Маслини

Всичко за маслините
Shagrath
Любител на южните растения
Регистриран: 19 апр 2010, 10:48
Район: с. Дряново, обл. Хасково, северозападен Сакар
Местоположение: 42° 4'52.98"N ; 25°56'0.70"E ; 140м. надморска височина ; зона 7б; северозападен Сакар
Надморска височина (m): 159
USDA zone: 7b/8a
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: Маслини

Мнение от Shagrath » 18 мар 2011, 12:06

Пламене, какъв е сорта на маслинката ти?

Потребителски аватар
Бобсъна
Ветеран във форума с много опит
Регистриран: 19 фев 2011, 12:21
Район:
Has thanked: 31 times
Been thanked: 122 times

Мнение от Бобсъна » 18 мар 2011, 15:12

Чудесна кондиция...чакай скоро цъфтеж..

ivo.tr
Been thanked: 0

Мнение от ivo.tr » 18 мар 2011, 17:40

Маслината, като стайно растение развиват ли се добре и мога ли да я гледам в отопляема стая зимата при 23 C* ? За видовете който не са толкова студоустойчиви само с найлон ли се покрива стъблото (ако е навън) или трябва нещо по-дебел?. Чудя се дали да я засаждам вън или да си я гледам вътре?

Потребителски аватар
ilia
Любител на южните растения
Регистриран: 15 апр 2010, 14:07
Район: Самуилово, Петрич
Абсолютна минимална t° (°C): -16.5
Минимум последна зима (°C): -16.5

Мнение от ilia » 18 мар 2011, 19:24

Моята, тази зима презимува в гаража. Има едно малко прозорче и не е много светло, около 40% от листата и окапаха.

Потребителски аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините
Регистриран: 16 апр 2010, 09:34
Район: Храбрино
Абсолютна минимална t° (°C): -15 (2012)
Минимум последна зима (°C): - 8
Has thanked: 106 times
Been thanked: 116 times

Мнение от plamen » 18 мар 2011, 19:32

Ще се опитам да отговоря на въпросите по-горе.
1.Каква е възраста на Маслината?
Когато я купих 2005 година да е била 5-6 годишна.Плюс още 6 години оттогава...значи около 12-13 годишна,предполагам.
2.Какъв сорт е?
Взех я от Поларпалм и тогава Кирил ми каза сорта,но....нещо се бях залисал по палмите и не регистрирах информацията.Сега и той надали си спомня нещо.....

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.1 (9-Feb 2020)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 268 times
Been thanked: 803 times

Мнение от Kiril Donov » 18 мар 2011, 21:30

За да не мислите, че вече съм изкукал и не помня, време е да направя едно уточнение.
Много добре познавам всеки сорт маслина, с който съм правил експерименти досега. Естествено знам и имената им, с които съм ги купувал. Наша фирмена политика е да не съобщаваме имената на сортовете, с които работим. Гарантираме, че са подбрани сортове по студоустойчивост, но това са резултатите от нашите опити за повече от 12 години и ние имаме право да филтрираме информацията.
Маслината на Пламен беше една от ранните, които пробвах още през 2001 г. Този сорт при мен не показа достатъчна издържливост и аз отдавна не се занимавам с него. В Храбрино обаче си улучи мястото и расте добре. Но ако му беше перфектно, мисля че досега щеше да е цъфтяло и връзвало.
Сортовете с които работим сега издържаха непокътнати през зимите, през които сортът на Пламен измръзваше, вкл. и миналата зима. По студоустойчивост ги класирам поне колкото легендарната Никитска едроплодна, дори и повече.

Потребителски аватар
Бобсъна
Район:

Мнение от Бобсъна » 18 мар 2011, 21:50

Я каква видях днес:

Изображение :lol: :lol: :lol:
Ражда ли?

Потребителски аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините
Регистриран: 16 апр 2010, 09:34
Район: Храбрино
Абсолютна минимална t° (°C): -15 (2012)
Минимум последна зима (°C): - 8
Has thanked: 106 times
Been thanked: 116 times

Мнение от plamen » 19 мар 2011, 10:00

Кирил Донов написа:Сортовете с които работим сега издържаха непокътнати през зимите, през които сортът на Пламен измръзваше, вкл. и миналата зима. По студоустойчивост ги класирам поне колкото легендарната Никитска едроплодна, дори и повече.

Аха,значи притежавам някаква бета версия.Да ми приготвиш една от усъвършенствания модел.Другата събота и недяля съм на Храбрино и ще дойда да я взема.Не е майтап! ;)

popov.dinko
Специалист овощар
Регистриран: 07 яну 2011, 22:39
Район:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 21 times

Мнение от popov.dinko » 19 мар 2011, 20:57

Бобсъна написа:Я каква видях днес:
Ражда ли?

И къде я видя ?
Тази маслина не е раснала от малка тук, а е засята направо голяма. Иначе е в добра кондиция, а трахикарпуса от дясно също е в добра форма, само с малко опърлени листа. Това ще е зад някой богаташки дувар :D
Последна промяна от popov.dinko на 20 мар 2011, 18:32, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Мнение от Kiril Donov » 20 мар 2011, 09:52

Ха-ха-ха, тази маслина беше полу-умряла, остана и само част от централното стъбло. Беше измръзнала, такъв е сортът просто. Досвидя ми се да я изхвърлим и я засадихме в градината в разсадника. За 3-4 години заприлича отново на маслина, но ако се вгледате отблизо, стъблото е прерязано и тази корона е от нови малки клони. Всяка зима я завиваме с маркучи и я топлим.

ivo_nekitov

Мнение от ivo_nekitov » 23 мар 2011, 22:51

И аз като тЕле пред майка си да се включа в подкрепа на шефа и мнението му за южните изложения от първата страница :)
Мичурин(или по-точно оня по-хард бореца срещу генетиката, чието име не мога да си спомня в момента, корекция - май беше Лисенко) не прощават на старата школа - факт. В учебниците по лозарство от 50-те и 60-те години също може да се срещне това твърдение - за минимизиране на повредите по лозя след опасни, гранични студове при баааавно затопляне. Всъщност моят опит е 15 годишен, но само веднъж(2005) имах исторически, каквито със сигурност не е имало за последните поне 100 години по хълмовете с лозята ми, студове. До около минус 16-18 ТАМ(Видин - -25, на село - -19-20). Защото имаше измръзнали лозя, но не повече от 50-ина на сто и това измръзване зависеше СТО на сто САМО и единствено от местоположението по тоя начин: Несъществени измръзвания на Гъмза(-18 - терминален за плодните очи без никакви уговорки!) по склоновете, все едно южни или северни, 80-ина по ниските места и СТО на сто, тотални измръзвания до основата на лозите, защитени от сняг - 40-ина см, в "джобовете" на баирите, "инфлексните точки"- равните места между наклон и следващ наклон. Няма причина да се смята, че към 10-12 февруари, когато слънцето вече пече особено по южните склонове и ги затопля много по-бързо, това твърдение е вярно -там лозите си оставаха с минимални поражения, докато джобовете и ниските равни места си загинаха почти или напълно, въпреки предполагаемите инверсии и по-плавен прогрев. Сори за офтопика в известен смисъл, но исках да споделя личен опит.(искрено се надявам в следващите години да забравя за тия си изследвани и наблюдения поради липса на нов опит 8-) в студова насока. :mrgreen:

А, много важно допълнение за южните изложения. Имах една тогава 3-годишна лоза Кардинал. Просто я отписах, макар засадена точно южно от къщата. Е, вервайте ми, имаше несъществени измръзвания и аз и досега не мога да си обясня на какво се дължи тоя безпримерен героизъм, при положение, че тоя сорт има много едра клетъчна структура и бях убеден, че е заминал.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 24 мар 2011, 00:31

Само да ви кажа, страхотно ме радвате като пишете такива интересни неща на форума!
Но вече сме в разгара на сезона и аз все по-рядко ще намирам време да чета, а камо ли да отговарям!
А представа си нямате колко работа ми отваряте да размествам мненията ви, които не са си на мястото! Това няма да се налага ако намирате най-подходящата тема за вашето мнение, ако няма такава, създайте я!
Благодаря за разбирането и продължавайте в същия дух!
Очаквах на този форум само да си пишем с клиенти, а вие все повече го превръщате в място, на което всички, даже и аз, можем да се учим и образоваме!

исака

Мнение от исака » 24 мар 2011, 11:40

Ето четири годишна маслина.
http://isaka.snimka.bg/nature/gradina.199445.22823032
Май е от палм центъра.

Потребителски аватар
Бобсъна
Район:

Мнение от Бобсъна » 24 мар 2011, 15:30

Маслина на проф. Серафимов-с.Велика,21.03.2011:

Изображение

ivo.tr

Мнение от ivo.tr » 24 мар 2011, 15:35

Маслината, магнолията и албицията размножават ли се с въздушни отводи?

Отговори