Смокини - обща

Всичко за смокините
Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения
Регистриран: 29 май 2014, 00:14
Район: гр.Карлово
Надморска височина (m): 530
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -16
Минимум последна зима (°C): -10
Любимо растение: Палми
Любим плод: смокиня
Любим климат: умерен с 4 сезона
Has thanked: 0
Been thanked: 67 times

Re: Смокини - обща

Непрочетено мнение от reimbrant » 22 авг 2018, 21:45

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Понеже са много сортове ,и за да не правя за всяка пост ,ги групирам по няколко,хем да се вижда и разликата им.На четвъртата снимка са цели смокините,карам под ред.горе в ляво Жълта пловдивска/така я нарекахме в предните години тя е от Илиянчо от Цалапица/,до нея в дясно ми е дадена за Тексас блу Джаянт,но излезе някаква бяла,доста едра/мошенници има навсякъде/,отдолу в ляво е смокиня Цалапица/който следи от предни години ще се сети ,пак от Илиянчо,най прехвалената му от всички,заради нея запалих колата и чак в Цалапица/и четвъртата смокиня е Магнифика Драй.И четирите смокини са с прекрасни вкусови качества,нива над Мичуринска 10.На първата снимка е разреза на Цалапица-много красива смокиня шарено оцветена,доста по едра от мичуринската ,прекрасен сорт,и с доста добри показатели по студоустойчивост.На втората снимка е Магнифика Драй,много приятна на вкус. и на третата снимка отгоре е пловдивската жълта/както я беше нарекъл Илиянчо,но се оказа бяла/доста едра и много сладка и вкусна с прекрасно червено месо и най едрата е уж тексас блу джаянт ,ама не ,но не съжалявам ,много едра ,много вкусна.Поздрави от Карлово-смокиновият рай. <wine>

https://www.youtube.com/watch?v=Vy4CQOyQ-0k

popov.dinko
Специалист овощар
Регистриран: 07 яну 2011, 22:39
Район:
Been thanked: 16 times

Непрочетено мнение от popov.dinko » 22 авг 2018, 22:35

На втората снимка сигурно е същата като моята, която я взех за Сетимо. Киро я позна като Магнифика Суха. Интересно защо моята е с кафява вътрешност и наистина много суха? Дали защото при теб прехвърчат осички...

Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения

Непрочетено мнение от reimbrant » 22 авг 2018, 23:51

При мен няма осички,имам мъжка,но не съм я залесил другата пролет трябва да свърша тази работа.Това съдя по смокиня Султана на Марабу,която направи много хубави плодове,които бързо хванаха кафяволилав тен и капнаха/неопрашени а са тип смирна и не може без осички/Най вероятно смокинята ти е твърде млада и не може да ги изхрани още и се прецакват преждевременно.Догодина най вероятно ще станат по добри,ако не дойде някаква специална зима и да ги занули ,младите смокинови фиданки.
Изображение

Изображение

Изображение

На тези 3 снимки са 2 смокини,по едрата е Парадизо,а по малката е някаква жълта гръцка,купих я от пазара.И двете се оказаха с много приятен вкус.Парадизото е доста голяма ,като я сравнявам със Сетимо и двете са с доста едър габарит,но тази е по зелена и с голямо отворено око,докато Сетимо е по жълта и със добре затворено око.Парадизо има нежна и тънка кора ,но по дебело бяло месо 4,5 мм. и тогава идва семенната част,но не е неприятно бялото,почти не се усеща.Общо взето много готин сорт с отлични вкусови качества.По дребната/тя е едра,но в сравнение с Парадизото/и тя е с много добри качества вкусови.Радвам се че съм събрал толкова добри сортове смокини,много по добри от Мичуринската.

Изображение

Изображение

На последните 2 снимки са Кадота бяла и Сетимо/по голямата/.Това са наистина едни страхотни сортове с невероятни вкусови качества.

ilihris
Любител на южните растения
Регистриран: 11 апр 2012, 14:43
Район:
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от ilihris » 28 авг 2018, 15:24

Приятели и колеги тази година общо взето това е при мен ситуацията с любимия ни плод.
Изключително ранна бреба и основна реколта от Далматинска - 20 юни бреба , основна месец след това - невероятен вкус и топ смокиня - бях си купил по същото време мичуринска от пазара - замина за животните.
След това дойде ред на тази, която е нарича цалапишка - и смело мога да заявя , че не съм изял и 3 плода от нея въпреки изобилието, нещо не и е година.

Изображение

И засега сега на моите топ - goutte dior -
Изображение
последвана от Кръгла от Бордо и Паначе- тази година оцених тази красавица и откъм вкусови качества, просто трябва да поузрее малко повече като RdB -

Изображение

Тази година, след двегодишно дундуркане, засадих в ОГ и Измирската, която наблегна на растеж тази година , живот и здраве другото лято очаквам разместване в класацията ми, след опитване на един два измъчени плода от нея тази и миналата година се очаква наистина нещо уникално.

И една снимка райски микс с другия ми любим плод, който ми се отблагодарява с все повече и повече плодове.
Изображение

Потребителски аватар
reimbrant

Непрочетено мнение от reimbrant » 28 авг 2018, 16:19

Браво Илиянчо.Някаква защита прави ли на Паначето,моята беше доста висока и дебеличка и се занули от повратният и единствен студ за една нощ от минус 10.Затова си мисля че е обречен сорт за нашите ширини.

Потребителски аватар
swot
Регистриран: 12 яну 2015, 23:04
Район: с. Момин Сбор
USDA zone: 7a
Любимо растение: Olea Europea
Has thanked: 10 times
Been thanked: 8 times

Непрочетено мнение от swot » 28 авг 2018, 20:56

Изображение

Далматинска, Адриатика, Мичурин 10, отляво надясно.

ilihris
Регистриран: 11 апр 2012, 14:43
Район:

Непрочетено мнение от ilihris » 29 авг 2018, 12:04

Райчо, защита само зими 15/16 и 16/17г - с найлон и хартия - палатка. Този сорт смокиня има изключително буен растеж. Миналото лято след реколта от около 10 плода изобщо не ми хареса, дори мисля, че опитахме една заедно с Пламен и той не е хареса. Разбира се издадох и присъда - без защита и напролет за дърва. Обаче тя презимува отлично - никакви поражения при -12 С и викам хайде още един шанс - това лято дръпна страшно много вече е над 4м при положение, че съм е окастрял началото на юли. А плодовете са изключителни.

Ето снимки:
Изображение Изображение

Райчо, да те питам в саксии дундуркам Сетимо и твоята , как се държат тази година ?

Потребителски аватар
reimbrant

Непрочетено мнение от reimbrant » 29 авг 2018, 21:20

Илиянчо ,Сетимо вади едни големи и вкусни смокини,за разлика от Паначе и други никакво измръзване,за мен е перфектна грамадна смокиня с много добри вкусови качества.Под моята какво имаш в предвид,тази която кръстихме Гошо ли.Аз понеже страшно я харесвам и съм насадил 4 броя смокини от нея.Нямаха измръзване тази година,но и плодове няма,на повечето е така,млади растения.На една от тях има но не зная дали ще узреят при факта че сорта е късен,а и тези смокинки са ей така да се появят.Иначе ходих при Гошо и има по върха узрели и грамадни,явно се явяват някаква първа връзка,основната не е узряла още,а мичуринската вече преминава кажи речи.Иначе плодовете не се развалиха като онази година когато ти носих и се чудех дали да ти ги донеса .Ако искаш като узреят мога да си поискам някакво количество и да ти пратя.

Потребителски аватар
reimbrant

Непрочетено мнение от reimbrant » 30 авг 2018, 21:53

Изображение

Изображение

Изображение
Кадота черна и Кадота бяла ,две смокини с превъзходни вкусови качества,но черната направо ме разтопи-храната на боговете. <cheers2>

Изображение

Изображение
Днес бях изненадан приятно и от тези черни красавици,до преди 2 дена нямаше и помен от узряване,даже ги налях с вода за последно,и се оказаха с напълно затворени очи.Турка,много красива смокиня със специфичен приятен вкус с лека нотка киселинност,иначе перфектна форма,затворено око, красив тъмен цвят,прекрасно червено месо.С една дума красота и сладост от природата.

Изображение

Изображение
И последно също от днес ,,Незнайна от Сайди,, Сайди Кундев колега от форума и мой голям приятел.Имам от него около 5 сорта смокини и на тази беше писал много хубава сорт незнаен.Оказа се с превъзходен вкус,за мен е много добра пък макар и без име.

ivo_nekitov

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 01 сеп 2018, 10:40

Мичуринската от Киро, едва се прихвана (засадена е миналото лято в жегите и едва крета до есента) и взе да ражда по 1-2 на седмица)) Сухият и жегав август съвсем я подлудиха. Тя е едва 80 см висока и я има, я няма стотина листа, но вече съм изял над половин дузина смокини от нея. Странно, защо смятах, че не харесвам тоя плод)
Затова и не съм садил досега.
Прилагам снимки - дребничка е, но абсолютно сладка и без забележки.
Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините
Регистриран: 16 апр 2010, 09:34
Район: Храбрино
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15 (2012)
Минимум последна зима (°C): - 8
Любим климат: +5/+35
Has thanked: 75 times
Been thanked: 78 times

Непрочетено мнение от plamen » 01 сеп 2018, 11:55

При мен измина 1 месец от началото на смокиновия сезон.Могат да се направят междинни обобщения.
От 2012 г насам,реколтата е най-ранна,най-едра,най-много.....но и брака е доста-30 % общо.Захарноста е по-ниска.Плодовете ферментират по-лесно.
Ранните сортове са на финалната права-Мичуринска,Ронд де Бордо.Късните сега започват-Гошо/Карлово/....
Както отбеляза Киро,птиците не закачат плодовете тази година.
Пп Иво,чудех се,кога ще прогледнеш..... <bananas>

ivo_nekitov

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 01 сеп 2018, 12:34

Пламене, недей бе, човек...аз работя с размах, ако си забелязал. Сега се чудя не кой от десетината налични сортове да взема, а къде да ги засадя. То има къде, ама първо трябва да оправя логистиката до онази част на двора, НА 80-90 МЕТРА ДЕЙВА. Инак мичуринската е дребна, но сладка и зрее с прескачане една друга, плодовете. И моят първият изядох някъде към 2-3 август. Представям си ги в бурканче сладко, обожавам тоя продукт. А той става именно с по-дребни. Чудя се да поръчам сега, да ги тропна в оранжерията до декември, после март при овошките.Имам място за една до тая мичуринска, тя ми е под носа, каква би ме посъветвал да сложа. не си правя илюзии - лятото в Севернас няма кой да се мери с мен, но зиме от време на време ще мръзнат. Макар все по-рядко. Та, тая до Мичуринската, мисълта ми е, че ще мога при необходимост да и осигурявам лека защита, без усилия. Демек може да е и по -кекава, но да не е съвсдем да сдава багажа на минус 10

Потребителски аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините
Регистриран: 16 апр 2010, 09:34
Район: Храбрино
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15 (2012)
Минимум последна зима (°C): - 8
Любим климат: +5/+35
Has thanked: 75 times
Been thanked: 78 times

Непрочетено мнение от plamen » 01 сеп 2018, 13:41

Иво,изборът е труден.От наличните в магазина аз бих избрал Измир,Броджотто Неро,Далматинска.
Ронд де Бордо също би имала успех при теб,дори и с измръзване ще плододава.
Далматинска е по-ранна.Измир и Броджотто са отлични на вкус,но са по-силно растящи.

Потребителски аватар
swot
Регистриран: 12 яну 2015, 23:04
Район: с. Момин Сбор
USDA zone: 7a
Любимо растение: Olea Europea
Has thanked: 10 times
Been thanked: 8 times

Непрочетено мнение от swot » 01 сеп 2018, 13:42

Аз бих препоръчал и Адриатика (Разградска).

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -8.2 (Jan 8, 2019)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 162 times
Been thanked: 516 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 01 сеп 2018, 21:46

plamen написа:
01 сеп 2018, 13:41
... Измир и Броджотто са отлични на вкус,но са по-силно растящи.
Не е лошо да са силно растящи, но всъщност са си съвсем нормални смокини. Силнорастящи са само, ако са при поливни условия или с много влага. Имам 3 дървета Измир при неполивни условия. Растат по една педя на година, имат разкошна отворена формировка и са просто великолепни.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Заключена
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Палми - обща
    от ivo_nekitov » 05 дек 2011, 21:43 » в Палми (Palms)
    631 Отговори
    100319 Преглеждания
    Последно мнение от Gepata
    15 дек 2018, 22:42
  • New post Овощарство обща
    6 Отговори
    2452 Преглеждания
    Последно мнение от Монов
    22 апр 2016, 21:02
  • New post Орхидеи - обща
    от marmozana » 22 май 2013, 11:11 » в Орхидеи (Orchidaceae)
    136 Отговори
    21267 Преглеждания
    Последно мнение от емиава
    04 юни 2019, 11:36
  • New post Градинарство - обща тема
    от ivo_nekitov » 04 авг 2016, 11:40 » в Плодове и зеленчуци от домашната градина
    8 Отговори
    1958 Преглеждания
    Последно мнение от Монов
    19 юли 2019, 18:34
  • New post Смокини
    от ivo_nekitov » 20 сеп 2010, 12:27 » в Ficus carica (Смокини, Figs)
    2248 Отговори
    242898 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    04 фев 2018, 05:18
  • New post Врачански смокини
    от Gepata » 16 яну 2019, 10:23 » в Ficus carica (Смокини, Figs)
    2 Отговори
    787 Преглеждания
    Последно мнение от Gepata
    12 сеп 2019, 20:52

Върни се в “Ficus carica (Смокини, Figs)”