Болести и неприятели по смокините

Всичко за смокините
Spoko
Любител на южните растения
Регистриран: 11 яну 2014, 15:48
Район: гр. Разград
Надморска височина (m): 330
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Болести и неприятели по смокините

Непрочетено мнение от Spoko » 08 юни 2018, 11:19

В литературата, до която тия дни успях да се добера, почти еднозначно свързват Аceria ficus с FMD - мозаичният вирус по смокините. И понеже напоследък все повече ми се струва, че именно това е проблемът, расъждавам как да прекъсна връзката растение-акар(?)-вирус. Надявам се дори вече да се е получило, защото преди известно време пръсках именно с Нисоран (както някъде вече споменах).

cybercop
Регистриран: 27 яну 2018, 17:19
Район: Монтана, България
Любимо растение: Орех
Любим плод: кайсия
Любим климат: Умерен
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Непрочетено мнение от cybercop » 08 юни 2018, 11:28

Аз съм убеден, че инсектите пренасят не само вируси, но и гъбични заболявания или поне подпомагат развитието на гъбичките, като свалят защитните сили на растението. А, "безвредните" мравки не само, че пренасят листните въшки и ги "инсталират" на листата, но дори нагризват листа, за да е по- достъпен за младите листни въшки. Преди няколко седмици, гледах, как нагризват листата на една от младите ми ябълки и пренасят въшките на тях.

П.П.: Щом има ефект, пръскай с акарициди смокините всяка пролет. Това важи и за останалите дървета.

Added in 50 minutes 35 seconds:
Spoko написа:
08 юни 2018, 10:32
Питам, защото не съм съвсем наясно акар или инсект е този звяр.
Паякообразните и насекомите се повлияват от едни и същи препарати. Имат една и съща система на дишане. Разликата е, че паякообразните, почти без изключение умират при по- ниски дози от тези, предназначение за насекомите. Това не означава, че са лесни за отстраняване, защото, много рядко препаратите, ползвани в активна фаза на развитие на растението засягат неизлюпените яйца, а паякообразните са много продуктивни в това отношение. Акарицидите, вършат точно тази работа и силата им е, когато ги ползваш рано през пролетта за да ликвидираш/запечатиш единствените жизнени яйца, останали от предишната година и новото поколение, което още не достигнало полова зрялост за да снесе яйца. С едно пръскане навреме си спестяваш много главоболия през годината.

Spoko

Непрочетено мнение от Spoko » 08 юни 2018, 12:47

Не знам, невежа съм, но химията е достатъчно напреднала вече и ми се струва нормално да се намират и тесноспектърни препарати, с екоцел, разбира се. Иначе, това е, което и аз установявам за себе си - поради немарливото ми отношение (неполиване, непръскане...) дръвчетата очевидно са достатъчно заслабнали за да търпят щети и от вируса. Окапването на бребата е неизбежно.

cybercop

Непрочетено мнение от cybercop » 08 юни 2018, 15:30

Spoko написа:
08 юни 2018, 12:47
Не знам, невежа съм, но химията е достатъчно напреднала вече и ми се струва нормално да се намират и тесноспектърни препарати, с екоцел, разбира се.
Разбира се, че е с екоцел,а няма да е за пари. То и медицината напредна по същия начин и хората умират, като мухи.
Няма как да разграничиш инсектите по друг начин, освен, като играеш с концентрацията на активното вещество. Вътрешния модел на всички насекоми е еднакъв. Само, че тези, които са най- нежелани, умират най- трудно. Това, което аз правя е да ползвам препарати с кратък карантинен период за да пазя себе си. Пчеличките не ядат листа, а, ако напръскам някоя в пипера или краставиците, няма да е голяма загуба за кошера. Конкретно за смокините - пчела няма, какво да прави там. Това не е слънчоглед.

Потребителски аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините
Регистриран: 16 апр 2010, 09:34
Район: Храбрино
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15 (2012)
Минимум последна зима (°C): - 6
Любим климат: +5/+35
Been thanked: 5 times

Непрочетено мнение от plamen » 08 юни 2018, 16:30

Господа,да се пръскат смокините с цел ограничаване на МВ (Мозаичен вирус) ми се струва безмислено занимание.Само ЕДНО смучещо насекомо е достатъчно да пренесе вируса.Френският експерт по смокините П.Бауд казва в книгата си,че ВСИЧКИ смокини имат МВ.Доколко е видно или не и какви са причините ,това е друг въпрос.
Мога да кажа,че ВСЯКА от моите смокини в някакъв период от жизнения си цикъл е изкарвала МВ-листа.....и какво от това.

Spoko

Непрочетено мнение от Spoko » 08 юни 2018, 16:48

Пръскането на смокините е срещу акара, който освен всичко друго отслабва растението и така пораженията от вируса са по-значими. Знам, че вирус не се трепе (или почти). Не е редно да линквам статии на английски, където връзката Аceria ficus / FMV е ясно описана, но пък всеки може и сам да си ги намери.

Mkostov
Регистриран: 19 юни 2018, 00:09
Район: София

Непрочетено мнение от Mkostov » 19 юни 2018, 00:36

Здравейте, специално се регистрирах, защото ако някой нещо знае за смокините у нас явно е тук. Преди 5 години купих някаква черна смокиня от бриколаж мисля....не помня сорта. Обаче още от първата година с първите листа се почнаха проблемите - покафеняват, некротизират, свиват се по края. Оглеждал съм листата внимателно, няма вредители, пръскал съм с инсектициди и фунгициди, но няма ефект. От пролетта до началото на лятото страда, после се стабилизира и спира с поразяването на листата, но то е отминала вегетацията и нови листа повече и не пуска, остава си така до есента. На следващата година пак така.....Тази година за пръв път изкара плодчета, но окапаха.....сега гледам нови отново, но и за тях не храня надежди. Чел съм за мозаечния вирус и за ръжда по смокиня. Не мога да определя обаче за какво иде реч и лечимо ли е или ще я изкоренявам...за съжаление. Не виждам характерните жълти петна за вируса, често пъти както си е зелено листото и се появяват черни петна. Младите листа пък още преди да се развият се сгърчват по края.... Не съм намирал и характерните жълти петна по обратната страна на листото, за които чета че имало при ръждата.
Пускам тук малко снимки от тази година, с надеждата някой от вас да ми даде някакъв съвет.
Дръвчето е в карловската низина, не страда от студове. Не съм го торил, не го преполивам...даже почти не го поливам, само ако засуши през лятото повече.
Изображение
Изображение
Изображение
И още тук -

Код: Избери всички

https://photos.app.goo.gl/1m1P4Vk8Rq6duJKS9

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Местоположение: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 33 times
Been thanked: 53 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 19 юни 2018, 06:02

С какви фунгициди и как сте пръскали до сега?

Изглежда става дума точно за ръжда. Не трябва да поливате, особено върху листата!

Направете пръскане с бордолезов разтвор (търсим мед-съдържащ препарат, затова не го подменяйте с друг!), като повтаряте пръскането след дъжд. Пръскайте от двете страни на листата. Ако имате и други смокини наоколо и показват дори малки признаци на ръжда - напръскайте и тях!
Правите отлични снимки, затова ще сте много полезен за всички, ако ни държите в течение с развитието. Старите листа няма да се оправят, но новите би трябвало да не се заразят.

При наличие на ръжда е важна профилактиката. Добре е, да е суха земята наоколо и да се полива само под дървото, но това не винаги е изпълнимо. Затова е важно да се изгарят нападнатите листа, за да се предотврати разпространението. Важно е да се пръскат с бордолезов разтвор всички смокини още преди разпукването на пъпките в края на зимата, а също и след това - на всеки две седмици или сред обилен дъжд. Ако при съседите няма постоянно болни дървета, от които непрекъснато да тръгва зараза, има реален шанс да се отървете от заболяването и в един момент да не се налага повече пръскане. Част от профилактиката е и изборът на устойчиви на ръжда сортове, но във Вашия случай вече е късно. Смокинята Ви може и да излезе интересна, затова не я подменяйте все още с друг сорт!

И последно, ако не знаете, бордолезов разтвор се прави от син камък и гасена вар в съотношение 1:1, разтворени във вода до консистенция подобна на прясно мляко. Виждал съм в агроаптеките да се продава готов бордолезов разтвор, само добавяте вода и е готов.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

cybercop

Непрочетено мнение от cybercop » 19 юни 2018, 08:40

Продава се и течен, внос от Франция. Аз ползвам такъв в оранжерията. Българският гел е боклук (май вече не се и продава) и е по- добре да си забъркаш разтвора сам, ако искаш да минеш по- евтино. Смокини не ми се е налагало да пръскам срещу гъбични заболявания. Хубавото на бордолезовия разтвор е, че е почти безвреден и, освен от гъбични заболявания, отблъсква и насекомите, защото затруднява усвояването на листата. Действа, като фунгицид и инсектицид едновременно.

@ Mkostov : Според мен, не си осигурил подходящо място за тази смокиня. Има ли по- голямо дърво около нея, което да я засенчва и откъдето да падат спори на гъбички ? Черниците боледуват от същото заболяване.
Последна промяна от cybercop на 19 юни 2018, 15:24, променено общо 1 път.

Mkostov
Регистриран: 19 юни 2018, 00:09
Район: София

Непрочетено мнение от Mkostov » 19 юни 2018, 11:15

В интерес на истината е до черница, но тя не страда. Черницата обаче е предвидена за отрязване, вече съм и свалил короната, само ствола седи, но и той ще замине скоро. Тъй като имам висок каменен дувар, неизбежно първите години беше леко засенчена, но тя вече мина 2 метра височина и вижда слънце почти целодневно. Предполагам мога да пробвам и с купроцин освен със бордолезов разтвор. Някъде четох и за манкозеб. Благодаря за мнението, надявам се да е ръжда все пак, защото вероятно по-лесно ще се отърва от нея. Не съм се сетил да я пръскам зимата както плодните дръвчета.

cybercop

Непрочетено мнение от cybercop » 19 юни 2018, 12:44

Mkostov написа:
19 юни 2018, 11:15
В интерес на истината е до черница, но тя не страда.
Страда, но но е по- силна и оцелява без сериозни поражения. Избери си само един фунгицид. Аз не си позволявам да ги смесвам. Можеш да се поинтересуваш, дали в някоя страна с развито бубарство (каквато България вече не е) не ползват специализирани препарати.

cybercop

Непрочетено мнение от cybercop » 11 юли 2018, 10:21

Някой може ли да ми каже, тази разлика в оцветяването на листа от мозаечен вирус ли е причинена. Засега е само на този лист и в частта от него, която е била засенчена от друг лист. Ако е мозаечен вирус, какво да направя ? И да избягвам ли торове, съдържащи хлор, като калиев хлорид ?
Тази е последната закупена. За щастие, на предишните две нямах подобно пожълтяване, а на мои или прихванати от мен не съм имал никога.
Благодаря предварително за отговорите !
Изображение

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Местоположение: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 33 times
Been thanked: 53 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 11 юли 2018, 15:23

Аз не виждам нищо.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

cybercop

Непрочетено мнение от cybercop » 11 юли 2018, 15:48

Долната (лява) половина на предпоследния лист, който се вижда най добре.
Има обезцветени петна, като от хлороза.

Потребителски аватар
tisho
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие)
Регистриран: 11 апр 2014, 11:40
Район: Нови хан (крайна Югоизточна част на Софийското поле)
USDA zone: 7a
Минимум последна зима (°C): -15 (01 март 2018)
Любимо растение: Смокиня и Кокосова палма
Любим плод: Смокиня
Любим климат: Тропичен

Непрочетено мнение от tisho » 11 юли 2018, 16:34

Не се вживявай толкова. Ако има мозаечен вирус, единственото което може да направиш е да спреш азотното торене.
Имай предвид, че когато смокинята заякне сама се справя с вируса.
Струва ми се че твърде много им трепериш. Остави ги да си растат, смокинята е жилаво растение, срещаме я като бурени по морето и в южна Бг :D

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Болести и неприятели по палмите
    140 Отговори
    21748 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    22 апр 2018, 18:27
  • New post Болести и неприятели по други растения
    102 Отговори
    15984 Преглеждания
    15 май 2017, 07:19
  • New post Болести и неприятели по Плумериите (Plumeria sp.)
    46 Отговори
    4559 Преглеждания
    30 авг 2016, 23:00
  • New post Болести и неприятели по Адениум (Пустинна роза)
    7 Отговори
    1276 Преглеждания
    04 юни 2018, 18:16
  • New post Проблеми с плододаването при смокините
    от Dora Staneva » 09 юли 2018, 19:41 » в Ficus carica (Смокини, Figs)
    3 Отговори
    127 Преглеждания
    Последно мнение от cybercop
    10 юли 2018, 08:47
  • New post Резитба на смокините, Pruning Fig trees
    от Kiril Donov » 24 фев 2016, 12:22 » в Ficus carica (Смокини, Figs)
    25 Отговори
    11629 Преглеждания
    Последно мнение от Pallmall
    29 май 2017, 23:58

Върни се в “Ficus carica (Смокини, Figs)”