Ficus carica - Сортове смокини (Fig varieties)

Всичко за смокините
cybercop
Любител на южните растения
Регистриран: 27 яну 2018, 17:19
Абсолютна минимална t° (°C): -22
Любимо растение: Орех
Любим плод: кайсия
Любим климат: Умерен
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Re: Ficus carica - Сортове смокини (Fig varieties)

Непрочетено мнение от cybercop » 21 мар 2018, 20:00

Ясно. И аз така предполагах. Ще има съдба на саксийно растение. При мен е обречена. Мичуринската, която засадих есента е измръзнала над земята, но и без това щях да я отрежа до приземна пъпка защото растенията са по жизнени, когато ги оставиш да дръпнат от вече развит корен. Възрастните растения се разминаха само с измръзнали връхни пъпки след последните студове.

cybercop

Непрочетено мнение от cybercop » 21 мар 2018, 21:15

maniak написа:
21 мар 2018, 19:47
Доколкото знам, това е Кадота! При мен мръзне много лесно още при -12.
И аз така мислех, но, преди малко намерих информация, че Кадота са американска разновидност на италианските Дотато. Не са напълно еднакви. И не стават по 100 гр., като Кадота, а само до 40-50гр.

Код: Избери всички

http://www.figuiers.com/plants-de-figuiers.html#DOTTATO
Едва ли има голяма разлика по отношение на студоустойчивост, но ще се поровя още малко, че ми стана интересно.

cybercop

Непрочетено мнение от cybercop » 24 мар 2018, 13:12

Някой знае ли, дали в България произвеждат или внасят смокинови дръвчета от сорта "Виолетова от Бордо" - Violette de Bordeaux.
Благодаря предварително за отговорите !

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Местоположение: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 24 мар 2018, 15:07

Да, в нашия разсадник имаме, до два месеца ще са в продажба.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

maniak
Експериментатор и последовател на Мичурин
Регистриран: 01 апр 2011, 17:15
Been thanked: 5 times

Непрочетено мнение от maniak » 24 мар 2018, 17:21

cybercop написа:
21 мар 2018, 21:15
maniak написа:
21 мар 2018, 19:47
Доколкото знам, това е Кадота! При мен мръзне много лесно още при -12.
И аз така мислех, но, преди малко намерих информация, че Кадота са американска разновидност на италианските Дотато. Не са напълно еднакви. И не стават по 100 гр., като Кадота, а само до 40-50гр.

Код: Избери всички

http://www.figuiers.com/plants-de-figuiers.html#DOTTATO
Едва ли има голяма разлика по отношение на студоустойчивост, но ще се поровя още малко, че ми стана интересно.
При мен Кадота не става и 30-40 грама, защото стоят сухи и меки като дунапрен! <453> Вероятно без опрашване не стават, отделно слаба студоустойчивост! Този сорт, изобщо не е за моите условия! Смея да твърдя и за твоите, но ти си преценяваш.

cybercop

Непрочетено мнение от cybercop » 24 мар 2018, 18:53

Изобщо не разчитам на нея, но с това за опрашването, направо ме стимулираш да я насадя някъде и да видя, дали ще роди нещо. Ако не роди, ще я тествам за устойчивост на хербициди. В петък получих и Златната капка с която мястото ми става доста ограничено при условие, че вече съм насадил една Мичуринска, а ще засадя и още една за застраховка. Мястото не само трябва да е слънчево, защото смокиня без слънце не ражда, но и трябва да мога да се грижа за тях. Старите смокини ги занемарих, докато бях студент и след това, храстите нямаха оправяне.

Потребителски аватар
achovd
Запален любител на палмите с опити в различни части на страната
Регистриран: 15 сеп 2013, 18:35
USDA zone: 6b/7a
Любимо растение: Трахикарпус принцепс и "Пловдив", Сабал минор
Has thanked: 7 times

Непрочетено мнение от achovd » 30 мар 2018, 01:13

Колега по хоби от Монтана, на село имам една много издръжлива смокиня, може и да е мъжка, не знам. Ще пробвам да я размножа и Киро да я идентифицира и ако е нещо ново, ще ти вкореня от нея. Става въпрос за село Арчар. Иначе там имам и Сабал Минор, горещо ти препоръчвам да пробваш тази палма, истинска екзотика и наслада за окото и най-важното много добра студоистойчивост. При мен смокините мръзнат редовно а уж селото е с добър микроклимат, ти къде си точно?

cybercop

Непрочетено мнение от cybercop » 30 мар 2018, 14:45

achovd написа:
30 мар 2018, 01:13
Колега по хоби от Монтана, на село имам една много издръжлива смокиня, може и да е мъжка, не знам. Ще пробвам да я размножа и Киро да я идентифицира и ако е нещо ново, ще ти вкореня от нея. Става въпрос за село Арчар. Иначе там имам и Сабал Минор, горещо ти препоръчвам да пробваш тази палма, истинска екзотика и наслада за окото и най-важното много добра студоистойчивост. При мен смокините мръзнат редовно а уж селото е с добър микроклимат, ти къде си точно?
Ако е мъжка не ми трябва. Ако се окаже различна от Мичуринска и издържа повече от нея, ще съм ти благодарен да ми изпратиш няколко клончета. Ако златната капка не оцелее през зимата или не ражда, ще ми трябва нещо да попълня празнината между растенията. Дотато- то се колебая, какво да я правя, но ще имам време да се начудя до началото на Май. Или ще направя тест, като я засадя някъде навън, или ще я насадя в саксия за украса. Имам и няколко вкоренени резника от Мичуринска, която е оцеляла на ветровито и студено място без повреди. Един ще засадя, а поне още един ще оставя за резерв в саксия.
Аз съм от Монтана, но ще ги садя в едно село по поречието на Огоста, където е течение и студ. В самата Монтана, климатът е перфектен заради язовира и липсата на вятър.

cybercop

Непрочетено мнение от cybercop » 31 мар 2018, 18:55

Някой, който отглежда Кафява Турска смокиня, може ли да ми каже, какви впечатления има от нея и дали успява да узрее добре през есента? Има предвид основната реколта, защото на първа не мога да разчитам много.
Четох, че има няколко разновидности, една от които е оцеляла в Чехия при -28 градуса по Целзий. Плодовете от този сорт, които се продават в хипер- маркетите са под всякаква критика, но и повечето други плодове са такива. Затова не го вземам много на сериозно.

maniak

Непрочетено мнение от maniak » 01 апр 2018, 01:04

cybercop написа:
31 мар 2018, 18:55
Някой, който отглежда Кафява Турска смокиня, може ли да ми каже, какви впечатления има от нея и дали успява да узрее добре през есента? Има предвид основната реколта, защото на първа не мога да разчитам много.
Четох, че има няколко разновидности, една от които е оцеляла в Чехия при -28 градуса по Целзий. Плодовете от този сорт, които се продават в хипер- маркетите са под всякаква критика, но и повечето други плодове са такива. Затова не го вземам много на сериозно.
Дори съм чувал, че някой смокини са оцелели на -35, ама за сега са само легенди! <453>

Потребителски аватар
achovd
Запален любител на палмите с опити в различни части на страната
Регистриран: 15 сеп 2013, 18:35
USDA zone: 6b/7a
Любимо растение: Трахикарпус принцепс и "Пловдив", Сабал минор
Has thanked: 7 times

Непрочетено мнение от achovd » 01 апр 2018, 02:30

Със сигурност е оцеляла, само че коренището. Монтански, гледал ли си досега смокини? Моя скромен опит в село Арчар показва, че без хубава защита смокини няма да ядеш. Опитвам се да те предпазя от нереалистични очаквания, а не да ти скапя мерака за гледане на смокини. Дори и една зима да е мека и всичко да е наред, това нищо не означава в дългосрочен план.

cybercop

Непрочетено мнение от cybercop » 01 апр 2018, 09:23

achovd написа:
01 апр 2018, 02:30
Със сигурност е оцеляла, само че коренището. Монтански, гледал ли си досега смокини? Моя скромен опит в село Арчар показва, че без хубава защита смокини няма да ядеш. Опитвам се да те предпазя от нереалистични очаквания, а не да ти скапя мерака за гледане на смокини. Дори и една зима да е мека и всичко да е наред, това нищо не означава в дългосрочен план.
Гледам от около тридесет години, а смокините, които посадих първоначално са от къщата на прадядо ми. Досега не съм имал успех с никаква защита, различна от приземна, ако зимата е тежка. Както и да ги покривам си мръзнат, като тези, които са без защита. Което не означава, че не са оцелявали по 2-3 години в по- меки зими. Смокини съм ял при това в доста големи количества. Тази пролет се оглеждах и съм си накъсал неизмръзнали клонки (с връхна пъпка) само от незащитени растения, които са издържали без или почти без повреди зимата. По принцип, всичките са Мичуринска, но само в двора на един колега има два вида. Едната е с широки, а другата е с тесни листа, като моята. Половото размножаване ускорява еволюцията, но тя не се изчерпва с него. Повече от 2/3 от историята на живота на Земята, еволюцията е протичала при безполово размножаване. ДНК никога не се репликира със 100% точност и всеки фактор, като вирус, радиация, свободни радикали, микроелементи и т.н. оказват влияние върху този процес. Дори от резниците не възниква точно копие на майчиното растение. При първия вирус или увреждане от жега/студ и изобщо различни условия на живот, и генетичната структура вече е променена.

П.П.: Тези буби, умишлено ли са пуснати да лазят или някое хахорче си прави шега със сайта ?

Added in 1 hour 37 minutes :
maniak написа:
01 апр 2018, 01:04
Дори съм чувал, че някой смокини са оцелели на -35, ама за сега са само легенди! <453>
За оцеляване - няма как да не оцелеят, защото под земята не може да стане -35. Въпросът е ще имаш ли някаква полза от тях. Погледнах описанията - води се разновидност на LaRadek.

Като имаш толкова смокини, забелязал ли си някаква корелация между скоростта на разтеж и измръзването? В смисъл, смокините със силен растеж, измръзват ли по- често от тези със слаб, като Кръгла от Бордо и Виолетова от Бордо. Мичуринската е със силен растеж, но се чудя, дали силната й страна е устойчивост на студ или по-скоро е бързото възстановяване след измръзване.

maniak

Непрочетено мнение от maniak » 01 апр 2018, 13:56

achovd написа:
01 апр 2018, 02:30
Това е ясно, ама все едно аз да пиша, че в Лудогорието оцеляват смокини по нивите, където пада до -25, -30. <406>
cybercop, няма никаква връзка между това, което казваш. Сорт Адриатика, която открих тук в града расте 2-3 пъти по бързо от М10 и издържа почти колкото нея на студ. След първата зима Ронд де Бордо при мен се представи слабо като всички клонки над снега са измръзнали след -14. Разбира се, че М10 издържа много на студ, растежа няма нищо общо! Имах сорт магнифика драй растеше като луда и мръзнеше най-лесно от всичките ми над 20 сорта! Още на -10 беше пътник и я подарих на един приятел в Евксиноград да пробва там.

cybercop

Непрочетено мнение от cybercop » 01 апр 2018, 15:50

maniak написа:
01 апр 2018, 13:56

cybercop, няма никаква връзка между това, което казваш. Сорт Адриатика, която открих тук в града расте 2-3 пъти по бързо от М10 и издържа почти колкото нея на студ.
Мисълта ми беше, че клоните на дървета с интензивен разтеж, по- често остават зелени (не се вдървеняват) в края на есента и лесно се увреждат от студа. Това важи за всички дървета.
А, какво стана с RDB през втората година?
За мен, това е по- важно. Есента засадих една Мичуринска и тя е измръзнала до мястото на покриване с почва и тор, но това не го броя. Все още няма развита коренова система и трудно оцелява на жега и студ.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Местоположение: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 01 апр 2018, 16:25

И моето мнение е, че буйно растящите смокини измръзват повече, но ако говорим за млади дръвчета. При по-възрастно и плододаващо дърво, растежът се регулира според условията и тогава фактор е най-вече генетично заложената студоустойчивост.

Cybercop, в общи линии са правилни разсъжденията за генетиката и мутациите, но чак пък от всеки резник да се пръква генетично ново растение - това е доста пресилено. За добро или за лошо, еволюцията протича много по-бавно и е нужно много повече време, отколкото един човешки живот може да продължи.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post About Ficus carica - Fig varieties
    от lukeott » 22 авг 2012, 22:41 » в Ficus carica (Смокини, Figs)
    15 Отговори
    6310 Преглеждания
    Последно мнение от lukeott
    25 окт 2012, 20:02
  • New post Сортове смокини без опрашване (Common fig varieties)
    от Kiril Donov » 07 окт 2017, 02:19 » в Сортове смокини (Fig varieties)
    7 Отговори
    1153 Преглеждания
    Последно мнение от plamen
    28 яну 2018, 10:36
  • New post Сортове смокини с 1 опрашване (San Pedro fig varieties)
    от Kiril Donov » 07 окт 2017, 02:28 » в Сортове смокини (Fig varieties)
    1 Отговори
    506 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    06 дек 2017, 03:56
  • New post Смокиня сорт Измирска, Ficus carica Izmir
    от plamen » 18 авг 2013, 14:01 » в Сортове смокини (Fig varieties)
    39 Отговори
    7266 Преглеждания
    Последно мнение от maniak
    04 авг 2017, 01:33
  • New post Смокини с нужда от опрашване (Smyrna fig varieties)
    от Kiril Donov » 07 окт 2017, 02:33 » в Сортове смокини (Fig varieties)
    1 Отговори
    438 Преглеждания
    08 окт 2017, 16:32
  • New post Сортове маслини - Olive varieties
    от Kiril Donov » 18 яну 2013, 15:22 » в Сортове маслини (Olive varieties)
    424 Отговори
    28810 Преглеждания
    12 авг 2015, 17:34

Върни се в “Ficus carica (Смокини, Figs)”