Смокини в Софийско

Всичко за смокините
popov.dinko
Специалист овощар
Регистриран: 07 яну 2011, 22:39
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Смокини в Софийско

Непрочетено мнение от popov.dinko » 13 май 2018, 20:48

И аз да се включа в тази полемика, дето изби след "странни" обстоятелства по повод поведението на небезизвестната Мичуринска 10.
И моята М10, която закупих преди 3-4 години направи същите номера. Мръзне, та мръзне! От 10 сорта засега само "низвергнатия" Брънсуик
оцеля - с връхна пъпка и сега пердаши. Също и един сорт, който размножих от Кърджали - един интересен сорт, с бял и плосък плод, вероятно внесен преди десетилетия от беломорието от прогонени тракийски българи. Дървото е пред паспортна служба в Кърджали- бях писал за него преди, с постната снимка. Та този сорт излезе малко по-корав от Брънсуика и също расте буйно. Няколко други сортове смокини имам още и всичките са почти занулени... Отново в очакване кой ще оцелее в следващата зима...
Тъй като споменах Брънсуик, ще кажа още няколко факта за неговото развитие в северна Гърция, където преди 3 години засадих едно дръвче от моите. Вече в естествения си хабитат дръвчето е в пълното си достолепие - с натежали бреби, клонките са по-дебели , "тлъсти" и красиви, и цветът на кората е по-бял. Плодовете пък са разкошни, едри, сладки , с фин аромат, розови на цвят. Но пак както в България има вече по-малко неузряла част откъм дръжката. Мисля,че този недостатък не е толкова фрапиращ и при консумиране на плода може да се изхвърли. Така, че на този етап този сорт е най-студоустойчивия, поне при мен.

Потребителски аватар
tisho
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие)
Регистриран: 11 апр 2014, 11:40
Надморска височина (m): 630
USDA zone: 7a
Минимум последна зима (°C): -15 (01 март 2018)
Любимо растение: Смокиня и Кокосова палма
Любим плод: Смокиня
Любим климат: Тропичен
Been thanked: 3 times

Непрочетено мнение от tisho » 13 май 2018, 22:00

Чакай да видим новите ти придобивки и тогава говори за недолюбвания Брънсуик ;)

Потребителски аватар
tisho
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие)

Непрочетено мнение от tisho » 25 май 2018, 14:03

Дойде края на май и вече може да се направи добра равносметка за това как точно са презимували смокините и с какви поражения излизат от зимата.
Фаворита за студоустойчивост Мичуринска 10 е изсъхнала почти до земята, избива съвсем отдолу по дънера, където е била затрупана със сняг.
Другото интересно доказателство, каква е спецификата на измръзването, са тези снимки:

Изображение

Изображение

Ясно се разграничават участъците на растението с южно изложение, огрявани от вече силното мартенско слънце, когато се стовариха въпросните най-ниски за тази зима -15 градуса. Слънцето буквално е "изпържило" замръзналата тъкан. Извода е, че рязкото застудяване в комбинация впоследствие с толите слънчеви лъчи, са изиграли една много лоша шега на нашата фаворитка Мичуринска 10. При същите минимални но примерно през януари, не би трябвало да има никакви поражения.
Мичуринската е фаворитка, или беше... защото просто Жълтата студоустойчива на два метра от нея не е пострадала дори минимално от въпросната метеорологична ситуация на първи март, ето я как изглежда днес:

Изображение

Изображение

Чудесно развиващи се млади леторасти, с добре оформени листа, специфични за сорта.
За разлика от нея Разградската студоустойчива или т.нар. Адриатика, въпреки че се развива от върха, има пострадали от студа вегетативни пъпки. Признаците за това са къси леторасти с деформирани нови листа, растящи в началото на гъсти розетки:

Изображение

Миналогодишните леторасти, които са били на завет до висока стена, дават нормално развиващи се нови леторасти и листа:

Изображение

Ето общ изглед към настоящия момент на сорта Разградска (Адриатика):

Изображение

Изводите при мен са следните: С най-добра студоустойчивост и абсолютно никакви повреди е Жълта студоустойчива (Hardy Yellow), като се има предвид, че дръвчето е далеч от огради и стени, които да окажат някакво влияние. Има добра поносимост към рязко размразяване на тъканите подложени на ниски t.
Разградската адриатика е с пострадали вегетативни пъпки от студа въпреки близоста си с висока ограда. През лятото обаче очаквам да се възстанови напълно и да се развие съвсем нормално.
Мичуринска 10 има слаба поносимост към екстремно размразяване на тъканите които са били изложени на относително ниски температури.
Другите ми смокини от този сорт разположени в близост до високи сгради и попадащи на сянка, се развиват отлично от връхните си пъпки и дори имат добра бреба:

Изображение
These users thanked the author tisho for the post:
greenn (06 юни 2018, 13:21)
Rating: 16.67%

cybercop
Любител на южните растения
Регистриран: 27 яну 2018, 17:19
Абсолютна минимална t° (°C): -22
Любимо растение: Орех
Любим плод: кайсия
Любим климат: Умерен
Been thanked: 4 times

Непрочетено мнение от cybercop » 25 май 2018, 19:16

@tisho : Напълно еднакви ли са измръзналите и оцелелите Мичурински ? Има ли разлика в листата и плодовете? Постройките, освен сянка, предлагат и защита от вятър.
В момента съм засадил две разновидности на Мичуринска. Едната е тази :
Изображение
от това растение :
Изображение
Тя е с дълбоко нарязани листа (дълги "пръсти") и плодове с по- дълги дръжки, и по- тъмни на цвят.
Другите са от дърво с по- плитко нарязани листа (по- къси и широки "пръсти") с по- слабо изразени удебеления (лопатки) на върховете. Плодовете са с къси дръжки и светло кафяви. От вторите не видях нито една измръзнала, докато от първите, които са по- разпространени, има доста измръзнали.
These users thanked the author cybercop for the post:
greenn (06 юни 2018, 13:25)
Rating: 16.67%

Потребителски аватар
tisho

Непрочетено мнение от tisho » 25 май 2018, 22:42

Еднакви са силно измръзналите и непокътнатите. Разликата е, че непокътнатите са до голяма къща която се отоплява цялата и са на течение, което размесва ледения въздух при инверсии. Пострадалите са далеч от постройки и са на относителен завет, поради което напълно потъват в ледения инверсионен въздух.
cybercop, не се заблуждавай по листата, при мен само на едно единствено дърво има всички видове листа - целокрайни, нормално нарязани и такива с дълбоко нарязани дялове. Мичуринската няма фрапантни разновидности в рамките на сорта, камо ли по-студоустойчиви.

P.S. Ей, много ме кефят моята и твоята последни снимки с Новоханска и Монтанска бреба <thumbsup> Новоханската по-едричка ми се вижда...

cybercop

Непрочетено мнение от cybercop » 26 май 2018, 08:42

tisho написа:
25 май 2018, 22:42
P.S. Ей, много ме кефят моята и твоята последни снимки с Новоханска и Монтанска бреба <thumbsup> Новоханската по-едричка ми се вижда...
Снимката е от преди 2-3 седмици. Сега са понаедрели. Разновидности на Мичуринска има, въпреки, че не съм убеден, че има разлика по отношение на студоустойчивост. Листата на Мичуринска, наистина много се различават в рамките на едно дърво, но, ако се загледаш в ръбовете формата на "пръстите" следват един модел. Плодовете също се различават. Допускам, че това може да се дължи и на различните условия, където виреят, а при мен и двете разновидности да станат еднакви. В саксиите се различаваха. В селото, откъдето откъснах клончета от дърветата с по- късите дръжки на плодовете и пръсти на листата, такива бяха дърветата на цялата улица. Но, вече писах и как се разпространяват - отиваш в съседа и си изкопаваш коренова издънка.

hkhristov
Регистриран: 07 ное 2015, 10:26
Надморска височина (m): 544
USDA zone: 6b/7a
Абсолютна минимална t° (°C): -23.1
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от hkhristov » 14 юни 2018, 15:57

Вчера ми подариха смокиня в саксия.Има и 7-8 плодчета. Въпросът ми е мога ли сега да я засадя на постоянно място в градината или да чакам някой друг сезон и кой евентуално? <hmmm>

cybercop

Непрочетено мнение от cybercop » 14 юни 2018, 16:11

hkhristov написа:
14 юни 2018, 15:57
Вчера ми подариха смокиня в саксия.Има и 7-8 плодчета. Въпросът ми е мога ли сега да я засадя на постоянно място в градината или да чакам някой друг сезон и кой евентуално? <hmmm>
Ако можеш да я извадиш от саксията, без да разбиваш почвата около корените - направо я засаждай. Ако е поливана скоро, изчакай да засъхне, за да е по- стегната почвата. По- добре я засади вечер, за да не я напече веднага слънцето. Ако е отглеждана в стая, вероятно листата и цветовете ще опадат или ще обгорят, но, после ще се възстанови.
Другият сезон е другата пролет. Есента, няма смисъл да мъчиш растението.
Какъв сорт е тази смокиня ?

hkhristov
Регистриран: 07 ное 2015, 10:26
Надморска височина (m): 544
USDA zone: 6b/7a
Абсолютна минимална t° (°C): -23.1
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от hkhristov » 14 юни 2018, 18:06

Жената, която ми я подари не знае. Каза ми, че я купила от някакъв човек, който размножавал смокини виреещи в софийско и разсадника му се намирал в Елин Пелин.Студоустойчива била и нищо конкретно.

cybercop

Непрочетено мнение от cybercop » 14 юни 2018, 19:54

hkhristov написа:
14 юни 2018, 18:06
Жената, която ми я подари не знае. Каза ми, че я купила от някакъв човек, който размножавал смокини виреещи в софийско и разсадника му се намирал в Елин Пелин.Студоустойчива била и нищо конкретно.
Може да снимаш едно листо. Мичуринската и Брунсуик с тези 7 израстъка трудно се бъркат.
Убеди се, че растението лесно ще се отлепи с почвата от саксията, извади го, заедно с нея и го засади. На гол корен е мъка да засаждаш в тия жеги. В пакет, заедно с почвата е по- сигурно, въпреки, че в горещините, трябва да поливаш всяка седмица през първата година. Ако оцелее, догодина ще се справя и само.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Смокини
    от ivo_nekitov » 20 сеп 2010, 12:27 » в Ficus carica (Смокини, Figs)
    2253 Отговори
    121830 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    04 фев 2018, 05:18
  • New post Сладко от смокини
    от tisho » 22 май 2015, 17:40 » в Ficus carica (Смокини, Figs)
    17 Отговори
    3462 Преглеждания
    Последно мнение от Ferdinandov
    31 авг 2015, 09:38
  • New post Ракия от смокини
    от zack » 27 авг 2014, 13:28 » в Ficus carica (Смокини, Figs)
    14 Отговори
    5426 Преглеждания
    Последно мнение от chicholyubo
    28 авг 2014, 11:53
  • New post Смокини - обща
    от fenix » 13 апр 2018, 19:50 » в Ficus carica (Смокини, Figs)
    44 Отговори
    1194 Преглеждания
    Последно мнение от KoKar
    19 юни 2018, 00:45
  • New post Създаване на промишлено насаждение от смокини
    от Kiril Donov » 24 яну 2014, 00:33 » в Ficus carica (Смокини, Figs)
    5 Отговори
    2515 Преглеждания
    Последно мнение от fenix
    04 яну 2017, 19:17
  • New post Ficus carica - Сортове смокини (Fig varieties)
    от Kiril Donov » 19 мар 2012, 08:34 » в Ficus carica (Смокини, Figs)
    169 Отговори
    24090 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    17 май 2018, 16:44

Върни се в “Ficus carica (Смокини, Figs)”