Основна (втора) реколта при смокините

Всичко за смокините
Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения
Регистриран: 29 май 2014, 00:14
Район: гр.Карлово
Надморска височина (m): 530
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -16
Минимум последна зима (°C): -10
Любимо растение: Палми
Любим плод: смокиня
Любим климат: умерен с 4 сезона
Has thanked: 0
Been thanked: 57 times

Re: Основна (втора) реколта при смокините

Непрочетено мнение от reimbrant » 11 сеп 2019, 23:58

Да покажа една малка част от сортовото ми разнообразие от смокините ми в градината,божествен плод,най любимият ми,спокойно мога да кажа Диаспорус-храна на боговете. <cheers>
These users thanked the author reimbrant for the post (total 3):
perperikon (12 сеп 2019, 09:09) • plamen (12 сеп 2019, 10:31) • tisho (12 сеп 2019, 14:05)
Rating: 27.27%

https://www.youtube.com/watch?v=Vy4CQOyQ-0k

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -8.2 (Jan 8, 2019)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 153 times
Been thanked: 483 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 12 сеп 2019, 01:43

Малее, как се минах да ти изгледам клипа посред нощ... Много си гаден... с това описание... сега излизам в тъмното да търся смокини за хапване... <crazy2>
Ама Измир са ми в най-далечния край на градината... <head in the wall>

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения

Непрочетено мнение от reimbrant » 12 сеп 2019, 08:26

Пак ли само гледа без звук,защото това е като да миришеш роза с противогаз. <smile134> ,майтапя се естественно.Кирчо благодаря ти ,без тебе една голяма част от това сортово разнообрзие нямаше да го има . <bravo2> <curtsey>

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 12 сеп 2019, 11:50

Снощи бях сам вкъщи и си бях пуснал звука. Даже гледах клипа ти на телевизора. Затова се наложи да ходя да ям измирски смокини посред нощ, защото чух твоето описание.

Added in 14 minutes 26 seconds:
И за да не съм съвсем извън темата, ето сортовете, които най-добре се представиха при мен с основна реколта тази година (подреждам ги по реда на зреене):

- Michurinska-10
- Dalmatie
- Izmir
- Verdino
- Brogiotto Nero
- Verdone
- Kadota Nero
- Bursa Black

Под "добро представяне" имам предвид обилна реколта и отлично качество на плодовете. Имам още много сортове, но нещо им куца в качесвото или количеството, затова не попадат в списъка на лидерите тази година. Почти бях забравил Мичуринска-10, но макар и да не я ядем, от нея направихме голямо количество сладко, а и роднините ни направиха покрай нас... В тази връзка ще разкажа една кратка история. Занесохме твърде много смокини на тъста и тъщата. В един момент решили да дадат от няколко сорта на една съседка, с която са приятели. Тя веднага разпознала Мичуринска-10 и казала, че тези с дребните плодове са ѝ любими. Дали ѝ и още няколко сорта, разбира се. След около половин час съседката пристига и звъни на вратата "на пожар". Като отворили, тя ентусиазирано взела да пита, какви са тези смокини. До сега не била яла такива и била изумена. Всъщност, била опитала Далматинска, може би и малко Измир. Но така реагират хората, когато цял живот са яли само Мичуринска-10 и за първи път опитат смокини от висок клас.

Седем сорта вече имат подписана присъда, единият даже вече е екзекутиран. На тяхно място влизат нови сортове. Имам близо 40 нови сорта, които чакат ред за полето.
These users thanked the author Kiril Donov for the post:
plamen (12 сеп 2019, 13:01)
Rating: 9.09%

Потребителски аватар
reimbrant

Непрочетено мнение от reimbrant » 13 сеп 2019, 21:18

Това е смокинята ми от кресненското дефиле,за втора година има голяма реколта,и за втора също не задържа бреба,Много едра ,около 7 см. в диаметър,много приятна на вкус,сплескана като домат и леко суха,което значи че ще е добра за сушене.Миналата година се представи много добре ,а тази ме изненада неприятно с грозно разпукване на една трета от плодовете,и то при положение че сушата е зверска и дълготрайна,не е видяла и капка вода.Въпреки че е много вкусна и едра,и може би най вървежната от всички млади смокини/стана 4 метра висока с доста дебело стебло./най вероятно ще се разделяме и на нейно място друг сорт изпробван и харесан.Понеже не ми е при сърце много рязането на дървета и давам още една година пробен период и ако пак се пукаме аут. <cheers2>
Изображение

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 13 сеп 2019, 22:56

Такива сортове със широко отворени очи ги режа от дъно, ако след 3-4 сезона не видя промяна. Някои наистина имат страхотен вкус, но ферментацията не прощава и няма смисъл да ги отглеждаме.
plamen (13 сеп 2019, 23:20)

Потребителски аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините
Регистриран: 16 апр 2010, 09:34
Район: Храбрино
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15 (2012)
Минимум последна зима (°C): - 8
Любим климат: +5/+35
Has thanked: 73 times
Been thanked: 76 times

Непрочетено мнение от plamen » 13 сеп 2019, 23:29

Изображение
Завъртях се малко покрай смокините днес и ето на......в тази щайгичка има 8 сорта <he-he>
И те са:
Izmir, Negronne, Dalmatie, GK, Longue d'Aout, Поморийска 24, Goutte d'or , Rond de Bordeaux.
Последна промяна от plamen на 14 сеп 2019, 00:33, променено общо 1 път.
These users thanked the author plamen for the post (total 2):
Kiril Donov (14 сеп 2019, 07:39) • alexander (21 сеп 2019, 10:29)
Rating: 18.18%

Потребителски аватар
reimbrant

Непрочетено мнение от reimbrant » 13 сеп 2019, 23:44

Kiril Donov написа:
13 сеп 2019, 22:56
Такива сортове със широко отворени очи ги режа от дъно, ако след 3-4 сезона не видя промяна. Някои наистина имат страхотен вкус, но ферментацията не прощава и няма смисъл да ги отглеждаме.
Няма никаква ферментация,но има гадно засъхване вътре и неприятно,аз само едина година и давам и ако не се стресне махам.Това е смокинята която много прилича на Панино,но има леки разлики,които аз само съм ги забелязал.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 14 сеп 2019, 07:50

При мен смокините със отворени очи се нападат веднага от буболечки, които предизвикват ферментация. Нападнатите плодове не стават за нищо.

Тази година само около 20-30% от плодовете са унищожени от птиците. Зелените и жълтите сортове не се нападат. Сякаш са се сменили птиците и ги няма онези, дето се бяха научили да ядат всичко, що е смокиня. Понеже имам много повече, отколкото съм в състояние да обера, нямам против и птиците да хапнат малко. От Мичуринска-10 набрахме много за сладко, но дървото е пълно все още. Понеже не ни трябват, а ядем от по-вкусните сортове, тези сме ги оставили на птиците.

Имаме и буболечки отново тази година, но нападат само наранените от птиците плодове или тези със широко отворените очи. В общи линии е поносимо положението, нищо общо с миналата година. До сега съм хванал на местопрестъплението само два майски бръмбара, основно разни дървеници нападат смокините.

Някои от сортовете успяват да презреят на дървото и стават невероятно сладки и вкусни, например Verdone. Други сортове тази година започват да ферментират, ако се оставят да презреят твърде много, например Izmir и Verdino, а и почти всички други.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 20 сеп 2019, 23:28

Ето как се продават смокините в САЩ - по 2,90 долара ЗА БРОЙ. Виждал съм наистина и по-ниски цени, във Флорида се продават по 6,99 долара за 450 грама. По магазините продават боклуци на тези цени, а ние имаме привилегията да ги ядем свиже и узрели, направо от дървото.
Изображение

alexander
Любител на южните растения
Регистриран: 11 яну 2011, 14:59
Район: Сандански
Надморска височина (m): 243
Минимум последна зима (°C): -11
Любимо растение: Маслина
Любим плод: Маслина
Любим климат: Санданският :)
Has thanked: 64 times
Been thanked: 21 times

Непрочетено мнение от alexander » 21 сеп 2019, 10:32

plamen написа:
13 сеп 2019, 23:29
Изображение
Завъртях се малко покрай смокините днес и ето на......в тази щайгичка има 8 сорта <he-he>
И те са:
Izmir, Negronne, Dalmatie, GK, Longue d'Aout, Поморийска 24, Goutte d'or , Rond de Bordeaux.
Чисто и просто красота! Пламене, идвам да ти стана пазач на двора <smile134> явно си голям мераклия и няма други дървета при теб като че ли,а аз обожавам смокинята:)

Потребителски аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините
Регистриран: 16 апр 2010, 09:34
Район: Храбрино
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15 (2012)
Минимум последна зима (°C): - 8
Любим климат: +5/+35
Has thanked: 73 times
Been thanked: 76 times

Непрочетено мнение от plamen » 22 сеп 2019, 15:04

А,тука много "пазачи" при мен има. :)

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 27 сеп 2019, 19:50

Днес реших да набера малко смокини. Не бях слизал в плантацията от близо седмица. Само брах от двете Далматински преди три дни, но повечето бяха вече ферментирали и съм много разочарован.
Очаквах една-две шепи смокини и затова тръгнах с една малка касетка. Накрая я препълних и дори не можах да обера всичко. Количеството излезе към 12 кг, но наистина повечето сортове приключват вече.
Най-великата смокиня това лято отново е Вердино (Verdino). Започна сред първите, всеки път бера от нея най-голямото количество, а сортът ще приключи сезона заедно с последните сортове. Вкусът е много добър, с лека кисела нотка.
Вторият сорт, който също се представи традиционно добре е Измир (Izmir). Това е сортът с най-вкусните плодове, но лошото е, че и птиците мислят така. Тази вечер имаше само 7-8 узрели плода, но всичките бяха непоправимо изядени от птиците. Накрая спасих един, който откъснах не съвсем узрял, за да го опазя от птиците.
Сортовете Вердоне, Турка, Меланзана и Ноар де Каромб (Verdone, Turca, Melanzana, Noir de Caromb) са почти еднакви и затова ги споменавам заедно. Дават вкусни плодове, но заради тъмния цвят са особено атрактивни за животните. Кожицата на плодовете им е доста дебела и това ги запазва до някъде, но все пак губя доста от реколтата.
Кадота бяла и черна (Kadota) са си световно известни и това не е случайно. Вкусни, родовити, надеждни и безпроблемни.
Сред късните сортове безспорен фаворит е Черна от Бурса (Bursa Black). Разкошни огромни плодове, добро плододаване. Напада се от птиците, но не е прекалено много.
Тази година за първи път плододава при мен и един гръцки сорт - Мавра Василика. Късен сорт, великолепен вкус, странен синьо-лилаво-сивкав цвят, който сякаш прави плодовете неразпознаваеми за птиците. Очертава се доста интересен сорт, който донесох за колекцията ми чак от Каламата в Пелопонес.

Разочароващо отново се представя Кръгла от Бордо (RdB, Ronde de Bordeaux), тя при мен нещо не се чувства добре. Плодовете са дребни и невзрачни, явно има нужда от поливане.
Тази година се изложиха и Сетимио и Фиороне Бианко (Settimio, Fiorone Bianco), които иначе са великолепни сортове. Наблюдавах обаче доста внимателно и останалите сортове и стигнах до извода, че прекалих с мъжките смокини наоколо и съответно - с опрашването. Струва ми се, че всичките сортове са с по-странно месо тази година, някак супер плътно и видимо перфектно оплодено. Твърде перфектно. Затова ще пренеса мъжките по баирите наоколо и така ще реша проблемите.
Изображение
zack (28 сеп 2019, 14:33)

Потребителски аватар
tisho
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие)
Регистриран: 11 апр 2014, 11:40
Район: Софийско
Надморска височина (m): 630
USDA zone: 7a
Минимум последна зима (°C): -11 (24 Feb 2019)
Любимо растение: Смокиня и Кокосова палма
Любим плод: Смокиня
Любим климат: Тропичен
Has thanked: 44 times
Been thanked: 51 times

Непрочетено мнение от tisho » 28 сеп 2019, 13:34

Киро, смокинята Verdino, всъщност Поморийска 24 ли е?
Как смяташ, дали ще стане в софийско?
Нямам никакви впечатления от нея....

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 28 сеп 2019, 16:29

Тишо, май Серафимова я беше нарекла "Бяла италианска". Пламен повече ги следи тези имена, аз по принцип се старая да уча и запомням само латински имена или утвърдени по света имена на сортове.
Сортът Вердино е ранен, не изисква опрашване и не виждам причина да не бъде успешен навсякъде. Преди години Пламен ми даде растението, защото нямаше място за него. После се оказа, че заедно с едно растение от Италия, вече имам две еднакви, затова махнах италианското, че беше по-малко. Сега за нищо на света не бих се разделил с този прекрасен сорт. Добре е, че дървото вече е доста голямо и няма опасност Пламен да си го поиска обратно...

Между другото, днес се замъкнах до онзи край на градината, където расте Кръгла от Бордо, Бяла Адриатическа (Разград) и още няколко други сорта. Кръглата от Бордо вече няма нищо по дървото, освен няколко нагризани дребнички плодчета. Този сорт при мен е много дребен (при неполивни условия), като е подобен на размер като Харди Чикаго. Обаче плодовете на Харди Чикаго ми харесват доста повече на вкус. Точно до КоБ (Кръгла от Бордо) расте разградската смокиня от Момчил. Бях забравил колко уникално вкусен сорт е това. След всичкия дъжд, нямаше нито един ферментирал плод и ги хапнах с голям кеф, чак преядох. Невероятно вкусни, дори ме хвана яд, че едва за втори път отидох до това дърво този сезон. Този сорт май ще се наложи да си го преместя по-близо до другите дървета, където поддържам земята отдолу и има лесен достъп. Сега расте на място, където не е косено от няколко години и е голям пущинак. Когато има сняг, поне се слягат плевелите. Но миналата зима нямахме сериозен сняг и всичко си стърчи нагоре, а отделно се добавиха и плевелите от тази година.
tisho (28 сеп 2019, 17:22)

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Основна реколта (Main crop) при смокинята
    от fenix » 01 юни 2015, 18:46 » в Ficus carica (Смокини, Figs)
    0 Отговори
    1328 Преглеждания
    Последно мнение от fenix
    01 юни 2015, 18:46
  • New post Зеленчуци реколта 2013
    8 Отговори
    2168 Преглеждания
    Последно мнение от NikiStoianov
    19 авг 2013, 19:54
  • New post Бреба (Breba) реколта при различните сортове смокини
    от fenix » 13 май 2015, 20:07 » в Ficus carica (Смокини, Figs)
    121 Отговори
    31005 Преглеждания
    Последно мнение от dragodream
    29 юли 2019, 19:05
  • New post Информационни източници за смокините
    от Kiril Donov » 28 фев 2019, 03:45 » в Ficus carica (Смокини, Figs)
    0 Отговори
    615 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    28 фев 2019, 03:45
  • New post Проблеми с плододаването при смокините
    от Dora Staneva » 09 юли 2018, 19:41 » в Ficus carica (Смокини, Figs)
    2 Отговори
    1576 Преглеждания
    09 юли 2018, 22:42
  • New post Болести и неприятели по смокините
    от todorpetrov » 16 сеп 2013, 22:09 » в Ficus carica (Смокини, Figs)
    109 Отговори
    31460 Преглеждания
    22 сеп 2019, 17:54

Върни се в “Ficus carica (Смокини, Figs)”