Градината на Илиян Илиев (София)

Тук всеки член на форума може да отвори тема, която ще е само за неговата градина.
Коментари за зимната защита и аклиматизацията на южните растения

Re: Градината на Илиян Илиев (София)

UNREAD_POSTот achovd » 14 Ное 2016, 14:29

Смятам че си подранил с трахикарпуса специално, защото температури под -10 не се очакват, а така завит може да го спариш ако го напече слънце. Лично мнение.
Аватар
achovd
Запален Градинар (Garden Enthusiast)

Mясто: Видин
USDA zone: 6b/7a
Любимо растение: Трахикарпус принцепс и "Пловдив", Сабал минор

UNREAD_POSTот tisho » 15 Ное 2016, 15:28

Поздравления за ентусиазма! <thumbup>
Надявам се Вашингтонията да не я оставиш зимата само с пасивна защита, а да предвидиш и светещи маркучи, защото провалът с нея ще е 100%...
Раничко е още като цяло, за защита на маслина и студоустойчивите палми в софийско...
Аватар
tisho
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие)

Mясто: Нови хан (крайна Югоизточна част на Софийското поле)
Надморска височина (m): 630
USDA zone: 7a
Минимум в посл. зима (°C): -17.2 (08 Jan 2017)
Любимо растение: Смокиня и Кокосова палма
Любим плод: Смокиня, Нар
Любим климат: Тропичен

UNREAD_POSTот Илиян Илиев » 15 Ное 2016, 21:56

Благодаря за съветите :) И двамата имате право,но аз ще оставя всичко така дори и да ги загубя! Опитвам се да намеря баланса в зимния сезон за моите растения в моя район!
Аватар
Илиян Илиев
Градинар (Gardener)

Mясто: София

UNREAD_POSTот achovd » 16 Ное 2016, 01:41

Наптаво развий горкия трахикарпус, има един месец поне преди да му дойде времето за защита! Така никаква услуга не му правиш, напротив.Иначе той с какъв произход беше?Имаше ли поражения след изминалата зима?
Аватар
achovd
Запален Градинар (Garden Enthusiast)

Mясто: Видин
USDA zone: 6b/7a
Любимо растение: Трахикарпус принцепс и "Пловдив", Сабал минор

UNREAD_POSTот tisho » 16 Ное 2016, 11:11

Илияне, наистина отвий ги поне до декември, така завити сега им вредиш много повече, отколкото дори самия студ зимата. Освен това, така им намаляш студоустойчивостта с която биха оцелели от части през идващата зима... самите растения от една страна ще се изнежат, от друга може направо да се сварят ако имаме поредица от слънчеви дни.
Аз също съм в софийско и имам дългогодишен опит с огромна Вашингтония. Завивам я чак декември, когато слънцето вече е прекалено слабо за да я свари в по-слънчевите дни. Отоплението е както казах задължително, иначе е обречена, но там ти си знаеш <hmmm>
Аватар
tisho
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие)

Mясто: Нови хан (крайна Югоизточна част на Софийското поле)
Надморска височина (m): 630
USDA zone: 7a
Минимум в посл. зима (°C): -17.2 (08 Jan 2017)
Любимо растение: Смокиня и Кокосова палма
Любим плод: Смокиня, Нар
Любим климат: Тропичен

UNREAD_POSTот Илиян Илиев » 16 Ное 2016, 14:15

FB_IMG_1479293581757.jpg
Палмата е от 2002 година при мен,донесена е от Италия и е гледана в саксия лятото навън,зимата вътре на топло! Пролетта на 2015 я засадих на двора октомври месец я завих по начина по-горе и снимките са след зимата 2015/2016-та така изглеждаше след зимата! Да спомена само,че в топли и слънчеви дни отвивам найлона през денят и вечерта пак завивам! За вашингтонията не си струва да я отоплявам защото растението ми е малко и хилаво,за догодина ако ми се занимава и купя голяма палма тогава със сигурност ще я отоплявам и аз със светещите маркучи! Живи и здрави на пролет ще пиша какви са резултатите след тази зима!
Аватар
Илиян Илиев
Градинар (Gardener)

Mясто: София

UNREAD_POSTот dragodream » 16 Ное 2016, 16:53

Вашингтонията ми е хилава. Няма такова нещо. Завий я , топлия и ще видиш какъв растеж ще имаш пролетта. Сам ще се изненадаш от резултата. Мисля че ще забравиш за Трахикарпуса. <406>
dragodream
Градинар (Gardener)

Mясто: Карлово
Надморска височина (m): 480
USDA zone: 7b/8a
Любим климат: колкото може по-топло

Предишна

Назад към Нашите градини (Gardens of the forum's members)