Смокини в Софийско

Всичко за смокините
Потребителски аватар
tisho
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие)
Регистриран: 11 апр 2014, 11:40
Надморска височина (m): 630
USDA zone: 7a
Минимум последна зима (°C): -15 (01 март 2018)
Любимо растение: Смокиня и Кокосова палма
Любим плод: Смокиня
Любим климат: Тропичен
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times

Re: Смокини в Софийско

Непрочетено мнение от tisho » 09 май 2018, 19:34

Не само една, всички Мичурински далеч от къщата са до земя. Миналата бяха по добре. Шокиращото е, че всички други сортаве без защити са напълно здрави след тази зима...влючително Далматинска <hmmm>

cybercop
Любител на южните растения
Регистриран: 27 яну 2018, 17:19
Абсолютна минимална t° (°C): -22
Любимо растение: Орех
Любим плод: кайсия
Любим климат: Умерен
Been thanked: 4 times

Непрочетено мнение от cybercop » 09 май 2018, 20:59

tisho написа:
09 май 2018, 19:34
Не само една, всички Мичурински далеч от къщата са до земя. Миналата бяха по добре. Шокиращото е, че всички други сортаве без защити са напълно здрави след тази зима...влючително Далматинска <hmmm>
Забеляза ли, кога се активизираха пъпките при Мичуринска и останалите сортове ? В началото на Март бяха единствените сериозни застудявания тази зима. По това време, аз вече си подбирах резници от различни дървета и имам наблюдения, че пъпките при Мичуринска се бяха активизирали много сериозно, непосредствено преди застудяването.
Аз съм убеден, че този сорт не е местен и е привнесен в България, защото още, като дете отглеждах една смокиня в саксия. На топло, тя се активизираше още през Януари или началото на Февруари. Имах и засадени в саксия от семки ябълки и други, типични за умерения климат дръвчета и никое от тях не правеше такава глупост, въпреки, че и те бяха при същата температура. Само цитрусите и смокинята започваха растежа още през нашенската зима.

adrian123
Регистриран: 05 дек 2015, 21:47
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от adrian123 » 09 май 2018, 22:00

Много странно, може пък да има и друга причина. Все пак такива сортове да издържат повече от Мичуринска...

Потребителски аватар
tisho
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие)

Непрочетено мнение от tisho » 09 май 2018, 22:07

Cybercop, през март нямаше никакви признаци на развитие, много пъти съм ги наблюдавал, изглеждаха абсолютно здрави, повредите проличаха след средата на април при горещото време.
Adrian, не намирам никаква причина, всичките са на различни места и са измръзнали, а тези от други сортове в близост до тях са напълно здрави.

cybercop

Непрочетено мнение от cybercop » 09 май 2018, 22:18

Аз, затова искам да разширя асортимента и питам в този форум хора, които са тествали сортовете на практика. Вече писах, че една съседка, която има в двора си подобна на Брънсуик смокиня, твърди, че за двадесет години е мръзнала само веднъж. Мичуринските са пълна щета през няколко години. Тази зимна също е оцеляла без поражения, но са останали само десетина смокини от пролетната реколта. Ражда по- малко плодове и узряват по- късно и няма голям наплив от другите съседи да засаждат издънки от нейното растение.

adrian123
Регистриран: 05 дек 2015, 21:47
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от adrian123 » 09 май 2018, 23:46

Имай предвид, че не всички малки лилави смокини са Мичуринска, във моя квартал във София например повечето смокини са от други сортове... Повечето хора не ги интересува имената на сортовете и садят разни сортове от разни места, както и всякакви непознати семенаци дори във Северна България а в Южна да не говорим...

Потребителски аватар
tisho

Непрочетено мнение от tisho » 09 май 2018, 23:50

Аз правя опити с много сортове в търсене на студоустойчиви смокини...
Климатът при мен е идеален за това (зими с ниски температури). За две-три години не мога да вадя сериозни заключения, но след тази що годе мека зима в софийско и тоталните щети по Мичуринска имам едно наум за студоустойчивостта на този сорт.
Още преди повече от 30 г. Радка Серафимова е описала други сортове като по-студоустойчиви (Созополска 20, Ахтополска 14)... Но все пак Мичуринската е първенец по ранозрелост и способност за добив на тазгодишен (нов) прираст.
Съветвам те да засадиш Жълта студоустойчива, тя със сигурност е по-устойчива на студ от М10, партенокарпна е и с великолепни плодове, само дето е по късна от мичуринската.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Местоположение: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 25 times
Been thanked: 42 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 10 май 2018, 06:25

cybercop написа:
09 май 2018, 20:59
... Мичуринска ... Аз съм убеден, че този сорт не е местен и е привнесен в България, защото още, като дете отглеждах една смокиня в саксия. На топло, тя се активизираше още през Януари или началото на Февруари. Имах и засадени в саксия от семки ябълки и други, типични за умерения климат дръвчета и никое от тях не правеше такава глупост, въпреки, че и те бяха при същата температура. Само цитрусите и смокинята започваха растежа още през нашенската зима.
Предположението за произхода на Мичуринска-10 няма никакво основание. Просто смокините (Фикусите) са си тропически растения и могат изобщо да не изпаднат в покой. Видът Фикус Карика се е приспособил като листопаден и оцелява при големи студове, но растенията си остават тропически. Различни сортове смокини от България, пренесени във влажните тропици, бързо придобиват нормалния хабитус като при тропическите фикуси - пускат въздушни корени и в основата на стъблото се развиват дъсковидни корени. Говоря за всички сортове. Ако са прибрани на топло или в тропиците, цяла зима растат и дори плододават, ако са на открито.
Сравнение с ябълки и други северни овощни видове изобщо не може да става.

P.S. Много интересно ми беше да наблюдавам моите смокини в Южна Флорида през изминалата зима. При всяко застудяване листата им се опърляха и дори окапваха по-долните листа. При такава ситуация в България, смокинята бързо изпада в покой и трудно може да се събуди преди края на февруари. Във Флорида обаче, при всяко затопляне, само няколко дни след застудяването, веднага започваше нов буен растеж. По-големите застудявания бяха с минимуми между 4 и 6 градуса и максимуми около 13-15 градуса за по 2-3 дни. Затоплянията бяха с минимуми между 16 и 22 градуса и максимуми между 24 и 29 градуса.
These users thanked the author Kiril Donov for the post:
Марков (11 май 2018, 06:20)
Rating: 16.67%

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
иван
Експериментатор и последовател на Мичурин
Регистриран: 03 мар 2012, 00:03
Местоположение: Ботаническа градина Маргарита, Гроздьово, общ.Долни чифлик, обл.ВАРНА
Надморска височина (m): 35
Абсолютна минимална t° (°C): -17 (2012г.)
Минимум последна зима (°C): -16,1
Любимо растение: средиземноморски маквиси
Любим плод: смокиня
Любим климат: субекваториален
Been thanked: 6 times

Непрочетено мнение от иван » 10 май 2018, 14:14

Много полезна информация за смокините колеги! Поздравления Тишо! При мен след -18, има доста щети, напълно измръзнали Брънсуик (мисля напълно да изкореня този сорт) и Мичурин 10. Най-голямото ми дърво Поморийска 24 е със слабо измръзнали едногодишни клонки от обветрената част и запазени до почти опиращи се до къща. Далматинска ми е напълни запазена, но тя е била с лека защита, предвид кекавия сорт.

бъди човек, а не човече гори, но никога не тлей!

cybercop

Непрочетено мнение от cybercop » 10 май 2018, 14:58

adrian123 написа:
09 май 2018, 23:46
Имай предвид, че не всички малки лилави смокини са Мичуринска, във моя квартал във София например повечето смокини са от други сортове... Повечето хора не ги интересува имената на сортовете и садят разни сортове от разни места, както и всякакви непознати семенаци дори във Северна България а в Южна да не говорим...
Досега, не съм имал смокиня, която да дава много малки и/или лилави плодове. Плодовете ма моите са кафяви, закръглени, с тънка кожица. Не са едри, но не са и много дребни и няма голяма разлика между най- едрите и най- дребните. Горе- долу, колкото топче за тенис на маса. При дъждовно време съм виждал отделни смокини да се напукват. Окото също не е напълно затворено.

Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения
Регистриран: 29 май 2014, 00:14
Надморска височина (m): 530
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -16
Минимум последна зима (°C): -10
Любимо растение: Палми
Любим климат: умерен с 4 сезона
Been thanked: 5 times

Непрочетено мнение от reimbrant » 10 май 2018, 22:12

Това за сорта Мичуринска 10 може да излезне мит,Най разпространената смокиня в БГ/най вероятно заради студоустойчивоста и/която всички наричаме Мичуринска 10 може да не е точно същата.Имам приятел ,голям ботаник с хиляди растения екзотични /уникат/,та той е приятел от доста години със Серафимови/бог да ги прости ГОЛЕМИТЕ/И те лично са му казвали че са имали едно дърво Мичуринска 10 ,и са го загубили.Та истината е някъде в универса.

https://www.youtube.com/watch?v=Vy4CQOyQ-0k

Потребителски аватар
tisho

Непрочетено мнение от tisho » 10 май 2018, 23:00

Райчо, Мичуринска 10 си е съвсем същата в различни краища на Бг, не мога никога да я объркам където и да я видя. Може да има леки вариации, но те са незначителни. Сортовите й особености са типични.
Единствено от тази смокиня съм брал изобилна реколта. Може да не е най-студоустойчива, но откъм плододобив в по-хладни райони е незаменима (поне за сега) ;)

Потребителски аватар
иван
Експериментатор и последовател на Мичурин
Регистриран: 03 мар 2012, 00:03
Местоположение: Ботаническа градина Маргарита, Гроздьово, общ.Долни чифлик, обл.ВАРНА
Надморска височина (m): 35
Абсолютна минимална t° (°C): -17 (2012г.)
Минимум последна зима (°C): -16,1
Любимо растение: средиземноморски маквиси
Любим климат: субекваториален
Been thanked: 6 times

Непрочетено мнение от иван » 10 май 2018, 23:02

При мен мичуринска 10 е измръзнала почти цялата!

бъди човек, а не човече гори, но никога не тлей!

Потребителски аватар
tisho

Непрочетено мнение от tisho » 10 май 2018, 23:15

Значи същата работа...
Ще намерим корав сорт, няма да мирясам докато такъв не расте в градината ми... Вече има индикации за подобен, но само времето ще потвърди...

cybercop

Непрочетено мнение от cybercop » 11 май 2018, 11:36

tisho написа:
10 май 2018, 23:15
Значи същата работа...
Ще намерим корав сорт, няма да мирясам докато такъв не расте в градината ми... Вече има индикации за подобен, но само времето ще потвърди...
Когато го намериш, моля те, пусни тема с информация за него. Из аз съм с същото положение.
В момента съм засадил четири дървета от три сорта. Засадените преди две седмици са в много лошо състояние, без Dotato-то, която въпреки всичките ми опити да я уморя със суша и вода, изглежда я някаква страшно устойчива гад. Спряха растежа и им опадаха листата. До зимата, ако не загине някое ще бъдат с нищожен размер. Не съм сигурен, дали да ги защитавам изобщо есента целите, или да покрия с почва само основата на стеблото и да оставя пролетта да се развие ново стебло от приземна пъпка, от вече вкоренено растение. Това правя винаги с лозите, предназначени за астма. На втората година, отрязвам стеблото, израсло предходната и от една пъпка оставям да се развие ново. Расте много по- бързо и лозата става много по- издръжлива на болести и измръзване.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Смокини
    от ivo_nekitov » 20 сеп 2010, 12:27 » в Ficus carica (Смокини, Figs)
    2253 Отговори
    123646 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    04 фев 2018, 05:18
  • New post Сладко от смокини
    от tisho » 22 май 2015, 17:40 » в Ficus carica (Смокини, Figs)
    17 Отговори
    3533 Преглеждания
    Последно мнение от Ferdinandov
    31 авг 2015, 09:38
  • New post Ракия от смокини
    от zack » 27 авг 2014, 13:28 » в Ficus carica (Смокини, Figs)
    14 Отговори
    5500 Преглеждания
    Последно мнение от chicholyubo
    28 авг 2014, 11:53
  • New post Смокини - обща
    от fenix » 13 апр 2018, 19:50 » в Ficus carica (Смокини, Figs)
    58 Отговори
    1927 Преглеждания
    Последно мнение от Бобсъна
    25 юни 2018, 09:45
  • New post Създаване на промишлено насаждение от смокини
    от Kiril Donov » 24 яну 2014, 00:33 » в Ficus carica (Смокини, Figs)
    5 Отговори
    2551 Преглеждания
    Последно мнение от fenix
    04 яну 2017, 19:17
  • New post Ficus carica - Сортове смокини (Fig varieties)
    от Kiril Donov » 19 мар 2012, 08:34 » в Ficus carica (Смокини, Figs)
    169 Отговори
    24501 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    17 май 2018, 16:44

Върни се в “Ficus carica (Смокини, Figs)”