Отопление на палми от подземни мазета и шахти

Тук коментираме всичко на тема палми, тропически или студоустойчиви.
Потребителски аватар
achovd
Запален любител на палмите с опити в различни части на страната
Регистриран: 15 сеп 2013, 18:35
Район: Видин
USDA zone: 6b/7a
Любимо растение: Трахикарпус принцепс и "Пловдив", Сабал минор
Has thanked: 27 times
Been thanked: 8 times

Re: Отопление на палми от подземни мазета и шахти

Непрочетено мнение от achovd » 24 окт 2017, 10:10

Напълно съм сигурен, че при зима като миналата, няма да се получи. Филибустите в Пловдив умират при недобре изпълнена АКТИВНА защита в по-тежка зима, какво да говорим за пасивна (Филиферата би трябвало да е 2-3 градуса отгоре, но само толкова). А без вентилатор да обдухва ми се струва загубена кауза. Ще изчакаме малко по-хард зима и ще разберем. Даже не искам да влизам в дискусия, само си излагам непредубеденото мнение. Ще се радвам Перперикон да излезне прав.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -4.3 (December 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 60 times
Been thanked: 110 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 24 окт 2017, 16:02

achovd написа:... Филибустите в Пловдив умират при недобре изпълнена АКТИВНА защита в по-тежка зима, какво да говорим за пасивна ...

Нека да е ясно, че "недобре изпълнена АКТИВНА защита" = Липса на защита! Затова да не бързаме да даваме становища. Да изчакаме до април, тогава ще видим.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
achovd
Запален любител на палмите с опити в различни части на страната
Регистриран: 15 сеп 2013, 18:35
Район: Видин
USDA zone: 6b/7a
Любимо растение: Трахикарпус принцепс и "Пловдив", Сабал минор
Has thanked: 27 times
Been thanked: 8 times

Непрочетено мнение от achovd » 24 окт 2017, 16:40

Ще видим, само ако имаме малко по-сурова зима. И не съм съгласен че недобре изпълнена=0. Най-малкото светещите маркучи на конкретния случай за който говоря в Кепитъл Сити (ти се сещаш сигурно) си светеха перфектно, цялата палма беше увита добре, с изключение на най-долната част, която обаче беше затрупана от снега.
Спирам да пиша по темата, от уважение към труда на Перперикон. Искам да изложа просто здрав реализъм. А именно - очаквам мека зима и успешно презимуване, може би дори повече от една зима, след което изведнъж край на хубавата история, освен ако обекта на Перперикон не е като твоя в Родопската яка, където като стане -13 и ти се радваш че е много студено и експериментите ти вървят :) Последно само - отдолу ще влиза въздух през тръбата, а на самото растение каква ще е защитата? Фибран, дишащ найлон, нещо друго?

perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): —14,0
Любимо растение: Маслина, Палми
Любим плод: Тези,които си отгледам
Любим климат: Средиземноморски
Метеостанция: TFA
Has thanked: 10 times
Been thanked: 38 times

Непрочетено мнение от perperikon » 24 окт 2017, 18:06

Помислил съм за всички възможни опасности и те ще бъдат мониторирани и елиминирани навреме.Разбира се,че температурата при палмите ще е под постоянно наблюдение.При завиването на палмите ще сложа единия от външните датчици на метеостанцията вътре.Почти всеки ден ще отчитам min./max температури вътре и периодично ще Ви информирам.Още при първите мразове ще стане приблизително ясно колко е ефективна системата. При липса на достатъчна ефективност ще имам готовност да я подпомогна със много слаб вентилатор. Не вярвам да се стигне до нужда от подгряване на потока въздух.
P.S. Понеже идеята я представях първоначално в други теми, ще припомня някои силно благоприятни изходни факти за да разберете, че ентусиазма ми не е безпочвен.Мазето от което съм извел отопляващата тръба е наистина голямо - около 75м2 и 3м. високо = 225 м3 обем. Изцяло е под земята, а стените граничещи със земя са с площ около 180 м2. При положение,че малки,приземни,добре завити канарки оцеляват черпейки топлина само от 1 м2 под найлона, то е логично при моите площи и обеми да скачам в експеримента направо с 3 палми. Не изключвам потенциала на мазето ми да е и по-голям. По-важно от успешния експеримент ще е да се изведат закономерности, които да позволят на всеки да изчисли потенциала на собственото(или блоково)мазе,шахта или кладенец.Извод като- "За тръбно отопление на средна филифера в зона 7b е достатъчно мазе с 30 м2 стени прилежащи към земята или кладенец с дълбочина 10 м. и d=1 м." ще стимулира силно палмеризацията в BG.
N.B! При кладенците ще са нужни 2 тръби.
Добавено по-късно:
При поставянето на температурен датчик вътре при палмата се оказа, той губи радио-връзка с метеостанцията, която е вътре в къщата. Сега когато мога пускам жичен термодатчик през вентилационния отвор на палмата за да проверя каква е разликата с външната температура. Разликата варира доста, вероятно и атмосферното налягане влияе на потока през тръбите. В крайна сметка най-важното е, че палмите да са при температури гарантиращи им оцеляване, без значение дали ще са +5 или -5*С. И трите вида палми ги понасят.
Последна промяна от perperikon на 02 дек 2018, 21:04, променено общо 6 пъти.

Потребителски аватар
иван
Експериментатор и последовател на Мичурин
Регистриран: 03 мар 2012, 00:03
Район: botanical-garden-margarita-botanicheska-grad
Надморска височина (m): 35
Абсолютна минимална t° (°C): -17 (2012г.)
Минимум последна зима (°C): -16,1
Любимо растение: средиземноморски маквиси
Любим плод: смокиня
Любим климат: субекваториален
Has thanked: 0
Been thanked: 12 times

Непрочетено мнение от иван » 15 дек 2017, 22:42

Можеш ли да разкажеш, до какъв етап си я докарал с отоплението от шахти и мазета? Ако да, какво се случва до сега с проекта ти, работи ли?
Последна промяна от иван на 16 дек 2017, 04:28, променено общо 1 път.

бъди човек, а не човече гори, но никога не тлей!

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 16 дек 2017, 04:18

Тръбите са изведени до палмите. Бях качил снимки, но изчезнаха. Досега не е имало нужда от отопление, палмите ми са още незавити, само съм вързал листата на 2 по-големи за да са в готовност. До тук изкараха много утрини с —1-2-3*(4)С и дневни жеги до +15. Ако ги бях завил щяха да са се сварили от слънцето, но не е късно да се случи тепърва. Приготвил съм им по един “цилиндър” от заварена тънка мрежа, който е обвит със няколко слоя стреч-фолио. Ще има допълнителна обвивка и “клапа”за проветрение. До 2 дни ще нахлузя цилиндрите и ще следя температурите вътре в тях. Въздушното “отопление” ще се “включва” само при нужда, вероятно през Януари. Ще кача снимки, когато нещата придобият завършен вид. Надявам се “отоплението” да е нужно само 15(20) дни в годината и мазето да се окаже с достатъчен топлоотдаващ капацитет за краткия период. Ще пиша за резултатите през Януари.

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 30 дек 2017, 15:24

Тази зима ще бедна откъм експерименти - зимата не ни поставя никакви предизвикателства. За около седмица бях поставил на канарки, филифери и бутии цилиндри от мрежа+найлон, но ги махнах. Изкараха -7-8*С с тази пасивна защита, която вдига t* вътре с не повече от 2*С, но вече 10дни всичко е на открито при t* от -2 до +10-15 . Засега в прогнозите за Януари не виждам период в който ще ми е нужно нещо повече от захлупване отново. Ще пусна въздуха през тръбите в някакъв момент, само за проба, без реална нужда.

Потребителски аватар
иван
Експериментатор и последовател на Мичурин
Регистриран: 03 мар 2012, 00:03
Район: botanical-garden-margarita-botanicheska-grad
Надморска височина (m): 35
Абсолютна минимална t° (°C): -17 (2012г.)
Минимум последна зима (°C): -16,1
Любимо растение: средиземноморски маквиси
Любим плод: смокиня
Любим климат: субекваториален
Has thanked: 0
Been thanked: 12 times

Непрочетено мнение от иван » 12 яну 2018, 00:07

Съвсем скоро, ще имаш достъчно студ, за да разкажеш, как върви отоплението от шахти и мазета, ако може с подробности.

бъди човек, а не човече гори, но никога не тлей!

Потребителски аватар
tisho
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие)
Регистриран: 11 апр 2014, 11:40
Район: Нови хан (крайна Югоизточна част на Софийското поле)
USDA zone: 7a
Минимум последна зима (°C): -15 (01 март 2018)
Любимо растение: Смокиня и Кокосова палма
Любим плод: Смокиня
Любим климат: Тропичен
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Непрочетено мнение от tisho » 12 яну 2018, 11:09

Съмнявам се Ванка. То дори тук в София няма да паднат съществено t, какво остава за Старозагорско при колегата...
Все си мисля, че скоро няма да имаме конкретни резултати от неговия метод, просто защото засега истинска зима просто няма и не се очертава да има...

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 12 яну 2018, 12:46

И аз искам да го пробвам при истински студ, но изглежда тази зима няма да има такъв. За следващите 2-3 дни прогнозите за моята локация са за около —5*С, за което пасивната защита ще е напълно достатъчна. Утре вечер ще нахлузя цилиндрите на палмите точно за 2 дни и после пак ще ги махна. Уникална зима дотук - само за 5-6 дни съм слагал лека пасивна защита на палмите. Ето една от палмите и цилиндрите с които ги захлупвам. Зад палмата се вижда и тръбата която ще вкарва въздух в цилиндъра. Всеки цилиндър има високо вградени по 2-3 отвора за проветрение(гърла от туби минерална вода). Ако няма нужда от движение на въздух през цилиндрите просто им завиваме капачките. За мен тези цилиндри са много удачни за защита при нашите силно вариращи зимни температури - от —15 до +25(+45 под найлона).Предимства: 1. Слагането и махането отнемат 1 минута. 2. Лесно се дозира проветрението. 3.Листата могат да се вържат по-рехаво за да се движи въздух между тях и да не се спарват. 4. Листата нямат никакъв контакт с найлона, който е добър проводник на студ. 5. Свободно циркулира въздуха в обема и се избягват големите температурни разлики. 6. Цилиндрите изглеждат по-красиво в двора - като арт-инсталация.
Недостатъци: 1.По-голяма топлообменна повърхност - компенсира се лесно с по-изолиращ материал найлон на мехурчета или паркетна подложка. Има фабрични комбинации от двете. 2. По-лоша ветроустойчивост на цилиндъра - решава се лесно с подпиране,връзване,зариване на основата.
С удоволствие следвам чужди съвети и практики, до момента докато не ми дойдат по-добри идеи. Дали това което Ви предлагам е по-добро от досегашните практики, засега знам само аз. Вие ще го знаете и коментирате само ако и Вие го пробвате. След всяко добро решение измислено от човек, идва по-добро измислено от друг човек. Важното е човек да има избор между няколко опции - напр. стар все още работещ телефон и нов телефон с нови функции и екстри. Желанието да приемаш и прилагаш новости обикновено е тест дали не сме остарели(понякога преждевременно). Бъдете “млади” и отворени към новостите, ако не сте, поне го имитирайте, прави добро впечатление! :-)
Изображение

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 14 яну 2018, 16:40

Първи резултати! Вчера добавих на цилиндрите(виж снимката по-горе) по 1 слой найлон на мехурчета, защото стреч-фолиото е с почти нулеви изолационни качества. Захлупих палмите и отпуших тръбите които вкарват въздух вътре в цилиндъра. Оставих отворен само по 1 вентилационен отвор на цилиндър(вградено гърло от туба минерална вода). Резултат: При минимум от —2*С в двора, отчетения минимум в цилиндъра е +5*С., т.е. +7*С разлика. Нормално пасивната защита дава до +2-3*С разлика. Температурата на идващия от мазето въздух е +8-9*С , а можеше да е и 12-13*С ако нямаше по 4-5 см. процепи под и над вратата на мазето. От 2 месеца студен въздух влиза през долния процеп, а топъл излиза през горния процеп и пак е достатъчно топло. Вчера малко ги позапуших, но не съвсем, защото ако искам да излиза топъл въздух към палмите, то същото количество въздух трябва да влиза в мазето. При по-ниска външна t* ще трябва да се отварят 2 или 3 вентилационни отвора на цилиндър, за да се повиши количеството на протичащия през палмите топъл въздух. Днес по обед дори при само 6*С разлика между външната t* и тази на мазето имаше тяга в тръбата. При по-голяма разлика в температурите потока ще се усилва.Физични закони! Проверява се по следния начин - провисваш тънък конец пред входа на тръбата виждаш, че въздушния поток леко го увлича навътре в тръбата. Още по видимо е с парче лента от стара аудиокасета - може да се залепи в началото на тръбата като постоянен визуален индикатор за силата на преминаващия поток. Ако някой е забравил физичните закони, които карат топлия въздух от мазето да тръгне през тръбата и отиде при палмите, то да си направи следния практически експеримент - отваряте розетката на някой комин и слагате конец пред дупката и гледате как ще го смукне. Само ръка да приближите, ще усетите как дърпа въздух. Конкретно в моя случай, смятам че системата ми би се справила със всяка външна температура. Засега топли 3 палми, а вероятно могат да бъдат и повече. Ще пиша пак след някой студ, .. ако има.
P.S.Моля четете и ако прозирате смисъла пробвайте и Вие. Ако не вярвате в ефективността на системата просто чакайте да опиша как работи в голям и дълъг студ. Жалко, че пропуснах миналогодишния. Не ми пишете как и защо няма да стане, ....защото ще стане. :-)))

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -4.3 (December 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 60 times
Been thanked: 110 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 14 яну 2018, 17:10

perperikon написа:... Засега топли 3 палми, а вероятно могат да бъдат и повече. ...

Няма начин да не стане, това беше ясно още в самото начало. Интересното е, дали ако се увеличава броят на палмите, ще пада разликата с външната температура вътре в цилиндрите? Защото това също следва по пътя на логиката.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
Монов
Любител на южните растения
Регистриран: 04 юли 2013, 13:50
Район: Враца
Любимо растение: Палми Bismarckia
Любим климат: Жешкия
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Непрочетено мнение от Монов » 14 яну 2018, 17:28

Миналата зима беше продължително студена и при такива ситуации сградите изстиват може би ще го отбележа като твои пропуск да бъде измервана температурата през този период от 8-9 гр. колко ще спадне едва ли ще остане постоянна тази т. при такива меки зими може би нещата ще се получат но при истинска зима само опита ще покаже, но аз мисля че успеха се крие точно в тягата не толкоз в изолацията ако нямаш тяга разликата в т. ти е много малка и много бързо ще изстива палмата. Може би помисли или не знам точно просто предлагам цилиндрите да са ти по високи за по-добра тяга... Разбира се и изолацията има значение не я омаловажавам.

Потребителски аватар
Монов
Любител на южните растения
Регистриран: 04 юли 2013, 13:50
Район: Враца
Любимо растение: Палми Bismarckia
Любим климат: Жешкия
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Непрочетено мнение от Монов » 14 яну 2018, 17:35

Или по-просто казано колкото е по-студено на вън на тебе ти трябва толкова повече приток на топъл въздух.

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 14 яну 2018, 19:12

Цилиндрите ще стават по-високи с растежа на палмите. Като станат много големи, ще мисля за други варианти за изолация.
Не предвиждам температурата в мазето дори да се приближи към 0*С, реалистично до към +5*С. Писал съм по-горе, че мазето е с голяма контактна повърхност със земята(под+стени) - около 180 м2. Тази повърхност трудно ще я докараш до 0, защото зад тази повърхност стоят хиляди кубици пръст с темп. 10-15*С. Потвърждение за това е, както писах, че сега 2 месеца вее студ под вратата и излиза топлото над нея и това не е успяло да снижи съществено температурата в мазето. Потока въздух, който сега подавам на палмите сигурно е 5-10 пъти по малък от този с който мазето се е самовентилирало през дупките около вратата. Според Вас колко въздух минава в момента през отворите на 3-те капачки от минерална вода(d=4см), а дори да станат 9 отвора общо за 3-те цилиндъра? Да не говорим, че това количество въздух не може да отнеме топлината от 180 м2 подземна повърхност. При сегашната изолация смятам, че лек полъх на топъл въздух в цилиндъра е достатъчен да се поддържа в него положителна температура. При отваряне на 2-ри и 3-ти отвор в цилиндъра полъхът може се засили при нужда. Изолации, брой отвори, скорост и t* на потока въздух - практиката ще покаже какво, колко и кога е нужно. Ние в момента само си предполагаме.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Отопление на палми със светещи маркучи
    16 Отговори
    3320 Преглеждания
    Последно мнение от dragodream
    19 ное 2016, 22:10
  • New post Отопление на тропически палми, засадени на открито
    9 Отговори
    1572 Преглеждания
    Последно мнение от ivo_nekitov
    17 авг 2016, 10:57
  • New post Отопление на оранжерии
    61 Отговори
    11804 Преглеждания
    Последно мнение от perperikon
    16 ное 2017, 06:41
  • New post Траншеи / вкопани оранжерии без отопление
    62 Отговори
    9163 Преглеждания
    Последно мнение от Mik
    27 яну 2016, 09:18
  • New post Отглеждане на цитруси на открито без отопление
    от Kiril Donov » 03 фев 2012, 00:50 » в Цитрусови (Citrus)
    162 Отговори
    42257 Преглеждания
    Последно мнение от traiko
    02 дек 2018, 20:48
  • New post "Цитрусова градина 1",без отопление, Гроздьово
    от иван » 15 ное 2013, 16:40 » в Цитрусови (Citrus)
    102 Отговори
    14744 Преглеждания
    Последно мнение от иван
    09 дек 2018, 15:38

Върни се в “Палми (Palms)”