Градината на Иво

Тук всеки член на форума може да отвори тема, която ще е само за неговата градина.
Коментари за зимната защита и аклиматизацията на южните растения
ivo_nekitov
Метеорологът на форума
Регистриран: 15 сеп 2010, 11:58
Район: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm
Has thanked: 12 times
Been thanked: 38 times

Градината на Иво

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 28 юни 2012, 10:16

За да не разхвърлям снимки по различните растителни теми поотделно, отварям тая тема.
Първо, искам да отбележа, че "градина" е малко условно: преди да си направя кладенец, лете няма как да бъде "градина" в истинския смисъл на думата - 3-4-5, някои години и 6-7 месеца дворът, в който са палмите и другите екзотики има ариден, полупустинен вид, със зелени кръгове и квадрати само около поливаните растения ;) И в горните определения няма бъзик. Почвата е средноплодородна, но много пропусклива, отцедлива, с над 70 на сто пясъчно-льосова фракция. Принципно, това се нрави на повечето растения, стига да им се осигури вода. Подпочвената влага не е много далеч, кладенци има и на 6-7, но и на 16-20 метра.
мястото се намира в с. Неговановци, на 12 км север-северозападно от Видин и на пак толкова изток-югоизточно от Ново село.
Мястото е отворено на изток и затворено от юг и северозапад-север с два големи хълма, които са практически началото на Старопланинската верига. Надморската височина на пункта в селото е 87 метра, на Бачовския хълм(хълмове) имам лозя с надм. височина около 120-140 метра, но издигането на хълмовете в СЗ посока продължава и ако не се лъжа има и места с 250 метра НМВ.
Дунав е на около 4-5 км на север и пак - на десетина+ - на изток.
Летата са горещи и в последните години - все по-сухи. Сухотата им е РАЗЛИЧНА от тази във вътрешността на страната, където валежите стават неравномерни, но общо взето почти не намаляват като количество(общо!), само стават "ударни" за кратки периоди или 1-2-3 дни, за които пада да речем месечната норма. В моя пункт, където имам автоматична метеостанция вее четвърта година, през летния период има абсолютно намаление на количествата валежи и имам потвърждение за тази тенденция и от учени от БАН(НИМХ).
Зимите...въпреки тенденцията за нарастване И на средномесечните зимни Т като цяло, всички знаем какво стана през последния февруари, но това е друга тема!. Сигурно е видимото двойно и тройно редуциране на дните с мъгли в пункта и поне това е едно радващо събитие.

зимните минимуми през последните 11-12 години в пункта:
1999/2000 -10
2000/1 -8
2001/2 -12
2002/3 -18
2003/4 -14
2004/5 -20
2005/6 -17
2006/7 -5(.........дай Боже...)
2007/8 -15
2008/9 -11
2009/10 -19
2010/11 -14.6
2011/12 -23.6(ффффцук! :)) )
2012/13 -12 - добавено
Средният минимум за последните 13 зими е малко под минус 14(-14.2-14.4)

2013/14 -12.8 Добавеноднес, 02.02.2014
14/15 -18.1 - добавено на 09.01
Последна промяна от ivo_nekitov на 09 яну 2015, 08:41, променено общо 3 пъти.

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Re: Градината на Иво

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 28 юни 2012, 10:27

Актуални снимки на НЯКОИ растения от последния уийкенд.
След гореща седмица, с много високи дневни температури и нощи, близки до тропичните или направо тропични( с Т не падаща под 20 градуса), ето актуалното състояние на екзотиките:

Юбеята и Формозаната(банана) югозападно от къщата. Излишно е да казвам, че тия ще си правят компания зимата - тая Формозана ще изпита зимоустойчивостта на вида си, за която се предполага, че сравнима( с една идея по-слаба ) от тази на Басьоо.

групата на Басьо

Канарката/2годишен ОГ ветеран/

cheesmanii - голям красавец, дърпа здраво и е на път да настигне сегашния фаворит
Ориноко1

саксийната Бутия - с тия яркообразни листа е много красива по особен начин.

другата малка Бутия, в ОГ от тая пролет

трахикарпусът - ветеран
северният банан Формозана
родоначалникът на втората група Басьоо-вци

И накрая, не че е за хвалене("все още", надявам се), изтърваните за седмица на почти 40 градуса без поливане в саксии Хелън'с хибрид и Томпсонии/или Бирмански Син - ще се определи, като пораснат, загубил съм им маркерчетата с надписите, Хелън е ясен, той е наследил червените петна по листата си от едната родителска форма - Муса Сиккименсис.

Потребителски аватар
ilia
Любител на южните растения
Регистриран: 15 апр 2010, 14:07
Район: Самуилово, Петрич
Абсолютна минимална t° (°C): -16.5
Минимум последна зима (°C): -16.5
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от ilia » 28 юни 2012, 19:36

Иво, много ми е интересно, какво ще е положението през септември. <he-he> Ще има къде да се криеш на сянка. <bravo2>
Трахикарпуса е много свеж, капковото постоянно ли е включено? Бутията в ОГ, също изглежда много добре, а какво стана с голямата, започна ли да се възстановява?
<cheers2>

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 28 юни 2012, 21:13

Голямата ми се струва, че напипах нещо(растящо листо) в сърцевината, но ще се разбере до седмица предполагам. Ако на тая суша и жега не се оправи, значи не и е било писано, или ако човек не вярва в това, подобно на мен, съм бил достатъчно тъп и самонадеян новак, за да съсипя това прелестно растение.
Но ще видим.
Сянка ще направят със сигурност до септември, ако не им мине котка път - Ориноко и някои от другите ще достигнат обща височина(с последно растежно копие или ново листо) поне 2.5-3 метра, както миналата година единственият тогава Ориноко.
Т. нар."капково" засега(!) е примитивна система от бидони 120-200-400-600 литра и един тон и половина, от която тече гравитачно през едногодишни капкови маркучи към част от растенията. Понеже ми е за първа година, все още бързо трупам опит, догодина ще направя и "истинска". Но и тая "афиф" си има предимства: автономни са по групи растения, бидоните и не може всичко да се преебе наведнъж. А и да се, поне 2-3 от 5 дни им осигурява влага. Освен това водата е темперирана, топла, не от чешма или недай Боже директно от кладенец.
Точно в автономията ще бъде силата и на зимните защити: вече имам 3 термостата, до декември трябва да са поне 5-6.
Трахикарпусът е свеж, конкретно той, Басьовците и Велутината(тая с лъскавите перлени листа на преден план на снимката) са на общ маркуч от скачени 3 бр 220-литрови бидони, които, както се оказа(600 литра) бяха точно достатъчни за 5-6 дни. Всъщност ВИДИМО по-свежият вид и взривен растеж на Басьовците, Велутината и Трахикарпуса ми показа, че постоянната влага в тая жега на практика удвоява растежа, поне що се касае до тях()разбира се, яко и комплексен тор с микроелементи, но НЕ в бидоните, защото цъфтят страшно водораслите. Една допълнителна яка поливка през уикенда.
Засега не смея да приложа това на Юбеята, затова и питах горе за съвет.
Наблюдението ти за Трахикарпуса, впрочем, е много вярно - на практика е на фотофиниш с Вашингтонията с тия 6-7 нови листа от февруари насам. ПОлудя просто. Ще сложа и сравнителна снимка от същия ракурс в неделя, да видим заедно разликите.
Тия бидони тук-там, честно казано загрозяват пейзажа, но както споменах, трупам опит за "истинска" такава догодина, а и това ОПРЕДЕЛЕНО е по-малкото зло от това да губя две трети от потенциалния растеж заради суша. <no>

fenix
Регистриран: 10 яну 2012, 18:53
Район: Благоевград
Has thanked: 2 times

Непрочетено мнение от fenix » 28 юни 2012, 21:35

Поздравления и от мен! Обещаващо "начало" имайки предвид ентусиазма ти ще очакваме нови палмови попълнения. Мисля, че естествения дренаж на земята е голям актив за твоите насаждения. Да задам и аз няколко въпросчета. Какво стана с алоето? Цъфтя ли вече? И снимки, ако може. Още ме тормози видът му.

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 28 юни 2012, 21:47

A, Aloeto е много добре - загуби червения си цвят и тръгна да расте. Но понеже от малък ненавиждам да снимам, правя го само за "най-атрактивните" растения, а това симпатично сукулентче засега не е нещо внушително.
Ще го снимам тоя уикенд, обещавам!

Последната, от 24 април... хм, имам спомен от миналата седмица като доста по-голям...ще видим в неделя, да не се окаже и той грейт-гроуър.

fenix

Непрочетено мнение от fenix » 28 юни 2012, 22:38

Не е нужно да е внушително и "атрактивно" според мен, а на правилното място в градината. Червеникавия цвят не се ли е получил от слънцето (миналогодишното)? А, сетих се и още нещо, ако мулчираш дали няма да се запази влагата за по-дълго?

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 10 юли 2012, 13:19

Феникс, ето го "нашият човек".
Расте си бавно, но славно и го чакам да пусне издънка, за да го засадя следващата пролет на открито и да не му загубя "тамазлъка". Понеже го взех "на майтап" - последното, повредено растение от една верига - 3-4 изкривени листа, за някакви стотинки, много му се радвам - никакви претенции и е едно от малкото неща, за които не трябва да се грижа чаак толкова с поливките : ))
След като загубих ананаса по-миналата година, не смея да го оставям на поднулеви температури есента, макар, че като семенак кой му знае способностите, може да излеЗе "куче".

п.с : Спътниците в саксията са някакви самонасадили се лимонови босилеци, ще изчакам да дадат семе до месец и ще ги махна, но не му пречат.

fenix

Непрочетено мнение от fenix » 10 юли 2012, 23:01

Като гледам и съпоставяйки тази с миналогодишната? снимка видимо показва добър растеж "нашият човек" за което ... браво! Поради моята не чак толкова осведоменост или по точно опит по темата, но пък големия ми интерес ... исках да ( "разгадая"за жалост) идентифицирам от какъв вид Алое е! Предполагам, ако имаш снимка (както вече в по-горния си пост писах) на цветоноса/съцветието и с малко помощ от съфорумците ще бъде разгадана "загадката".

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 10 юли 2012, 23:31

Не - то е ювенилче на 3-4 години, не знам доколко е нормално, но все още не е цъфтяло :))

fenix

Непрочетено мнение от fenix » 11 юли 2012, 00:08

Ха-ха-ха, здравата съм се объркал (днеска излизах без "Шапа" навън) писал съм три поста по горе "Цъфтя ли вече?". От къде ми дойде съцветия и цветоноси? <he-he> Явно ме е хванало и слънцето! <die laughing>

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 16 юли 2012, 10:59

Заради акцента, това ми се вижда най-подходящата тема.
За всички палми не мога да преценя, с едно изключение, но него-накрая.
Бананите, като изключим Ориноковците, Формозаните и с уговорка - басьовците, страдат от жегата. Пригор по старите листа, намален растеж, а два са със загнили растежни точки, които при малки банани(60-80 см) според горчив миналогодишен опит са по-скоро заминали.
Големият Ориноко обаче бележи над 40 см ръст за една седмица, с обща височина вече към 220 см (миналата седмица бе малко по-нисък от мен, сега го гледам "отдолу".
Палмите са добре, без признаци за изтормозване, освен някои от малките Трахита, които не се поливат постоянно.
Финиците и средната Бутия в ОГ са ОК, а най-съм доволен от Юбеята - за 48 часа най-вътрешното, малко копие, порасна с около 4 см.
Поне засега излиза, опасенията ми са безпочвени. Все пак, намалих и поливането до веднъж на ден за 60 минути - легенчето се изпълва и изтича при съседната Формозана, която вече има 3 издънки. Между тях са 20 Юбеени семки, които ще си останат там докато поникнат, замръзнат или изгният. Започвам да се вманиачавам с тия Юбеи, онзи ден сънувах, че са ми поникнали 15-ина, но се събудих разочарован - било е сън.
Имам 2-3 нови снимки, ще ги кача следобед.

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 17 юли 2012, 15:44

Средата на лятото и време за сравнение при лидера на бананите ми:
миналогодишният Ориноко(Юлският Боец):
в началото на септември - малко под 3 метра

големият му тазгодишен син в неделя, 14 юли (Убиецът на Февруари), почти 2 месеца по-рано 220-230 см
Половината метър разлика е НИЩО, особено предвид по-лошия старт на Убиеца, както и хактът, че деляха обща ризома с братчето си(Юлският отмъстител) и по-неблагоприятният светлинен режим през втората половина на май месец. Наднормените юни и юли до тук обаче, както и седмицата ежедневна автоматична поливка, компенсираха с излишък изоставането и направо ми е бедна фантазията колко ще стане до края на септември тазгодишният лидер. За сравнение: ето така изглеждаше Килъра преди точно 40 дни - за месец и 10 дена е УТРОИЛ височината си, а за масата.

ivo_nekitov
Метеорологът на форума