Градината на Иво

Тук всеки член на форума може да отвори тема, която ще е само за неговата градина.
Коментари за зимната защита и аклиматизацията на южните растения
forumolubec 1978
Любител на южните растения
Регистриран: 20 авг 2018, 19:27
Район: Бургас
USDA zone: 7b
Has thanked: 1 time
Been thanked: 15 times

Re: Градината на Иво

Непрочетено мнение от forumolubec 1978 » 17 дек 2018, 22:47

Въпросът/ите ми е/са свързан/и с Черно море. С това, което се вижда на картата.
https://www.google.com/maps/place/%D0%9 ... 27.4626361
За югозападните стръмни склонове нямам питане. По мое мнение те са се оформили такива при многократните нахлувания на вода от басейна на Средиземно море. Интерес за мен представлява Великият пролом( гранд каньон), който се вижда между Крим и българския бряг. Покрай всичко, което сте споделили като снимков материал в темата "Климатът в миналото", поне за мен е достоверно, че това се е случило в рамките на последните 5-6 милиона години, когато останките от Тетис са се превърнали буквално в локви на фона на останалите океански води. За такова мощно срязано ждрело трябва доста вода. Може би това са били общите води на днешните Дунав, Днепър и Днестър? При това ясно си личат следите на голяма делта( някой може да вижда и само естуар), която после поема в източна посока. Колко време "Черно море" е било сладководно полупресъхнало езеро подхранвано от европейската...Окаванго? Интересно ми е Вашето мнение по питанията ми...

Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Район: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Любимо растение: Цитруси+Манго
Любим климат: Черноморски с миниуми до -8 max.
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

Непрочетено мнение от traiko » 17 дек 2018, 23:20

Аз само едно не мога да разбера.
Какво общо има на Иво градината в тази тема?
Пишете където му е мястото!
These users thanked the author traiko for the post:
Лия (18 дек 2018, 00:36)
Rating: 16.67%

forumolubec 1978

Непрочетено мнение от forumolubec 1978 » 17 дек 2018, 23:29

traiko написа:
17 дек 2018, 23:20
Аз само едно не мога да разбера.
Какво общо има на Иво градината в тази тема?
Пишете където му е мястото!
Нямам допуск за темите свързани с времето и се възползвах от ситуацията да си задам въпросите.

rembi
Пишман-градинар
Регистриран: 04 дек 2016, 19:14
Район: Стара Загора
Надморска височина (m): 233
USDA zone: 7a/7b
Абсолютна минимална t° (°C): -22С
Минимум последна зима (°C): -12,5C
Любимо растение: Rhapidophyllum hystrix
Любим климат: нашенския
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Непрочетено мнение от rembi » 18 дек 2018, 11:09

Иво какво става с малките Юбеи в ОГ?Скоро не си писал за тях,оцеляват ли и имаш ли излишни?

ivo_nekitov
Ветеран във форума с много опит
Регистриран: 15 сеп 2010, 11:58
Район: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm
Has thanked: 12 times
Been thanked: 49 times

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 18 дек 2018, 11:18

forumolubec 1978 написа:
17 дек 2018, 22:47
Въпросът/ите ми е/са свързан/и с Черно море. С това, което се вижда на картата.
https://www.google.com/maps/place/%D0%9 ... 27.4626361
За югозападните стръмни склонове нямам питане. По мое мнение те са се оформили такива при многократните нахлувания на вода от басейна на Средиземно море. Интерес за мен представлява Великият пролом( гранд каньон), който се вижда между Крим и българския бряг. Покрай всичко, което сте споделили като снимков материал в темата "Климатът в миналото", поне за мен е достоверно, че това се е случило в рамките на последните 5-6 милиона години, когато останките от Тетис са се превърнали буквално в локви на фона на останалите океански води. За такова мощно срязано ждрело трябва доста вода. Може би това са били общите води на днешните Дунав, Днепър и Днестър? При това ясно си личат следите на голяма делта( някой може да вижда и само естуар), която после поема в източна посока. Колко време "Черно море" е било сладководно полупресъхнало езеро подхранвано от европейската...Окаванго? Интересно ми е Вашето мнение по питанията ми...
Много интересни въпроси и, както подозирах, трябва да изляза от сферата си на компетентност, за да се опитам да им отговоря само като изкушен от материята потребител на тази материя.

За делтата си прав, но онова, което навлиза още по-навътре, поне към условния център, може да бъде (по-скоро) с орографски или тектоничен произход. Да не забравяме, че през последните стотина милиона години или хайде, нека е малко по-малко, но там някъде, Великият Тетис е бавно убиван, отначало от поне 1-2 супертерени, дълги няколко хиляди километра примерно от сегашните Балкани до Китай суши, много дълги, но срв тесни, известни като Кимерийски супертерени.
После вече Индия и Африка окончателно слагат край на най-великия океан на планетата ни, оставяйки жалките остатъци. Да се впускам по-навътре в дебрите на геологията не съм никак компетентен, но освен по правило преобладаващата субдукция, от време на време са се появявали и изтънявания на кората, вследствие на които имаме една ивица вулканични черни скали във Франция да речем). Пю до дом, Клермон Феран - много е яко и встрани от малоумните туристически тълпи по Лувъра и оная железария в Пари.
Но да не се отплесвам - виж колко по-широк е шелфът на запад и особено на север, от южния и източния, където почти липсва.
Това, което сега е подводен шелф, дълго време е било суша, по време на Заледяванията, примерно около 2 милиона години насам.
Наносите от запад, където има достатъчно водосбор, за да съберат реките и домъкнат материал към морето и особено на север, са много повече.
Не мога да дам точен отговор, защото не съм компетентен, но някъде между Късния Миоцен и Плейстоцена (вероятно може да се види в нета) има един период, в който и Волга участва - Каспия и Черно все още са имали общ басейн, свързан на север. Как са се държали предшествениците на сегашните споменати от теб големи реки (пак напомням, че колкото и невероятно да звучи, Волга също е пяла в хора!:) - ...

Ако това е едната крайност, условно казано, през Кватернера се е достигало многократно до другата - Ч море като затворено езеро в рамките на това, което се вижда на картата ти БЕЗ шелфа. Минус 60-80 метра по спомен по време на пиковете на заледяванията. Това може да се провери като точност с търсене. В по-древни, предледникови епохи, но след разделянето на Понта и Каспия - не мога да предположа!

От друга страна, по време на ЕЕмианското разледяване (интерглациален период, преди около 120 хиляди години, нивата на океаните са били с между 8 и 22 метра, според различни източници, над сегашните и не изключвам отново временно да се е обособявала връзка между Каспия и любимия ни Евксински Понт :) Имам някаъв много несигурен спомен в руски източник, че дълго време Волга е текла на Запад след долната част на Средноруската равнина, в далечното минало. Ако ти се рови и имаш време, може да провериш. С общите води на Волга, Дон, Днестър и Днепър се получава доста солиден Шат-Ел-Балкан, примерно :))
Еемия е бил доказано по-топъл от Холоцена (сегашния) междуледников период с поне градус, но подозирам в най-топлите си микропериоди и до два градуса. Т.е вече го достигаме, ще го подминем, но океаните и ледените шапки ВСЕ още не са реагирали(ще - трябва им малко временце <he-he> )

Накратко:
-По това за делтата или естуара - склонен съм да се съглася с теб сто на сто. Вижда се, че е била много солидно каньонче, впоследствие частично затлачено, но видно - не докрай, с шелфови наноси (сори, геолозите вероятно имат друго име за тях, което аз не знам!). По-скоро става дума за вкопан естуар и ще ти кажа защо. Сегашните делти лежат на някакви скапани късни пясъчници и меки наноси с еднаква хомогенност, затова и водата няма къде да хлътне дълбоко - ако някъде тръгне, отстрани при високи води се сриват и нещата се изглаждат. Там, където се виждат остатъците от каньони, става дума за формирани през Креда или по-скоро добрия стар, изгубен, мечтан...топъл Палеоген (Палеоцен-Еоцен) карбонатни скали. По-твърди, но достатъчно меки, за да може водата за стотици хиляди години да си изкопае някой хубав каньон, без страните му да се срутят веднага. И така и са запечатани от следващите геологични събития. Как ли е изглеждал пейзажът на това място тогава... Освен останалото, това показва, че и преди Неогена е имало периоди на огромни колебания в нивото на Черно море - от общия басейн с Каспия до нива под сегашните с над стотина метра...

-Това срещу Южното Черноморие навътре си ми мяза на потопени планински склонове, демек може да си прав, по-скоро може би си, но има и вероятност да са планински склонове, подобни на сегашните, видими на сушата на младите планини - резултат на ороген (оня в средата на Миоцена, геолозите си имат хубаво завъртяно име за него, което не помня, а ме мързи да търся, за да се правя на начетен) и последваща ерозия. Дали в резултат на дъждове или това за което ти предполагаш - един лалах знае.

Added in 1 minute 1 second:
rembi написа:
18 дек 2018, 11:09
Иво какво става с малките Юбеи в ОГ?Скоро не си писал за тях,оцеляват ли и имаш ли излишни?
Имам около дузина, много умряха от суша ;)
Но са малки още за вадене.
не се съмнявай, че ще се похваля, като има за какво)
These users thanked the author ivo_nekitov for the post:
forumolubec 1978 (31 дек 2018, 11:51)

forumolubec 1978

Непрочетено мнение от forumolubec 1978 » 18 дек 2018, 18:33

Благодарност за всичко написано! Живи и здрави, ще продължавам да те "тормозя" с подобни на тези въпроси :)
These users thanked the author forumolubec 1978 for the post:
ivo_nekitov (18 дек 2018, 19:33)

ivo_nekitov

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 19 дек 2018, 11:46

Хмм...Направих си труда да огледам реанализите от сегашния календарен период назад и напред, за 2011.
Имах дежа-вю, че е налице нещо общо.
Оказа се, не, не съвсем. За добро или за зло (...), тогавашната циркулация е била с доста по-солидни атлантически циклони, поне за периода до средата на януари...
Изобщо не се знае накъде ще се сурнат нещата след месец.
Атлантикът е уникално слаб за периода, към момента. Циклоните са с някакви пикливи августовски барични градиенти.

Макар наистина за момента да напомня някои моменти.... Чакай да видим дали се линква директно архивът...
Изображение

ivo_nekitov

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 19 дек 2018, 12:06

Набързо едно око към оперативната аномалия и перспективите.
Към момента декември балансира между норма минус и чист минус, с отрицателна аномалия от девет десети средно за страната.
Студен е месецът на североизток (Без Варна!) - Силистра и Разгааард са с минус 1 и половина, минус 1.9 в разменен ред, но и на ЮЗ в Сандански с минус 1.3.
В останалата част на страната всички аномалии са в норма минус, отрицателни, но по-малки в абс изражение от единица.
какво предстои?
До вдругиден вкл. сме около норма или норма минус. Аномалията няма да се променя съществено, но ще "дебелее", т е с нарастването на периода, за който важи, ще ства с по-голяма тежест в месечната аномалия.
Трите (поне) топли дни от събота до понеделник вкл (може да откара и до сряда вкл, но има разнобой на моделите за след пн) ще я редуцират съществено, тъй като времето от събота до понеделник навсякъде ще бъде доста наднормено за периода, но колко съществено - ще видим към 26-27 дек.
Оттам нататък чудеса няма да станат, а при реализация на по-студените сценарии преди НГ, вероятната оперативна такава от около минус 2, минус 4 десети отново ще слезе към границата на студения сектор - единицата.
Самият факт, че декември се бори със чертата "студен месец", като прасе с тиква, показва колко е "студен", разбира се:))
Ясно е, няма да е топъл, но че и кой знае колко студен няма да е - също е ясно.

ПС: Вариантите за периода между празниците са два: Динамика и студена динамика с кратки опити за инверсионни мизерии. Но все още е рано за избор между тях и третия - няколкодневна (трета поред за месеца) инверсия. Хе хе.

Марков
Регистриран: 16 юли 2015, 06:56
Район: Златни пясъци
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -14.0°C 01.03.18
Любим климат: 25°C
Has thanked: 18 times
Been thanked: 3 times

Непрочетено мнение от Марков » 19 дек 2018, 12:26

Лично мен повече ме притесняват студените нахлувания от по -10С за по-продължителен период, както и дали ще стигне виното :)

ivo_nekitov

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 19 дек 2018, 14:20

Код: Избери всички

http://bit.ly/2PNL2ec
материал за слънчашките идиотии, които не пропускат есен да предрекат поредна ледникова зима. Е не веднага - след 1, 20, 50 години :)
Митът за "предстоящата мини-ледена епоха" възниква неизменно в консервативните медии като по часовник всяка година или две. Винаги се основава на твърдения, че слънцето е в неактивна фаза, като тези, съвпадащи с това, което по-известно се нарича "Малката ледена епоха"

ivo_nekitov

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 19 дек 2018, 16:52

Added in 2 hours 31 minutes 58 seconds:
Сърце юнашко не трае и днес извадих за проба една маслинка от килограмовия буркан.
Няма такъв кеф.
Въпреки, че последните 2 седмиции поотебах, подобно на Кировите разкази, смяната на водата - правя я веднъж на 3-4 дни, изводът е: за 40 дни са готови.
Тръпчивина липсва, горчивина също, а ароматът на маслини е невероятен.
Сложих за последно вода и след ден-два овкусявам със сол и това е. Зехтин няма да слагам, тъй като самите маслини са приятно мазни и след това натуралния северозападен маслинов зехтин остава приятно по устните.

Изображение

Изображение
alexander (19 дек 2018, 20:23)

ivo_nekitov

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 19 дек 2018, 23:11

В пункта дойдоха първите високи облаци и изстиването спря на минус 8 и 3, сега е минус 7. Бях на трето място по бахър, реално на първо, защото сложените от криомало...любителите на студа станции като в трънското Горочевци нямат практическа стойност, само там беше минус 10. Нооо. Гребенът се съпротивлява здраво и в ЦСБ и североизтока предстои по-сериозен бахър,
Колко? Какво значение има, радвам се, че вече не се налага да давам уточнения, само знам, че машинните прогнозки с облачета ще бъдат леко подсечени...леко, леко, с поне 4-5-6 градуса.
ПС вече е минус 6.9 в пункта, а в Горочевци минус 12. Екстаз!! Абе, къде е тва глобално затопляне бе, що ни лъжете!!))))))
Вече съм изравнен със най-студените места на североизтока, но губя...палмата на първенството, защото облаците са при мен, а дорде стигнат на изток...нощта е дълга, някъде няма и да стигнат.

Added in 3 minutes 6 seconds:
Най-топлото място е любимото ми Черногорово със само нула градуса сега. Меко е и на югоизток и на югозапад, обяснението е ясно)
Липсва Ммай Прррешшъъъзз. Белия фетиш.

Added in 11 hours 16 minutes 32 seconds:
Обичам и да НЕ познавам!)
Студът бе значително по-ялов от очакваното и едва достигна минус 7-8 градуса (Трънските високи дупки не броим).
В пункта цяла нощ се е повишавала температурата и от минус 5 и нещо по полунощ, по време на изгрева е над минус 3.
мИНУС 2.3 е и някъде на това ниво ще остане цял ден. Мъгливо е, гледам на камерата така ще остане до утре, а възможно и събота.

ivo_nekitov

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 20 дек 2018, 11:30

Прогнозата към момента.

https://www.facebook.com/IvoNekitov/posts/1426928040776196
rembi (20 дек 2018, 13:20)

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -8.2 (Jan 8, 2019)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 75 times
Been thanked: 146 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 20 дек 2018, 14:09

Иво, ако си съгласен с написаното от мен, нека приемем проблемът за приключен и те моля да продължиш да пишеш в съответните теми!
Ако - не, кажи какво правим!

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

ivo_nekitov

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 26 дек 2018, 22:40

Естествено, че не съм съгласен.
Обясненията, защо това е така, би изхарчило единият от двата ми живота за форума ти, затуй ще се въздържа;)
Затова, вече видимо, рязко ще огранича писането си, освен по растителна тематика, при това, спазвайки собственото си заричане, само в тая тема. Така и няма да има офтопици.

Само една вметка, пред Илинденска:
1. (моооля, не ми отговаряй, тя е само побутване към теб да си направиш сам преценката и евентуални изводи): колко форумци загуби с изключително лошо преценената стъпка с прекомерното спазване на регламента за личните данни и пререгистрацията.
2. Колко....мммм... (......) качествени форумци съм ти "изгонил" аз и какво е съотношението между двете числа.
3. Пишех ли по-различно в началото, когато с някои като, примерно, Зак (който свсе още е тук) и някои други, които вече не пишат тук и които със сигурност не съм "изгонил", буквално направихме този форум от нищото?

Въпросите са полуриторични и не изискват отговор, тъй като аз моето мнение, бидейки обективно и подплатено с числа, които виждам, няма как да променя.

А, последно - не съм напуснал форума, аз думите си на вятъра не хвърлям, нито се фръцкам :)
Незаменими хора НЯМА и аз знам много добре, че не съм изключение, но преценките ти няма как да приема:) Както и, предвид писанията ти в линка горе, няма как да продължа да пиша свободно, а не съм вече на тия години, да се съобразявам с крайно необективни и несправедливи преценки.
Хубава вечер и весела НГ.

ПС: И честито зимно Слънцестоене на четящите ме тук няколко човека, това е истинският празник, без подплънки и плънки)

Added in 3 minutes 6 seconds:
ПС:
Анализите и прогнозите, неформални и затова по-подробни, както обикновено тук (приятелство не отказвам на никого, докато не свърши квотата от ФБ, освен ако не е анонимна безснимкова и безинформационна регистрация)
И ППС: МОЛЯ, не ми линквайте писания от метеотемите тук, не и на лични!) Ако имате въпроси - пейст на стената или към съответните теми във ФБ, за да отговоря, ако преценя!

https://www.facebook.com/IvoNekitov/posts/1432114760257524?notif_id=1545855074948579&notif_t=feedback_reaction_generic&_rdc=1&_rdr
veso (27 дек 2018, 18:42)

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Озеленяване на градината
    от ivo.tr » 12 апр 2011, 12:04 » в Ландшафтен дизайн
    36 Отговори
    5645 Преглеждания