено мнение от иван » 31 авг 2017, 21:52

perperikon написа:Снимка без допълваща информация е безсмислено да се публикува, защото всички знаем как изглежда маслина. По-полезно щеше да е ако бяхте писали какъв сорт е, на колко години е, кога и при какви температури е мръзнала, давала ли е плод досега, ...даже и без снимка.

Уважаеми Перперикон, отдавна чета постовете Ви... Една забележка, спесте си подобни допълнения, към определени постове. Понякога е толкова трудно да де осъществи контакт със местните, а най-малко да де търси информация за растението. Дори и самите собственици рядко се интересуват от това. Много пъти ми се е случвало минавайки някъде, освен снимка, трудна работа за повече инфо. Това е неуместна забележка.

бъди човек, а не човече гори, но никога не тлей!

слав

Непрочетено мнение от слав » 31 авг 2017, 22:09

perperikon написа:Снимка без допълваща информация е безсмислено да се публикува, защото всички знаем как изглежда маслина. По-полезно щеше да е ако бяхте писали какъв сорт е, на колко години е, кога и при какви температури е мръзнала, давала ли е плод досега, ...даже и без снимка.

Не знам нищо за тази маслина, случайно я видях в двора на едно предприятие или нещо такова. Там има и магазин, та аз посетих магазина и като я видях реших да я снимам и да я покажа тук. Преди време бях качил снимка на една друга маслина , която си расте щастливо край един блок.

Потребителски аватар
Kenar_UK
Регистриран: 23 фев 2016, 21:57
Абсолютна минимална t° (°C): -7С°
Любимо растение: цитруси/палми/олеандър
Любим плод: Праскова
Любим климат: Субтропичен
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от Kenar_UK » 31 авг 2017, 22:32

слав написа:

Не знам нищо за тази маслина, случайно я видях в двора на едно предприятие или нещо такова. Там има и магазин, та аз посетих магазина и като я видях реших да я снимам и да я покажа тук. Преди време бях качил снимка на една друга маслина , която си расте щастливо край един блок.

Маслината във кв. Дружба сигурно е над 5 метра вече. Винаги е перфектна след зимата!

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 01 сеп 2017, 01:48

За мен смисълът на този форум е да обменяме и надграждаме информация, опит и резултати при отглеждането на топлолюбиви растения в различните части на страната. За мен снимката ,че в Сливен расте маслина не е новина, затова допълнителната информация ми е по ценна от снимката. Във форума съм за да надграждам знанията си и вашите също. С удоволствие ще очаквам и вие да надграждате моите. Ще продължа да питам за допълнителна информация всеки път когато не ми е ясно какво ми показват(казват). А иначе по целия Старопланински южен склон, Средногорски южен склон и Родопска яка, намиращи на 100-200 м над инверсионната Тракийска низина биха оцелявали дългосрочно по-студоустойчивите сортове маслини, въпреки частични измръзвания през първите 1-2-3 зими. В Петрич, Ивайловград и Южното Черноморие нещата са още по-благоприятни. Рано или късно ще почнат да се садят масово маслини в тези места. Ще се случи по-рано, ако ние систематизираме и популяризираме необходимите условия и начини на отглеждане на маслиново дърво в Южна България. Аз за мен съм си го систематизирал, но ще изчакам да видя, че още хора във форум са на моя акъл. Ще се радвам, ако някой от вас също даде собствена изпробвана версия как се отглежда маслина. Изразходвайте енергията си във форума за градивни общи цели, после за всичко останало!

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Местоположение: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 23 times
Been thanked: 40 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 01 сеп 2017, 06:25

иван написа:... Това е неуместна забележка.

В конкретния случай може и да е, но по принцип не е! Всяка дума към снимката е ценна информация за хората, които се интересуват. Иначе става като един българин, дето тези дни пускаше снимки на някаква Канарска Финикова палма в няколко специализирани международни Фейсбук групи за палми. Палмата вероятно е гръцка, даже морето се вижда зад нея, но към снимката няма нито дума. Какво ново иска да каже човекът, хората не са виждали Финикови палми ли?

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

слав

Непрочетено мнение от слав » 01 сеп 2017, 10:51

Не предполагах, че една снимка може да предизвика такава дискусия. Аз лично подкрепям мнението на Иван,не винаги можеш да се добереш до информация за растението, защото или няма кого да питаш или хората са достатъчно невежи, та да не могат да ти кажат нищо. Все пак мисля, че малко снимков материал никога не е излишен. В Сливен по мои наблюдения малко хора се интересуват от екзотики и отглеждането им. Независимо от добрите условия тук, при нас такива растения са рядкост. По тази причина ми се стори интересно да снимам и покажа нещо по-различно. А въпросната маслина си изглеждаше перфектно, без никакви следи от поражения през зимата, може би е около 15 годишна.

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 01 сеп 2017, 18:44

Никой не търси вина в теб Слав, а е напомняне към всички да дават максимална допълнителна информация към снимките си. Винаги може да се каже нещо допълнително. А вижда ли се плод по въпросната маслина? Ако наистина е 15 годишна трябва да има плодове независимо дали е от семка, присадка върху семенак или от резник. Ако успеем да определим кой е този студоустйчив сорт ще полезно за всички, ....че да наблегнем на него. Дори да се окаже неопределен сорт от семка, пак ще е полезен за хора, които искат маслина в двора си за красота, а не толкова заради плододаването.

Потребителски аватар
Gepata
Крайморски експериментатор с палми и юка
Регистриран: 09 юли 2013, 19:02
Надморска височина (m): 45
Абсолютна минимална t° (°C): -17.8
Минимум последна зима (°C): -14.8
Любимо растение: юка
Любим климат: средиземноморски
Метеостанция: https://www.wunderground.com/personal-w ... d?ID=I1885
Has thanked: 7 times

Непрочетено мнение от Gepata » 01 сеп 2017, 19:01

perperikon написа:искат маслина в двора си за красота, а не толкова заради плододаването.

Аз съм от тези

Гледай на живота през предното стъкло, а не през огледалото за задно виждане.

Потребителски аватар
zack
Южняк-родолюбец, маниак на тема маслини
Регистриран: 08 сеп 2010, 12:45
Местоположение: Обект 1 - Ивайловград 168м н.в. Обект 2 - с. Свирачи 262м н.в.
Надморска височина (m): 260
Абсолютна минимална t° (°C): -19 since 1926
Минимум последна зима (°C): -8.5
Любимо растение: Маслина
Любим плод: Маслина :P
Любим климат: Колкото по-топло, толкова по-добре!
Метеостанция: http://ivailovgrad.com/meteo/
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Непрочетено мнение от zack » 01 сеп 2017, 19:35

Лично аз смятам, че дори и една снимка на маслина някъде в България е полезна за нас и за този форум!!!!!

Също така ще помоля perperikon да вземе да качи някоя снимка, да се порадваме на растенията му, за които само четем!

P.S. И аз съм от тези, които се радват на маслиновите дървета през цялата година, не само на маслините за мезе <wine> За мен това е най-красивото дърво!

Поздрав най-сърдечен! Твой приятел вечен, Весел Патиланчо!

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 02 сеп 2017, 01:47

Зак, преди няколко месеца след поредица забележки като твоята направих усилието да кача снимки на мои палми и маслина във Photobucket, които обаче вече са недостъпни за разглеждане. Някои членове на форума все пак успяха да ги видят преди да ги заключат. Второ усилие да качвам в подобни сайтове не смятам да правя. Ще чакам администратора да ми делегира права да качвам директно в сайта, ако иска да онагледя някои започнати теми("Отопление на палми от шахти и мазета"-тръбите вече са положени). Планирам отваряне и на нови теми - "Цитрусови парници -2бр. в един двор" и "Старозагорските палми". Растенията са засадени и ще ги видите някога, ако ми разрешат директно да качвам снимки. Ако не, ще им се радвам самичък, не ми пречи. Засега нямам големи впечатляващи растения, но ще имам, натам вървят нещата. Единствено маслината(3 метра) и трахикарпус фортунеи съм ги садил преди 7-8 год. и вече оцеляват без защита. Тазгодишните големи Трахи-BG, Бр.армата и Цитруси не ги броя, заслугата за размера им в момента не е моя, а на Киро.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Местоположение: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 23 times
Been thanked: 40 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 02 сеп 2017, 04:02

perperikon написа:... Ще чакам администратора да ми делегира права да качвам директно в сайта, ако иска да онагледя някои започнати теми ...

Много ще трябва да чакаш ... никой не качва снимки директно във форума от доста време, включително и аз. Базата данни се напълва много бързо и ще трябва да прехвърлим форума на още по-скъп хостинг.
Понеже хостингът има достатъчно свободен обем, аз качвам снимките директно в папки на сървъра. Така се приемат като качени файлове, а не като част от базата данни. Обемът на базата данни не трябва да надвишава 1 гигабайт. Ако вие качвате снимките, те отиват към базата данни на форума, като я напълват бързо.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Софийските маслини
    от chicholyubo » 15 мар 2014, 16:29 » в Olea europaea (Маслини, Olives)
    34 Отговори
    8782 Преглеждания
    Последно мнение от tisho
    07 яну 2018, 13:09
  • New post Рецепти с маслини
    от zack » 13 дек 2016, 13:05 » в Olea europaea (Маслини, Olives)
    2 Отговори
    910 Преглеждания
    Последно мнение от ivo-k
    14 дек 2016, 18:01
  • New post Пресаждане на маслини
    от zack » 10 ное 2015, 10:00 » в Olea europaea (Маслини, Olives)
    2 Отговори
    781 Преглеждания
    Последно мнение от zack
    10 ное 2015, 11:21
  • New post Зазимяване на маслини
    от karaibryama » 23 ное 2013, 18:10 » в Olea europaea (Маслини, Olives)
    36 Отговори
    8165 Преглеждания
    Последно мнение от gos
    31 дек 2015, 16:10
  • New post Сортове маслини - Елит-1
    от plamen » 17 окт 2014, 17:43 » в Сортове маслини (Olive varieties)
    55 Отговори
    11149 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    20 дек 2017, 02:48
  • New post Вегетативно размножаване на маслини
    от diqnlubenov » 24 май 2011, 19:39 » в Olea europaea (Маслини, Olives)
    97 Отговори
    21467 Преглеждания
    Последно мнение от Kolibar
    29 яну 2018, 17:09

Върни се в “Olea europaea (Маслини, Olives)”