Смокини - обща

Всичко за смокините
perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): —6,6°С
Метеостанция: TFA
Has thanked: 252 times
Been thanked: 208 times

Re: Смокини - обща

Мнение от perperikon » 16 юни 2018, 02:37

Мненията на експертите имат предимство, но това не ми пречи да изкажа различно мнение. На 6 м. над морето аз бих я засадил веднага и загърлил през зимата. Дори и да измръзнат високите клони през зимата, то напролет пак ще бъдеш 10 обиколки напред откъм коренова система(съответно листна маса), спрямо новозасадено растение.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.1 (9-Feb 2020)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 366 times
Been thanked: 982 times

Мнение от Kiril Donov » 16 юни 2018, 04:14

Да, така е, но ако не измръзне много. А дори и да се възстанови добре, отново ще направи буен вегетативен растеж и късно или нулево плододаване. А другата зима - отново същото, докато не влезе в нормален плододаващ цикъл и клонките започнат да узряват добре.

Ако я засади напролет, вероятно ще има дори и бреба. Заради доброто натоварване, растежът няма да е толкова буен, но пък ще е качествен и после измръзването ще е по-малко вероятно. Стъблото вече ще е две годишна дървесина и ще е много по-закалено.

Изборът си е негов, Милано не е далеч и винаги може да се разходи за нови резници.
These users thanked the author Kiril Donov for the post:
Kolibar (16 юни 2018, 07:12)
Rating: 7.7%

Потребителски аватар
Kolibar
Гларус, с градина край морето ...
Регистриран: 04 окт 2013, 00:52
Район: Варна
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Мнение от Kolibar » 16 юни 2018, 07:12

Ще послушам Киро, не си струва да се рискува със сорт, който може да се окаже много интересен.

Потребителски аватар
swot
Любител на южните растения
Регистриран: 12 яну 2015, 23:04
Район: с. Момин Сбор
USDA zone: 7a
Has thanked: 10 times
Been thanked: 9 times

Мнение от swot » 16 юни 2018, 15:10

Мичурин 10:
Изображение

Далматинска:
Изображение

Добре се развиват и двете, пълни са със зародиши, надявам се тази година да си похапна стабилно.

Потребителски аватар
achovd
Запален любител на палмите с опити в различни части на страната
Регистриран: 15 сеп 2013, 18:35
Район: Видин
USDA zone: 6b/7a
Has thanked: 150 times
Been thanked: 23 times

Мнение от achovd » 17 юни 2018, 00:44

Гледам снимките на смокинята, засадена в Русе и си мисля, че толкова голяма не съм виждал във Видин. Явно климатът на Русе не е чак толкова гаден и явно градската среда на възможно по-голям град много помага. Интересно ми е на колко време ще се занулява.

Потребителски аватар
tisho
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие)
Регистриран: 11 апр 2014, 11:40
Район: Софийско
Надморска височина (m): 630
Минимум последна зима (°C): -9 (08 Jan 2020)
Has thanked: 62 times
Been thanked: 91 times

Мнение от tisho » 17 юни 2018, 11:36

Хората са я защитавали, освен отминалата мека зима, затова е толкова добре развита ;)

Spoko
Регистриран: 11 яну 2014, 15:48
Район: гр. Разград
Надморска височина (m): 330

Мнение от Spoko » 17 юни 2018, 17:11

Не знам, дали са я защитавали, но за 3-4 год. скромен опит смело мога да кажа, че мичуринската не търпи студени зими и в сравнение с Hardy yellow сериозно отстъпва, както и други са констатирали. Обаче, в сравнение с жълтата, кадота, и още два сорта, които имам (и които са ми неизвестни), пак така смело мога да заявя, че мичуринската боледува най-малко. Влезе ли един път в месец април, няма спирачка, докато другите... <hmmm>
Като за аматьор, като мен това е смокинята с голямо "С".

Между другото, като стана въпрос за смокини в Русе, миналата есен видях една много сериозна в гробищата там. Нямам идея дали сама се е завъдила или някой я е засадил на гроба, нито какъв сорт е, но не изглеждаше поддържана. По моя преценка стъблото беше оцеляло 2-3 зими и реших, че си струва да пробвам с резници. Два оцеляха и тази пролет ги сложих в земята.

Потребителски аватар
tisho
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие)

Мнение от tisho » 17 юни 2018, 18:32

И аз забелязах, че Кадота не боледува от нищо, а пуска бързо големи твърди листа в отлична кондиция.
Мичуринската откъм студоустойчивост е най-зле след тази зима... дори Измирската е отлична и никакви извръзвания, Далматинската също е много добре презимувала...
Не знам до колко Мичуринската е смокиня с главно С, но аз съм леко разочарован от нея... за мен най-важното качество на дадена смокиня е студоустойчивоста, защото живея в кофти за смокините климат. Продължавам да наблюдавам яката Жълта студоустойчива и студоустойчивата Созополска 20, възлагам им големи надежди.

Потребителски аватар
achovd
Запален любител на палмите с опити в различни части на страната
Регистриран: 15 сеп 2013, 18:35
Район: Видин
USDA zone: 6b/7a
Has thanked: 150 times
Been thanked: 23 times

Мнение от achovd » 17 юни 2018, 22:16

Редно е да споделите от колко години гледате Мичуринки, за да не се окаже после, че са се подлъгали по затоплянето и са пострадали в началото на март, а иначе са доста добре откъм студоустойчивост. Мисълта ми е, че е възможно по-рано да се събуждат, което от една страна не е плюс за нашия климат.

Потребителски аватар
tisho

Мнение от tisho » 17 юни 2018, 22:44

При мен в началото на март когато дойдоха -15 нямаха никакви външни признаци на събуждане, но явно са тръгнали процесите на сокодвижение, защото заради студа, на другия ден вече силното слънце изпържи тъканите от южната страна на растенията и Мичуринките издъхнаха...

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Мнение от Kiril Donov » 18 юни 2018, 00:40

Честно казано, смешно ми е и се чудя, как след една от най-странните зими изобщо, набързо сложихте кръст на един сорт, който от векове се е доказал навсякъде в България. Но нищо ... само чета и ще си пазя мислите за себе си. Догодина може и да се обърне палачинката, кой знае!

Потребителски аватар
Бобсъна
Ветеран във форума с много опит
Регистриран: 19 фев 2011, 12:21
Район:
Has thanked: 49 times
Been thanked: 149 times

Мнение от Бобсъна » 18 юни 2018, 07:35

Ние от 10-тина дни си папаме Мичуринката,,,,другите не са и помислили да зреят...

Потребителски аватар
tisho

Мнение от tisho » 18 юни 2018, 08:40

Аз лично не съм сложил кръст на М 10, просто ме е яд, че в най- меката зима се издъни единствено и само Тя при напълно закалени и подготвени за зимата дръвчета с дебели стъбла и клони .
Разбира се експериментите продължатат с пълна сила.

Spoko
Регистриран: 11 яну 2014, 15:48
Район: гр. Разград
Надморска височина (m): 330

Мнение от Spoko » 18 юни 2018, 09:39

Понеже не съм специалист не разбирам, само констатирам. -16°-17°C (и то, за една нощ) в Разград общо взето не го броим за студ. Затова и тази зима също не я броя. Но броя предишните години. Всичко завивам с найлон на земята, вкл. жълтата студоустойчива. След развиване март месец мичуринките, които са 5-6-годишни винаги имат частичен замръз по стеблата, там където са в контакт с найлона. Харди йелоу, които са 3-годишни са с абсолютно здрави стебла след всяка зима. (е, после по листата се появяват болести разни, но то е друга тема) Освен това мичуринките са в малко дворче с отопляеми помещения от всички страни, а харди йелоу са на три километра извън града, на открито място. Всичко това няма как да остане незабелязано.
И все пак! В момента мичуринката е отрупана с плод, а жълтата си страда...

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 18 юни 2018, 17:02

При завивани растения, нещата стоят по-различно и играят и други фактори. Когато говорим за студоустойчивост, говорим за растения без завиване.
These users thanked the author Kiril Donov for the post:
KoKar (19 юни 2018, 00:25)
Rating: 7.7%

Заключена