Болести и неприятели по смокините

Всичко за смокините
Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 54 times
Been thanked: 83 times

Re: Болести и неприятели по смокините

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 31 май 2018, 20:52

Винаги ми е било много странно, когато някой се скъсва от работа в някакво домашно селскостопанско производство, за да "знае с какво храни децата си", но прилага същите пестициди, които прилагат и промишлените производства, а даже и в много случаи нещата са по-зле, защото от некомпетентност често завишават дозите и прилагат препаратите напълно излишно. В същото време не торят, защото било вредно! Безгранична е човешката глупост!
В днешно време едва ли има човек, който при някакъв здравен проблем, пие шепа хапчета с надеждата, че все някое ще помогне. Но познавам много хора, които прилагат препарати върху растенията напълно излишно и без да са наясно какво вършат, а това носи много последствия.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

cybercop
Любител на южните растения
Регистриран: 27 яну 2018, 17:19
Район: Монтана, България
Любимо растение: Орех
Любим плод: кайсия
Любим климат: Умерен
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Непрочетено мнение от cybercop » 31 май 2018, 21:25

Kiril Donov написа:
31 май 2018, 20:52
....познавам много хора, които прилагат препарати върху растенията напълно излишно и без да са наясно какво вършат, а това носи много последствия.
Уверявам те, че при мен не е излишно. Преди две години, правих операция от херния и в едната градина не пипах нищо. Повечето плодове отидоха на земята. Торове също влагам - естествени и комбинации от изкуствени. Колкото до инсектицидите - някой от тях са с карантинен срок от 3-4 дни, при условие, че бера плодовете след месеци. Понякога и след 1-2 години, когато става въпрос за младо дръвче, каквато е тази смокиня.
Малко ми е трудно да си представя, че един препарат с максимален карантинен срок от 3-5 дни за плодовете ще се натрупа в бъдещата реколта на следващата години, когато се очаква това растение да роди, ако преживее жегите и студа.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 31 май 2018, 21:59

Значи ако ще се върнем към темата и към малката смокиня, аз твърдя, че пръскане не трябва да се прави, докато не е ясно срещу какво се борим. Едва тогава трябва да се пръска. Пестицидите винаги влияят и винаги оставят последствия - върху пръскащия, върху растението, върху околната среда.

Марков
Регистриран: 16 юли 2015, 06:56
Район: Златни пясъци
Абсолютна минимална t° (°C): -14.0°C 01.03.18
Любим климат: 25°C
Has thanked: 9 times
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от Марков » 02 юни 2018, 07:48

Ето и по-пресни снимки от увреденото растение, което има два ствола, но само на единия са листата с пораженията

Изображение Изображение

Изображение Изображение

Изображение

Изображение

Неприятели не виждам, няма логика и да е вирус. Много странно <hmmm>

Потребителски аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините
Регистриран: 16 апр 2010, 09:34
Район: Храбрино
Абсолютна минимална t° (°C): -15 (2012)
Минимум последна зима (°C): - 6
Любим климат: +5/+35
Been thanked: 5 times

Непрочетено мнение от plamen » 02 юни 2018, 08:46

За мен това е FMV (fig mosaic virus).Нещо като вируса на обикновения херпес,който всички носим ,но се проявява при отслабване на организма.След като укрепне,растението ще го "израсте".Нищо притеснително,като цяло.
Можеш да отрежеш "болния" ствол,ако те дразни.
These users thanked the author plamen for the post:
Марков (02 юни 2018, 20:56)
Rating: 16.67%

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 02 юни 2018, 14:46

От тези снимки, вече и аз клоня към мозайчен вирус. Но дали има и друго освен него, времето ще покаже. Ако новите листа се развият нормално, значи е само вирусът. Ако пак вземат да се мачкат, ще търсим и трипсове.
За да се облекчат симптомите на вирусното заболяване, трябва да се спре внасянето на азот и да се полива само при крайна необходимост. Смокиновият мозайчен вирус се проявява най-много при растения в буен растеж, такива с осигурена влага и азот.
These users thanked the author Kiril Donov for the post:
Марков (02 юни 2018, 20:56)

Spoko
Регистриран: 11 яну 2014, 15:48
Район: гр. Разград
Надморска височина (m): 330
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от Spoko » 02 юни 2018, 19:32

cybercop написа:
30 май 2018, 08:23
@Spoko: Защо не ги напръскаш с някакъв широкоспектърен инсектицид с малко листна тор (наистина малко) в разтвора и малко течен сапун за прилепител?...
Истината е, че доколкото зависи от мен не бих ги пръскал с нищо и напълно бих се задоволил и с по-малките количества, които при това положение те са в състояние да ми дадат - нека подходът ми е "екстензивен", аз съм ОК с това. Но в случая с харди йелоу очевидно и тази година (четвърта поред) няма да видя съвсем никакъв резултат, заради това леко започвам да се нервирам и ми се струва, че е време да предприема нещо. Иначе съм благодарен за всеки съвет. Неук човек, като мен има нужда от повечко съветване. :)

Метнах всичко, което снимах днес. Така, като гледам, оформи се, като спам, но пък не знам коя точно снимка може да се окаже полезна, затова оставих всички. Гърбове на листа не съм снимал, просто защото не виждам никакъв признак там. А и да си призная, забравих да си взема ръкавиците, а съм доста алергичен при контакт със смокините... Не ми се искаше много да се ровя незащитен.

Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение ]Изображение Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 03 юни 2018, 04:56

Аз не виждам проблеми с тази смокиня. Hardy Yellow понякога не дава реколта, дори моето старо дърво в някои години губи всичко. Затова и не бях сигурен, дали не иска опрашване, но вече е ясно, че плододава без наличие на осички.

Относно изнервянето, надявам се да не стигате до крайни решения. Въобще, има някаква нова мода из форума, едно растение като не се държи според очакванията в първите години и веднага - брадва. То аз ако мислех така, досега трябваше отдавна и децата да съм подгонил с брадвата, ама те станаха за чудо и приказ. Имахме обаче търпението да ги отгледаме и сега се гордеем с тях. Така е и с растенията - за какво изобщо ги садим, ако нямаме търпение да дочакаме пълния им потенциал?

Нищо лично, ако горното не се отнася за Вас. Просто използвах повода, за да кажа това, което трябва.
These users thanked the author Kiril Donov for the post:
Лия (03 юни 2018, 13:35)

Spoko

Непрочетено мнение от Spoko » 03 юни 2018, 11:50

Kiril Donov написа:
03 юни 2018, 04:56
надявам се да не стигате до крайни решения...
Не, нямам никакви намерения да ги унищожавам. Ако трябва да ползвам брадва, имам си много по-основателна причина - споменах вече тежко протичащата ми алергия към смокини. Постоянно търпя критики от семейството си, че по няколко пъти всяко лято ръцете ми стават, като поляти с вряла вода. Това обаче са подробности...
А вече по темата за болестите - определено тия растения, на които вчера качих снимки, боледуват. Получих ги в перфектно състояние и първия сезон се развиваха чудесно. Ядосвам не на тях, а на себе си, че досега само съм наблюдавал и не съм предприел нищо. За този сезон признаците тепърва започват да се появяват. Мисля докъм септември периодично да качвам снимки за да се види как ще се променят растенията в хода на времето. Разбира се, наясно съм (като медицинско лице), че по снимки и обаждане по телефон точна диагноза и терапия предлагат само екстрасенсите и врачките по телевизионните канали, но вярвам все пак, че форумът и информацията, която тук се обменя, може да са от полза.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 03 юни 2018, 15:34

Прав сте за диагнозата, но ако показвате редовно снимки, ще установим проблема и ще се преборим.

Относно алергията, аз също имам жестока алергия към смокините. Кожата ми става на мехури, после засегната кожа пада и се подменя с нова, но понякога се образуват рани и тече нещо, което прави преживяването доста неприятно. Алергията ми започна от едни смачкани гъсеници с пръстите, като после не успях да се измия навреме. После започнахме да произвеждаме хиляди смокини в разсадника и всяка една ми минаваше през ръцете, така развих алергия към смокините. Постепенно забелязах, че се появяват същите проблеми и от млечния сок на Плумерия, Джакфрут, както и от някои плевели с млечен сок, когато плевя с голи ръце.
Старая се да ползвам ръкавици, но преди 2 седмици правих едни присадки на Джакфрут без ръкавици и отново и двете ми ръце станаха такива. В момента сменям кожа като някоя змия... Установил съм също и че алергията ми към смокини намалява значително в месеците, когато бера и ям смокини от дърветата.
Тази алергия се е проявявала при мен и от глифозат, както и от концентрат на прах от бета-индолил-маслена киселина (хормон за вкореняване). Имам основание да мисля и че се проявява на нервна почва, без наличие на другите дразнители.
При третиране навреме (още с появата на първият сърбеж и преди да се надуят мехурите), намазване с Бетноват-С крем доста помага, затова винаги го имам в хладилника си.

Spoko

Непрочетено мнение от Spoko » 03 юни 2018, 19:48

Със сигурност причините са комплексни и това заболяване (ако въобще е само едно, самостоятелно) си остава недокрай изяснено. В повечето случаи обаче става въпрос за форма на ФОТОсензибилизация, нищо че ние обвиняваме само смокините и всевъзможните други агенти. Сиреч при липса на пряка слънчева светлина пораженията или са по-слаби, или въобще липсват. Конкретно в моя случай, ако времето, например, е облачно или съм на сянка, нямам никакъв проблем да боравя със смокините. Но, когато се съчетаят слънце и смокинови листа, става страшно. В тази връзка добре би било да проверите как светлината влияе на развоя на заболяването при Вас.
Що се отнася до крема, който споменахте, сигурен съм, че от него има ефект, особено в началния стадий. Но аз си имам няколко наум по отношение на кортикостероидите, дори когато става въпрос само за външна употреба.

И сега ще напиша нещо, което може да изглежда много несериозно и гнусно, и грозно... Но за тия от нас, които по някакъв начин са били в армията, няма да е чак толкова непознато. Спомняте си, че при наличие на открита рана и липса на медикаменти, първото средство за предотвратяване на инфекция трябваше да бъде урина, нали? Е, в случая е пак така гадничко. Съседът ми на лозето е възрастен турчин, които има някаква локална слава с мехлемите, които раздава за различни кожни проблеми. Не гледах сериозно на практиката му до момента, в който не ме видя обринат и не ме посъветва да намажа поразените си участъци със секрет от носа - няма да използвам разговорната дума. Та, посъветва ме да се насиля да прихна и съответно, да се намажа. <hmmm> Гнусничко, но съвсем логично - нивата на лизоцима (а и на Господ знае колко още регенериращи в-ва) в носния секрет са вероятно много по-високи, отколкото можем да предположим. Както и да е...

Дълъг пост стана, но не мисля, че е съвсем <off topic> , защото е много вероятно, докато утре някой лекува болестите по смокините си, да се окаже болен точно, заради смокините си.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 04 юни 2018, 04:05

До едно време имах съмнения, че алергията ми се провокира от слънцето, защото се появяваше само през лятото, а през зимата се появяваше само ако съм отишъл в тропиците. Но после установих, че от млякото на смокините имам алергия и посред зима. Случва се да режа смокини през зимата, да пипна малко мляко и след това да се пипна някъде по челото. После ми пада кожата по ръцете и по челото, посред зима.
Между другото, при мен не бих го нарекъл обрив. Кожата се надига и става на мехури, които обаче често идват от доста дълбоко. Нещо като изгаряне. След няколко дни течността от мехурите изчезва, кожата се прибира обратно, но е вече тъмна и мъртва. След още седмица започва да се напуква и да пада на парчета.

Не стана ясно, нещата от носа подействаха ли?

Spoko

Непрочетено мнение от Spoko » 04 юни 2018, 10:10

За щастие не съм постоянно с хрема, но тази пролет наистина едното съвпадна по време с другото. И признавам - нищо от онова, което съм ползвал преди, не е имало по-добър ефект. Иначе при мен клиничната картина е съвсем същата. Обривите са само невинното начало. Следват мехури, рани, белене, петна, които дори и след заздравяване остават с по-тъмен цвят в продължение на седмици... Най-неприятната част е, струва ми се, че в контакт с листата са само ръцете ми, а пораженията впоследствие могат да са навсякъде, вкл. по лицето. Това е нервнохуморалната връзка, за която и Вие споменахте.

Spoko

Непрочетено мнение от Spoko » 08 юни 2018, 10:32

Може ли да се очаква Аceria ficus да се повлияе от Нисоран? Питам, защото не съм съвсем наясно акар или инсект е този звяр. И не знам доколко тесноспектърен е въпросният препарат.

cybercop
Регистриран: 27 яну 2018, 17:19
Район: Монтана, България
Любимо растение: Орех
Любим плод: кайсия
Любим климат: Умерен
Been thanked: 4 times

Непрочетено мнение от cybercop » 08 юни 2018, 11:01

По принцип, препаратите срещу акари се прилагат непосредствено преди разлистването. Много рано през пролетта за да запечатат яйцата и новоизлюпените акари. Вземи си едно пакетче Актара от 4 гр. и го разтвори в една пръскачка - 15 литра с няколко капки течен сапун в разтвора за прилепител. Това е малко под максималната концентрация от 3гр. на 10л., която се прилага при белокрилка, но,повечето препарати, препакетирани в България са разредени или смесени с инертни вещества. Напръскай смокините и, каквито други растения имаш в градината, за които препарата се прилага и прецениш, че имат нужда от пръскане. Предпочитам този инсектицид, защото е с много кратък карантинен срок, но действа на цялото растение, стомашно и през дихателните отвори на насекомите. След 3 дни е безвреден, но за три дни, убива всяка гад, която хапне от листата и корените. По принцип, защото не съм виждал попово прасе и щурец, умряли без да са напръскани директно със какъвто и да е инсектицид, различен от B58. Ядат си корените и не им пука с какво си пръскал.
Последна промяна от cybercop на 08 юни 2018, 11:21, променено общо 2 пъти.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Болести и неприятели по палмите
    149 Отговори
    24932 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    23 сеп 2018, 15:11
  • New post Болести и неприятели по други растения
    107 Отговори
    17991 Преглеждания
    Последно мнение от veso
    29 юли 2018, 17:38
  • New post Болести и неприятели по Плумериите (Plumeria sp.)
    46 Отговори
    5293 Преглеждания
    30 авг 2016, 23:00
  • New post Болести и неприятели по Адениум (Пустинна роза)
    7 Отговори
    1650 Преглеждания
    04 юни 2018, 18:16
  • New post Проблеми с плододаването при смокините
    от Dora Staneva » 09 юли 2018, 19:41 » в Ficus carica (Смокини, Figs)
    3 Отговори
    360 Преглеждания
    Последно мнение от cybercop
    10 юли 2018, 08:47
  • New post Размножаване на Смокините (Figs Propagation)
    279 Отговори
    45633 Преглеждания
    Последно мнение от cybercop
    15 апр 2018, 16:46

Върни се в “Ficus carica (Смокини, Figs)”