Маслини

Всичко за маслините
perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): —6,6°С
Метеостанция: TFA
Has thanked: 202 times
Been thanked: 160 times

Re: Маслини

Мнение от perperikon » 23 мар 2020, 19:00

Старите ни заключения, важат за стария климат. Бавно и флуктуиращо, но с ясна тенденция, климатът върви към затопляне! В най-облагодетелстваните BG локации, трябва наново да се експериментира със всички възможни сортове маслини. Току виж още сортове се окажат подходящи за България.
Не е нормално новозасадени Каламон и Амфиса да изкарат зимата без поражения в Стара Загора, но точно това се случи. Току виж догодина издържат и по-големи минуси. Е, минус 15 няма да издържат, но пък може и да не им се наложи!? <bow>

forumolubec 1978
Любител на южните растения
Регистриран: 20 авг 2018, 19:27
Район: Бургас
USDA zone: 7b
Has thanked: 51 times
Been thanked: 64 times

Мнение от forumolubec 1978 » 23 мар 2020, 19:42

perperikon написа:
23 мар 2020, 19:00
Старите ни заключения, важат за стария климат. Бавно и флуктуиращо, но с ясна тенденция, климатът върви към затопляне! В най-облагодетелстваните BG локации, трябва наново да се експериментира със всички възможни сортове маслини. Току виж още сортове се окажат подходящи за България.
Не е нормално новозасадени Каламон и Амфиса да изкарат зимата без поражения в Стара Загора, но точно това се случи.
Винаги си ме кефил с оптимизма си! Обаче ти си участник в СМ, където е и старият ни съфорумник Иво(там се подвизаваш с името на един от символите на съветското знаме). Знаеш, че той предвижда заради Ниньовците(Ел или Ла) някоя от следващите зими да е сериозна и да подложи на изпитание доста растения, включително и маслините. Именно поради това, както аз така и ти сме се насочили към студоустойчивите, а ти гореспоменатите ги имаш за експеримент.
These users thanked the author forumolubec 1978 for the post:
Kiril Donov (23 мар 2020, 23:44)
Rating: 7.7%

vnenov
Регистриран: 30 май 2019, 22:55
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Мнение от vnenov » 23 мар 2020, 20:27

forumolubec 1978 написа:
23 мар 2020, 17:15
Не разбирам какво имаш предвид в случая?

Иначе другите две ги знам и досега не съм ги виждал с поражения, а мястото изглежда ниско и инверсионно, направо си е извън града.
Ако четеш назад из темите за маслините, ще видиш, че много маслини внесени от Испания и Италия през периода на последните 20 години по морските ни курорти са измръзнали и никога не са се възстановили. Зими като 2000/2001, 2005/2006, и онази последната истински сурова 2011/2012 година. Тези двете като ги гледаш на снимката/стопкадъра/ виждаш, че са доста изрязани....т.е. една бъдеща сурова зима би ги убила или в добър случай измразила, за да пуснат леторасли от дебелия ствол или от издънки до корена. Другите до канала на Вая с морето за мен са някакви гръцки от тези по-студoустойчивите , които предлага и палм центъра-Пловдив(Петроеля или Халкидики), но тъй като никой не ги подрязва, аз плод не съм виждал по тях. А и са зад решетка/ключ.
[/quote]

Не виждам някакви проблеми на стоп кадъра а че доста са порастнали. Също това не забравяй, че са засадени от 2011 в земята, а 2012 зимата беше доста неприятна с едни -12,4 в морската, на локацията им вероятно е било и по студено. Е, януари 2010 определено вероятно щеше да им е проблем, но нека не ги отписваме все пак. :)

ПС: сега видях на гугъл мапс кадъра от 2012 и действително са с опърлени листа.

perperikon

Мнение от perperikon » 23 мар 2020, 22:14

То оптимисти са засадили и първите палми в България, пък се оказало, че са реалисти.
Други оптимисти пък садят маслини и разширяват сортовия асортимент оцеляващ на благоприятни места в България.
Нищо ново под слънцето! Няма да минат и 10-20 г. и ще се избистрят нещата около перспективата на различните сортове маслини в България! <406>
Който знае, какъв ще е крайния резултат, да седи и да ни гледа сеира!
<bananas>

forumolubec 1978

Мнение от forumolubec 1978 » 23 мар 2020, 22:35

Perperikon, <bananas>
vnenov, най-вероятно не е проблем оцеляването, а честото "съкращаване" на дърветата. Та аз форума го открих чрез реакцията на Zack, на темата "Маслините на североизточна България" -"Маслините в Ивайловград". В първоспоменатата тема има снимки на подобни маслини до някакъв търговски обект, които си оцеляват без грижа. Подобни на тези, които коментирахме... <that's it>

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.1 (9-Feb 2020)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 265 times
Been thanked: 790 times

Мнение от Kiril Donov » 23 мар 2020, 23:53

За какво е този спор? <crazy2>
Малко са качествените и студоустойчиви маслиновите сортове в Русия, Гърция, Италия и Франция, че да караме хората да търсят испански? И защо?

Разбирам из България вече да е пълно със стари маслинови насаждения и да търсим сортово разнообразие, а то най-студоустойчивите маслини оцеляват тук-там за няколко години и после мръзнат, вие за испански маслини сте седнали да спорите. Едно повторение на зима 2010 или 2012 г. ще ви върне бързо на земята и ще стане ясно, че испанските маслини все още на са на дневен ред у нас. Както вече е ясно, че Папая в България НИКОГА не може да узрее на открито.

Added in 5 minutes 13 seconds:
Точно днес си мислех за зимите напоследък. Камфоровото ми дърво беше станало големичко и даже връзваше плодове. Тогава може би и аз си мислех, че зимите вече не са такива, каквито бяха навремето. Но всъщност бяха само няколко зими, а после дойде 2016/2017 и пак започнахме от нулата. Сега камфоровото ми дърво отново е пораснало и тази година може пак да видя плодове. Някой вярва ли, че повече няма да мръзне? Аз - не! Имам го от повече от 20 години и винаги е било така - расте няколко години и после измръзва до земята. После - пак. Така растеше и в Приморско, от където извадих издънка и захванах моето.
These users thanked the author Kiril Donov for the post:
veso (24 мар 2020, 19:16)
Rating: 7.7%

Diane
Регистриран: 03 мар 2020, 07:36
Район: Сандански
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Мнение от Diane » 30 мар 2020, 10:56

Здравейте, имам три дръвчета вече на около 8 години в региона на Мелник. Фиданките съм купувала от Гърция и не знам какъв сорт са. Подрязвам ги ежегодно - повече по усет и по жестомимичните обяснения на мой познат грък, който има доста такива насаждения. Прилагам снимки. Къде бъркам, тъй като до момента дръвчетата не са цъфтели и връзвали нито веднъж.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

forumolubec 1978

Мнение от forumolubec 1978 » 30 мар 2020, 11:10

Diane написа:
30 мар 2020, 10:56
Здравейте, имам три дръвчета вече на около 8 години в региона на Мелник... Прилагам снимки. Къде бъркам, тъй като до момента дръвчетата не са цъфтели и връзвали нито веднъж.
Не мисля, че бъркате някъде. Погледнете темата за "Резитба на маслините". На един от съфорумците от Стара Загора(перперикон) маслината му цъфна на 8-9 година, ако си спомням добре.

perperikon

Мнение от perperikon » 30 мар 2020, 12:29

forumolubec 1978 написа:
30 мар 2020, 11:10
Diane написа:
30 мар 2020, 10:56
Здравейте, имам три дръвчета вече на около 8 години в региона на Мелник... Прилагам снимки. Къде бъркам, тъй като до момента дръвчетата не са цъфтели и връзвали нито веднъж.
Не мисля, че бъркате някъде. Погледнете темата за "Резитба на маслините". На един от съфорумците от Стара Загора(перперикон) маслината му цъфна на 8-9 година, ако си спомням добре.
Точно така... и с оскъдно (само)опрашване и плододаване! Тази година ще имам и други цъфтящи сортове - да видим дали "Халкидики"-то ще върже по-обилно!?

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.1 (9-Feb 2020)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 265 times
Been thanked: 790 times

Мнение от Kiril Donov » 30 мар 2020, 23:51

Добре изглеждат дърветата. Кажете нещо и за торенето и поливането, ако има такива.

Mitko33
Been thanked: 0

Мнение от Mitko33 » 01 апр 2020, 01:28

forumolubec , не съм съгласен,че няма студоустойчиви испански маслини ,всяка от държавите отглеждащи маслини има и в по студени райони ,например в Испания имат един див сорт планинска маслина Ачебуче май беше ,тя е до -20
въпроса е по-скоро кой от всички тези райони се доближава до нашия климат най-много и от там да се избират сортове
и другото което е в България не са тествани всички сортове ,така че генерални заключения не могат да се правят ,например има и подвеждаща информация за френския сорт Муфла ,който го дават -23,а се оказал по зле от Арбекината ,така че всичко докато не се тества на наш терен ,не може да се определи :)
Да има студени зими по Южното Черноморие ,но студа тук не е дългосрочен ,както се е случвало в други места ,тоест идва удря един-два дни по ниски стойности ,но ако видиш архивите Южното Черноморие рядко удря -15 ...Тоест за период от 20 години има само две години такива стойности ,през другите години температурата се е движила между -10,-13,докато долу Сандански на всеки няколко години слиза под -16 .Бях съпоставял Сандански и Бургас и при Бургас нямаше излизане с цяла зона тоест половин зона на определен период ,за 20 години назад имаше само 4 излизания в зона 7б и едно на кантар с тази -12.6 през 2012.Така че в градския микроклимат може спокойно да оцеляват много видове маслини ,въпроса е че не се засаждат .Колегата Сиор беше писал ,за неговата маслина пред блок в Лазур как се споминала ,само да кажа че този квартал ,както и морската градина на Бургас не става за маслини ,понеже е голям ветрилник ,на Бургас лошото е ,че в залив ,който насъбира вятър и там се завихря някакво течение и духа стабилно ,само на 100-200 метра може да няма грам вятър ,който е от Бургас знае за какво говоря :) Иначе лятото този Бриз е доста приятен в морската ,но зимата там е направо мега студено ,въпреки че тази зима нямаше много включвания от изток :)

Потребителски аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините
Регистриран: 16 апр 2010, 09:34
Район: Храбрино
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15 (2012)
Минимум последна зима (°C): - 8
Has thanked: 106 times
Been thanked: 116 times

Мнение от plamen » 01 апр 2020, 08:32

Господин Митко, вие като ги разказвате тези неща, от първо лице ли говорите или сте ги чули и прочели някъде?Дайте да видим вашите тестове....

perperikon

Мнение от perperikon » 01 апр 2020, 12:41

Опитът с оцеляването на маслини в България е кратък и не е консолидиран в достатъчна степен. За по-категорични становища и препоръки е нужен десетилетен опит и факти, а такива засега има за единични микролокации и сортове.
Определено очаквам изненади откъм нови подходящи локации и студоустойчиви сортове, освен досега известните ни.
Изненадите обаче няма как да дойдат, ако не се експериментира при новата климатична обстановка.
Тези които играят на сигурно, разбира се започват с колекцията от Кировите студоустойчиви сортове маслини. <thumbup>

alexander
Регистриран: 11 яну 2011, 14:59
Район: Сандански
Надморска височина (m): 243
Минимум последна зима (°C): -11
Has thanked: 129 times
Been thanked: 39 times

Мнение от alexander » 02 апр 2020, 15:24

perperikon написа:
01 апр 2020, 12:41
Опитът с оцеляването на маслини в България е кратък и не е консолидиран в достатъчна степен. За по-категорични становища и препоръки е нужен десетилетен опит и факти, а такива засега има за единични микролокации и сортове.
Определено очаквам изненади откъм нови подходящи локации и студоустойчиви сортове, освен досега известните ни.
Изненадите обаче няма как да дойдат, ако не се експериментира при новата климатична обстановка.
Тези които играят на сигурно, разбира се започват с колекцията от Кировите студоустойчиви сортове маслини. <thumbup>
Такива опити са започвани в тоталитарните времена, в който различни научни станции са работили в това направление, доколкото знам, в Сандански една такава точно с маслини се е занимавала, преди да я обявят за отживелица на комунягите и да оставят маслинтие да стават храсти и джунглообразни творения на природата. Същото е било и в Долна Градешница, където сега има няколко десетки обрасли дървета на над 35г.

Накратко: има огромен опит с маслините в България от десетилетия, Сандански и районът са едно доказателство за това, те са навсякъде и безчетни, безбройни, някои на по над 30-40г. Въпросът е, че не са систематизирани и описвани научно, или каквото е било, е обявено за комунистическа отживелица и чудовище и данните са затрити безвъзвратно - сортове, източници, и т.н.

Жалко. Трябва ние да започваме отначало, Киро все пак вече има едни 20-на + години зад гърба си :)

Shagrath
Регистриран: 19 апр 2010, 10:48
Район: с. Дряново, обл. Хасково, северозападен Сакар
Местоположение: 42° 4'52.98"N ; 25°56'0.70"E ; 140м. надморска височина ; зона 7б; северозападен Сакар
Надморска височина (m): 159
USDA zone: 7b/8a
Been thanked: 6 times

Мнение от Shagrath » 02 апр 2020, 16:20

Хайде да кажете още нещо за чудовищния комунизъм и за чудовищата на мрака! Защото можем да поспорим доста кое е по - чудовищно. Това офтопик. Инак всички много се радваме когато споделяте опита си с нас. Но такива образни сравнения и епитети ми идват малко в повече, като гледам че разрухата е настъпила и чудовищата са се родили именно в настояще време.

Отговори