Презимуване 2011/2012

Потребителски аватар
ilia
Любител на южните растения
Регистриран: 15 апр 2010, 14:07
Район: Самуилово, Петрич
Абсолютна минимална t° (°C): -16.5
Минимум последна зима (°C): -16.5
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Презимуване 2011/2012

Мнение от ilia » 23 мар 2012, 22:13

От седмица и половина в градината ми вече няма найлони. <he-he>
Днес направих няколко снимки.

Washingtonia robustа
Три пласта найлон, под найлона светещ маркуч и крушки с нажежаема жичка.
Снимка от зимата
Изображение
03.23/2012
Изображение
Изображение
Тази пролет има най-много поражения.

Butia capitata (Палм Център)
Оцеля втора зима в градината, презимува перфектно.
Защита - палатка от найлон (един слой, по-дебел найлон) и няколко крушки. В най-студените нощи слагах един дъждобран.
Изображение
03.23/2012
Изображение

Brahea armata
Зимната защита беше същата, като на Бутията. Найлон/Отопление 40W
Няма поражения от студа. Отрязах само едно листо, защото едната крушка беше изгорила дръжката и то изсъхна. Много се радвам, че успя да преживее първата си зима в градината, а тя си беше лоша.
Изображение
Изображение

Phoenix canariensis
Защитата, като на предишните две палми, плюс малко повече мощност. Когато я отворих на 14 март се изкефих много, листата бяха измръзнали само по върховете. Палмата беше много свежа, все едно не е имало зима. Неусетно листата започнаха да се изсушават, забелязах преди 2-3 дена. От онзи ден се питам, каква е причината? Успявам да си дам, няколко отговора, но не знам... Ако някой има идея, нека сподели. <cheers2> Гаранция, че не са измръзнали. Същото се получи и с робустата, малката, която стои на 4 метра от канарската.

Изображение
Изображение

Ето я и нея:
Изображение
Същата защита.
Забравих да напиша, че около стъблото на всички палми имаше 5-10 см. дебелина мулч от борови иглички.

Trachycarpus fortunei
Засадих го през 2007година, тази зима за пръв път му се повредиха малко листата, но степента е незначителна. Постепенно си връща зеленият цвят.
Изображение
Изображение
Защитата му се състоеше от малко мулч и сняг.

Trachycarpus "Bulgaria"
Посадих го миналата пролет, растеше много бавно, но вярвам че този сезон ще дръпне много.
Презимува с една 10л. бутилка от минерална вода и пясък смесен с борови иглички, и мнооого сняг. <he-he>
Изображение

Това са трахитата, тези дни ще засадя един Вагнерианус и Trachycarpus "Hrabrino" <he-he> , за което благодаря на Пламен. <cheers2> Пламене, доста семена ми прати тогава, но не успях да ги докарам до палмички. Само две оцеляха, едното го подарих, а другото го запазих за себе си. Сега в Общината ще има две "братчета" от твоя "Убавец". Като ги засадя ще ги снимам.

Sabal minor
До средата на януари изкара без никаква защита, после му направих малка палатка (на снимката се вижда), не знам дали беше по-добро решение.
Имам го от семеначе от 2007 година, в градината го засадих през 2010г, но есента го извадих. През 2011 го засадих отново, дано вече се реши да изкара същински лист, иначе <ban>
Изображение

Chamaecyparis "Elwoody"
Изображение

Ето я и японската мушмула
Изображение
Изображение
За нея писах, да не ставам досаден...стана парцал, направо.
Много се изненадах, че започна да цъфти. Тези цветоноси (ако думата е правилна) се запазиха от есента, а до тях добре се виждат кафявите, измръзнали листа.
Ето една снимка от лятото:
Изображение

Последният самурай, голям боец
Изображение
И тази зима се справи. <curtsey>

Това е негов клонинг, засадих го на по-гадно място
Изображение
Намира се в близост до канарската, за която писах по-нагоре в темата. Както при нея, след като се затопли времето, листата му изсъхнаха, иначе излезе от зимата свеж. Без върховете, които измръзнаха.

На този олеандър, клоните са живи, плюс някои листа
Изображение
Цъфти така:
Изображение

Един бял кичест:
Изображение
От този олеандър и розовите не съм виждал цвят от 3-4 години...

Маслина, не и знам сорта
Изображение
Изображение
Беше и първа зима в земята, до около -10 беше без никаква зищита, после сложих найлон около нея, без да допира до листата. Измръзнаха и само връхните клонки, които бяха над нивото на снега. Една нощ измерих 3-4 градуса разлика от нивото на снега до 1,5 -2метра височина, така че не изключвам да е било и -14 градуса. Все пак "обикновени" термометри, евтини, не знам колко може да им се разчита.

Забравих да снимам кактусите (Опунции), имам няколко вида, и те презимуваха успешно.
Банани, агавета, презимуваха в гаража. Преди няколко дни ги засадих отново.

http://ilia87.snimka.bg/flowers/gradina ... 0.26695672
Последна промяна от ilia на 24 мар 2012, 20:43, променено общо 2 пъти.

Потребителски аватар
oceans0104
Регистриран: 05 авг 2011, 11:10
Район:

Re: Презимуване 2011/2012

Мнение от oceans0104 » 24 мар 2012, 16:20

Илийка и моята канарска е така само,че още като я отворих си беше така листата и са зелени пък сухи. Аз писах в темата за тях и снимки сложих,ама няма отговор още.

ivo_nekitov

Мнение от ivo_nekitov » 24 мар 2012, 18:48

Илия, ти си абсолютен ЦАР на зимната защита на палмите!! Съвсем искрено ти го казвам и шапка ти свалям. А отличните резултати на снимнките само показват, че когато се действа с размах и с няколко ешелона защита няма как да не стане. Наистина отлична работа, а най-важното е, че мотивираш хората(поне мен ме мотивира до такава степен, че се улових как очаквам с нетърпение следващата зима, за да я сритам докато не я размажа, ейвалла! <bravo2> <bravo2>

Потребителски аватар
ilia

Мнение от ilia » 24 мар 2012, 21:08

Иво, благодаря ти! Просто не знам, какво да кажа...
Радвам, че снимките ми са били така въздействащи. <cheers2>

ivo_nekitov

Мнение от ivo_nekitov » 24 мар 2012, 21:49

От всичко съм впечатлен, но най-вече от Робустата, Брахеата и Бутията. От последните - едната от двете миналогодишни, моите, май ще оживее - има 1-2 см растеж на централното листо, втората явно трябва да я отпиша. Макар, че е единствената ми загинала палма тази зима, не мога да я прежая и твоят опит ще ме вманиачи допълнително да опазя всичко догодина. <wine>

fenix
Регистриран: 10 яну 2012, 18:53
Район: Благоевград
Has thanked: 55 times
Been thanked: 9 times

Мнение от fenix » 25 мар 2012, 16:14

Поздравления, Илия! Добра колекция. Повечето ти растения след тази сурова зима изглеждат добре (да не забравяме къде си, но и добрата работа, която си свършил със защитата). Почти нямаш загуби, а тези с поражения ще се възстановят бързо. Трахикарпуса направо ме изкефи как изглежда след ... <he-he> ледниковия период, а за робустата <thumbsup> .

Следя развитието на твоята градина в нета от доста време. Браво! Представям си каква джунгла ще е при теб след 5-10г.. Интересува ме каква е земята в твоя двор?

Потребителски аватар
ilia

Мнение от ilia » 26 мар 2012, 22:23

По механичен състав - слабо до средно глинеста. Като в двете части на градината съотношението е различно. Водопропускливостта е слаба, като садя някакво растение и накрая го полея, водата не попива много време.

Потребителски аватар
Бобсъна
Ветеран във форума с много опит
Регистриран: 19 фев 2011, 12:21
Район:
Has thanked: 31 times
Been thanked: 119 times

Мнение от Бобсъна » 26 мар 2012, 22:32

Илия,ти ли беше писал за презимуваща Алоказия?

Потребителски аватар
ilia

Мнение от ilia » 26 мар 2012, 23:04

Да, споменавал бях. Но и тогава изясних, че не съм опитвал в моята градина, каза ми една съгражданка.
"Той си е вече втора зима там и пак е избил ,нямам представа какъв вид е. Но е на завет в градината, не го завивам, надземната част измръзва зимата ,но явно под земята оцелява ,все пак нашия климат е малко по мек,но избива чак към края на май
Чародейка
Нямам представа и да избие, дали ще успее да порасне до зимата. Това е което знам.
Аз имам един в саксия и ще го посадя до бананите. Най-вероятно и зимата ще го оставя там, за проба.

Потребителски аватар
Бобсъна
Ветеран във форума с много опит
Регистриран: 19 фев 2011, 12:21
Район:
Has thanked: 31 times
Been thanked: 119 times

Мнение от Бобсъна » 26 мар 2012, 23:49

Ще я питам Чародейка в зеления форум....И аз ще рискувам един другата седмица,защото пък ми казаха за оцеляване в едно село до Пазарджик....
Колко вата беше сложил на Вашингтонията...на колко градуса ти беше терморегулатора?!? <cheers2> <cheers2>

Потребителски аватар
ilia

Мнение от ilia » 27 мар 2012, 12:29

Когато я завих сложих само маркуча, такава беше първоначалната идея. След няколко нощи на -5, -6 градуса (мисля беше към края на декември), под двата пласта найлон видях, че листата са започнали да измръзват. Сухите участъци, които се виждат на снимката са оттогава. Затова реших да добавя още мощност - 200W. На маркуча не пише колко вата е, но ако предположим, че е към 16W/m, както пише в разни е-шопове, това прави 240W(15метра). В което, обаче аз се съмнявам, защото през тези години не съм купувал, толкова слаб кабел. Той почти не топлеше, а предишните направо изгаряха, там където са лампичките.
След като преместих маркуча само на листата и добавих другите лампи се получи малко прекалено, можех да я опазя и с по-малко мощност...
Като последна стъпка добавих още един слой найлон.
С термостата си "играх", така да кажа, правех си опити, но никога не го оставям под 2-3 градуса. Установих нещо интересно, когато навън беше -10 градуса, завих цялата палма с дебели черги, включих термостата на +10-12 градуса и след малко изключи, това са 20градуса разлика. <he-he> Така цяла вечер си включваше и изключваше. Това ми даде доста силна зелена светлина да пробвам другата зима с изолационна вата и да намаля мощността до минимум. Листата също няма да опират до друга повърхност, било то найлон или нещо "друго".
Но дотогава има време... <rock band>

fenix
Регистриран: 10 яну 2012, 18:53
Район: Благоевград
Has thanked: 55 times
Been thanked: 9 times

Мнение от fenix » 27 мар 2012, 23:37

Илия, беше писал в по-горен пост "Палмата беше много свежа, все едно не е имало зима. Неусетно листата започнаха да се изсушават, забелязах преди 2-3 дена. От онзи ден се питам, каква е причината? Успявам да си дам, няколко отговора, но не знам... Ако някой има идея, нека сподели."
Моето мнение е, че изсъхването се е получило от измръзване колкото и да не ти се вярва. Прочетох тук/там, че след махане на зимната защита обикновено са нужни от няколко дни до седмици за да се видят (прояват) пораженията от студа. Може и да греша. А дали не оказва някакво влияние и водопропускливостта на почвата, ако имаше по-голяма отцедливост щеше да е по-добре.
Но няма от какво да се притесняваш ти все пак си в <blue lagoon> на България.

Потребителски аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините
Регистриран: 16 апр 2010, 09:34
Район: Храбрино
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15 (2012)
Минимум последна зима (°C): - 8
Has thanked: 106 times
Been thanked: 116 times

Мнение от plamen » 28 мар 2012, 00:08

Илия,благодаря за хубавия репортаж.Вижда се ,че нещата са добре при теб....е ,има малко пострадали,нормално след гадориите тази зима.Изобщо бях забравил,че съм ти давал семена <he-he>
Мисля си,че пропускливостта на почвата има значение за поведението на палмите през зимата,особено за тези с пустинен произход като Вашингтония и Брахея,да речем.Повече пясък е по-добре...ама каквото дал Господ сега.

ivo_nekitov

Мнение от ivo_nekitov » 28 мар 2012, 08:24

+1 за пясъка.
Аз затова възлагам надежди на двете ми новозасадени в ОГ Брахейки. Разбира се, без солидна защита няма да минат, но освен споменатите от теб, Канарските също очевидно обичат пясъка - инач енямаше да изкарат 2 зими 2 различни екземпляра почти без защита при мен. Вярно - с поражения, но живи и с по 10+ нови листа лятото. Поне е лесно да се броят <he-he>

Потребителски аватар
ilia

Мнение от ilia » 28 мар 2012, 11:55

Както каза Пламен, каквото Господ дал. Времето ще си покаже, кои ще ги бъде и кои не. <cheers2>

Отговори