Градината на Райчо

Тук всеки член на форума може да отвори тема, която ще е само за неговата градина.
Коментари за зимната защита и аклиматизацията на южните растения

Re: Градината на Райчо

UNREAD_POSTот popov.dinko » 10 Фев 2018, 19:01

Луд си и това е! Кипиш от мерак по тези бодливковци. Добре ще е да помислиш за стъклена оранжерия със стабилно отопление, за да не "сурваш" всяка година по два пъти нагоре -надолу... <thumbup>
popov.dinko
Специалист овощар

UNREAD_POSTот reimbrant » 10 Фев 2018, 19:26

Че съм луд ,луд съм ,ама и това с оранжерия,и стабилно отопление си е пак яка лудост,по добре да си разнасям,и да се поспра малко ,че наистина сме за болница вече,сбъркана работа,но много ме кефят пустите кактуси по дяволите. <wine>
https://www.youtube.com/watch?v=Vy4CQOyQ-0k
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения

Mясто: гр.Карлово
Надморска височина (m): 530
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална темп.(°C): -16
Минимум в посл. зима (°C): -5
Любимо растение: Палми
Любим плод: смокиня
Любим климат: умерен с 4 сезона

UNREAD_POSTот vladi » 10 Фев 2018, 19:31

popov.dinko написа:Луд си, и това е...

Не Динко, не е луд, "ама на лудите вода носи".

Браво, Райчо! <rock> <crazy fan>
Аватар
vladi
Градинар (Gardener)

Mясто: София
Любимо растение: Всички!

UNREAD_POSTот reimbrant » 13 Фев 2018, 21:28

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Тези дни посадих новите ми принцеси най после Церифера,Вулкано етна,Араукария араукана,юка Рострата,но за цикасите реших да изчакам още малко,макар че за тях е проблемно ако ги забавя,понеже слънцето става по силно,и може да прегорят листата им а е нужно да свикват със слънцето докато е по слабо,ако трябва ще им хвърлям мрежи в началото ,при по силно слънце. <wine>
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения

UNREAD_POSTот reimbrant » 17 Фев 2018, 21:24

ИзображениеИзображениеИзображение[img][img]http://media.snimka.bg/s1/6116/038475926.jpg?r=0[/img][/img]ИзображениеИзображениеДнес ме досърбяха ръцете и се наюрих и засадих трите ми нови цикаса,по малките 2 ще се явяват нещо като под лес на батковците палми,а големият цикас си е самостоятелен.Знам че може да има още някакви изненади студени,но ще отреагирам евентуално с някаква бърза и по дебела пасивна защита,но както споменах по горе ,също е проблемно и свикването със слънцето ,за да не изгорят листата,и затова се реших на тази крачка.Мисля че ще станат нещата,наесен ще трябва да прекроявам системите за зимна защита и да добавя и тези деца към системата с маркучите.Чувсвам се в особенно състояние много приятно. <wine>
reimbrant

UNREAD_POSTот reimbrant » 24 Фев 2018, 23:06

Днес извадих цикасите ,които избързах да засяда,много по лесно ми беше да направя тази манипулация /нито са се вкоренили,дръпнах ги като моркови/отколкото да ги защитавам пасивно,понеже няма как да отреагирам с реконструкция на системите за отопление,което замислям за следващата зима.А юката Рострата оставям така без защита,двете нови палми невкоренени,Церифера и Вулкано етна много яко завиване и загърляне им направих/пасивно/да се надявам че няма да има някакви поражения,лошото е че посадих скоро плеяда нови и ценни сортове смокини,които няма да ги правя нищо ,дано да няма кой знае какви поражения.Поздрави от Карлово. <wine>
reimbrant

UNREAD_POSTот reimbrant » 24 Фев 2018, 23:09

ИзображениеИзображениеПреди 2 дена се направих малко на клошар/до къде ни кара зелената болест от която сме мнооого болни/Видях че някой е изхвърлил някакви огромни юки Глориоса до контейнерите и минавайки с колата покрай тях много се загледах карайки ,но продължих,след 300 метра обърнах колата и се върнах ,5 минути ги оглеждах и се озъртах да не ме гледа някой и да ме помисли за клошар.Доста беше наранена и се отказах.Отидох на вилата ,работих си половин ден задачки някакви закачки,и като се прибирах пак някакъв магнит ме спря ,пак 5 минути оглеждане и последва натоварване в колата пред учудените погледи на съкварталниците.Извадих една плочка от тротоарът,пооформих клетата юка ,имаше и 3 големи издънки в основата ,заради които още един курс обратно към вилата след това да не стават зян завалийките и да спасим животи <453> .Иначе растението е много старо с десет см.диаметър на стеблото и ефектно за мен,били са 2 разклонения от горе и е била много по красива,ама собственикът и много грозно е отпрал едната част.Иначе кореновата система е в сравнително добър вид,а като знам че са и кучета,въпреки тормоза на растението ,смятам че ще оцелее и тепърва ще става по красиво при мен като си го поддържам във форма и си го поливам .Чувствам се щаслив с тази нова контейнерска придобивка.Та така приятели ,ако не искате зелената болест да ви направи клошари като мен ,щипнете се по ухото 2,3 пъти по здраво да ви заболи и се отказвайте с време от лудоста. <453> <wine>
reimbrant

UNREAD_POSTот Gepata » 24 Фев 2018, 23:44

Може би 6-8 до 10 годишна ако е гледана горе долу добре. Ще стане хубаво растение. Честно да ти кажа и аз бих направил същото <cheers>
Гледай на живота през предното стъкло, а не през огледалото за задно виждане.
Аватар
Gepata
Крайморски експериментатор с палми и юка

Mясто: Варна,Тополи
Надморска височина (m): 45
USDA zone: 8a
Абсолютна минимална темп.(°C): -17.8
Минимум в посл. зима (°C): -8
Любимо растение: юка
Любим климат: средиземноморски
Метеостанция: https://www.wunderground.com/personal-w ... d?ID=I1885

Предишна

Назад към Нашите градини (Gardens of the forum's members)