Терасата на Манол

Тук всеки член на форума може да отвори тема, която ще е само за неговата градина.
Коментари за зимната защита и аклиматизацията на южните растения

Терасата на Манол

UNREAD_POSTот mhronev » 21 Апр 2016, 11:46

Не мога да публикувам какво имам, защото все още нямам нищо. Трябва ми помощ какво да си купя, тъй като както ще видите долу имам много специфични условия :)
(Вече) имам тераса от около 30 квадрата. Иска ми се да я направя доколкото е възможно екзотична и приятна за окото. Имам няколко специфики, обаче, които според мен ограничават избора на растения. Ще се радвам ако ми предложите видове растения въз основа на този списък:
    Климатични особености:
  • Намира се в долната част на Драгалевци, София (700 м н.м.в)
  • Огрява се от слънцето след 13 часа. До тогава е прохладно дори и в жегата лятото, след това става доста жега.
  • Изцяло отворена е от север и запад и духа брутално, когато има вятър
  • Ще мога да прибирам растенията на стълбищата в блока зимата(светло и над нулата, но не много)
  • Ще има капково напояване
    Какво искам:
  • Цитруси (но имам един лимон, който миналата година стоя цяло лято на терасата и не мръдна в развитието грам, та ме е страх дали не е прекалено хладно дори и лятото)
  • Смокиня (искам да си набера от моя смокиня дори и едно плодче)
  • Нещо увивно (някоя пасифлора би се чувствала добре мисля)
  • (Бързорастящи) субтропични палми (притеснява ме хладното време по-голямата част от деня)
  • Банани (обаче знам, че силния вятър няма да им даде шанс, освен ако не е нещо джуджевидно може би и го пази парапета. Тогава обаче няма да го грее съвсем слънцето)
  • Цъфтящи, цъфтящи, цъфтящи неща :)

Ще се радвам на предложения, дебати...
mhronev
Градинар (Gardener)

Mясто: Драгалевци, София
Надморска височина (m): 680
Любимо растение: Solanum lycopersicum
Любим климат: умерен

Назад към Нашите градини (Gardens of the forum's members)