Резитба на смокините, Pruning Fig trees

Всичко за смокините
Смрика
Любител на южните растения
Регистриран: 21 яну 2014, 11:38
Район:
Been thanked: 20 times

Re: Резитба на смокините, Pruning Fig trees

Мнение от Смрика » 01 яну 2017, 16:57

fenix написа:Милен ве написа: "Като се загледах наистина има още някое тук там да резна..." Още някое -не! ... Виж тук, и прецени ...

Код: Избери всички

http://blog.goo.ne.jp/nogukeen/c/3451c63cce10d3f891c3bf40246fea35

Изображение
На "ябанджийски" е, но както писах по-горе - има начин.

Тъпо е да се дава нещо на език, който никой не разбира без превод. Реших, че трябва да е много ценна информацията и питах за превод... това което обяснява картинката е, че е ако се реже като на картинката в ляво има летна и есенна реколта, като летната е от плодовете на стария клон, а есенната на летораста, съответно рязането като на картинката в дясно дава само есенна реколта.
These users thanked the author Смрика for the post:
swot (14 мар 2019, 09:59)
Rating: 7.7%

Потребителски аватар
tisho
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие)
Регистриран: 11 апр 2014, 11:40
Район: Софийско
Надморска височина (m): 630
USDA zone: 7a
Минимум последна зима (°C): -9 (08 Jan 2020)
Has thanked: 54 times
Been thanked: 65 times

Мнение от tisho » 01 яну 2017, 23:27

По-правилно е да се каже, че по миналогодишните леторасти се формира пролетната (първа за годината) реколта "Бреба". Ето защо, прекаляването с резитба по тях лишава от бреба.
Лятната (втората за годината), или т. нар. Основна реколта, се появява по текущия прираст (новите леторасти)

fenix
Регистриран: 10 яну 2012, 18:53
Район: Благоевград
Has thanked: 56 times
Been thanked: 9 times

Мнение от fenix » 02 яну 2017, 09:07

Смрика, ще ти отговоря така ... Приложил съм снимка на която ясно се вижда какво се получава след резитба. Дал съм и линк, където чрез google translate може да добиеш елементарна представа какво пише, а от там и ... да асимилираш. Но, извод от снимката може да си направиш най-вече, ако си чел достатъчно във форума.
Всеки чака наготово ... напъни си малко...

Смрика
Регистриран: 21 яну 2014, 11:38
Район:
Been thanked: 20 times

Мнение от Смрика » 02 яну 2017, 17:19

Аз съм давал информация и линкове от гръцки сайтове със съответния превод, защото не очаквам повечето да разбират гръцки, а машинните преводи в много случаи са пълно мазало. И въобще какво значи „на готово“?! Ако иска човек да е полезен или дава информация така че хората да я разберат, или си я кътка скришно за себе си от готованковците. Видно е, че съм се „напънал“ като съм питал за превод, а текст на изображение просто е невъзможно да се предеве от машинен преводач, освен ако не се пусне през OCR или човек го пренапише, ама като е на японски ще се озори. То егати златната и скъпоценна информацията трябва да е това да си заслужава труда.

Потребителски аватар
Pallmall
Регистриран: 28 ное 2016, 15:50
Район: Пловдив
Надморска височина (m): 166
USDA zone: 6b/7a
Абсолютна минимална t° (°C): -20
Минимум последна зима (°C): -10
Метеостанция: https://www.meteoblue.com/bg/%D0%B2%D1% ... iya_732481
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Мнение от Pallmall » 17 май 2017, 22:34

Моля за малко помощ за резитбата на една смокиня, отглеждана доскоро от моя дядо, но доста поизмръзнала през последната зима. <cold> Изчаках досега, за да видя дали донякъде ще се възстанови, въпреки настойчивите съвети на двама съседи да отрежа всички дебели клони и да чакам да пораснат издънките, като междувременно засадих наблизо още една Мичуринска за другарче. Животът започна да се връща в дървото, но не съвсем триумфално. Следните въпроси ме мъчат: първо, дали съм постъпил добре като съм чакал досега, след като резитбата обикновено извършват доста по-рано; второ, мога ли вече да изрежа всички издънки отдолу, за да не придобие смокинята така недолюбваната храстовидна форма; и трето, да изрежа ли всички клони, по които досега не са се появили признаци на възстановяване, при което двоуменето ми идва от това, че тия признаци никак не са разпределени равномерно, а са все от едната (северна) страна на дървото, или - както се вижда на снимката - вдясно.

Изображение

Потребителски аватар
zack
Южняк-родолюбец, маниак на тема маслини
Регистриран: 08 сеп 2010, 12:45
Район: Ивайловград/София
Надморска височина (m): 260
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -19 since 1926
Минимум последна зима (°C): -7.4 на 06.01.2019
Метеостанция: http://ivailovgrad.com/meteo/
Has thanked: 209 times
Been thanked: 286 times

Мнение от zack » 17 май 2017, 22:45

Аз бих оставил само това правото стъбло, останлите ги махам директно. И вътре бих просветлил короната.
Смокините са много красиви, затова мразя да ги гледам като храсталаци. Всички издънки и т.н. ги премахвам веднага като се появят <wine>
Иначе изглежда поизмръзнала. Трябваше досега да покажат признация на живот клоните, но нищо не пречи, да ги оставиш.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.1 (9-Feb 2020)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 269 times
Been thanked: 808 times

Мнение от Kiril Donov » 18 май 2017, 06:00

Това е младо растение, но се вижда какъв е потенциалът да стане голямо дърво в този район - почти никакъв. Явно е в инверсионна зона и през няколко години ще изпада в тази ситуация.
Ясно се вижда височината на стъблото, която има доста по-голям дългосрочен шанс за оцеляване. И аз не ги харесвам като храсталак, но в студените места е глупаво да се мъчим да оформяме високо стъбло и през няколко години то да измръзва. Далеч по-практично е да оставите централното стъбло на 30-40 см височина, а от там да започнат скелетните разклонения. Така ще се оформи красиво дърво, което ще издържа много повече години, като периодично ще измръзват само младите му клони.

Потребителски аватар
Pallmall

Мнение от Pallmall » 18 май 2017, 10:55

Действително големите смокини, които съм виждал в селото (за Чешнегирово става въпрос), са оформени точно както казвате - имат дебело стъбло, но разклоненията започват от около 40 см над земята. Но тази зима е била доста злобна и от тях също има измръзнали. А има и неподдържани смокинови храсталаци по тротоарите, на които нищо не им се случва.

Потребителски аватар
achovd
Запален любител на палмите с опити в различни части на страната
Регистриран: 15 сеп 2013, 18:35
Район: Видин
Has thanked: 150 times
Been thanked: 22 times

Мнение от achovd » 29 май 2017, 22:04

Тази смокиня какъв сорт е? Ако много искате да пробвате да оформите смокиня като дръвче при вас, според мен ще е хубаво да пробвате различни студоустойчиви сортове и да видите дали някой от тях е достатъчно издръжлив за местните условия. Иначе за изчакването, доколкото си спомянм по Серафимова, в студените райони трябва да се изчака до края на юни, за се види ясно кои участъци са оцелели.

Потребителски аватар
zack
Южняк-родолюбец, маниак на тема маслини
Регистриран: 08 сеп 2010, 12:45
Район: Ивайловград/София
Надморска височина (m): 260
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -19 since 1926
Минимум последна зима (°C): -7.4 на 06.01.2019
Метеостанция: http://ivailovgrad.com/meteo/
Has thanked: 209 times
Been thanked: 286 times

Мнение от zack » 29 май 2017, 22:06

Pallmall написа:А има и неподдържани смокинови храсталаци по тротоарите, на които нищо не им се случва.

Много вероятно да са разни мъжкари <wine> <he-he>

Потребителски аватар
Pallmall

Мнение от Pallmall » 29 май 2017, 23:58

Тази смокиня какъв сорт е?

Не мога да ви кажа какъв е сортът, защото е засадена преди да се появя на бял свят, и няма кой да ми отговори и на мен. Прилича на Мичуринска 10 според това, което виждам в нета. Никога не съм имал удоволствието да ям смокиня, на която зная сорта :)

Иначе за изчакването, доколкото си спомянм по Серафимова, в студените райони трябва да се изчака до края на юни, за се види ясно кои участъци са оцелели.

Аз едва наскоро осъзнах, че съм в студен район. Станцията, в която са измерили температурния максимум за България, е на 2 км от тук, но зимата не се впечатлявала от подобни романтики. Не съм намерил данни за минималните температури и разчитам на „Ооо, даже -20 имаше една нощ“.

Много вероятно да са разни мъжкари <wine> <he-he>

Освен да ѝ прибера един за другарче :)

greenn
Регистриран: 02 юни 2011, 14:43
Район:
Has thanked: 51 times
Been thanked: 1 time

Мнение от greenn » 17 сеп 2018, 11:44

Време ли е вече да се режат върховете на клонките за да узреят пръчките? То смокини нямам, че измръзнаха тая зима. И на какво разстояние от върха горе-долу се реже, за да не тръгнат разклоненията още сега?

Потребителски аватар
tisho
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие)

Мнение от tisho » 17 сеп 2018, 21:07

Пензирането се прави някъде към края на юни ;) Малко доооста си закъснял.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.1 (9-Feb 2020)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 269 times
Been thanked: 808 times

Мнение от Kiril Donov » 17 сеп 2018, 21:23

Става въпрос за второто пензиране, което се прави през септември, ако има растеж на върховете все още. Маха се само самият връх, като целта е да не се махат никакви развити листа, защото иначе това би обезсмислило цялата процедура.

Ако няма растеж, не се пензира!!!
These users thanked the author Kiril Donov for the post:
greenn (18 сеп 2018, 12:51)
Rating: 7.7%

Потребителски аватар
tisho

Мнение от tisho » 18 сеп 2018, 07:28

При мен нямат растеж вече. Формираха връхната пъпка, която ще презимува.

Отговори