Градината на малкия Иво

Тук всеки член на форума може да отвори тема, която ще е само за неговата градина.
Коментари за зимната защита и аклиматизацията на южните растения

Градината на малкия Иво

UNREAD_POSTот ivo.tr » 10 Авг 2012, 13:32

Представям ви моя обект, който не е точно градина, а между блоково пространство. Преди няколко години реших да облагородя малко запустелите треви пълни с камъни и боклуци.
Пред блока са насадени цъфтящи растения, а отзад са насадени палмички банани и други екзотики.
Почвам със снимките пред блока:
Аватар
ivo.tr
Градинар (Gardener)

Re: Градината на малкия Иво

UNREAD_POSTот ivo.tr » 10 Авг 2012, 13:35

На последната снимка растението е захванато от семена докарани от чужбина. Ако може някой да ми каже как се казва и дали ще оцелее навън. Нещо от рода на бобовите растения е и прилича на албиция. Растението било малко цъфтящо храстче или дръвче.
Аватар
ivo.tr
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот ivo.tr » 10 Авг 2012, 13:39

Ето и малко снимки от задната страна на блока.
Банана е искарал две зими, а това му е трето лято. Растенията са малко позакъсали понеже ме нямаше и не са поливани редовно.
Аватар
ivo.tr
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот ivo.tr » 10 Авг 2012, 13:45

Това е мелия посадена от семка миналта година, като тази зима измръзна почети до земята. Сега е висока колкото мен <thumbsup>
Има и шмак също посаден миналата година август месец. Беше висок едва 10 см, а сега гони метър и нещо.
Японска мушмула също посадена от семка миналта година, изкара зимата без проблеми макар и с една туба през най-големи студ.
Аватар
ivo.tr
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот ivo.tr » 10 Авг 2012, 13:49

Има няколко малки трахита, но са пострадали от жегата и липсата на вода. Сасадени са от семка и това им е втора година.
Има и две канарски финикови палми също на 2 години засадени това лято, ще пробвам с пасивна защита, доно имат късмет.
Албиция която измръзна също тази зима на 20 см от земята се възтановява, миналото лято когато я посадих беше около метър с тъничко стебло, сега наедря и мисля че ще се справи по-добре зимата.
Аватар
ivo.tr
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот ivo.tr » 10 Авг 2012, 13:53

Върбичка посадена от резник миналата година.
Бамбук който е подарък от Исака от форума и кактусите подарък от Пламен.
Последна промяна ivo.tr на 11 Авг 2012, 12:05, променена общо 1 път
Аватар
ivo.tr
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот ivo.tr » 10 Авг 2012, 13:54

Това е дива слива изкопана от тепето, беше с изцяло червени листа, но тази година почна да позеленява и загуби ефекта който търся.
Аватар
ivo.tr
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот ivo.tr » 10 Авг 2012, 14:03

Засага градината е малко разпусната и растенията са тревясали, но нямах време да приведа всичко в приличен вид.
Имам и една магнолия грандифлора от семка, но е много зле нещо не и понася почвата. Една вече загина тази зима, а сегашната едвам крета.
За вбъдеще имам планове за още растения, но мястото започва да свършва, а растенията които съм набелязал са скъпи и е възможно да не оцелеят зимата. Затова ще изчакам още малко преди да има нови насаждения.
Аватар
ivo.tr
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот marmozana » 10 Авг 2012, 15:19

Поздравления, Иво <bravo2> Похвално начинание, дано не страда труда ти и растенията от непобедимия БГ вандализъм <head in the wall>
И аз съм се заела с такова облагородяване, но моята градинка е много по-малка (2,50 на 8 м е) и е пред магазина ми.
Ето тук можете да я видите http://marmozana.snimka.bg/flowers/gradinka-2012.670394.26928317.big

Искам да те попитам за мелията, колко голяма беше като я засади в земята? Защото аз имам четири тазгодишни семеначета, но са в саксии и се чудех кога да ги садя на постоянното им място.
"Всички знаем, че светлината се движи по-бързо от звука. Затова някои хора изглеждат блестящи, докато не заговорят" A. Aйнщайн
Торове, препарати - онлайн магазинът се премести на нов адрес -> в синьото търкалце под аватара ми
Аватар
marmozana
Специалист с много опит

Mясто: София

UNREAD_POSTот ivo.tr » 10 Авг 2012, 15:40

Около 10 см, беше много малка още приличаше на магданоз <die laughing>
Може да я насадиш в земята расте много по-бързо. Имам мелия в саксия която е едва 30 см, а поникна заедно с тази която е навън.
Ако искаш изчакаи пролетта да не вземе пък да измръзне.
Твоята градинка също е много хубава. <bravo2>
Аватар
ivo.tr
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот marmozana » 10 Авг 2012, 15:55

Благодаря ти!
Определено мелията расте страшно бързо. Моите поникнаха мисля през юни, вече са между 15 и 20 см, а са в миниатюрни саксийки. Представям си в земята колко бързо ще дръпнат.
Смятам най-силната да я засадя, за зимата ще и мисля някаква защита.
"Всички знаем, че светлината се движи по-бързо от звука. Затова някои хора изглеждат блестящи, докато не заговорят" A. Aйнщайн
Торове, препарати - онлайн магазинът се премести на нов адрес -> в синьото търкалце под аватара ми
Аватар
marmozana
Специалист с много опит

Mясто: София

UNREAD_POSTот ivo.tr » 10 Авг 2012, 16:25

Попринцип не е нужна защита, но моята измръзна тази зима, напорлет обаче почна да расте с бясна скорост. Мелията е листопадна и може да се покрие стеблото.
Аватар
ivo.tr
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Бобсъна » 10 Авг 2012, 20:06

Иво,поздравления за добрата работа!!!Dано скоро срещнеш съмишленици в благородното начинание...
Жълтото е Цезалпиния...мисля че Гилесии....ама не съм сигурен ,може и Японика ...

Виж,има и тема във форума....Студоустойчива (но не напълно) за района Пловдив -Пазарджик....

напролет ще ти подаря няколко пасифлори да ги боднеш и тях отвън.... <cheers2> <cheers2> <cheers2>
Последна промяна Бобсъна на 10 Авг 2012, 20:06, променена общо 1 път
Изображение
Аватар
Бобсъна
Специалист с много опит

UNREAD_POSTот fenix » 10 Авг 2012, 20:06

Поздравления и от мен за ентусиазма ти! Ако имаше по един като теб във всяка жилищна сграда ( в България) щеше по друг начин да изглежда между блоковото пространство. До колкото си спомням имаше и една маслина ... нали? Какво стана с нея?
fenix
Градинар (Gardener)

Mясто: Благоевград
USDA zone: 7a

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 10 Авг 2012, 21:22

Не стига, че влагаш много собствен труд, а и собствени средства трябва да влагаш. Чудя се, дали някой съсед го оценява? Всъщност все едно, важното е на теб да ти харесва!
В разсадника всяка година изхвърляме доста храсти, също и дървета, много от тях в перфектно здраве. За съжаление, просто е най-евтино да ги изхвърлим на боклука. Сега покрай кризата вече нямаме онова огромно производство и не се налага да изхвърляме, поне не в такива мащаби като преди. Ако искаш, ела като съм там и ще ти предложа разни неща, които да използваш в градината. Но ще ти трябва бус или ремарке.
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8a
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -4.8 (Jan 24, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

Следваща

Назад към Нашите градини (Gardens of the forum's members)