Болести и неприятели по смокините

Всичко за смокините
Spoko
Любител на южните растения
Регистриран: 11 яну 2014, 15:48
Район: гр. Разград
Надморска височина (m): 330
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Болести и неприятели по смокините

Непрочетено мнение от Spoko » 08 юни 2018, 16:48

Пръскането на смокините е срещу акара, който освен всичко друго отслабва растението и така пораженията от вируса са по-значими. Знам, че вирус не се трепе (или почти). Не е редно да линквам статии на английски, където връзката Аceria ficus / FMV е ясно описана, но пък всеки може и сам да си ги намери.

Mkostov
Регистриран: 19 юни 2018, 00:09
Район: София
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от Mkostov » 19 юни 2018, 00:36

Здравейте, специално се регистрирах, защото ако някой нещо знае за смокините у нас явно е тук. Преди 5 години купих някаква черна смокиня от бриколаж мисля....не помня сорта. Обаче още от първата година с първите листа се почнаха проблемите - покафеняват, некротизират, свиват се по края. Оглеждал съм листата внимателно, няма вредители, пръскал съм с инсектициди и фунгициди, но няма ефект. От пролетта до началото на лятото страда, после се стабилизира и спира с поразяването на листата, но то е отминала вегетацията и нови листа повече и не пуска, остава си така до есента. На следващата година пак така.....Тази година за пръв път изкара плодчета, но окапаха.....сега гледам нови отново, но и за тях не храня надежди. Чел съм за мозаечния вирус и за ръжда по смокиня. Не мога да определя обаче за какво иде реч и лечимо ли е или ще я изкоренявам...за съжаление. Не виждам характерните жълти петна за вируса, често пъти както си е зелено листото и се появяват черни петна. Младите листа пък още преди да се развият се сгърчват по края.... Не съм намирал и характерните жълти петна по обратната страна на листото, за които чета че имало при ръждата.
Пускам тук малко снимки от тази година, с надеждата някой от вас да ми даде някакъв съвет.
Дръвчето е в карловската низина, не страда от студове. Не съм го торил, не го преполивам...даже почти не го поливам, само ако засуши през лятото повече.
Изображение
Изображение
Изображение
И още тук -

Код: Избери всички

https://photos.app.goo.gl/1m1P4Vk8Rq6duJKS9

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 58 times
Been thanked: 97 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 19 юни 2018, 06:02

С какви фунгициди и как сте пръскали до сега?

Изглежда става дума точно за ръжда. Не трябва да поливате, особено върху листата!

Направете пръскане с бордолезов разтвор (търсим мед-съдържащ препарат, затова не го подменяйте с друг!), като повтаряте пръскането след дъжд. Пръскайте от двете страни на листата. Ако имате и други смокини наоколо и показват дори малки признаци на ръжда - напръскайте и тях!
Правите отлични снимки, затова ще сте много полезен за всички, ако ни държите в течение с развитието. Старите листа няма да се оправят, но новите би трябвало да не се заразят.

При наличие на ръжда е важна профилактиката. Добре е, да е суха земята наоколо и да се полива само под дървото, но това не винаги е изпълнимо. Затова е важно да се изгарят нападнатите листа, за да се предотврати разпространението. Важно е да се пръскат с бордолезов разтвор всички смокини още преди разпукването на пъпките в края на зимата, а също и след това - на всеки две седмици или сред обилен дъжд. Ако при съседите няма постоянно болни дървета, от които непрекъснато да тръгва зараза, има реален шанс да се отървете от заболяването и в един момент да не се налага повече пръскане. Част от профилактиката е и изборът на устойчиви на ръжда сортове, но във Вашия случай вече е късно. Смокинята Ви може и да излезе интересна, затова не я подменяйте все още с друг сорт!

И последно, ако не знаете, бордолезов разтвор се прави от син камък и гасена вар в съотношение 1:1, разтворени във вода до консистенция подобна на прясно мляко. Виждал съм в агроаптеките да се продава готов бордолезов разтвор, само добавяте вода и е готов.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Mkostov
Регистриран: 19 юни 2018, 00:09
Район: София

Непрочетено мнение от Mkostov » 19 юни 2018, 11:15

В интерес на истината е до черница, но тя не страда. Черницата обаче е предвидена за отрязване, вече съм и свалил короната, само ствола седи, но и той ще замине скоро. Тъй като имам висок каменен дувар, неизбежно първите години беше леко засенчена, но тя вече мина 2 метра височина и вижда слънце почти целодневно. Предполагам мога да пробвам и с купроцин освен със бордолезов разтвор. Някъде четох и за манкозеб. Благодаря за мнението, надявам се да е ръжда все пак, защото вероятно по-лесно ще се отърва от нея. Не съм се сетил да я пръскам зимата както плодните дръвчета.

Димитър Брусалиев
Регистриран: 21 фев 2016, 09:36
Район: Бургас
Любимо растение: Лешник
Любим плод: Ананас
Любим климат: Умерено континентален

Непрочетено мнение от Димитър Брусалиев » 12 юли 2018, 23:10

Някой знае ли какви са тия гадове, които ми наядоха измирската и как да се боря с тях. Изглежда ,че и тази година няма да мога да я опитам :(
Изображение

Изображение

Изображение

Прегледах в книгата на Радка Серафимова. По описание ми прилича на смокиновата муха. Така ли е?
Последна промяна от Димитър Брусалиев на 13 юли 2018, 10:38, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 13 юли 2018, 18:02

Снимките са с лошо качество, но доста ги оглеждах и не видях конкретен вредител.
Голяма заблуда е, че "всички насекоми загиват от едни и същи инсектициди". Различните инсектициди имат различни активни вещества, които влияят на различни видове насекоми. Много често убийственото вещество за едни е безвредно за други.
Как точно един фунгицид (бордолезов разтвор, ползва срещу гъбни болести) или един тор (зелен камък) ще "запечатат" яйцата на насекомите? И какво означава, яйцата да са "запечатани"?

Димитър Брусалиев

Непрочетено мнение от Димитър Брусалиев » 13 юли 2018, 18:26

На втората снимка се виждат дупчиците. На третата се виждат тунелчетата прокопани под кората на съцветието. Плодовете съответно почват да "зреят" преждевременно и окапват. Живи ларви не намерих, но и не съм търсил щателно.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 13 юли 2018, 21:40

Димитър Брусалиев написа:
13 юли 2018, 18:26
Живи ларви не намерих, но и не съм търсил щателно.
Може да са дребни бръмбари, може и да е нещо друго. Безсмислено е да се пръска, ако не знаем срещу какво водим борба. Освен това, трябва да е достигнат определен праг (т.нар. праг на икономическа вредност) за да започнем пръскане. Няма смисъл да се пръска, ако има само отделни повредени плодове тук-там. Никога не забравяйте, че от всяка химия остава нещо и в плодовете, с които после храните децата си.

Димитър Брусалиев

Непрочетено мнение от Димитър Брусалиев » 14 юли 2018, 00:31

Миналата година опадаха всички. Тази година се очертава същото. Ще приема, че е смокинова муха и ще третирам за това. Наоколо(съседните дворове) има мичурински 10 които нямат поражения. Пак според Серафимова, мичуринска 10 не се напада от смокиновата муха.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 14 юли 2018, 23:40

От всички овощни дървета за нашия климат, смокинята е може би най-безпроблемното и може би единственото, което може само да се пребори с всяка позната болест. Смокинята е най-екологично чистия плод от моята градина по простата причина, че никога с нищо не ми се е налагало да пръскам. Има някои проблеми наистина - гъсеници, мозаечен вирус, но нищо от това, не е в състояние да унищожи реколтата. Живея в един от най-традиционните смокинови райони на България, но не бях чувал някой да си пръска смокините с каквото и да е.
Ако има нещо, което може да ни остави без реколта, това са птиците и майските бръмбари. Днес съседът ми каза, че е преброил 18 бръмбара на един плод от смокиня Брънсуик. Птиците също повреждат много от плодовете, точно когато са узрели.

Написаното от Тишо е напълно вярно.
tisho написа:
14 юли 2018, 17:20
За първи път чувам някой да има такива сериозни проблеми със смокини..... То бяха гъбни болести, вируси, вредни инсекти... Ще рече човек, че това е най кекавото овощно дърво на света.
При мен си растат идеално, въпреки, че ни удави от дъжд. Това смокинята си е жилаво растение, единствения им проблем понякога е студа зимата...
Една поговорка ще кажа само - "Много баби хилаво дете"

Потребителски аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините
Регистриран: 16 апр 2010, 09:34
Район: Храбрино
Абсолютна минимална t° (°C): -15 (2012)
Минимум последна зима (°C): - 6
Любим климат: +5/+35
Been thanked: 5 times

Непрочетено мнение от plamen » 15 юли 2018, 05:19

<off topic> Смокиня,Нар,Райска ябълка. Тези култури никога не се пръскат при мен.Имат си болести и вредители,но се справят сами.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 15 юли 2018, 15:27

Не знам дали точно в тази тема трябваше да споделя това, но все пак ще ви го разкажа, защото е свързано с темата.
Имаме огромна Плумерия в двора във Флорида. По време на урагана Ирма, бяха отчупени доста клони, а после и аз изрязах още много. Вкорених много резници, а на съседката дадох най-много, малки клонки и цели дънери.
Нашето дърво уж беше здраво, но го нападнаха някакви странни въшки, а мисля, че има и трипсове. От тогава все боледува, боледуват и вкоренените ми резници. Пръсках доста пъти, но проблемът скоро пак се появява.

Съседката е много културна и интелигентна 75-годишна жена, която е фен на органичното производство и не желае да ползва изкуствени торове и пестициди в градината си. Няколко пъти докато пръсках я питах, дали иска да ѝ напръскам поне Плумериите (тя вкорени поне 20 след урагана, от които 5-6 са направо големи дървета от големите ми клони), но тя всеки път ми отказва. Често съм в нейния двор и да си призная, не съм виждал абсолютно никакви вредители по нейните растения, дори и по тези, които са захванати от нашата болна Плумерия. Нейните растения са на 10 до 20 метра от нашите.
Аз торя с изкуствени торове и пръскам с препарати, а тя тори само с естествени торове и не пръска с нищо. Нашите растения все са болни и в момента хвърлят листа все едно е зима. Нейните растения са свежи и здрави, без никакви вредители. Не знам на какво се дължи, но такива са фактите, а изводите идват сами.
These users thanked the author Kiril Donov for the post (total 2):
Tsonny Naydenov (22 юли 2018, 18:22) • lufata (07 авг 2018, 12:45)
Rating: 33.33%

gamamet
Регистриран: 09 юли 2018, 12:35
Район: кв.Аспарухово
Надморска височина (m): 0

Непрочетено мнение от gamamet » 20 юли 2018, 14:40

Здравейте на всички.Нов съм във форума и се опитах да прочета до колкото мога всичко свързано със смокиновите дръвчета.Проблемът които имам с моята смокиня не можах да го открия.Ще съм благодарен ако може да ми помогнета .Смокинята за която става въпрос е приблизително на около 23години.Купих местото заедно с нея и вече толкова години не съм скъсал плод годен за консумация.Ще побликувам снимки правени преди няколко дни.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
Бобсъна
Специалист с много опит
Регистриран: 19 фев 2011, 12:21
Район:
Been thanked: 11 times

Непрочетено мнение от Бобсъна » 20 юли 2018, 17:56

Балтията лекува мъжките смокви много добре.... <bash> <bash>

Изображение

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 20 юли 2018, 18:26

Съседите в радиус от цял километър, сигурно берат много хубави смокини, опрашени от тази мъжка. Оплодените и неоплодените плодове от едни и същи сортове, нямат нищо общо нито на външен вид, нито вкус. Аз не си представям да отглеждам смокини, ако не могат да се опрашват. За мен мъжките смокини са благодат, не са напаст.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Болести и неприятели по палмите
    149 Отговори
    27476 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    23 сеп 2018, 15:11
  • New post Болести и неприятели по други растения
    107 Отговори
    19724 Преглеждания
    Последно мнение от veso
    29 юли 2018, 17:38
  • New post Болести и неприятели по Плумериите (Plumeria sp.)
    46 Отговори
    5918 Преглеждания
    30 авг 2016, 23:00
  • New post Болести и неприятели по Адениум (Пустинна роза)
    7 Отговори
    1869 Преглеждания
    04 юни 2018, 18:16
  • New post Проблеми с плододаването при смокините
    от Dora Staneva » 09 юли 2018, 19:41 » в Ficus carica (Смокини, Figs)
    2 Отговори
    475 Преглеждания
    09 юли 2018, 22:42
  • New post Размножаване на Смокините (Figs Propagation)
    267 Отговори
    50254 Преглеждания
    Последно мнение от greenn
    09 мар 2018, 12:00

Върни се в “Ficus carica (Смокини, Figs)”